MEnes'in Foruma Kayıt Oluşunun 5. Yılı!

Dosi

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,776
Puanı
1,060
Artık aramıza ne kadar zaman girmiş düşün... Aaah ah Zey biz böyle miydik...
Korkuyorum, bir kaç mesaj sonra ihale bana kalıp suçlusu ben olacağım diye :A :A

• Güldürdün
Reactions: MEnes

Dosi

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,776
Puanı
1,060
Bunun yolunu yapıyordum zaten de bu cümleyi kurarak tüm sırrı bozdun ya... :A
Cevabım ektedir:
img-benbuoyunubozarim-717.jpg

• Güldürdün

kerem

Favori Üye
Reaksiyon puanı
28,586
Puanı
1,060
Teşekküler, hepimizin hayatında olsun güzellikler. :D Messi'yi övenlerin sayısını zaten sayamayız normal futbolcularda olsun veya teknik adamlarda olsun. Onu en iyisi olarak görmeyenler güldürüyor genelde beni. :D

Teşekkürler öyle diyelim bakalım. :D

Müzik biraz dramatik ve etkili bir müzikmiş. Tabi seriyi izlesem bir şeyler ifade ederdi ama şuan dediğin gibi pek bir şey ifade etmiyor. Müzik kulağıyla etkili diyebilirim sadece. İzleyince daha iyi anlarız... :A
Epiksi ve gothic bir havası var animenin, çok fazla farklı hikayeler bulunduruyor içinde. Eskiden rekabet olduğu için her anime bu yola başvururdu, şimdikilerde böyle bir şey kalmamış. İyi mi kötü mü oldu, orası tartışılır tabii. Bende bir @eskici olarak, animeye bağlanmak adına eskilerin daha iyi olduğunu düşünüyorum. :A

• Beğendim

MEnes

Moderatör
Reaksiyon puanı
19,073
Puanı
860
Epiksi ve gothic bir havası var animenin, çok fazla farklı hikayeler bulunduruyor içinde. Eskiden rekabet olduğu için her anime bu yola başvururdu, şimdikilerde böyle bir şey kalmamış. İyi mi kötü mü oldu, orası tartışılır tabii. Bende bir @eskici olarak, animeye bağlanmak adına eskilerin daha iyi olduğunu düşünüyorum. :A
Yani eskiler genelde daha kalitelidir bu bilinen bir şey tabi. Ve farklı bir çok karakteri derinlemesine işleyen serilere gerçekten bayılıyorum. SNK bence son yıllarda bunu zirve anlamda yapan seri. Bu seriyi de merak ediyorum umarım kısmet olursa izleyeceğim. :A

ᴍᴜ̈ɴᴢᴇᴠɪ

Favori Üye
Reaksiyon puanı
2,211
Puanı
310
Forumumuzun sevilen, kaliteli, eğlenceli, her fırsatta kendisini sıvayan ve bunu ustaca yapan artı olumsuz durumlarda sık sık kanı donan üşengeç üyesi ve ayrıca objektif moderatörü @MEnes forumda 5. yılında :Z

Forumda gerek kattığı yorumlar gerekse herkesle olan uyumundan dolayı kendisini tebrik ediyor ve bizlerle daha nice nice yıllar dileriz :Z

Ve çoook özel spoi içerikli Eren Jaeger hediyesi
Valla hediyeler baya güzel miş @MEnes

• Beğendim
Reactions: Dosi and MEnes

Dosi

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,776
Puanı
1,060
Valla hediyeler baya güzel miş @MEnes
@MEnes forumda en uzun soluklu iletişimim olan arkadaşım, oyüzden az çok zevkine hakimim onun :A taaaaa 2016 yılına dayanıyor arkadaşlığımız. Kendisi daha üniversiteden mezun olmamıştı, işe girmemişti, araba almamıştı, askerlik yapmamıştı :A

