Mangalar - Genel Yorum & Sohbet Konusu

MEnes

Konu Sahibi
Moderatör
Reaksiyon puanı
19,073
Puanı
860
Nerden nereye, başlarda manga artı senin yorumunla okumaya başlarken şimdi aldım başımı gittim :A
İyi tamam aydınlat beni :A
Hızlı gitmişsin gerçekten ama olması gereken olmuş aslında. Çünkü ben de ilk okuduğumda 2. sezonun son bölümü olan 50. bölümden sonra başlamıştım, o sıralar güncel bölüm 106. bölümdü sanırım. 56 bölümü 3 4 gün içinde bitirmiştim... :A Sonra işte 3 senedir her ay yeni bölüm gelsin diye acı çekiyorum... :A

O iş bende sen rahat ol... :A

• Güldürdün
Reactions: Dosi

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,776
Puanı
1,060
Hızlı gitmişsin gerçekten ama olması gereken olmuş aslında. Çünkü ben de ilk okuduğumda 2. sezonun son bölümü olan 50. bölümden sonra başlamıştım, o sıralar güncel bölüm 106. bölümdü sanırım. 56 bölümü 3 4 gün içinde bitirmiştim... :A Sonra işte 3 senedir her ay yeni bölüm gelsin diye acı çekiyorum... :A

O iş bende sen rahat ol... :A
Sen o işe el atana kadar ben bitiririm :A
Bir kaç saate o bahsettiğim raporu yazacağım. Erken biterse akşam dizimden önce el atarım kalan bölümlerin bir kısmına:A
Kalmadı, kalmadı, bitmek üzere :Z 134 bölümse son 9 bölüm.

• Güldürdün
Reactions: MEnes

MEnes

Konu Sahibi
Moderatör
Reaksiyon puanı
19,073
Puanı
860
Sen o işe el atana kadar ben bitiririm :A
Bir kaç saate o bahsettiğim raporu yazacağım. Erken biterse akşam dizimden önce el atarım kalan bölümlerin bir kısmına:A
Kalmadı, kalmadı, bitmek üzere :Z 134 bölümse son 9 bölüm.
Ya bitirmen önemli değil her türlü aydınlatılması gerekiyor o bölümlerin, sen şuanda olaya çok farklı pencerelerden bakıyorsun... :A Ben zaten tüm bölümleri burada yorumlayacağım uzuuun uzun... O işim bittikten sonra o yorumlar burada duracak. :A Sen ve belki Türkiye'deki az sayıda manga okuyucusu bu yorumlardan yararlanacaktır... :A

• Güldürdün

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,776
Puanı
1,060
Ya bitirmen önemli değil her türlü aydınlatılması gerekiyor o bölümlerin, sen şuanda olaya çok farklı pencerelerden bakıyorsun... :A Ben zaten tüm bölümleri burada yorumlayacağım uzuuun uzun... O işim bittikten sonra o yorumlar burada duracak. :A Sen ve belki Türkiye'deki az sayıda manga okuyucusu bu yorumlardan yararlanacaktır... :A
Tamam anladım. 2 kere yorulma zaten. Sen yazınca bazı bölümleri özellikle detaylı okuyacağım :A merakım giderilir

• Güldürdün

MEnes

Konu Sahibi
Moderatör
Reaksiyon puanı
19,073
Puanı
860
Shingeki no Kyojin - Chapter 113

Levi'nin gücüne şahit olduğumuz manyakça bir bölüm daha... Levi Ackermann asla sözünden dönmez... Karşısında ne kadar yoldaşı olursa olsun onun Erwin'e verdiği bir söz var... Önceki bölümün sonunda Zeke çığlık atmıştı ve onun sıvısının yer aldığı şarabı içen herkes bu elektriklenmeyi hissetti... Yani anlaşılan o ki Zeke'nin yakınında bu çığlığı duyan herkes deve dönüşecek bir noktada... Bunun kaçışı yok... Levi ne mi yaptı... Levi Zeke'yi öldürmek için tüm önüne çıkan engelleri yok etti... 30 tane yoldaşını hiç acımadan paramparça etti... Ölümün ve yıkımın ve vahşetin tanımı Levi şovunu yaptı ve ardından Beast Titan'ı da yine kısa sürede yok etti... Tabi ki onu öldürmeyecek çünkü 9 devin gücüne sahip birini dev gücünü aktarmadan öldüremez.

