baron

Favori Üye
Reaksiyon puanı
4,432
Puanı
409
1x3

Önceki 2 bölüme göre daha derli toplu ve kaliteli bir bölümdü. Ama senaristler... Aah senaristler ah... Her ne kadar kaliteli de çekilse üst düzey bir prodüksiyon da olsa karakterleri yansıtma ve ilerletme kısmında bazı noktalarda gerçekten abi bu yapılmaz ya dedirtiyorlar... Koskoca LOTR evreni ve 1 milyar dolar bütçe bu iki adama emanet edilmemeliydi... Tüm bunlara rağmen dizinin daha iyi olmasını umuyorum ve yine yeniden 6.7 puandan çok daha yukarda en az 8 puan hak ettiğini düşünüyorum...

Bu bölümde önceki bölümlerin aksine daha az mekan ve hikaye arcı gördük ve bunun etkilerini kurgusal olarak hissettik. Bölüm çok daha derli topluydu ve olayların artık en azından bazı kısımlarda yavaş yavaş şekillenmeye başladığı bir bölümdü. Ama senaryo olarak maalesef diyalog kalitesinin çok çok daha iyi olmasını isterdim... Tolkien'i gerçekten anlayan insanlar bu diziyi yapmış olsaydı bu dediğim şeyi net şekilde görür ve huzurlu bir dizi keyfimiz olurdu. Bunu söyleme nedenim elbette Galadriel... Arkadaşım siz bu karakterin ne kadar büyük bir Elf olduğunu bilmiyor musunuz... 1000'lerce yıl yaşamış soyluların soylusu Galadriel neden liseli ergenler gibi Myriel'e kafa tutuyor ve belki de kendini öldürtecek konuma sokuyor... Hiç mi strateji bilmez bu kadın. Hiç mi zekasını kullanmaz. Bu Elf'in bilge olması gerekmiyor mu neden garip garip cümleler kuruyor. Neden ata binerken 1 dakika boyunca ağır çekimde yüzünün gülmesini ve o değişik sahneyi izliyoruz. Ne değişik sahneler çekiyorsunuz abi siz. Sanki cahilmiş gibi sorular soruyor gemideki kaptana... Üstüne sahneler ilerliyor ve yine yeniden intikamcı bir aptal gibi resmediliyor. Oyuncu her ne kadar iyi oynasa da karakter çok saçma yazılıyor maalesef.

Galadriel'in hikayesinde yine diziye 2 önemli karakter giriyor. Elendil ve Isildor. Bunlar Gondor'un kurucuları ve gerçekten büyük karakterler. Ama burada pek büyük resmedilmemişler şimdilik. Belki güçlenmelerini ve Orta Dünya'ya nasıl gittiklerini falan göreceğiz ama bu adamlar gerçekten soylu adamlar. Birisi gemi kaptanı diğeri de çaylak bir velet yapılmış. 5 sezonluk bir dizi olduğu düşünülürse hadi neyse en azından buradan bir şekilde kurtarırları var. Bu karakterlerin heybetli ve büyük karakterler olmaları gerekiyordu. Elendil'i Kraliçe Myriel tanımıyor bile. Dizinin devamında Galadriel ile birlikte ve Halbrand ile birlikte bu yolculuğa çıkacaklarını tahmin etmek çok zor olmasa gerek. Isildur'un da elbette gemici olmayacağı ve çok daha başka dertlerinin olduğu resmediliyor. En azından erdemli ve asil bir karakter olması olarak gösterebilmişler Elendil'i. Oyuncu da çok iyi oynamış bunu görebiliyoruz.

Amazon Orjinal olan Halbrand da ilginç bir karakter. Güneylilerin varisi olarak gözüküyor ve aslında bir soylu kanı taşıyor. Tabi hareketleri ve karakterin tarzı itibarıyla bunu pek söyleyemiyoruz. Yine de tüm bu tavrın içinde koskoca Galadriel Kraliçe'ye atar yapıp ergen tavırlar takınırken Halbrand'ın orada sakinleştirici unsur olması çok garip... Yapmayın abi lütfen düzgün yazın sonraki bölümlerde şu kurguyu... Galadriel ile Halbrand arasındaki çekim ilgi çekiciliğini koruyor ama romantik bir ilişki istemiyorum... Lütfen o şekilde ilerlemesin... Numenor müthiş tasarlanmış diyebiliriz... Gerçekten şehrin görselliği muazzamdı. Onun dışında şehrin içindeki hayatı da kısa kısa sahnelerle görmemiz güzeldi. Demircilerle yaşadığı aksiyonda Halbrand'ı da iyice hissetmiş ve tanımış olduk ki fena değildi o sahneler. Aragorn vari bir karakter gelişimi ve yükselişi yansıtacaklar gibi duruyor. Bir Aragorn kopyası olmasa bile gidişatı benzer olabilir sonraki sezonlarda. İyi bir savaşçı olduğu kesin çünkü. Bekleyip göreceğiz artık..

