Netflix Pera Palas'ta Gece Yarısı - Dizi Yorumları

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,932
Puanı
1,061
Web Sitesi
www.ataturkungencligehitabesi.com
1. Sezon Finali

Geçtiğimiz günlerde tamamını bitirdim ama çoğu bölümde gereksiz sahneleri hızlı ileri sararak zamandan tasarruf ederek, yoksa bitmek bilmezdi bu dizi.

Öncelikle buram buram Dark çakması olduğunu hissettirdi. Dark gerçekten çok efsane bir dizi ki artık çoğu dizi onun etkisinde kalıyor… Adam akıllı uyarlama yapsalar ne güzel ama tüm yaptıkları oradan buradan ekleye ekleye çorba yapmak. Sadece Dark da değil, 11.22.63’ten 200 gram, Outlander’den 170 gram, Paris’te Gece Yarısı filminden 300 gram da eklemişler gibi duruyor çorbaya.

Diyalogların yapaylığı da pek umurumda değil, İngilizceye çevirmek için direkt İngilizce metin üzerinden Türkçeye çevirmişler hadi neyse. Ama senaryo kesinlikle çok zayıf. Ortada fena olmayan ve sürükleyiciliği olan bir hikaye var ama senaryo pek o işin altından kalkamamış gibi.

Hazal Kaya yerine daha uygun bir isim olsa daha iyi olabilirmiş evet ama öyle linç kampanyasına maruz kalacak kadar da kötü bir oyunculuk söz konusu değil, nefretlik filan demek ayrı hadsizlik.

Dizide en sevdiğim sadece iki sahne var o da Mustafa Kemal sahneleri. Türkçe mektubu gördüğündeki gülümsesi ve Samsun’a çıkarkenki vedalaşması. Mustafa Kemal’i oynayan oyuncu iyi hoş ama gerçekçi durmamış, Atatürk’ün boyu 1.72 civarıymış bu herif ise en az 1.85 gözüküyordu ama neyse.

Atatürk’e ulaşmak, zaman yolculuğu yapmak benim de en büyük hayallerimden olmuştur ama bu dizideki apayrı bir olay. O kadar Atatürk’ün yanına gidiyorsun da 2 kelime bir şey demiyorsun 2020’lere dair, Türkiye’ye dair. Aman paşam böyle böyle olacak, şöyle şöyle kişiler böyle böyle yapacak dese… ahh ben olacaktım var ya… Tabii ki bu senaryonun zayıf olmasıyla alakalı değil ama yine de sinir bozucu.

5.9

DarkLegenD

Favori Üye
Reaksiyon puanı
19,277
Puanı
1,060
Web Sitesi
www.cizikdvdkasetleri.com
1. Sezon Finali

Geçtiğimiz günlerde tamamını bitirdim ama çoğu bölümde gereksiz sahneleri hızlı ileri sararak zamandan tasarruf ederek, yoksa bitmek bilmezdi bu dizi.

Öncelikle buram buram Dark çakması olduğunu hissettirdi. Dark gerçekten çok efsane bir dizi ki artık çoğu dizi onun etkisinde kalıyor… Adam akıllı uyarlama yapsalar ne güzel ama tüm yaptıkları oradan buradan ekleye ekleye çorba yapmak. Sadece Dark da değil, 11.22.63’ten 200 gram, Outlander’den 170 gram, Paris’te Gece Yarısı filminden 300 gram da eklemişler gibi duruyor çorbaya.

Diyalogların yapaylığı da pek umurumda değil, İngilizceye çevirmek için direkt İngilizce metin üzerinden Türkçeye çevirmişler hadi neyse. Ama senaryo kesinlikle çok zayıf. Ortada fena olmayan ve sürükleyiciliği olan bir hikaye var ama senaryo pek o işin altından kalkamamış gibi.

Hazal Kaya yerine daha uygun bir isim olsa daha iyi olabilirmiş evet ama öyle linç kampanyasına maruz kalacak kadar da kötü bir oyunculuk söz konusu değil, nefretlik filan demek ayrı hadsizlik.

Dizide en sevdiğim sadece iki sahne var o da Mustafa Kemal sahneleri. Türkçe mektubu gördüğündeki gülümsesi ve Samsun’a çıkarkenki vedalaşması. Mustafa Kemal’i oynayan oyuncu iyi hoş ama gerçekçi durmamış, Atatürk’ün boyu 1.72 civarıymış bu herif ise en az 1.85 gözüküyordu ama neyse.