Adanın diğer tarafında da Floch ve Eren Shigangina'ya vardı. Tabi orada Keith Shadis'i gördük. Hala acemilerin eğitiminden onun sorumlu olduğunu gördük. Ancak Floch kontrolü ele aldığını ve asla geri adım atmayacağını net şekilde gösterdi... Artık tek dertleri Eren ve Zeke'nin buluşması... Zeke'nin Eren'le konuşmasının detaylarını yakında öğreneceğiz gibi geliyor. Zaten son sahneden anladığımız Zeke'nin penceresinden olayları göreceğiz gibi. Zeke'nin gizli planının ne olduğunu merak ediyorum. Xavier dediği de onun hayatında önemli bir yere sahip biri sanırım. Dev gücünü aldığı kişi olabilir, beyzbol topunu tekrar görmek de güzel bir detaydı... Ayrıca Zeke'nin gözlüğüm nerede demesi de ilginçti...

9.7/10

• Beğendim

MEnes

Konu Sahibi
Moderatör
Reaksiyon puanı
19,073
Puanı
860
Shingeki no Kyojin - Chapter 114

Etkileyici bir backstory... Bölüm tamamıyla Zeke'nin hayatını görerek geçti ve çok acayip bir bölümdü... Zeke'nin neden ailesini sattığını gördük... Zeke'nin neden tüm Eldialıları öldürdüğünü gördük... Zeke'nin neden Marley ile birlikte çalışıp savaşçı olduğunu gördük. Zeke'nin neden bu kadar fazla şey bildiğini gördük. Xavier'den bahsetmişti önceki bölümün son sahnesinde. Beast Titan'ın önceki sahibiymiş. Aralarındaki ilişkinin ne denli derin olduğunu gördük...

Bu arada Chapter 90 sonrasında Marley tarafında gösterilen nefret tohumlarının çocuklara nasıl ekildiğini Zeke'de de gördük. Ancak Zeke'nin çocukluğu ve yaşadıkları trajedinin de ötesinde. Ailesi 7 yaşında bir çocuğa sevgi göstermedi. Baba sevgisi anne sevgisi yerine 7 yaşında bir çocuk iki bambaşka ideoloji ile yetiştilmeye çalışıldı. Büyükbabası ona Marley'i övüp kendi ırkını kötüleyen bir tarih anlatıyor. Ailesi ona savaşçı olup içeriye sızıp Eldia'nın kurtarıcısı olması için baskı yapıyor. Anne baba sevgisi görmeden acı çekerek büyüyor. Ve ailesinin yakalanacağını öğrendiği zaman Xavier'in de yardımıyla onları bilerek ele veriyor. Acı çekerek mecbur kalarak 7 yaşında anne babasını ölüme gönderen bir çocuk... Hikayenin Grisha tarafından olan kısmını görmüştük ama Zeke tarafından olan kısmını görmek de çok etkileyiciydi...

Zeke aynı Eren gibi acılara göğüs gererek büyümüş biri. İki kardeşin de kaderi bu diyebiliriz. Onun yanında ise Xavier vardı. Ona babalık yaptı. Öğrendiği bilgileri onunla paylaştı. Ailesini sattıktan ve Marley'in güvenini kazandıktan sonra Zeke titan araştırma sonuçlarını Xavier'den öğrendi... O araştırmaların sonuçları ise oldukça ilginç... 600 yıl önce bir salgın oluyor ve bu salgında milyonlarca insan ölüyor ancak Eldialılara hiç bir şey olmuyor. Nedeni ise Founding Titan'ın Eldialıların vücut hücrelerine bile etki edebilme gücünün olması... Anıları değiştirme özelliği zaten bilinen bir şey ancak vücut hücrelerini değiştirmek çok başka bir şey... Belki de bu özellik Eldialıların devleşebilme lanetini veya Ymir'in laneti denilen deve dönüşenlerin 13 yılda öldüğü durumu değiştirebilme gücüne sahip. Bunu henüz bilmiyoruz tabi. Zeke bunu öğrenince gerçek planını da öğrenmiş oluyoruz...

