2019 Once Upon A Time In Hollywood / Bir Zamanlar Hollywood'da - Film Yorumları

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
www.ataturkungencligehitabesi.com
@Tolstoyevski'nin ayak fetişi olduğunu mu iddia ediyorsun :eek:
Eğer Tarantino fanıysa net fetişistdir. :A Kendinden utanmalı. :A

Evet özellikle ojeli kadın ayakları çok ilgimi çeker bıraksalar uzun uzun ilgilenebilirim ama feşisti de sayılmam zira tahrik etmez bir biçimli kalça ya da göğüs kadar :A Konu nereden nereye geldi fazla konu dışına çıkmayayım yoksa ban gelecek :A

Filmin anlatmak istediğine gelecek olursak;

Sarışın kadın gerçek hayatta o son sahnedeki hippiler tarafından aynen o mantıkla öldürülüyordu. Bu filmde ise Tarantino o olaya alternatif bir gerçeklik yazmak istemiş ve gerçek hayatta var olmayan Brad Pitt ve Leo’nun canlandırdığı hayali karakterleri o sarışın kadının komşusu olarak filme eklemiş ve bu sayede hippiler o sarışın kadına ulaşamadan gebertilmiş oldu ve de bir bakıma gerçek hayatta ölmüş olan o sarışın kadının intikamı filmde dahi olsa alınmış oldu...

Ancak ben bu olaya uzak olduğum ve hakkında pek bilgi bilmediğim için filmi izlerken konuya dahil olamadım haliyle beklenen etkiyi veremedi. Ancak bunu bilerek filmi izleseydim bile yine de Tarantino’nun en kötü filmlerinden biri olduğu gerçeğini inkar edemezdim.

DarkLegenD

Favori Üye
Reaksiyon puanı
19,275
Puanı
1,060
Web Sitesi
www.cizikdvdkasetleri.com
Evet özellikle ojeli kadın ayakları çok ilgimi çeker bıraksalar uzun uzun ilgilenebilirim ama feşisti de sayılmam zira tahrik etmez bir biçimli kalça ya da göğüs kadar :A Konu nereden nereye geldi fazla konu dışına çıkmayayım yoksa ban gelecek :A

Filmin anlatmak istediğine gelecek olursak;

Sarışın kadın gerçek hayatta o son sahnedeki hippiler tarafından aynen o mantıkla öldürülüyordu. Bu filmde ise Tarantino o olaya alternatif bir gerçeklik yazmak istemiş ve gerçek hayatta var olmayan Brad Pitt ve Leo’nun canlandırdığı hayali karakterleri o sarışın kadının komşusu olarak filme eklemiş ve bu sayede hippiler o sarışın kadına ulaşamadan gebertilmiş oldu ve de bir bakıma gerçek hayatta ölmüş olan o sarışın kadının intikamı filmde dahi olsa alınmış oldu...

Ancak ben bu olaya uzak olduğum ve hakkında pek bilgi bilmediğim için filmi izlerken konuya dahil olamadım haliyle beklenen etkiyi veremedi. Ancak bunu bilerek filmi izleseydim bile yine de Tarantino’nun en kötü filmlerinden biri olduğu gerçeğini inkar edemezdim.
Karşımda ŞL kadrosu varken derin anlamlar bekledim ama neyse ki yokmuş. Çok beğendim ben filmi. Bir saniye bile sıkmadı ama o ayak sahnelerini hala sorguluyorum. :A

• Beğendim
Reactions: Maskeli Fedai

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,676
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Detaylı yorum: https://izleryazar.com/once-upon-a-time-in-hollywood-2019/

Filmi izlemeden gelen yorumlarla çok yüksek beklentiyi düşürmüştüm ve o haliyle gayet tatmin etti. İlk kısmın kurgusunda sorunlar olsa da sonlara doğru soluksuz izletti ve finalini çok sevdim.

Kadro muhteşemdi. Özellikle DiCaprio döktürmüş yine. Filmi izlerken durup durup “vay be şu an DiCaprio ile Al Pacino karşılıklı oynuyorlar” gibisinden düşüncelere daldım. :A Margot Robbie çok güzeldi de keşke daha aktif olsaydı.

