FK5 Mr. Smith Goes to Washington / Mr. Smith Washington'a Gidiyor (1939) Film Bilgileri & Yorumları

gundix123

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
3,284
Puanı
459
0031679.jpg

Mr. Smith Washington'a Gidiyor - Mr. Smith Goes to Washington (1939)

Türü: Dram, Komedi
Yönetmen: Frank Capra
Senaryo: Sidney Buchman (screen play), Lewis R. Foster (story)

Oyuncular:
James Stewart
Claude Rains
Jean Arthur
Edward Arnold
Thomas Mitchell

IMDb Sayfası

Oscar Ödülleri (1)

En İyi Özgün Hikaye

Oscar Adaylıkları (10)

En İyi Film
En İyi Erkek Oyuncu
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (2)
En İyi Yönetmen
En İyi Sanat Yönetmeni
En İyi Senaryo
En İyi Kurgu
En İyi Ses
En İyi Müzik

Filmin Özeti
Washington’da senatörün ölmesinin haberi tüm eyalette yayılmıştır ve Senator Joseph Paine’in medya patronu Jim Taylor‘dan istediği geçici göreve gelecek kişi için işlerine pek karışamayacak birini bulmasıdır. Jefferson Smith Boy Rangers’ın başkanı, dürüst ve idealleri olan biridir ve bu istek için biçilmiş kaftandır. Ne var ki, Washington entrikaları içinde Jefferson’ın dürüstlüğü ve kendini insanlara adaması bazı değişimlere sebep olur.

Filmin Fragmanı

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,740
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Önce olumlu tarafından başlayalım. Filmde harika bir oyunculuk var. James Stewart zaten döneminin en sevdiğim oyuncusu ama bu filmde resmen döktürmüş, harika oynamış. Bu zamana kadar izlediğim en iyi performansıydı ve Oscar kazanamayıp sadece adaylıkla yetinmesine şaşırdım. (Kendisinin ilk adaylığıymış ayrıca.)

Frank Capra daha çok eğlenceli yönü olan filmlerle öne çıkmasıyla tanıdığım bir yönetmen ama bu kez daha ciddi konulara değinmiş ve siyasi eleştiri filmine imza atmış. Doğrusu film bana hitap edemedi. Evet siyasetin yozlaşmasını, masumların siyaset arenasında işinin çok zor olduğunu anlatmaya çalışmış ama izlerken baya bir sıkıldım. Özellikle ilk 1 saati çok zayıftı.

Yine de forumda sevenlerinin çıkacağına inanıyorum. :)

5.5/10

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,740
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
@OzaN sanırım bilimkurgu olmamasının gazabı gibi bir şey, genel olarak bu sezon filmlere verilen puanlar oldukça düşük. The Man From Earth, K-Pax, Frekans gibi filmler olaydı hiçbiri 8 den az almazdı. :)
Ben ondan hiç emin değilim. Bilim kurgu filmlerinin yüksek aldığı forumda pek görülmemiş bir şey. :):)

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,932
Puanı
1,061
Web Sitesi
www.ataturkungencligehitabesi.com
Ben ondan hiç emin değilim. Bilim kurgu filmlerinin yüksek aldığı forumda pek görülmemiş bir şey. :):)
Evet ama forumda herkesin topluca izlediği kaç bilimkurgu filmi var ki. Etkinliklerde sanırım sadece tek bir bilimkurgu filmi olmuş, 5 sezon boyunca, MR. Nobody de genel olarak 8 ve üstü almış.

Yine etkinlik dışı, oscar için izlenen Interstaller adlı bilimkurgu filmi de forumca genel olarak yüksek oy aldı, 10'lar, 9'lar,8'ler havada uçuştu. :D

Keza forumda konusu olan birkaç bilimkurgu filminden biri olan Inception da pek övgü dolu yorumlar almış.

Yani bilimkurgu denince akla neden 2.sınıf filmler gelsin ki? Kaliteli yüzlerce bilimkurgu filmi var, forumda genel olarak beğenilmeyen tür fantastik bence. Fantastikte yüksek alan filmler görülmemiş belki ama Bilimkurgu 'da yüksek alanlar ortada. :)

Wall e, Inception, Interstaller, Truman Show, Intelligence, Frekans, K-Pax, Geleceğe Dönüş, Terminatör, Her, Sil Baştan, Total Recall... Kaliteleri tartışılmaz bir yığın örnek de mevcut.

Ve The Man From Earth ile özellikle K-Pax in çok sevileceğini halen iddia ediyorum. :)

Danger UA!

Tecrübeli Üye
Reaksiyon puanı
3,713
Puanı
560
Tarihin en vasat etkinliğini geçiriyoruz sanırım.:D Evet bu film de baya sıkıcıydı. Eleme sırasında ne filmler vardı be? In Bruges, Lost Highway ve daha aklıma gelmeyen birçok film. En iyi etkinlik olma şansı vardı adaylarla. Bir de bu bayağı filmleri kakaladınız izleyen de yok sadece Ozan ve ben izliyoruz. Madem izlemeyecektiniz niye oyladınız bu filmleri?