Gerçek planı 100 yıl içinde tüm Eldia soyunu kurutmak. Ötenazi planı dediği bu planda Eldialıların çocuk yapma yeteneğini Founding Titan gücüyle yok etmek istiyor. Kendi halkını feda ederek dünyayı titan tehlikesinden kurtarmak istiyor. En baştan hiç doğmasaydık dünya bu zulme karşı korku duymamış olurdu diyor. Ancak ortada bir sorun var ki 2000 yıllık bir tarihi nasıl silip atabilirsin. Kimsenin doğma ve yaşama ve soyunu devam ettirme hakkını elinden almaya hakkın yok ki... Eldialıların atası Ymir'in dev gücünü bir 'Şey' tarafından aldığını da söylüyor Xavier, ancak bu şey nedir şuan bilmiyoruz elbette. Zeke öldürdüğü Eldialıların acılarına onları dünyadan göndererek son verdiğini söylüyor. Aslında onları öldürürken belki halkından olanları öldürdüğü için acı çekiyor diye düşünebiliriz ama Zeke'nin ideolojisinde ölüm onlara kurtuluş gibi...

Eren ile Zeke'nin konuşmasını henüz görmedik ama Eren bu plana uyan bir anlayışta mı acaba merak ettim... Ayrıca Xavier'in de acı dolu bir geçmişi olduğunu gördüğümüz kısımlar çok vurucuydu... Xavier kendini gizleyerek bir Marley'li gibi yaşamış yıllar boyunca. Evlenmiş, çocuk yapmış. Ancak eşi Eldialı olduğunu öğrendiğinde çocuğunun ve kendisinin boğazını kesmiş... Bu acı karşısında en büyük ölüm yolu olan Savaşçı programına katılıp Beast Titan'ı devralmış. Tabi bunun sonrasında Titan araştırmacısı olarak çok fazla bilgi de edinmiş. Zeke'nin de Beast Titan'ı devralmasıyla bu ideoloji aktif olarak devreye girdi. Ancak şuan günümüzde bunun nasıl sonuçlanacağı belirsiz. Son sahnede ise Zeke bu planı uygulamak için nelerden vazgeçebileceğini gösterip hem kendini hem Levi'yi patlattı... Kendi bedeni ikiye ayrıldı ve Levi da patlamada uçarken gösterildi... Bu yolculuğun sonu nereye varacak...

10/10

• Harika

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,776
Puanı
1,060
Evet yine gece 5 bölüm işini halettim :A isimleri akılda tutamadığım için yorumlarda tam detaylı yazamıyorum :A

126 - Falcou deve yem edilmekten son anda kurtarıldı. Sonradan Reiner'e ulaştılar. Levi ölmemiş ama baya darbe yemiş.
Son bölümlerde Zeke ve Eren'in isimleri geçmekte ama kendileri yoklar.

127- Mikasa, Armin ve bir kaç kişi daha Marleyler ile iş birliği yapmaya karar veridiler. Amaçları Eren'i durdurmak. Bakalım bu yolda birbirleri ile çatışcklarmı

128 - bölüm başlarda baya durgun ilerledi ama Armin ve diğer kişi uçkları alabilmek için oyun oynadı fakat plan elde patladı. Kan dökülmeden amaçlarına ulaşmak istediler fakat işin sonunda eski arkadaşları ile çatışmak zorunda kaldılar. Sonlarda büyük kargaşa oldu. Annie ve Reiner deve dönüşerek çatışmaya başladı.