Diğer 2 hikaye arcına bakınca Hobit kısmında çok ilerleme olmadı gibi diyebiliriz. Meteor Adam'ın açığa çıkması ve sürüyü takip etmeleri dışında orada çok gelişme olmadı. Yine de Nori ile ilgili karakteri tanıma açısından kafasına koyduğu şeyi yapar kısmı önemliydi. Belli ki bu özelliği ilerde başına bela açacak kendisinin. Son kısım ise Arondir ve macerası oldu diyebiliriz. Oradaki Orc'ların köyü esir aldığı ve köle olarak çalıştırdığını gördük. Hatta gitmiş olduklarını bildiğimiz birlikten Elf dostları da ordaydı Arondir'in. Orclar gerçekten çok iyi yansıtılmış. Oyuncular da iyi oynamış diyebiliriz. Makyajlar zaten çok çok iyi. İlginç olan ise neden Orclar'ın kendi işlerini insanlara yaptırdıkları kısım. Filmlerde Orc'lar tüm pis işleri kendileri yapıyor normalde. Hatta onların kendi hiyerarşisinde de düşük seviye orclar bütün ağır amele işlerini yapıyorlar yani. Burada ise insan esir alıp onları çalıştırıyorlar hem de gündüz yapıyorlar bunu. İlginç bir tercih olmuş diyebilirim. Biraz ucuz da olmuş sanki. Arondir hikayesi ve oradaki aksiyon için yapılmış olabilir. Warg aksiyonu ve kaçış denemesi fena değildi. Dahası da gelecektir diye düşünüyorum. Adar'ı da göremedik bölüm sonunda ama heybetli bir Orc'a benziyor. Keşke Türk dizisi vari yüzünü göstermeyip bulanık bırakıp 1 hafta bekletme kafasında çekilmeseydi de görebilseydik Adar'ı... Artık bekleyip göreceğiz nasıl resmedildiğini...

8.3/10
Senarist listesine bakarsan şaşırırsın :A :A en büyük sorun çok az sayfayı satın aldılar ve bu yüzden diyalogların çoğunluğu sıfırdan yazıldı

• Güldürdün
Reactions: MEnes

MEnes

Moderatör
Reaksiyon puanı
19,073
Puanı
860
Senarist listesine bakarsan şaşırırsın :A :A en büyük sorun çok az sayfayı satın aldılar ve bu yüzden diyalogların çoğunluğu sıfırdan yazıldı

Ben bu videoyu ilk çıktığında görmüştüm zaten. Bu kadar insan toplanıp bunu mu yazdınız diyesi geliyor insanın... :A :A Benim sorunum senin dediğin şekilde olan satın alınan sayfa ile ilgili değil. Zaten Tolkien gibi yazmaları beklemeyemezsin ama en azından metindeki dilde ve diyaloglarda LOTR kalitesi bekliyor insan. Oradaki karakterler günümüz dünyasının ergen karakterleri değil ki. Binlerce yıl yaşayan ve bu tecrübeye sahip olan devasa Elf'lerden bahsediyoruz. Veya döneme ve tarihe şekil vermiş insanlardan, cücelerden. Özellikle Galadriel kısmı çok üzüyor beni...