• Güldürdün

MEnes

Moderatör
Reaksiyon puanı
19,073
Puanı
860
@MEnes forumda en uzun soluklu iletişimim olan arkadaşım, oyüzden az çok zevkine hakimim onun :A taaaaa 2016 yılına dayanıyor arkadaşlığımız. Kendisi daha üniversiteden mezun olmamıştı, işe girmemişti, araba almamıştı, askerlik yapmamıştı :A
Bütün geçmişimizi, seceremizi ortaya döktün... :A O günlere bakıyorum da gerçekten neler yaşamışım şu 4 yılda... :A

• Güldürdün
Reactions: Dosi

Dosi

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,776
Puanı
1,060
Bütün geçmişimizi, seceremizi ortaya döktün... :A O günlere bakıyorum da gerçekten neler yaşamışım şu 4 yılda... :A
Bunlar sadece benim bildiğim kısımlar :A (araba en taze bilgi :A)
Yalnız baktımda bir çok şey benimde tecrübe ettiğim şeyler oldu.
Ben de son 5 sene baya şeyler yaşamışım. Bu sene yerimde saycacağım gibi. Sonrası koronaya bağlı :A

• Güldürdün

MEnes

Moderatör
Reaksiyon puanı
19,073
Puanı
860
Bunlar sadece benim bildiğim kısımlar :A (araba en taze bilgi :A)
Yalnız baktımda bir çok şey benimde tecrübe ettiğim şeyler oldu.
Ben de son 5 sene baya şeyler yaşamışım. Bu sene yerimde saycacağım gibi. Sonrası koronaya bağlı :A
Arabadan tazeleri de var da işte onları henüz şaapamadık... :A

Öyle ama ya dile kolay 4 5 sene geçmiş elbette bir şeyler yaşanmış, değişmiş, tecrübe edilmiştir. Zamanın ne kadar hızlı geçtiğini anlıyor insan geriye bakınca...

• Beğendim

Dosi

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,776
Puanı
1,060
Arabadan tazeleri de var da işte onları henüz şaapamadık... :A

Öyle ama ya dile kolay 4 5 sene geçmiş elbette bir şeyler yaşanmış, değişmiş, tecrübe edilmiştir. Zamanın ne kadar hızlı geçtiğini anlıyor insan geriye bakınca...
o taze şeyler bayatlar artık :A kalsın

Aynen, özellikle son 5 yılı düşündüğümde hem acı hemde tatlı çok şey geçti hayatımdan. Geleceğe yönelik fazla bir beklentim kalmadı :A belki ilerde araba değiştirip, ev değiştiririm falan (bunlar benim elimde olan şeyler ama içime tam sinmeli) ve az saat çalışılan bir iş :A
Fazla birşey istemem :A

• Güldürdün

MEnes

Moderatör
Reaksiyon puanı
19,073
Puanı
860
o taze şeyler bayatlar artık :A kalsın

Aynen, özellikle son 5 yılı düşündüğümde hem acı hemde tatlı çok şey geçti hayatımdan. Geleceğe yönelik fazla bir beklentim kalmadı :A belki ilerde araba değiştirip, ev değiştiririm falan (bunlar benim elimde olan şeyler ama içime tam sinmeli) ve az saat çalışılan bir iş :A
Fazla birşey istemem :A
Kalmıyor, kalmayacak... :A Çünkü sonu gelene kadar devam edecek bir süreç... :A

Benim pek acı şey geçmedi belki ama süreç olarak ilerleyen ve yeni şeylerin olduğu şeyler geçti tabi. :A Benim de çok bir beklentim yok artık, sadece mutluluk... :A Kısmet artık göreceğiz... :A Seninkiler tatlı istekler, bu isteklerin senin elinde olması da olayın bir başka yüzü tabi... :A

• Güldürdün

Dosi

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,776
Puanı
1,060
Kalmıyor, kalmayacak... :A Çünkü sonu gelene kadar devam edecek bir süreç... :A