129 - Falcou'da deve dönüşerek yardım etti diğerlerinim bir an önce gemiye binmesi için. Falcaou ilk kez bilinçli bir şekilde deve dönüşmüş oldu . Gemiye bindiler ama kargaşa dinmedi.

130 - bu bölüm bol kafa yorucu bir bölüm oldu. Eren'in Historia ile olan konuşması, Zeke'ye zamanında 4 senem kaldı deyişi. 'Mikasa' hakkında konuşmaları Başkasına Zeke'nin planını uyguluyormuşum gibi davranacağım sözleri, baya geçmiş zamanda olunan şeylere yer verildi. Historia Eren'i durdurmak için ya hamileysem falan dedi. Eren'i vazgeçiren olacak mı acaba. Armin veya bir başkası bunu başaracak mı.
Mikasa ile Eren arasında da birşeyler yapılmaya çalışıyor gibi sanki.

• Harika

MEnes

Konu Sahibi
Moderatör
Reaksiyon puanı
19,073
Puanı
860
@Dosi ben o bölümlere neler neler yazacağım bir bilsen... Sadece sabret 1 hafta 10 gün içerisinde bitirmiş olurum... :A (Ama sen bitirdikten sonra mekana uğrayacağım merak etme... :A )

• Güldürdün

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,776
Puanı
1,060
@Dosi ben o bölümlere neler neler yazacağım bir bilsen... Sadece sabret 1 hafta 10 gün içerisinde bitirmiş olurum... :A (Ama sen bitirdikten sonra mekana uğrayacağım merak etme... :A )
Ah bilmezmiyim... Benim 5 bölüm yorumum bile senin 1 bölüm yorumun kadar olmuyor :A :A
Yine de kör topal sana eşlik ediyorum. Acemiden ancak bu kadar yazı çıkabiliyor :A
Araba örneğim geldi aklıma :A

• Güldürdün

MEnes

Konu Sahibi
Moderatör
Reaksiyon puanı
19,073
Puanı
860
Ah bilmezmiyim... Benim 5 bölüm yorumum bile senin 1 bölüm yorumun kadar olmuyor :A :A
Yine de kör topal sana eşlik ediyorum. Acemiden ancak bu kadar yazı çıkabiliyor :A
Araba örneğim geldi aklıma :A
Öyle destansı bölümler ki benim yazdığım satırlar bile yetersiz kalıyor emin ol... Benim de fark edemediğim birçok detay olabiliyor, bunları yabancı yorumları okurken fark ediyorum. Millet böyle işler üzerine öyle kafa yoruyor ki kimsenin aklına gelmeyecek teoriler, tahminler yapılıyor... :A

Araba örneğin çok iyiydi bu arada... :A

• Harika

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,776
Puanı
1,060
Öyle destansı bölümler ki benim yazdığım satırlar bile yetersiz kalıyor emin ol... Benim de fark edemediğim birçok detay olabiliyor, bunları yabancı yorumları okurken fark ediyorum. Millet böyle işler üzerine öyle kafa yoruyor ki kimsenin aklına gelmeyecek teoriler, tahminler yapılıyor... :A

Araba örneğin çok iyiydi bu arada... :A
İçerisi karanlık, dışarda aşırı bir yağmur ve PC elime ulaştı. Tam okumalık ortam. Kalan bölümleri şimdi aradan çıkaracağım. Bugün bitiyor.... (Büyük boşluğa düşeceğim kesin, günlerdir okumaya alışmıştım)
İlk ve son bir manga okuyuşum olacak, bunu da not edeyim :A başka önerilerle gelmeyin :A