• Beğendim
Reactions: baron

cokiyitvci

Favori Üye
Reaksiyon puanı
13,302
Puanı
1,060

baron

Favori Üye
Reaksiyon puanı
4,432
Puanı
409
İzlenmeleri nasıl? İlk 2 bölüm bilgin var mı? Çok iyidir inşallah. :bhr:
Şimdilik çok iyi gidiyor ilk 2 bölüm Amazon Prime Video tarihinin en iyi açılışına sahip.
Hikaye tam anlamıyla 4 bölümde başlıyor ilk 3 bölüm izleyiciyi daha çok karakterler ve Orta Dünya ile tanıştırıyor.

cokiyitvci

Favori Üye
Reaksiyon puanı
13,302
Puanı
1,060
Şimdilik çok iyi gidiyor ilk 2 bölüm Amazon Prime Video tarihinin en iyi açılışına sahip.
Hikaye tam anlamıyla 4 bölümde başlıyor ilk 3 bölüm izleyiciyi daha çok karakterler ve Orta Dünya ile tanıştırıyor.
Umarım hiç bozmadan devam eder. Öyle olursa devam ederim izlemeye. :bhr:

The_Erinch

Favori Üye
Reaksiyon puanı
31,087
Puanı
1,060
Tüm eleştilere kulağımı tıkadım..

Görsel şöleni izliyorum...

İmkan varsa büyük ekranda izlenmesi gereken bir yapım... Sanki LOTR veya Hobbitden bağımsızmış gibi izliyorum..

Zaten iki bölümü karakterleri oturtmaya çalışarak geçirdim...

Kendi açımdan keyifli gidiyor dizi.

• Harika

cokiyitvci

Favori Üye
Reaksiyon puanı
13,302
Puanı
1,060
3. Bölüm'ü dün gece bitirdim yine çok iyiydi. 4'ü bu gece izlerim yarın yorumlarım. Keşke filmdeki oyuncular da bir şekilde gözükse dizide az da olsa. :D

• Beğendim

MEnes

Moderatör
Reaksiyon puanı
19,073
Puanı
860
1x4

3. bölüm sorunları olmasına rağmen biraz daha derli toplu gözüktükten sonra bunun üstüne koyulur ve devam eder diye umuyordum... Ancak bu bölümle gördük ki bu senaristler ile bu dizi pek üstüne koyamaz gibi duruyor. Mega bütçe ile dizi çekiyorsun, teknik olarak müthiş bir iş çekiyorsun ama onu yazacak insanları kaliteli ve elle tutulur bir senaryo yazabilecek kişilerden seçemiyorsun... Gerçekten fiyasko bir durum... Maalesef ama maalesef koskoca Yüzüklerin Efendisi ismi bu rezil senaristler tarafından dibe gömülmüş... 'Yazdım oldu' senaryo yönteminin zirvesi burası diyebiliriz heralde... Bundan sonraki bölümleri de izlerim ama diziye olan eski heyecanımın çok az bir kısmının kaldığını söyleyebilirim... Bundan sonra belli başlı bazı gizemlerin çözümünü ve nereye varayacağını görmek için izlerim ve sırf isminin hatrına izlerim gibi duruyor...

Dizinin Adar ve hikayesi üstünden devam ettiği kısımlarla başladığını gördük. Arondir ve Adar'ın karşılaşmasını merak ediyordum ama şaşırtıcı bir sahneydi. Özellikle ikisi konuşmadan önceki kısımdaki garip sahneyi anlayamadım. Adar yaralı bir Orc'a acıma ve sevgi besliyor gibi gösteriyor ve sonra acısına son verip öldürüyor ve sonra o ceset bir cenaze merasimi gibi saygı ile taşınıyor. Kafasız Orc'ların böyle bir şey yapacağını beklemezdim. Bunlar insan eti için birbirini öldüren ve o kaostan dolayı Pippin ve Merry'nin o şekilde onlardan kaçtığını gördüğümüz Orc'larla aynı mı acaba diye sorguladım kendimi. Fazla saçma bir sahneydi... Sonrasında Adar'ın gizemli ve değişik bir karakter olduğunu gördük. Elf olduğunu anlamamız zor olmadı zaten. Ama onun hikayesi nereye varacak bilemiyorum. Arondir'i mesaj iletmek adına köylülerin olduğu kuleye gönderdi ve sonrasını göremedik. Parça parça gitmek yerine hikayeye toplu devam etmek istiyorum.