Atatürk’e ulaşmak, zaman yolculuğu yapmak benim de en büyük hayallerimden olmuştur ama bu dizideki apayrı bir olay. O kadar Atatürk’ün yanına gidiyorsun da 2 kelime bir şey demiyorsun 2020’lere dair, Türkiye’ye dair. Aman paşam böyle böyle olacak, şöyle şöyle kişiler böyle böyle yapacak dese… ahh ben olacaktım var ya… Tabii ki bu senaryonun zayıf olmasıyla alakalı değil ama yine de sinir bozucu.

5.9
Atatürk düşmanı mısın, niye bu kadar geç bitirdin diziyi? 😡

Ahmed

Emekli
Reaksiyon puanı
16,030
Puanı
1,060
1. ve 2. bölüm

Aslında Atiye ve Aşk 101 sonrası bir Netflix Türkiye dizisi izlemeyi düşünmüyordum, onların bile son sezonlarını izlemedim. Amma dün arkadaşım bizdeydi ve hadi başlayalım dediği için bu diziyi 2 bölüm izledim.
İlk başlarda hem ben çok önyargılıydım, hem de cidden dizinin ilk bölümün senaryosu kötüydü. Yani herşey çok hızlı ve karmaşık gelişti. Bir de Hazal Kaya ilk bölümde asla uyum sağlamamışdı. Böyle çok zorlama ve yapmacıktı haraketleri, aynı Beren Saatin Atiye karakterine uyumu da böyleydi.
Neyse, amma 2. bölüm itibariyle herşey daha çok oturmaya başladı ve Hazalın oyunculuğu da daha okaydi. Sanki ilk başta pek benimsemediği için öyle olmuştu bilemiyorum.

Hikaye aslında güzel ve genel olarak çekimleri de sevdim. Amma hikayenin senaryoya işleyiş şeklini pek beğenmedim, yani derine indiğimde çok saçma bir hal alıyor. O yüzden sadece iziyorum, sorgulamıyorum.

Genel olarak izlemeye değer bir iş, sonraki 6 bölümden umutluyum.

1. bölüm - 5/10
2. bölüm 7/10

Keith Long

Favori Üye
Reaksiyon puanı
29,518
Puanı
1,061
Web Sitesi
acadebi.com
1. ve 2. bölüm

Aslında Atiye ve Aşk 101 sonrası bir Netflix Türkiye dizisi izlemeyi düşünmüyordum, onların bile son sezonlarını izlemedim. Amma dün arkadaşım bizdeydi ve hadi başlayalım dediği için bu diziyi 2 bölüm izledim.
İlk başlarda hem ben çok önyargılıydım, hem de cidden dizinin ilk bölümün senaryosu kötüydü. Yani herşey çok hızlı ve karmaşık gelişti. Bir de Hazal Kaya ilk bölümde asla uyum sağlamamışdı. Böyle çok zorlama ve yapmacıktı haraketleri, aynı Beren Saatin Atiye karakterine uyumu da böyleydi.
Neyse, amma 2. bölüm itibariyle herşey daha çok oturmaya başladı ve Hazalın oyunculuğu da daha okaydi. Sanki ilk başta pek benimsemediği için öyle olmuştu bilemiyorum.

Hikaye aslında güzel ve genel olarak çekimleri de sevdim. Amma hikayenin senaryoya işleyiş şeklini pek beğenmedim, yani derine indiğimde çok saçma bir hal alıyor. O yüzden sadece iziyorum, sorgulamıyorum.

Genel olarak izlemeye değer bir iş, sonraki 6 bölümden umutluyum.

1. bölüm - 5/10
2. bölüm 7/10
bende seyrettim aklıma müthiş fikir geldi @Ahmed

Ahmed

Emekli
Reaksiyon puanı
16,030
Puanı
1,060
Tüm sezonu bitirdim dün gece.

Yukarıdaki yorumda ilk 2 bölüm için dediklerim tüm sezona da uyuyor. Aslında hikaye güzel, amma senaryo olarak çok basit işlenmiş. Böyle mantık aramaya kalktığımda saçma gelmeye başlıyor herşey. O yüzden sadece izledim, fazla derin düşünmedim.
Her ne kadar bu senaryo sorunları olsa da, bence izlenebilir bir dizi.
Hazal Kaya oyunculuğu da ilk bölüm dışında normaldi. Zaten karakter şımarık ve değişik bir tip olduğu için, her oyuncu benzer oyunculuk sergilerdi.

Tüm sezona puanım:
Senaryo - 5/10
Görsellik ve diğer şeyler - 8/10
İkisinin ortalaması - 6.5/10

• İlginç
Reactions: Carpe Diem

Carpe Diem

Favori Üye
Reaksiyon puanı
13,414
Puanı
860
Tüm sezonu bitirdim dün gece.