• Güldürdün

MEnes

Konu Sahibi
Moderatör
Reaksiyon puanı
19,073
Puanı
860
İçerisi karanlık, dışarda aşırı bir yağmur ve PC elime ulaştı. Tam okumalık ortam. Kalan bölümleri şimdi aradan çıkaracağım. Bugün bitiyor.... (Büyük boşluğa düşeceğim kesin, günlerdir okumaya alışmıştım)
İlk ve son bir manga okuyuşum olacak, bunu da not edeyim :A başka önerilerle gelmeyin :A
İyi iyi bitir ve artık güncelimize kavuş... Boşluğa düşmeme ihtimalin yok zaten... 1 ay beklemek acı verici olacak, bundan emin olabilirsin... Senin avantajın bu bekleyişi 4 5 aylık bir süreç için yaşayacaksın... :A Ben 3 yıldır her ay kafayı yiyerek bekliyorum... :A Okuduğun ilk ve son manga mı olur onu bilmem ama buna benzer çok büyük mangalar ve sanat eserleri olduğunu biliyorum... :A

• Güldürdün

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,776
Puanı
1,060
İyi iyi bitir ve artık güncelimize kavuş... Boşluğa düşmeme ihtimalin yok zaten... 1 ay beklemek acı verici olacak, bundan emin olabilirsin... Senin avantajın bu bekleyişi 4 5 aylık bir süreç için yaşayacaksın... :A Ben 3 yıldır her ay kafayı yiyerek bekliyorum... :A Okuduğun ilk ve son manga mı olur onu bilmem ama buna benzer çok büyük mangalar ve sanat eserleri olduğunu biliyorum... :A
Kalanları biriktirip son gün okurum. 1 bölüm okuyup 1 ay beklemek bana uymaz defalarca:A

• Güldürdün

MEnes

Konu Sahibi
Moderatör
Reaksiyon puanı
19,073
Puanı
860
Ozaman 133ü okuyup bırakayım :A Nasıl? :A
133'ten sonra da 134'ü okumadan bırakabilme ihtimali yok... :A Yani bu dakikadan sonra her bölüm ama her bölüm acaba nasıl devam edecek sorusunu kafalarda bırakarak bitiyor... Because 'we are in the ENDGAME now...' :A

• Güldürdün

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,776
Puanı
1,060
Ve bitti... Şimdilik

131 - o parayı çalan çocuğun dev tarfından ezilmesine üzüldüm. Eren Paradis halkını koruma adına diğer herkesi öldürüyor. Bu bölümde biraz vicdan yaptığına şahit olduk. Halil'di gallba o çocuğun ismi ve Eren'in onunla olan diyalogu ilginçti.

132 - Floch diğerlerine engel olmak için uçağa ve arkadaşlarına ateş etti. Mikasa ve ekibi karşılık vererek Floch'u öldürdü. Bu bölüm ayrıca Hange'de öldü. Görevinide Armin'e verdi.

133 - bu bölümde Eren, arkadaşları ile iletişime geçti ve bu savaştan vazgeçmeyeceğini bildirdi. Ymir ile birlikte belirdi ve çocuk hali ile. Kendisini durdurmalarının tek yolu öldürülmesi olduğunu belirtti.
Falcou'da gördüğü bir rüyayı anlattı ve uçma gücüne sahip olabileceğini belirtti. İlerleyen bölümde bunu göreceğiz gibi.

134- Reiner ve Annie'nin aileleri hâlâ yaşıyorlar ve biraz geç oldu ama annesi, Reiner'e zamanında nefret fikirlerini aşıladığı için pişmanlık duydu. Yürüyen devler onlara doğru gelirken Mikasa ve ekibi uçaktan atladılar. Canavar devde oradaydı ve Eren'de. Eren'in titanı çok farklı bir hal almış. Reiner yani Zırhlı Titan ile Taşıyıcı Titan saldırıya geçti. Artık son çatışmalar olacaktır bunlar. Bakalım bu savaşta galip çıkan olacak mı?

Bölüm başında elden ele dolaşan bebek acaba Historia'nın bebeğimiydi?