Hikaye bu kısımdan Theo ve oradaki maceraya bağlandı. Ki birbiriyle bağlı bir senaryo zaten. Şöyle ki oradan tahliye olan ve köy yaşamından çıkan halk yanlarına yemek almamış... Bir tane daha yaptım oldu senaryosu... Theo ve arkadaşı aksiyona girsin ve Arondir oraya havalı bir şekilde gelsin diye yapılmış ucuz bir numara... Theo ve arkadaşı köye geliyor ve saçma sapan bir fikirden oluşturulan bu senaryo kurgusu orada bir aksiyon ve gerilim sahnesi oluşsun diye devam ediyor. Theo'nun elindeki kabzanın peşinde olduğunu öğreniyor Adar ve Orc'larının. Burada Theo kuyuya saklanıyor ve akşama kadar o kuyuda bekliyor arkadaşı ise güneş batınca kaçıyor. Kuyuya saklanma sahnesinin saçmalığını geçecek olursak olaylar bir şekilde ilerliyor ve Arondir gelene kadar Theo kaçmayı başarıyor. Tabi o kadar saat bacağından yaralı o da ayrı bir gerçek. Aynı şekilde orada Theo kuyudan Orc'lar birbiriyle kavga ediyor diye kaçabiliyor. Her ne hikmetse bölüm başında cenaze için saygı duruşunda falan bulunuyorlardı... Annesinin de tabi ormana kadar Theo'nun peşinden geldiğini görüyoruz. Bronwyn abla önceki bölümlerde Orc'la kapışmıştı ama pek de bu konuda başarılı olduğu söylenemez ama yine de ana yüreği tabi neyle karşılaşacağını bilmeden oralara kadar gidiyor... O kadar ok atışına rağmen tabi ki isabet almıyorlar ve Arondir de oku yakalayıp şovunu yapıyor abim... Ama Arondir okunu ve kılıcını nasıl aldı Orc'lar tarafından bırakılırken orası mechul... O kısımda hikaye insanların orayı savunması üzerinden gidecektir büyük ihtimal ve Theo ile yaşlı amcanın karşılaşması da işleri değiştirecektir. Oradaki yaşlı amca da Sauron'un işaretlisi ve hizmetçisi olarak gözüküyor. Meteor adamın 2 hafta önce geldiğini ve sanki Meteor Adam'ın Sauron olduğunu söyler gibiydi. Ama hikayenin bu şekilde olduğunu sanmıyorum, belki de bir işaret falandır. Bu kadar basit şekilde açıklayacaklarını sanmıyorum.

Hikayenin Elrond ve Durin kısmını da gördük bu bölümde. Celebrimbor ve eskilerden bahsedilirken bir de ne görelim Cüce'ler gelmiş kule inşaatı başlanmış ve epey bir ilerleme kaydedilmiş. Siz Khazad Dum'a ne ara gittiniz ne ara döndünüz ne ara o kadar cüce geldi çalışmaya başladı bu arada ne kadar vakit geçti. 2 hafta diyorsunuz da 2 haftada o kadar hızlı nasıl çıkıldı o inşaat. Dizinin zaman algısı Game of Thrones'taki son 2 sezondaki ışınlanma kısımlarına çok benziyor. Aynı kafadaki insanlar yapıyor diziyi zaten, normal karşılıyorum... Herkes her yere bir anda ışınlanıyor, yolculuk ve zaman geçtiğine dair emare neredeyse hiç yok gibi... Neyse Elrond yine bir anda Khazad Dum'da beliriyor ve orada yalanlar üstüne bir şeyler dönüyor. Mevzudan şüphelenen Elrond kulaklarıyla işittiklerini ve şüphelerini geçip sır gibi saklanan madenleri eliyle koymuş gibi engelsiz bir şekilde buluyor LOTR filmlerindeki Moria sahnesine nazire yaparak gizli bir kapıyı dost sözlerle açıyor... Keşke LOTR filmlerindeki kadar güzel yapabilseniz her şeyi... Mithril'in bulunuşu ve oradaki sahneler yine süslü ve drama kasılan sahnelerle devam ediyor. Maden çöküyor, siyahi ablamız ağıt yakıyor, ağır çekim bir sahneler izliyoruz... Gerçekten yoran sahneler vardı bu bölümde.. Durin hikaye arcının sonunda Elrond tarafından Lindon'a davet ediliyor ve o da babasıyla konuşup gitmeye karar veriyor. Bu arada dizide Elrond ve Durin dostluğunu seviyorum ona pek lafım yok ama genel olarak o kadar fazla saçma senaryo hamlesi var ki güzel şeyleri söylemek bile içinden gelmiyor insanın...