Hippilerin çiftliğine dalma sahnesi benim de favorim. Sonunun fos çıkması da ayrı güzeldi. :A

8/10

HeisenBerg

Favori Üye
Reaksiyon puanı
3,855
Puanı
910
Film, en sevdiğim yönetmeni, aktörü ve aktrisi buluşturduğu için aylardır bekliyordum. Geçen pazar izledim ve gayet tatmin oldum. Margaret Qualley de ayrı bir hava katmış. Brad Pitt'in karakterini ben daha çok sevdim açıkçası. Tam Tarantinoluk karakter olmuş. :A Kesinlikle izleyin.

Bruce Lee vs Cliff Booth çok bomba.

8/10

Son düzenleme:

MEnes

Moderatör
Reaksiyon puanı
19,073
Puanı
860
Yok ya, bu filmin Tarantino filmi olmamasını çok isterdim. Hem de çok... Filmin dolu dolu bir olay örgüsü, mükemmel bir kurgusu, çok etkileyici bir senaryosu yoktu. Tarantino'nun nasıl Pulp Fiction'a en yakın kalitede senaryom dediğini aklım almıyor. Keza bazı yorumlarda da Pulp Fiction'un modern versiyonu diyip 10'u basanlar görmüştüm. Ama filmi izledikten sonra uzaktan yakından alakası olmadığını çok net anladım.

Filmin bir kurgusu var yok değil. Anlattıklarını değişik bir anlatım tarzı var ama Pulp Fiction'un yakaladığı epikliğin yanından bile geçemez. İlk yarısında bu kurgu değişikliğini anlıyoruz. İlginç bir yaklaşım sergilenmiş olaya. Ama böyle bir kadrodan senaryo anlamında Tarantino epikliği beklerken, uzun uzun çözümleme yapıp inanılmaz ihya olduğum bir film olmasını beklerken içi 'Tarantino kıstasına göre' oldukça boş bir film çıktı karşıma.

Evet muazzam oyunculuklar var, evet çılgın karakterler var, evet fena sayılmayan bir yönetmenlik var. Ama anlattığı ana konuyu çeşitlendiren hiç bir şey yok. Charlie Manson tarikatına derinlemesine inilmesini bekledim film boyunca. Ama çok fazla yüzeysel geçilmiş. Tamam tarihe kendi bakış açını yansıtmasını anlarım, zaten sever bunları Tarantino. Lakin bunun çok başka şekilde bir araya gelen olaylar silsilesi şeklinde olmasını isterdim. Bu biraz oyunculuk filmi olmuş. DiCaprio'nun çığır açtığı ve Pitt'in ona bir nebze katıldığı. Teknik olarak da öyle ahım şahım destansı bir iş olmamış. 4 yıldır film çekmeyen Tarantino'nun böyle bir filmle gelmesini hiç mi hiç istemezdim hele böyle bir kadroyla. Gerçekten üzüldüm sinemadan çıkınca. Pulp Fiction (yani Tarantino) absürdlüğünü içeren diyaloglar, olaylar, karakterler bekledim. Çünkü Tarantino'nun kendisi bunu dedi ve beni çılgın bir bekleyişe soktu. Ama beklediklerimin bir çoğunu bulamadım. Filmin Tarantino filmi olduğunu kanıtlayan çok az şey vardı.

Filmde beğendiğim sahneler benim de az çok yazılan yorumlarla aynı. Cliff Jet Lee sahnesi çok iyiydi. Cliff'in Manson mekanındaki gerilim dolu sahnesi çok iyiydi. Son sahnelerde de tarihin değiştirilerek o vahşet dolu şiddet sahneleriyle Manson müritlerinin öldürülmesi yine çok iyiydi. Flame Thrower falan, güzel olmuş. DiCaprio'nun hemen hemen her sahnesi zaten filmi ilgiyle izlememe sebep oldu. Özellikle kötü adamı oynadığı malum film sahnesi müthişti. Gerçekten 'That is best acting performance i have ever seen' sözünü hak edecek cinstendi. Rick fok*n Dalton dedirtti. Adam kariyer performanslarından birini sergilemiş. Adaylık kesin, ödülü alır mı bilmem ama büyük favori diyebiliriz.