MEnes

Konu Sahibi
Moderatör
Reaksiyon puanı
19,073
Puanı
860
Shingeki no Kyojin - Chapter 115

Zeke'nin Levi'yi patlatmasından sonra vücudunun sadece üst parçası kaldığını gördük. Oradan sağ çıkamayacağını öldüğünü düşünürsünüz ama işler bambaşka bir noktaya evrildi o kısımda. Onun öncesinde ise Zeke eski anılarını hatırladı. Xavier ile aralarında geçen sohbet Zeke'nin planını ve backtstory'sini tam olarak anlatıyordu diyebiliriz. Savaşmama yemini yüzünden Founding Titan'ın tüm gücünü kullanamıyor. Kraliyet kanına sahip olsa bile. Bu yüzden Founding Titan'a kraliyet kanından olmayan birinin sahip olması ve onunla temasa geçmeleri gerekiyor. Ötenazi planını onun da kabul etmesi gerekiyor tabi bu arada. Aynı isteğe sahip olduklarında ve Rumbling'i aktif ettiklerinde bu planı gerçekleştirebilecekler. Aradıkları kişi ise Eren Jaeger'den başkası değildi tabi. Zeke Reiner ve Berthold'tan edindiği bilgilerle aydınlanıyor bir nevi. Olayları kafasında birleştiriyor ve planını aktifleştiriyor. Yelena'yı nasıl bulduğunu, anti Marley birliğini nasıl oluşturduğunu görüyoruz. Tüm flashbackler bu muazzam kurguyu birbirine bağlıyor.

Eren'le Zeke'nin de konuşmasını görüyoruz sonunda... Eren 4 yıl önce Historia'ya dokunduğunda (bunu animede de görmüştük) kraliyet kanıyla temas etmişti ve babasının anılarını görmüştü. Burada Zeke'ye bundan bahsediyor. Ve babasının yaptığının yanlış olduğundan bahsediyor... Yani Eren Zeke'nin tüm Eldialılar ötenazi edilmeli planına uyacağını söylüyor... Ancak bence buradaki mevzu bununla sınırlı kalmayacaktır. Eren'in tüm Eldialıları feda etmesi aklıma yatmıyor. Bir noktada temas ettiklerinde hikaye nasıl ilerleyecek göreceğiz...

Adada ise Yelena ve Pixis'in konuşmalarını görüyoruz. İlgi çekici bir karakter Yelena kesinlikle. Adadakilerin de aynı Marley'deki gibi kol bantlarıyla ayrıştırılmasını gördük. Zeke'nin omurilik sıvısından içenler siyah bantla gösteriliyor... Zeke Shigansina'ya muhakkak gelecek ve bakalım ne zaman çığlık atacak... Levi ve Zeke'nin olduğu yere varan Floch ve Hange Levi'nin öldüğünü görüyorlar. Yani Hange öyle söylüyor ama Zeke'nin o devin içinden garip bir şekilde çıkmasıyla Hange Levi'yi alıp kaçıyor. Levi öldü mü ölmedi mi ilerde görürüz sanırım... Zeke ise PATHS aracılığıyla bir kız tarafından kurtarıldığını söylüyor. O kız ataları Ymir sanırım...

Son sahnede Eren Gabi'nin yanına geliyor. Orada Gabi'nin düşüncelere daldığını ve nereden nereye geldiğini görüyoruz. Anlayamıyor. Sasha'nın ailesinin ona yaptıklarını kavrayamıyor. Onlar şeytan değil mi diye soruyor kendi kendine... Gabi'nin karakter gelişimi de gerçekten mükemmel... Sorgulamaya başlıyor ve bir şeylerin farkına varmaya başlıyor... Eren ona birilerinin içeri sızdığından ve radyo sinyaliyle onlara Gabi'nin ulaşmasından bahsederken odaya kim giriyor olsun... Pieck'in adaya sızdığını görmüştük ve sonunda oraya çıktı. Bakalım yanında birilerini de getirdi mi...

9.6/10

Son düzenleme:
  • Beğendim