Benim pek acı şey geçmedi belki ama süreç olarak ilerleyen ve yeni şeylerin olduğu şeyler geçti tabi. :A Benim de çok bir beklentim yok artık, sadece mutluluk... :A Kısmet artık göreceğiz... :A Seninkiler tatlı istekler, bu isteklerin senin elinde olması da olayın bir başka yüzü tabi... :A
Sonu gelince anlatırsın sende artık :A

Elimde olmasının sebebi zaten var olan şeyler ama zaman ilerledikçe bazen değiştirmek gerekiyor. Misal araba, 0 almıştım ve okadar iyi kullanılmış ki çok zarar etmeden satılır (kapalı garaj var, güneş ve buza da maruz kalmıyor haliyle) ve yeni arabaların hem vergileri, hem yıllık sigortaları, hemde yıllık muayeneleri falan çok çok az eski arabalara göre. Bu yüzden belli bir süre sonra insan satmak istiyor :A
Ev ise zamanında çok dikkat etmeden paranın yettiğine alınmıştı. Şimdi ömürlük ev alma zamanı ama tabi korona biterse :A acelem yok o konuda.

• Güldürdün

MEnes

Moderatör
Reaksiyon puanı
19,073
Puanı
860
Sonu gelince anlatırsın sende artık :A

Elimde olmasının sebebi zaten var olan şeyler ama zaman ilerledikçe bazen değiştirmek gerekiyor. Misal araba, 0 almıştım ve okadar iyi kullanılmış ki çok zarar etmeden satılır (kapalı garaj var, güneş ve buza da maruz kalmıyor haliyle) ve yeni arabaların hem vergileri, hem yıllık sigortaları, hemde yıllık muayeneleri falan çok çok az eski arabalara göre. Bu yüzden belli bir süre sonra insan satmak istiyor :A
Ev ise zamanında çok dikkat etmeden paranın yettiğine alınmıştı. Şimdi ömürlük ev alma zamanı ama tabi korona biterse :A acelem yok o konuda.
Sona gelmesine kadar ohooo kim bilir neler geçer neler değişir... :A

Yani tabi sizin oranın şartlarını pek bilmiyorum, burada araba değiştirmek büyük cesaret istiyor... :A 0 araba almak pek mümkün değil zaten. Onun dışında ev almak da pek mümkün değil tabii.. Genel olarak burada bir şey almak çok zor... :A :A

• Güldürdün

Dosi

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,776
Puanı
1,060
Sona gelmesine kadar ohooo kim bilir neler geçer neler değişir... :A

Yani tabi sizin oranın şartlarını pek bilmiyorum, burada araba değiştirmek büyük cesaret istiyor... :A 0 araba almak pek mümkün değil zaten. Onun dışında ev almak da pek mümkün değil tabii.. Genel olarak burada bir şey almak çok zor... :A :A
Arabayı buradan, evi oradan alacağım :A geçen tatilde gönlüme göre bulamamıştım :A
0 araba için başta bi yüzdelik bir para vermıştim, sonra ayda belli bir miktar ile geçen sene bitirdim borcu :A şuan iş yok, vermezler :A işe girince halederim (gerçi aileden birini kefil gösterebilirim) yada arabayı takas olarakta verir insan. O da olur.
Burda kirada oturmaya devam. Şirket sistemi ve sen çıkmadığın sürece o ev senin (gürültücü veya kira ödemezsen çıkarırlar, başka türlü seni çıkarma hakları yok)

• Güldürdün

MEnes

Moderatör
Reaksiyon puanı
19,073
Puanı
860
Arabayı buradan, evi oradan alacağım :A geçen tatilde gönlüme göre bulamamıştım :A
0 araba için başta bi yüzdelik bir para vermıştim, sonra ayda belli bir miktar ile geçen sene bitirdim borcu :A şuan iş yok, vermezler :A işe girince halederim (gerçi aileden birini kefil gösterebilirim) yada arabayı takas olarakta verir insan. O da olur.
Burda kirada oturmaya devam. Şirket sistemi ve sen çıkmadığın sürece o ev senin (gürültücü veya kira ödemezsen çıkarırlar, başka türlü seni çıkarma hakları yok)
Burada evler çok pahalı, amansız pahalı, gereksiz pahalı... :A Burada ev almak seni boşa yoracaktır hiç gerek yok... :A O yüzdelik para verip alma kısmı bizde de var lakin arabalar çok pahalı olduğu için ona bile cesaret edemiyor insanlar... :A Değiştirmek istersen takas falan bakılır ama işte piyasayı hiç bilmiyorum oradaki o senin bileceğin iş... :A