Numenor kısmı ise işin gerçekten fazla basitleştiği ve sıradanlaştığı kısım. Önce halkın Elf'lere bakışını gösteren bir başka sahne ile açıyoruz o kısmı. Sanki Orta Dünya'da 2. Çağ'da Numenor'da değil de 2022 Abd'sindeymişiz gibi, Elfler işlerimize el koyacak işte ölümsüz güçler şöyle yapacaklar ayaklanalım buna dur diyelim diyalogları dönüyor... Politikacı Manipülator abimiz Pharazon geliyor duruma el koyuyor. Değişik değişik sahneler izliyoruz ve üstüne Pharazon'un oğlu Kemen denen temiz yüzlü kardeşimiz Elendil'in kızı Earien'e yazıyor. Hatta bir sahnede 123123 yıllık klişe çarpma sahnesi bile görüyoruz... ORTA DÜNYA'da...

Isildur sahneleri de yine o kadar basit ve anlamsız bir şekilde kurgulanmış ki, yine sırf son sahnedeki çakma 'Umut Yeniden Alevlendi' kısmına bağlayabilmek için... Isildur denizci olmak istemiyor ve kendini bilerek attırıyor ama geminin sorumlusu yanındakileri de atıyor. 3 kişi birlikte atılıyorlar. Neden bilinmiyor. Isildur'un geçmişine dair bir şeyler dönüyor ve 3'lü arasında atarlanmalar oluyor. Galadriel kısmını sona attım çünkü en ufak bir değişim düzelme gelişim emaresi bile göremiyoruz Galadriel özelinde... Galadriel gibi bilge bir elfin şu sahneleri gerçekten içler acıtıyor. Kraliçe ile ilk konuşma sahnesi mi diyeyim, sonra orada hapse düştükten sonraki sahnesi mi diyeyim.. Koskoca Galadrel Halbrand'dan akıl alıyor... 1000 yıllık Elf bu be kardeşim... İşte atar yapma, zaafını bul, aklını kullan diyor Galadriel'e... Olaylar ilginç bir şekilde devam ediyor ve hapiste Galadriel 3 tane muhafızı çıplak elleriyle iterek zindana kilitliyor... Pharazon da kılıcıyla bir şey yapacakken yapmıyor ve gitmesine müsaade ediyor...

Macera bitmiyor devam ediyor. Galadriel kuleye tırmanıyor mu artık nereden gidiyor bilinmez ama bir anda kulenin tepesindeki camlardan birini kırarak içeri giriyor. Miriel de onu bekliyormuş. Babası ile ilgili gizem de çözüldü bu bölümde. Meğer ölüm döşeğindeymiş dedem. Galadriel mantığını çözemediği Miriel ile uzlaşı yolu arıyor. Bölümün başındaki rüya sahnesinin nereden geldiğini Palantir'de görüyoruz. Palantir'de geleceği birebir görüyor... Geleceği... Filmlerde böyle bir şey yoktu ama burası filmler değil tabi... Mesela bir filmde yanlışlıkla açılan Palantir sahnesinde Gandalf ne kadar korkmuştu hatırlıyorum. Neler yapıldığının, yüzüğün yok edilmesi üstüne bir şeyler düşünüldüğünün fikrinin dahi en ufak bir şekilde karşı tarafa ulaşmaması gerektiğini söylemişti. Palantir kehanetler gösterir ama gelecekte Numenor'un yok oluşunun basit bir insana gösterilmesi... Yine 'Ben yaptım oldu'... Galadriel'in tüm ısrarlarına rağmen, ona gösterdiği delile rağmen Miriel asla kabul etmiyor. Ulan Sauron'un geldiğini söylüyor ilk sahnede kadın, benim canımı sıkıyorsun diyor ve ilgilenmiyor bile...

Sonunda da Galadriel'i tekneye bindirip gönderiyorlar... Kimse, hiç bir konuşma vaz geçiremiyor kendisini ama Ak Ağaç'ın yaprakları dökülmeye başladığında aa ne görelim Miriel vazgeçiyor. Meğer Numenor'u yok edecek kişi Galadriel'in gelmesi değil yardım alamadan gitmesiymiş.. Sonra o garip çakma 'Umut yeniden alevlendi' son sahnesi yaşanıyor. Bu kadar büyük krallıkta Kraliçe'nin askeri mi yok veya krallıkta ordu mu yok bilmiyorum ama askere alım çağrısı yapılıyor ve bunu koskoca Elendil yapıyor. Kraliçe buyruğu okuyor adam... Tabii bunun sebebi açık.. Isildur ve arkadaşlarının orada olması gönüllü olması gerekiyor ve Elendil'in buna şahit olması gerekiyor ama bunu da kraliçe buyruğunu okurken yapıyor... Aynı Kraliçe sarayda kendisi de çağrı yapıyor ve herkes gönüllü oluyor... Arkadaş bu ülkede savaşçı yok mu, ordu yok mu...