Her şeye rağmen normal bir film olarak çok kötü bir film diyemeyiz. Ortada böyle bir DiCaprio performansı varken bunu kimse diyemez zaten. Zaten biraz Oscar kokan bir film olmuş. O yüzden kızdım Tarantino'ya zaten. Böyle bir kadroyu toplayan sayılı yönetmenlerden birisin hatta neredeyse teksin bu konuda. Keza yaptığın film sayısı da 10'da bitecek diyorsun. Bunu niye böyle bir filmle çar çur ediyorsun be kardeşim. Beklentinizi neye göre ayarlamanız gerektiğini bildikten sonra fena sayılmayan bir film...

8/10

Sherlock

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
47,672
Puanı
1,060
Evet, maalesef korktuğum şey başıma geldi. Film, beklentimin altında kaldı. Bundaki en temel sebep, Tarantino'nun bizzat kendisi aslında. "Pulp Fiction'a en yakım senaryom" cümlesini kurdu bu film için, bu da haliyle filmin puanı ülkemizde vizyona girene kadar düşse de, Top 250 dışına çıkmış olsa da bu cümlesi yüzünden beklentimin hep belli bir seviyede kalmasına sebep oldu. Tarantino'nun tarzına hakim olmayan, sıradan diyebileceğimiz sinema izleyicisinin düşük puanlar verdiğini düşünmüştüm ancak film maalesef puanını hak ediyor.

Sen Tarantino'sun, böyle muhteşem bir kadro kurmuşsun, "10. filmimle beraber sinemayı bırakacağım" diyorsun ve bu 9. filmin, kurgu konusunda bugüne kadar hep çılgın atmışsın ama tüm bunlara rağmen nasıl bu filmi çekebildin ya. Gerçekten şaşırdım. Keşke Tarantino filmi olmasaydı bu film.

Şimdi sen Sharon Tate cinayetini işliyorsun. Eğer bunu yapıyorsan Manson tarikatına derinlemesine inmen gerekiyor senin. Sen Tarantino'sun, bize o tarikatı öyle derinlemesine anlatman lazım ki sonda tatmin olalım. Senin en büyük farklarından birisi çılgın atan kurgun ama bu filmde öyle bir kurgu da yok.

Filmin ana fikrinden çok alakasız ve filmin konusuna hizmet etmeyen birçok sahne izledik. Herkes değinmiş, Al Pacino'nun hikayeye resmen bir etkisi yok ya. Al Pacino gibi bir oyuncu var senin elinde ve DiCaprio'yla karşılıklı oynatıyorsun. Çok daha etkileyici sahneler bekliyordum ben açıkçası.

Filmin Pulp Fiction'a tek benzer yanı nispeten birbirinden bağımsız olayların yaşanması ve sonda yine yaşanan bu olayların nispeten tek bir sahnede kesişmesi. (Bütün olaylardan bahsetmiyorum tabii ki)

Tarihi yine değiştirmiş ama açıkçası memnun kalmadım bu değişimden, sondaki kanlı sahne bile yeterince tatmin etmedi açıkçası. Çok daha çılgın bir sahne bekliyordum kendi adıma konuşmam gerekirse. Evet, lav silahı kullanılmasına rağmen beklentimin altında kaldı. Daha iyi bir final beklerdim ben açıkçası.

Filmin iyi şeyleri tabii ki mevcut. Başta oyunculuklar, zaten böylesine güçlü bir kadrodan kötü bir oyunculuk performansı beklenemezdi ama DiCaprio resmen bambaşka bir seviyeye taşımış filmi. Hatta ve hatta filme seviye atlattığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Brad Pitt de çok iyiydi ama DiCaprio'yu başka bir noktaya koyarım bu film özelinde konuşmak gerekirse. %100 adaylık alacaktır, alması gerekiyor. Margot Robbie'nin güzelliği yeter zaten ama ondan daha iyi bir oyunculuk performansı elde edilebilirdi bence.

