2019 Once Upon A Time In Hollywood / Bir Zamanlar Hollywood'da - Film Yorumları

Sherlock

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
47,672
Puanı
1,060
70077

Once Upon A Time In Hollywood

Tür:
Dram, Komedi
Yönetmen: Quentin Tarantino
Senaryo: Quentin Tarantino

Oyuncular:
Leonardo DiCaprio
Brad Pitt
Margot Robbie
Al Pacino
Timothy Olyphant
Kurt Russell
Michael Madsen
Damian Lewis

Filmin Özeti:
1969 yazında Los Angeles'de geçen filmde, hit bir dizide oynamış bir erkek TV aktörünün film sektörüne girmeye çalışması anlatılıyor. Aktörün yakın arkadaşı, aynı zamanda da dublörü de aynı şeyi amaçlamaktadır. Sharon Tate'in ve dört arkadaşının Charles Manson'un müritleri tarafından korkunç cinayeti ise filmde geri plandaki hikayeyi oluşuturuyor.

Filmin Fragmanı:

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
www.ataturkungencligehitabesi.com
Yaşayan efsanevi yönetmen, yaşayan efsanevi oyuncular, yaşayan efsanevi müzisyen... Tüm bunlar bir araya gelince ortaya kesin hayal kırıklığı çıkar genelde. O yüzden beklentimi 6 puan üzerinden tutuyorum, en azından hayal kırıklığı olmaz ancak çoşku olur...

Şaka maka efsaneler efsanesi Tarantino’dan bahsediyoruz ??The Hateful 8’in tadı damağımızdayken üstüne Al Pacino gibi üstatların üstadı, Leo ve Brad gibi usta isimler...

images

Sherlock

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
47,672
Puanı
1,060
Yaşayan efsanevi yönetmen, yaşayan efsanevi oyuncular, yaşayan efsanevi müzisyen... Tüm bunlar bir araya gelince ortaya kesin hayal kırıklığı çıkar genelde. O yüzden beklentimi 6 puan üzerinden tutuyorum, en azından hayal kırıklığı olmaz ancak çoşku olur...

Şaka maka efsaneler efsanesi Tarantino’dan bahsediyoruz ??The Hateful 8’in tadı damağımızdayken üstüne Al Pacino gibi üstatların üstadı, Leo ve Brad gibi usta isimler...

images

Bu sefer beklentilerimiz sonuna kadar karşılanacak gibi, eleştirmenlerin hepsi beğenmiş filmi. Zaten ülkemizde bir ay geç vizyona gireceği için -maalesef- filmin bütün puanlarını göreceğiz ve belli bir beklenti ile gideceğiz filme. Üzücü...

• Beğendim
Reactions: Tolstoyevski

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
Bu sefer beklentilerimiz sonuna kadar karşılanacak gibi, eleştirmenlerin hepsi beğenmiş filmi. Zaten ülkemizde bir ay geç vizyona gireceği için -maalesef- filmin bütün puanlarını göreceğiz ve belli bir beklenti ile gideceğiz filme. Üzücü...

Bu gözler süper kahraman filmi Avengers’in Top 10’a girdiğin gördü imdb’de, daha izlemeden konuşmamak gerek büyük ama illa güncel bir film Top 10’a konuk olacaksa işte o film bu filmdir, beklentilerimizi karşılarsa zaten yerle bir eder tüm reytingleri ama daha da önemlisi en azından gözümüz açık gitmez imdb adına...

Bu 9.film ve Tarantino 10.filmle birlikte emekliliği düşünüyor. Düşünsenize 10.film Kill Bill 3 oluyor, o “büyüyünce intikamını alırsın” deyip bıraktığı küçük kızla bunun arasında geçen destansı bir intikam öyküsü... İnsan kafayı yer. :D

• Harika
  • Beğendim
Reactions: Sherlock and MEnes

MEnes

Moderatör
Reaksiyon puanı
19,073
Puanı
860
Ben bu filmi nasıl bekleyeceğim? Bana bu sorunun cevabını kimse veremez, nasıl yani nasıl bekleyeceğim. Dünyada herkes izlemiş olacak Pakistan, Hindistan bile izlemiş olacak ama biz bekleyeceğiz... Metacritic puanı 37 eleştiride 87 şuan... İmdb puanı 8700 oyda 9.5 gözüküyor... Bu puan elbette değişecektir ama o puanın filmi ilk izleyenlerin genel yargısı olduğunu düşünürsek film epik efsane destansı bir filme benziyor ilk aşamada...

Zaten Tarantino'yu, kadroyu, senaryoyu, filmin süresini falan düşününce beklentiyi düşük tutmak mümkün olmuyor. Nasıl bir film olacak bilmiyorum amma velakin ben bu filme IMAX gideceğim kesinlikle. İlk gün izleyemeyeceğim belki köyde olma ihtimalim olduğu için ama izlediğimde de umarım bu yüksek beklentilerimiz karşılanır...