Bu dizide yaşanan mantıksız senaryo kurgularının diziyi izleme keyfine zarar verdiği aşikar maalesef... Hep acaba bir umut diyordum ama bu bölümle bu umudun boşuna olduğunu anladım... İzlemeye devam edeceğim evet ama kolay kolay bir daha hype'lanarak izleyeceğimi sanmıyorum ve bir daha bu kadar uzun uzun yorumlayacağımı da sanmıyorum... Bunları demesem rahat edemeyecektim..

6/10

Son düzenleme:

cokiyitvci

Favori Üye
Reaksiyon puanı
13,302
Puanı
1,060
4. Bölüm sonlara doğru daha iyiydi. 5. Bölüm çok iyi olacak diyorlar doğrudur inşallah. :bhr:

• Beğendim

MEnes

Moderatör
Reaksiyon puanı
19,073
Puanı
860
1x5

Geçen bölüm kaybolan umudum o kadar diplere düşmüştü ki bakalım nasıl toparlarlar diye kara kara düşünüyordum bu bölümü açarken. Neyse ki 4. bölümden sonra daha kötü bölümler göremeyeceğiz diye düşünüyorum. Bu bölüm en azından buna delalet şeklindeydi. Ancak tüm bunlara rağmen bu bölümde de anlaşılması güç senarist hamleleri vardı... Yine de teknik olarak ve senaryo olarak biraz ilerleme kaydedilen fena olmayan bir bölümdü...

Önceki bölüm gözükmeyen Meteor Adam sahneleri bu bölümle birlikte geri döndü. Nori ile konuşmayı öğreniyor yavaş yavaş ve kendini Harfoot'ların içinde iyice kabul ettirmiş. Göç devam ediyor ve zamanın bu kısımda aktığını da görüyoruz. İyilik ve kötülük arasında gidip geliyor Meteor Adam. Bu bize yine resmediliyor dizi tarafından. Ateş Böceklerini öldürdüğü sahneyi hatırlıyor ve ikilemde kalıyor. Karakter gizemini koruyor ve korumaya devam edecek gibi duruyor. Şarkı eşliğinde göç sahneleri biraz LOTR dışı sahneler gibi gözüktü ama neyse... Ah Amazon ah... Nerede LOTR'un şarkıları nerede bu.. Harfootlar göçlerini bitiriyor ve varacakları noktaya varıyorlar ancak gördükleri manzara parlak değil. Ağaçlar kurumuş ve bir kurt aksiyonu görüyoruz. Daha uzun ve detaylı yapılabilirdi bu sahne, filmlerde kurt aksioynu gördüğümüz her sahne ne kadar muazzamsa burada şimdilik o kadar da etkileyici değil diyebilirim... Arondir'de de burada da Kurt sahneleri pek iyi değildi... Bir büyü ile kurtları korkutan Meteor adamın kolunda bir iz oluyor ve buz büyüsü ile tedavi ediyor. Meraklı Nori geliyor ve orada yanlışlıkla Nori'ye zarar veriyor. Nori ilk defa Meteor Adam'dan korkuyor... Bu kısmın devamı ve neler yaşanacağı kısmı hep merak ettirmeye devam ediyor. Garip tipli büyücülerin de Meteor Adam'ın peşinden geldiğini görüyoruz.. Düştüğü yeri araştırıyorlar ve peşinden gidiyorlar. İyilerin mi kötülerin mi tarafında olduklarını henüz bilmiyoruz ama yavaş yavaş onları da öğreneceğiz gibi.