Yönetmenlik gayet iyiydi, zaten Tarantino'dan bahsediyoruz laf etmek düşmez ama kendisine has dokunuşlarını yeterli düzeyde bulmadım.

Ayak tutkusunu ve fetişini yine buram buram hissettirmiş ama bagaj açılı sahne yoktu yanlış hatırlamıyorsam bu filminde.

Filmin herhalde en beğendiğim sahnesi Cliff Booth'un Manson tayfasının mekanındaki sahnesiydi, buram buram gerildik orada. Onun dışında herkesin bahsettiği gibi DiCaprio'nun kötü adamı oynadığı her sahne muazzamdı. Dediğim gibi oyunculuk performansıyla filmi taşımış resmen.

Kısacası normal bir film olarak değerlendirsek dahi sıkıntılı noktaları olan, üzerine Tarantino filmi olarak değerlendirince ise direkt beklenti altı kalan, oyunculuk performanslarının taşıdığı bir film olmuş diyebilirim.

Tarantino, bu filmin başarısından memnun kalırsa sinemayı bu filmle bırakabileceğini söylemişti. Umarım memnun kalmaz ve sapasağlam bir 10. filmle karşımıza çıkar ve bu kez gerçekten Pulp Fiction hazzını alabiliriz.

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,776
Puanı
1,060
Oyuncu kadrosu harika, oyunculuklar DiCaprio ve Brad Pitt'in yani mükemmel ama senaryo ve işleyişi pek sevdiğim söylenemez.
Gelelim film hakkındaki yorumlarıma:
Film boyunca bu kadroyla harika bir aksiyon filmi çekilebilirdi deyip durdum, beklediğimi çok bulamasamda son sahnelerde baya bi güzel sahneler oldu. Arada gözlerimi kaçırmak zorunda kaldım :A Köpeğin saldırısı ve o çatışma baya heyecanlıydı, o soluk yüzlü kızın aldığı darbelere rağmen hareketleri ve havuzdaki sahnesini yadırgadım. O silahıda bir türlü bırakmadı :A neyseki yandı. Brad Pitt öldü sandım ama neyseki sadece yaralanmış.

Hippilerin çiftlik sahnesini çok beğendim. Hep bir aksiyon bekledim ve ordaki kişiler Brad Pitt'e saldıracaklar sandım ama aksiyonsuz fakat gerilim dolu bir sahne izledik. Her an bir şey olacak sandım.

Filmin son sahnesinde DiCaprio komşularının evine girdiğinde de nedense hippilerin orda olup ona saldıracağını sandım. Genel olarak dizide hep bir gerilim mevcuttu.

Al Pacino gibi bir oyuncunun çok az ve etkisiz bir sahnede olması şaşırttı.

7.5/10

xdragxx

Emekli
Reaksiyon puanı
28,367
Puanı
1,060
Leo'nun oyunculuğu bence ortalamaydı fakat Brad Pitt'in oyunculuğu cidden harikaydı. Adam yıllanmış şarap gibi her filminde bir kez daha hayran bırakıyor. Film alternatif bir sonu işlemiş bunu filmden sonra öğrendim fakat Brad Pitt sahneleri hariç beni filmde çeken bir nokta da olmadı. Aynı zamanda konusuna göre filmin süresi de uzundu. Sırf kralın hatrına 6.5 veririm.

mesmeso

Moderatör
Reaksiyon puanı
9,533
Puanı
860
Film tipik Tarantino filmlerinden çok uzaktı. Klasik bir dönem filmi havasındaydı. Başlarda biraz durgun geçiyordu film ancak çiftlik sahnesinde sonra sıkmadan kendine bağladı beni. Final sahnesinde ise ilk kez Tarantino tadı vardı.

DiCaprio, Pitt ve Robbie üçlüsü filmi çok iyi taşımış. Özellikle Leo ve Brad çok uyumlu bir ikili olmuş. İleride beraber film yapmaya devam ederler umarım.

Manson olayının alternatif evreni gibi bir final oldu. Keşke gerçek hali de böyle olsaydı. Bruce Lee ve Cliff sahnesinde beni çok güldürdü.