Ben de feci sıkıldım ilk 1 saat. James Stewart mükemmeldi. Film ise klasik yozlaşmış siyasi sistemi anlatan bir film işte. O dönemine göre cesurcadır veya değildir ya da konu olarak ilktir bilemem ama film sıkıcı. Zaten bildiğimiz de bir konu. Yani yazacak bir şey yok. Namuslu bir siyasetçinin yozlaşmış sisteme karşı dik duruşu falan filan.

5.5/10

Şöyle bir baktım daha önce seçtiğimiz bilim-kurgulara:

1. Children Of Men
2. Mr.Nobody
3. Being John Malkovich (Tam bilim-kurgu olmasa da)

Hatta Run Lola Run. Şimdi bu filmleri beğenen de oldu beğenmeyen de. Yani net bir beğenmeme durumu yok. Eğer Frekans veya Minority Report seçilseydi eminim ki ortalama en az 8 olurdu.

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,740
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Tarihin en vasat etkinliğini geçiriyoruz sanırım.:D Evet bu film de baya sıkıcıydı. Eleme sırasında ne filmler vardı be? In Bruges, Lost Highway ve daha aklıma gelmeyen birçok film. En iyi etkinlik olma şansı vardı adaylarla. Bir de bu bayağı filmleri kakaladınız izleyen de yok sadece Ozan ve ben izliyoruz. Madem izlemeyecektiniz niye oyladınız bu filmleri?

Ben de feci sıkıldım ilk 1 saat. James Stewart mükemmeldi. Film ise klasik yozlaşmış siyasi sistemi anlatan bir film işte. O dönemine göre cesurcadır veya değildir ya da konu olarak ilktir bilemem ama film sıkıcı. Zaten bildiğimiz de bir konu. Yani yazacak bir şey yok. Namuslu bir siyasetçinin yozlaşmış sisteme karşı dik duruşu falan filan.

5.5/10

Şöyle bir baktım daha önce seçtiğimiz bilim-kurgulara:

1. Children Of Men
2. Mr.Nobody
3. Being John Malkovich (Tam bilim-kurgu olmasa da)

Hatta Run Lola Run. Şimdi bu filmleri beğenen de oldu beğenmeyen de. Yani net bir beğenmeme durumu yok. Eğer Frekans veya Minority Report seçilseydi eminim ki ortalama en az 8 olurdu.
Valla kimseye zorla seçtirmedik filmleri. Seçtiğimiz filmler de kağıt üzerinde hemen hepsi çok önemli filmler. Çoğunun da imdb puanı epey yüksek, başka sitelerde aldıkları yorumlar falan çok iyi. Ödülleri falan var. Ortada ciddi bir şanssızlık durumu var.

Frank Slade

Favori Üye
Reaksiyon puanı
1,355
Puanı
535
1939 yapımli bir film zaten çok yüksek beklentiye girmek saçma bence .

gundix123

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
3,284
Puanı
459
Etkinliğin en merak ettiğim filmlerinden birisiydi bu film. Bunun için birçok sebep var ama benim için en önemli etkenlerden birisi James Stewart'tı.

Öncelikle film maalesef beklentimin oldukça altında kaldı. İlk 1 saat falan aşırı sıkıcıydı gerçekten. Bir de James Stewart'ın oynadığı karakterin fazla saf olmasının da etkisiyle başlarda baya iticiydi bence. Bu yüzden daha filmin başında soğuma başladı bende.

James Stewart gerçekten harika bir performans sergilemiş. Oscar'ı alamamış olması şaşırtıcı. Diğer oyuncular da dönemine göre iyi sayılırlardı.

Hikaye çok ilgi çekici değildi bence. Senaryo da durgundu. Kısacası filmin "kalem" kısmı baya sıkıntılıydı. Ancak yine de yaklaşık son yarım saatin hakkını teslim etmek lazım. James Stewart'ın harika performansıyla izlettirdi kendini.

Özetle, son kısımları etkileyici ve akıcı olsa da geneli vasatın altında olan bir filmdi.

Puanım: 6/10

Tzira

Emekli
Reaksiyon puanı
2,714
Puanı
280
Normalde bu filmi izlemeye Mayıs ayında başlamıştım, ancak ilk 30 dakikasından sonra bırakmıştım. Gerçi o zamandan beri hiç doğru dürüst oturup film izleyemedim, bir türlü kafamı veremiyordum çünkü. Bu duruma bir son vermek lazım dedim ve filme yeniden başladım.

Öncelikle siyasette neler döndüğünü, bazı politikacıların arkasındaki akıl hocalarının nasıl yönlendirdiğini, namuslu insanların siyaset arenasında nasıl harcandığı gibi bilindik konuları zamanına göre güzel işleyen bir film olduğunu söyleyebilirim. Ancak film son 30 dakikasına kadar sürükleyici değildi, özellikle 30. ile 90. dakikalar arasında epey sıkıcıydı.

James Stewart'ın Oscar alamamasına ben de şaşırdım, özellikle son 30 dakikadaki performansı olağanüstü. Saunders rolündeki Jean Arthur ile Senatör Paine rolündeki Claude Rains de oldukça başarılılar. Capra'nın yönetmenliği de iyi zaten.

Filmin öyle alelacele bitmesi bana saçma gelmişti başta ama meğer başka bir sahneyle bitiyormuş bu film ve o sahneyi kesmişler. Acaba nasıl bir sahneydi merak ettim.

6.5/10