Durin ve Elrond kısmı ise Lindon'dan devam ediyor. Durin ve Elrond arasındaki kimya gayet iyi diyebilirim. Masadaki gergin konuşma sahnesi ve cücelerin cüceliklerini yaptığını göstermesi açısından Durin orada iyi bir ders verdi gibi gözüktü ama sonrasında gördük ki uydurmuş... Komik bir sahneydi.. Ancak Mithril kısmı kesinlikle büyük fiyaskoydu. Senaristlerin Lore'a ters gelmesine alıştık ama koca bir ırkı Elf ırkını Mithril'e bağlama fikrini kim buldu, nasıl düşündü aşırı merak ediyorum... Niye böyle bir şey yapma gereği duydunuz be abi. Elflerin ışığı sönüyor, gölgelere karışacaklar diyip Mithril'i dibine kadar araştırdım işte o olmadan kurtulamayız diyor Celebrimbor. Bu nedir hiç bir şekilde anlamadım. Ulan bir de bu ışık sönmek üzere işte sona geldik Bahar'a kadar gitmemiz lazım falan diyorlar. Sonra da koskoca Gil Galad diyor ki işte Galadriel'i gönderdik belki ağacın zehri düzelir diye ama düzelmedi, bizi sadece Mithril'in ışığı kurtarabilir... Hayır nasıl olacak onu da anlamadım, Mithril'in ışığını vücudunda mı depolayackalar ne yapacaklar... Üstüne geçmişte yaşanmış bir sahneyi görüyoruz Mithril'in nasıl oluştuğunu falan... Balrog ve bir büyük elf alakasız bir biçimde bir dağın başına ağacın orada savaşıyorlar. Ve o çarpışma sonucunda yıldırım oluşuyor ve o sızıntılar dağın dibine gidip Mithril oluyor... Çok büyük saçmalıklar vardı bu bölümde bu tarafta. Elfleri güçsüz gösterip başka bir ırka muhtaç yapıp işte bizim dizimizde herkes eşit, herkes kardeş, herkes birbirine muhtaç kafasında duyar kasıyorlar bol bol... Bu dizi Tolkien'in Orta Dünya'sı değil, 2022 dünyasına göre yazılıyor. Bu diziyi yazan insanlar Elfleri ve Orta Dünya'yı asla anlamamış. Ya da anlasalar bile işlerine nasıl geliyorsa öyle yazıyorlar. Ne denir ki.. Büyük fiyasko...

Arondir kısmında da hikaye biraz ilerliyor diyebiliriz. Adar savaşa hazırlık yapıyor ve onlara verilen süre doluyor. İnsanlar ise biraz doğru resmedilmiş gibi. Her zaman iç çekişmeye sahiptir insanlar. Her zaman kendi içinde fikir ayrılığı yaşarlar. Bronwyn'in konuşması ve üstüne önceki bölümde Sauron hizmetkarıyım diyen dedenin konuşması ve insanların bölünmesini gördük. Bronwyn güçlü bir kadın gibi resmedilip klasik duyar kasma sahnelerini yapıyorlar ancak bari tutarlı olsalar keşke. Theo bıçağı ortaya çıkarıyor oradaki gizem son buluyor işte o bıçakla ne yapacaklarını bilemiyorlar falan ama sonra Bronwyn hemen vazgeçiyor. İşte teslim olalım, şöyle yapalım böyle yapalım. Yahu bari güçlü kadın karakter yapıyorsunuz arkasında durun karakteri tutarlı yapın. Adar'a teslim olan amcanın ona Sauron diye seslendiğinde epey sinirlendi Adar. Burada Adar'ın Sauron olmadığını anlıyoruz net şekilde. Bu dizinin Saruman'ı olacak gibi. Çünkü sonraki bölümün fragmanında Uruk'lar falan diyor bir diyaloglar duyuyoruz ondan. Buradaki savaş kaliteli çekilmiştir umarım. Son kısımda ise bir işaret kulesi görüyoruz.. Belli ki Numenor'dan gelen tayfa buraya gelecek bir şekilde ve bir Miğferdibi çakması yapmaya çalışacaklar... Nasıl bir savaş sahnesi çektiklerini merakla bekliyorum...