Yukarıdaki yorumda ilk 2 bölüm için dediklerim tüm sezona da uyuyor. Aslında hikaye güzel, amma senaryo olarak çok basit işlenmiş. Böyle mantık aramaya kalktığımda saçma gelmeye başlıyor herşey. O yüzden sadece izledim, fazla derin düşünmedim.
Her ne kadar bu senaryo sorunları olsa da, bence izlenebilir bir dizi.
Hazal Kaya oyunculuğu da ilk bölüm dışında normaldi. Zaten karakter şımarık ve değişik bir tip olduğu için, her oyuncu benzer oyunculuk sergilerdi.

Tüm sezona puanım:
Senaryo - 5/10
Görsellik ve diğer şeyler - 8/10
İkisinin ortalaması - 6.5/10
Şımarık mı? :eek:

Gizmen

Favori Üye
Reaksiyon puanı
2,909
Puanı
360
:oley:

Ekli dosyalar

• 510F17BB-E691-4438-B030-4D2B2C36FA41.jpeg
    510F17BB-E691-4438-B030-4D2B2C36FA41.jpeg
    290.7 KB · Hit: 3
  • 6BE832F8-3CB1-4817-833F-A94892CB6EFA.jpeg
    6BE832F8-3CB1-4817-833F-A94892CB6EFA.jpeg
    354.3 KB · Hit: 3

mesmeso

Moderatör
Reaksiyon puanı
9,660
Puanı
860
1x1

Ben beğendim ama daha iyi olabilirdi. Senaryo çok güzel giderken bir anda tahmin edilebilir seviyeye gelmesi hoş olmadı. Kostüm ve dekorlar harika. Kulüp'te olduğu gibi burada da hiç bir masraftan kaçınılmamış. Esra, Ahmet ve Halit üçlüsü gözüme güzel geldi.

Fragmanlara falan bakmadığım için Agatha Christie ve özellikle Paşa'yı görmek beni çok mutlu etti. Paşa'nın adı geçince görür müyüz diye düşündüm ve onu görünce tüylerim diken diken oldu. Karakterine uygun bir şekilde konuşması unutulmamış. Sonda anlaşıldığı üzere bol bol onu göreceğiz.

Hazal Kaya'nın enerjisi güzel yansımış. Tansu Biçer zaten kalite. Selahattin Paşalı bence en ciddi sınavını verecek. Aşk 101 performansı güzeldi ama asıl patlamayı burada yapacak gibi. Üçünün birlikte çalışacağı bir durum görürüz umarım.

Dizide Ersoy'u görmek hem güldürdü hem de ayrı bir mutluluk verdi.

8/10

• Beğendim
Reactions: Aserat

Yiğitt

Emekli
Reaksiyon puanı
45,870
Puanı
1,061
1. SEZON

İlk bölümleri daha fazla sevdim, son bölüm de güzeldi. Dizinin senaryosu ve kurgusu iyi lakin ne kadar iyi işlenmiş orası tartışılabilir. Yani daha sürükleyici ve enfes bir iş olabilirmiş. Selahattin Paşalı harika değil miydi? Karizmasıyla, oyunculuğuyla bayıldım. Aşırı yakışmış gerçekten... Hazal Kaya'nın oyunculuğu çok eleştirildi de ben öyle eleştirilecek bir nokta göremedim, senaryo olarak olması gerektiği gibiydi bence. Yan kadro da güzeldi. Çekimler, görüntüler de iyiydi.

Senaryo bana da 11.23.63 dizisini hatırlattı, o diziyi de anmadan geçmeyeyim.

Son sahnede yeni sezonun mesajı da verilmiş oldu, ikinci sezonu da izlerim büyük ihtimalle. Tüm ekibin emeklerine sağlık, dediğim gibi daha güzel bir iş olabilirmiş ama eksiklikleri hissettik...

7/10

Gizmen

Favori Üye
Reaksiyon puanı
2,909
Puanı
360
11.22.63 dizisi konusunda.

Bu dizi vesilesiyle “11.22.63”dizisini izleyip bitirdim. Forumda da ismini sıkça okuyunca merakımı cezbetti. Öncelikle belli başlı ana unsurlar dışında senaryo tamamen farklı. Dizi bir yere kadar iyi gelirken kenedy suikasti engellendikten sonra ciddi anlamda saçmalayıp konu sil baştan yapıyor ve bitiyor. Tüm ülkenin sevdiği bir adamı “Hitler” gibi göstermek mantıksız geldi bana. Dizinin sonunda boşuna izlemişim hissini verse de oyunculukları ve sahneye harcadıkları kalite 10 numara.