Kiracı sistemi de güzelmiş beğendim. Buraya benzer gerçi ama şirket sistemi pek yok burada. Mal sahipleri üzerinden daha çok yürüyor mevzu ve emlak sektörünün etkisi çok büyük kira düzeninde...

• Güldürdün

Dosi

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,776
Puanı
1,060
Burada evler çok pahalı, amansız pahalı, gereksiz pahalı... :A Burada ev almak seni boşa yoracaktır hiç gerek yok... :A O yüzdelik para verip alma kısmı bizde de var lakin arabalar çok pahalı olduğu için ona bile cesaret edemiyor insanlar... :A Değiştirmek istersen takas falan bakılır ama işte piyasayı hiç bilmiyorum oradaki o senin bileceğin iş... :A

Kiracı sistemi de güzelmiş beğendim. Buraya benzer gerçi ama şirket sistemi pek yok burada. Mal sahipleri üzerinden daha çok yürüyor mevzu ve emlak sektörünün etkisi çok büyük kira düzeninde...
Ankara 200-400 bin arası değişiyor evin modeline vs göre :A piyasa böyle ve normal :A

Ya burada bir sisteme üye oluyorsun ve kira evlerine bir eve 700 kişi başvurabiliyor. İlk aşama en çok sırada olanlar ve ikinci aşama ise yıllık maaşın ev kirasını yıllık kira değerinin 3 katı olmak zorunda :A
Eve de taşındığında süresiz oturuyorsun. Zaten 1-5 oda arası değişiyor. Ben misal 10 senedir o sisteme üyeyim. Oldukça uzun süre. İlerde lazım olur diye yıllık para veriyorum. Benim sıra konusunda sorunum olmaz. Genelde 7-8 sene duranlar evi kapıyor.

• Güldürdün

MEnes

Moderatör
Reaksiyon puanı
19,073
Puanı
860
Ankara 200-400 bin arası değişiyor evin modeline vs göre :A piyasa böyle ve normal :A

Ya burada bir sisteme üye oluyorsun ve kira evlerine bir eve 700 kişi başvurabiliyor. İlk aşama en çok sırada olanlar ve ikinci aşama ise yıllık maaşın ev kirasını yıllık kira değerinin 3 katı olmak zorunda :A
Eve de taşındığında süresiz oturuyorsun. Zaten 1-5 oda arası değişiyor. Ben misal 10 senedir o sisteme üyeyim. Oldukça uzun süre. İlerde lazım olur diye yıllık para veriyorum. Benim sıra konusunda sorunum olmaz. Genelde 7-8 sene duranlar evi kapıyor.
O dediğin eski fiyatlardır kesin, şuan bence daha da artmıştır... :A Piyasa alt üst oldu pandemiden sonra, her şeyin fiyatı uçtu... :A

Hmmm değişik bir sistemmiş ama mantıklı ve düzenli bir sistem gibi geldi. Eski üyelere kolaylık olması normal tabi, sıra olmadan işi çözüyorsun ne güzel işte. 3 katı kısmı biraz sıkıntılı olabilir belki bir ihtimal. :A Toplam yıllık maaşının toplam kiradan 3 katı fazla olması...

Buradan basit bir hesap yapsak 5 bin tl maaş alan biri yılda 60 bin tl alır. Ev kiraları 2000 tl desek, 24 bin tl senede yapar. Yani düz hesap bakınca hiç bir şekilde kurtarmıyor... :A Ki 5 bin tl maaş almak da bizim ülkede oldukça zor ve ev kiraları da 1500'den aşağı bulmak baya zor... :A

• Güldürdün