FK2 My Neighbour Totoro / Komşum Totoro (1988) Film Bilgileri & Yorumları

berkann

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
6,728
Puanı
1,060
0096283.jpg

Komşum Totoro - Tonari no Totoro (1988)

Türü: Animasyon, Dram, Aile, Fantastik
Yönetmen: Hayao Miyazaki
Senaryo: Hayao Miyazaki

Oyuncular:
Toshiyuki Amagasa
Paul Butcher
Pat Carroll
Cheryl Chase
Shigeru Chiba

IMDb Sayfası

Filmin Özeti
“Komşum Totoro”da, anneleri hastayken bir köye çekilen Satsuki ile kız kardeşi, orman yaratığı Totorolarla tanışıp bambaşka bir maceraya sürüklenecektir.

Şehrin telaşından uzakta, ruhların ve sihrin gizemli yerini ve Totoro orman yaratıklarının arkadaşlığını keşfederler. Yaz zamanının kaygısızlığı üzerine kurulmuş bir aile filmi olarak tasarlanan My Neighbour Totoro ile Hayao Miyazaki'nin unutulmaz karakterleriyle zenginleştirilmiş hayalgücü ve arkadaşlığın bir masalını yaratıyor. Çocukluğun perimasalı dünyasının ve yokolan kırsal alanların yasını tutuyor

Filmin Fragmanı

cookies

Tecrübeli Üye
Reaksiyon puanı
18,793
Puanı
1,060
Bu filmi izlemiştim çok güzeldi 10 üstünden 8lik bir konusu vardı herkese tavsiye ederim :)

KayıpSehir

Favori Üye
Reaksiyon puanı
2,645
Puanı
360
Hayao Miyazaki`den muhteşem bir animasyondu. Hayal Gücünün sınırlarını bayağı zorlayan bir animeydi.

Danger UA!

Tecrübeli Üye
Reaksiyon puanı
3,713
Puanı
560
Miyazaki'nin daha önce Spirited Away filmini izlemiştim ve izlediğim en kötü filmler arasındaydı.Filme kötü demek istemem ama belki de felsefesini anlayamadım.

Neyse bu filme gelelim.Bu film ona göre çok daha güzeldi.Süresi de kısaydı ilk kısmı sıkmasına rağmen ikinci kısım gayet heyecanlı ve akıcıydı.Film ama kitle olarak 5-10 yaş kategorisini alıyordu bence.Ama gayet eğlenceliydi bence.

Totoro,onun bindiği otobüs falan çok yaratıcıydı.

Film fena değildi.Ön yargıyla izleme dezavantajını da kırarak hoşuma gitti.

Edit: Puanımı 8'den 7'ye düşürdüm.

Son düzenleme:

sokak sanati

Favori Üye
Reaksiyon puanı
57,064
Puanı
1,061
Aslında Anime zorunlu olmadıkça izlemem ve sevmemde en son Karlar ülkesini izlemiştim şimdide bu etkinlik için bunu izledim.

Pek anlamıyorum animeden ama sıkılmadım güzel kurgulanmıştı.
Hayali ürünler belli bir kalıba sığmayınca sevmem ama burada çok abartılmamış bence.Sevdiğim sahnelerde yapmışlar.
Mesela:
Şu ağacı büyütme olayı ama uyandıklarında bir kısmının rüya olması.
Çok başarılıydı eğer diğer türlü sabah uyandıklarında kocaman olsaydı daha farklı olurdu hem çocuklar sevindi hemde göze batmadı. Güzeldi.

Müzikleri güzeldi özellikle sonunda ki şarkı baya iyiydi.

sokak sanati film ödüllerinde: En iyi özgün müzik.

Filme puanım 7/10

berkann

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
6,728
Puanı
1,060
Miyazaki bence abartılan bir yönetmen. Hani ne zaman bir filmini izleyip yorumlara baksam "Miyazaki hayal gücünü kullanmış yine, nasıl bir hayalgücüdür bu." şeklinde abartılmış yorumlar görüyorum. Ben o kadar da muhteşem olarak görmüyorum filmlerini.
Otobüs kedide de çok bir şey yoktu bana kalırsa. :D
Filmi izlerken sıkılmadım ancak çok da zevk alarak izlemedim. Ama Miyazaki'nin iyi yaptığı bir şey var o da izleyiciyi gerebilmesi. Nedense bazı sahnelerini izlerken enteresan bi gerilme geliyor bana.

Genel olarak beğenmedim filmi. Ama küçükler sevebilir. Bir de şöyle bir şey var. Bana pek inandırıcı gelmedi ama. http://www.kayiprihtim.org/portal/inceleme/totoro-olum-tanrisi-ya-da-mutluluk-kaynagi/

berkann ödülleri'nde iddialı olduğu adaylıklar: En İyi Özgün Müzik

6.5/10 -tan 7-

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,738
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Güzel, sevimli bir filmdi. Spirited Away sonrası Hayao Miyazaki'ye hayran olmuştum tek filmle ama ardından geçen sezon etkinlikte izlediğimiz Princess Mononoke'yi çok da fazla beğenmeyince beklentim düşmüştü bu filmle ilgili olarak, bu film de o film ayarındaydı. :)

Süresinin kısa olması iyiydi, pek sıktığını söyleyemem. Senaryo bence sıradandı, senaryosunun basitliğinden dolayı özellikle küçüklere daha çok hitap edebilecek yapıda bir film olduğunu söylemek mümkün. :)

Otobüs kesinlikle çok yaratıcıydı, izlediğim en sıradışı fantastik karakterlerden biriydi. Küçük kız ve Totoro da sevimliydiler. :)

Müzikler iyiydi, özellikle sondaki şarkı harikaydı. :)

Sonuç olarak iyi bir anime ama bir Spirited Away olamadığı kesin. :)

7/10