Leo, Joaquin varken ödülü kazanması hayal olur ama Pitt kazanırsa kimse itiraz etmemeli.

8/10

Aserat

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
62,793
Puanı
1,061
Ben pek sevemedim ve bu kadar adaylığı hak ettiğini de düşünmüyorum. Tabii daha önce Tarantino'nun herhangi bir filmini izlemediğim için tarzı yabancı gelmiş olabilir ama onun dışında da pek tatmin etmedi. Böyle bir konudan daha eğlenceli, daha akıcı, daha tempolu yani her şeyin "daha"sı bir film çıkabilirmiş bence.

Öncelikle karakterlerin derinleştirme bakımından yetersiz kalması ciddi bir eksi. Rick'in kariyer çöküşünü, Cliff'in de karısını öldüren, kendisi gibi olmayanlara karşı hoşgörüsüz biri olduğunu görüyoruz ama daha fazlasını öğrenemiyoruz. Keşke uzun uzun araba sürmesi yerine karakterin altını dolduracak bir şeyi izleseydik de son kısımdaki sorunlu bakış açısı biraz daha toparlanabilseydi. Sharon Tate desen kilit karakter olmasına rağmen süs bebeği gibi dolaşıyor. Bazı sahnelerin gereksiz yere uzatılması baydı diyebilirim.

Dediğim gibi senaryonun bakış açısı da sıkıntılı. Çünkü;
Gerçek hayatta vahşi şekilde öldürülen Sharon Tate ve arkadaşları karısını öldüren bir adam tarafından kurtarılıyor. Cliff'in karısını öldürüp öldürmediği soru işareti olarak kalıyor ama karakterin sonraki hareketleri bunu yapmadığına dair bir ipucu vermediği için rahatsız oldum. Sahnenin aşırı şiddet (yönetmenin tarzı olduğunu biliyorum ama sevmiyorum) içermesi de pek yardımcı olmadı. Zaten filmin içeriğinde de genel olarak erkeklere karşı bir iltimas geçildiği ama kadınların kartondan öteye gidemediği fark ediliyor. Cliff-Bruce Lee sahnesi de inanılmaz gereksizdi.

Leonardo DiCaprio ve Brad Pitt gerçekten ortaya çok iyi bir bromance çıkarmış ama bireysel performans bakımından Leo'yu daha çok sevdim. Rick'in serserilik ve sersemlik arasında gidip gelen hallerini izlemek eğlenceliydi. Özellikle küçük kızın lafından sonra ağlaması ve karavanında sinir krizi geçirmesi bayağı güldürdü. Brad'in Oscar'ı hak ettiğini düşünmüyorum. Evet kötü bir performans değil ama yılın en iyisi olacak bir iş de yok ortada. Sevilmesine rağmen bir türlü ödüllendirilemeyen bir oyuncunun sırf sırası geldiği için ödül alışına tanıklık olacağız belli ki. Margot Robbie destansı güzelliğiyle büyülese de performans bakımından dikkat çekici bir yönü yok.

60'ları her anlamıyla yansıtan (bildiğim bir dönem olmasa da harcanan emek belli oluyor) muhteşem setleri, görüntü yönetmenliği ve TV-sinema dünyasını konu alması gibi pozitif yönleri olsa da yetersiz senaryosuyla kaçan bir fırsat olmuş. Umarım Altın Küre'deki gibi senaryo ödülü falan almaz.

5.5/10

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,676
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Detaylı yorum: https://izleryazar.com/once-upon-a-time-in-hollywood-2019/

Filmi izlemeden gelen yorumlarla çok yüksek beklentiyi düşürmüştüm ve o haliyle gayet tatmin etti. İlk kısmın kurgusunda sorunlar olsa da sonlara doğru soluksuz izletti ve finalini çok sevdim.

Kadro muhteşemdi. Özellikle DiCaprio döktürmüş yine. Filmi izlerken durup durup “vay be şu an DiCaprio ile Al Pacino karşılıklı oynuyorlar” gibisinden düşüncelere daldım. :A Margot Robbie çok güzeldi de keşke daha aktif olsaydı.