DarkLegenD

Favori Üye
Reaksiyon puanı
19,275
Puanı
1,060
Web Sitesi
www.cizikdvdkasetleri.com
Bu gözler süper kahraman filmi Avengers’in Top 10’a girdiğin gördü imdb’de,
Abi hadi ya. :A Biraz daha kenarda gözyaşı dökebilirsin mesela. :A Filmi beğenenler (Siteye girince döneklik yapan ama kalbinden 6-7-8 veren Baba'cık hayranları) 1 vermeseydi şu an ilk 5'te idi film hahahahaha.

• Güldürdün

Sherlock

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
47,672
Puanı
1,060
Bu gözler süper kahraman filmi Avengers’in Top 10’a girdiğin gördü imdb’de, daha izlemeden konuşmamak gerek büyük ama illa güncel bir film Top 10’a konuk olacaksa işte o film bu filmdir, beklentilerimizi karşılarsa zaten yerle bir eder tüm reytingleri ama daha da önemlisi en azından gözümüz açık gitmez imdb adına...

Bu 9.film ve Tarantino 10.filmle birlikte emekliliği düşünüyor. Düşünsenize 10.film Kill Bill 3 oluyor, o “büyüyünce intikamını alırsın” deyip bıraktığı küçük kızla bunun arasında geçen destansı bir intikam öyküsü... İnsan kafayı yer. :D

Bu film IMDb Top 250'ye her türlü girecektir zaten, şu an yaklaşık 10 bin oyda ve puanı yüksek. Metacritic puanı, Rotten Tomatoes puanı... hepsi yüksek yani. Kötü bir iş izleme ihtimalimiz %0,1 falan. Endgame'i şöyle düşünmek lazım, 22-23 filmlik kocaman bir serinin finali. Bütün karakterler yer alıyor ve bu 22 filmin en çok sevilen karakterini harcıyorsun, birçoğuna veda ediyorsun. O yüzden bir anda o kadar yüksek puanlar alıp, Top 10 görmesi normal. Üstelik gelmiş-geçmiş en çok hasılat yapan filmden bahsediyoruz. Sinemalar bütün ülkelerde full çekti vizyona girince, bu deli gibi hayran kitle oy verince de normal bir anda Top 10'u görmesi. Top 10 çok uç bir nokta elbette ama Top 250'yi her türlü hak eden bir film bence, zamanla hak ettiği sıralamaya da geriledi zaten. Bunu konuşmanın anlamı yok artık. Neyse konumuza dönersek, zaten benim için en önemli referans Tarantino'nun kendi cümleleri. Filmin senaryosu için "en iyi senaryom" tarzında bir cümlesi vardı, "oralarda buralarda sakın spoiler vermeyin" de diyordu. Dolayısı ile baya sağlam bir işle döndüğüne kesin gözüyle bakıyorum ben. Bu film IMDb'de Top 10 yaparsa -kalıcı olarak- şaşırmam açıkçası...

Zaten "çektiğim filmlerden herhangi birine devam filmi çekecek olsam bu Kill Bill vol3" olur demiş. Benim için Kill Bill'in yeri çok ayrıdır, özellikle birinci film. İçerisinde animasyon detaylarının olması, bol kan, destansı ve aşırı sanatsal dövüş sahneleri, müzikleri, Uma Thurman... ne filmdi be kardeşim... :A Dediğin tarzda bir konuyla yine destansı bir film çekebilir dediğin gibi Tarantino. Ama işte, asla onun kafa yapısında bir adamın ne yapacağını kestiremeyiz. Star Trek yazdı, onu çekip bırakabilirmiş. Bu film çok iyi tepkiler alırsa bırakabilirmiş, dizi çekmeyi de düşünüyor. Her şey olabilir yani, ama eğer 10. filmi çekip bırakma kararı kesinse destansı ve epik bir işle noktayı koyacaktır sinemaya. Bundan eminim...

MEnes

Moderatör
Reaksiyon puanı
19,073
Puanı
860
Top 250’ye 72.sıra civarından giriş yapmışız. Filmin yapımcısı kısmında Marvel yazmadığı için ilk 20 beklemek zaten sürpriz olurdu ama bu haliyle de oldukça iyi, filmin aşırı abartılması da filme zarar verir sonuçta. Kaldı son 25 gün. :)
Ben daha yüksek bir giriş bekliyordum, bu durum üzdü biraz... Niye böyle olduğunu çözemedim ama film yayıldıkça puanı artabilir de, bilemiyoruz. Tabi filmi izleyemediğimiz için genel seyircinin tepkisini ölçmemiz de pek mümkün olmuyor. Ama yine de film çıkmadan Top 50'de olma olasılığı çok yüksek diyordum. Bilmiyorum sıralaması düşer mi yükselir mi ama umarım Top 50'de hatta daha yukarılarda sabitlenen bir film olur... :)

• Beğendim

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
Büyük gün geldi çattı... Yarın kısmetse yıllar sonra vizyondaki bir film için sinemaya gitmiş olacağım ve o film de Tarantino’nun yapıtından başkası olamazdı elbette. IMDb sıralamasının 170 küsürlere düşmesi ve pek gündem olmamış olmasından dolayı beklentim 7.0 puan ayarında olacak ve filme o puanla başlayacağım. Çok büyük isimler bir araya geldiğinde başyapıt çıkan film sayısı oldukça azdır malum. Ama IMDb’nin çok da önemi yok, Hateful 8 de top 250’de değildi, ama izlerken kendimizden geçmiştik...