Hippilerin çiftliğine dalma sahnesi benim de favorim. Sonunun fos çıkması da ayrı güzeldi. :A

8/10
Oscar, izleryazar Film Ödülleri öncesi ikinci kez izledim ve yine aynı tadı aldım, yine aynı kusurları da gördüm tabii.

Quentin üstad çok güzel sahneler çekmiş filmde. Bence yönetmenliği senaristliğinin net olarak önünde bu filmde. Fakat çok fazla boş sahne de var. Kurguda 20-30 dakika rahat kırpılabilirmiş. Bir sahne var mesela 40 saniye Margot Robbie'nin horlamasını izliyoruz sadece. :D Brad Pitt'in boş boş araba kullanması 5 dakika kaplıyor falan. :A

Elbette farklı kategorilerdeler ama Brad Pitt ödülden ödüle koşarken DiCaprio'nun hep seyirci olması tuhaf hissettiriyor. Çünkü DiCaprio bariz şekilde filmin en iyisi. Cidden çok çok iyi. Brad Pitt de iyi ama onun kadar değil. Bence Hanks ve Pacino'nun da net şekilde gerisinde. Yine de hiç Oscar'ı olmadığı için ve değerli bir oyuncu olduğu için itirazım yok.

Prodüksiyon şahane, müzik ve ses kullanımı başarılı. Puanım bunda da aynı.

Forumdash

Favori Üye
Reaksiyon puanı
38,907
Puanı
1,060
Gazlanan filmlerden mi yoksa gerçekten övgüyü hak ediyormu bilememdim. KArarsız kaldım. Çünkü
Tarikat olayları ve alternatif bi son verilmiş. Eğer filmi oldugu gibi izlerseniz. Çok anlamsız ama alternatif gerçekliğe bakıp filmi izlerseniz Gerçekten harika bir filmiş. Sharon Tate karakterini çok anlamsız bulmuştum filmde. Hatta sinemaya gidyor ben bu filmde oynadim diyrdu ama filmdeki kadın o bile değildi:X Şaşirmiştim. Daha bambaşka yorumlar okuyunca puzzle oturtuyorsun :X
Yoksa kim Mason olayı ve kurbanını şu zamanda kim nasıl bilir.:A

Tarantino yine sarı renk yine ayak:X Filmi kimin çektiği belli oluyor hemencik:F

Filmin sonu muhteşemdi. Bratt'in performansı özellikle son sahne harikaydı. Yoksa baştan aşaği poz kesiyordu filmde:A

Sanırım saydiğim sebepten dolayı ortalama bi puan turmam gerek. 7/10

MasacRE

Favori Üye
Reaksiyon puanı
28,160
Puanı
1,059
Tarantino çok sevdiğim ve bu zamana kadar izlediğim filmlerini çok beğendiğim bir yönetmen olduğundan bu film için çok büyük bir beklentim vardı. Tabi Tarantino faktörü dışında Brad Pitt ile Di Caprio'nun buluşması, ayrıca Margot Robbie, Al Pacino gibi isimler ile daha da artmıştı beklentim.

Ama ne yazık ki film hayal benim için hayal kırıklığı oldu. Aslında kötü de değildi ama beklenti bu denli yükselince çıkan sonuç ne yazık ki tatmin edici olmadı. Filmde klasik Tarantino ögeleri mevcut. Çekimler olsun Tarantino tarzı replikler olsun o havayı hissettiriyor. E tabi bolca ayak da mevcut :A Ama gelgelelim filmin içeriği çok yetersiz. Yani çok da uzun bir süresi var ama o sürede ne anlattığı belli değil. Tonla gereksiz sahne var. Finale ulaşana kadar gerekli gereksiz bir sürü şey izletiyor bize. Sonu iyi bağlanıyor ama neyse ki.

Tarantino'dan daha önce de gördüğümüz alternatif sonu sunuyor bize. Gerçekte Sharon Tate öldürüldüğü halde burada filmin sonunda hayatta kalıyor. Sondaki katliam dolu sahne de iyiydi. Normalde bir Tarantino filminde çok daha fazlasını görürdük ama burada yalnızca oralarda mevcuttu ama iyi de çekilmiş sahnelerdi.

7/10