Bu arada normal bilet fiyatı 28 TL, öğrenci bilet fiyatı 25 TL imiş, ne büyük bir indirim ama! Eskiden Maximum kartlarda ilk seans 7-8 TL oluyordu onu bile kaldırmışlar. 25 TL nedir? Netflix sizin sonunuz olur inşallah.

• Beğendim
Reactions: MEnes

Sherlock

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
47,672
Puanı
1,060
Sonunda beklenen gün geldi. Filmin çok iyi olduğundan fazlasıyla eminim ama IMDb puanının beklentimin altına inmesiyle beklentimi bir tık düşürerek gideceğim sinemaya.

MEnes

Moderatör
Reaksiyon puanı
19,073
Puanı
860
2 Eylül'de izleyebileceğim köyde olduğum için. Ama Imax izleyeceğim ve sonuna kadar hiç bir yoruma bakmamaya devam edeceğim. Filmle ilgili 0 bilgi alarak kendimizi 1 ayda iyi koruduk. Benim içinse son 1 hafta 10 gün daha... Spoilersız yorumları bile okumayacağım, foruma bile girmeyebilirim belli olmaz... :A

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
Ve nihayet 1 seneyi aşkın süredir yolunu tuttuğumuz filmi izleme fırsatım oldu. En son filmi The Hateful Eight’i sinemada izlerken aldığım keyfi dün gibi hatırlayan birisi olarak çok net söyleyebilirim ki Bir Zamanlar Hollywood’da da çok güzel bir filmdi. Ancak kişiden kişiye değişmekle birlikte bana göre Tarantino’nun en güzel 8.filmi diyebiliriz, Jackie Brown çok daha üst düzeydi ama Death Proof projesini de Tarantino filmi diye sayacak olursak, oyunculuk dersi niteliğinde bir film olması dolayisiyla B.Z.H daha iyi derdim net olarak... Diğer filmleriyle hiç kıyaslamıyorum bile.. :)

Ama oyunculuk ve özellikle Leo harikaydı, Brad Pitt de bir o kadar iyiydi. Bu ikiliyi birçok kez aynı projelerde görürüz umarım tıpkı Robert De Niro - Al Pacino ikilisi gibi.

Gerisi spoilerimsi:

Al Pacino’nun canlandırdığı karakterin filme ne katkısı olduğunu bilen var mı? Böyle bir oyuncuyu birkaç dakikalığına önemsiz bir rolde gördük.

Kadın karakter bildiğim kadarıyla filmin çekilme nedeni, gerçek hayatta öldürülüyordu ama bu filmde ucundan bile geçmedi o konular. Manson tarikatını konu alacak filan deniyordu, Manson’lara dair pek bilgim olmadığı için katil kimdi olay neydi çok uzak kaldım konuya. Eyes Wide Shut’daki gibi bir tarikat sahnesi efsane olurdu.

Tarantino bu film hakkında Pulp Fiction’a en yakın olan filmin mi demişti ciddi ciddi? Tam aksine en uzak olan filmdi oldu. Pulp Fiction ile çıtayı tanrı seviyesine çıkarmışken bu filmde Tarantino’ya ait bir imza bulmak bile çok zor. Belki arabadaki ayak uzatma sahnesi. Geri kalanı hakkında bu filmi Tarantino çekmedi deseler şaşırmazdım. Ama bence Tarantino bilinçli olarak böyle yaptı, 8 filminde de hep kendine özgün olmaktan sıkıldı ve bu filmde alışılmışın dışına çıkalım yani sıradan olalım dedi.

Belki de Pulp Fiction’u geçen hafta tekrardan beşinci kez izlediğim için bu film ister istemez sönük kaldı, bilmiyorum. Ama Kill Bill, Django, H8 gibi yapıtlarıyla aynı seviyede kesinlikle değil gibi geldi bana.

Yine de güzel sahneleri vardı. Son sahnenin daha dehşet olmasını beklerdim ama yine de tatmin etti yoklukta. Ancak en güzel sahne Brad Pitt’in hippi mekanında yürüdüğü o sahnedeki gerilim hissiydi. Orada bir an korku filmine geçiş yapacağız gibi bir hisse kapıldım, gayet sıradan bir olayı müthiş bir gizem ve gerilim becerisiyle ortaya döktü. Her ne kadar yaşlı kurt yaşlanmış eskisi gibi değil desek de adamın adı Quentin F..ing Tarantino neticede. O dönemi müthiş yansıtmış adam. Film içinde film... Ama bize hiç hitap etmiyor işte. Sadece Hollywood’a aşırı ilgisi olanlara ve Amerikalılara hitap etmiş, onlar çok daha keyif almıştır bizden doğal olarak.

Sherlock

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
47,672
Puanı
1,060
  • İlginç
Reactions: DarkLegenD