Numenor kısmı ise bölümün en olay yaşanmayan kısmıydı diyebilirim. Karakterlerin iç çekişmelerini, gereksiz triplerini, gereksiz karar değiştirmelerini ve tutarlı olmamalarını izleyip durduk. Önceki bölümde kararlar verildi işte bir sürü kişi gönüllü oldu heralde Orta Dünya'ya gideriz diyorduk. Bölüm boyu 2 kez falan gidip gitmeme arasında kaldı Miriel. Pharazon'un gerçek amaçlarının ne olduğunu görmemiz açısından oğluyla konuştuğu sahne iyiydi bu arada. Amacı Orta Dünya'ya gelip oranın etinden sütünden faydalanıp Numenor'u ele geçirmek ve geliştirmek. Ancak oğlu tabi bunu pek anlamasa gerek ki gemileri yakmaya falan gidiyor. Galadriel bu bölüm biraz daha tutarlı yazıldı diyecektim ki Halbrand'ın niye devam ediyorsun, işte basit bir intikam mı falan dediği kısımda 'Çünkü duramam' diye cevap berince ben bittim. Yahu hiç bi ebedi ve üst düzey bir yazarlığınız yok. Koskoca Galadriel'e güzel bir diyalog yazamıyor musunuz be kardeşim. Orada yaşadıkları falan anlatılıyor bir şeyler oluyor Galadriel ağlıyor, Halbrand'ın gözleri doluyor... Değişik değişik sahneler... Isildur ve macerası da aynı şekilde 2022 dünyasında işleniyor resmen. Koskoca Elendil ve Isildur'a yazılan sahnelere bak abi. Ne bileyim ya bir türlü oturmuyor ve o büyüklüğü gösteremiyorlar. İlerleyen bölümlerde ve sezonlarda bu karakterleri geliştirip nasıl parlatacaklar ve bizim bildiğimiz konumlara getirecekler bilemiyorum... Galadriel'in kılıç şovu yaptığı gönüllü asker bebeleri ve o sahneler değişikti. Gönüllü askerlerin hepsi yeni askerler onlara bana zarar verip terfi alırsınız falan diyorlar bi de. Numenor'un büyük düzenli bir ordusu yok mu acaba, bir talimhanesi yok mu.. O kadar büyük bir şehir ve krallık niye böyle resmedilmiş anlamadım. Galadriel'in yeteneklerini görme açısından sahneler fena değildi ama detaylara gösterilen özenler o kadar az ki hep bir şeyler dikkat çekiyor maalesef. Isildur bir şekilde teğmen olan dostunu ikna edip orduya gireceketi ama kabul etmedi arkadaşı. Ama Isildur bir şekilde gemiye biniyor finalde. Nasıl olduğuna dair en ufak bir fikrim yok. Halbrand da 2 3 kez kolyeyi bırakıyor ama yine elbette herkesin bildiği gibi o gemiye biniyor...

Çok şükür kaybedilen 20 30 dakikadan sonra cümbür cemaat gemiye binip Orta Dünya'ya gidiyoruz. Büyük ihtimal ışınlanacağız Orta Dünya'ya, çünkü o işaret kulesinin yanması ve Galadriel'lerin o ışığı örmesi lazım ve bu çok kısa sürede olmalı. Adar ve Orc'ları harekete geçti ve savaş kısa sürede başlayacak gözüküyor. Zaman kısımlarına artık takılmamak lazım, bir şekilde bunu hor görüp izlemek lazım gibi duruyor. Çünkü senaristler ben yaptım oldu senaryosunun kralını yazıyor her bölümde...

7.8/10

Son düzenleme:
  • Beğendim

MEnes

Moderatör
Reaksiyon puanı
19,073
Puanı
860
1x6

Çok şükür korktuğum başıma gelmedi ve elle tutulur kalitede bir bölüm çektiler son 3 bölüm kala. Dizinin yayınlanan en iyi bölümüydü ve daha da iyilerinin gelme ihtimali olduğunu gösteren cinsten, ufak da olsa umut aşılayan bir bölümdü...

Bölümün başında Adar'ın Saruman vari konuşması iyiydi bence. Tabi onlara kardeşlerim, işte şöyle yapacağız, yurt bulacağız falan şeklinde konuşması bir miktar ilginçti ama Orc'ların en azından o havada olmadığını gösterdiler bir tık da olsa. Çünkü daha önceki bölümde de dediğim fibi Orc'lar arasında böyle kardeşlik gibi bağlar yok, olmaması gerekiyor. Onlar 'Kafasız Orc'lar... Bu misyon biraz Adar'da var gibi duruyor ve karakteri ilgi çekici kılan da bu durum bence. Geçen bölümde dikkat çekilen işaret kulesinin bu bölümde kullanılış şeklini görünce ikinci Helms Deep yerine başka bir savaş yöntemi seçtiklerini öğrenmemiz çok sürmedi. Aslında düşünülünce kaleye sadece bir giriş gözüküyor ve orada kalıp dar alanda savaşmaları mantıklı olabilirmiş. Ama yine tekrar düşünülünce Orc sayısının işaret kulesinin patlatılmasıyla belirli bir düzeyde azalmasını sağlayıp köyde bunu savunabilecekleri bir alan oluşturup kendilerine bir şans oluşturmuşlar. En azından mantıken bu şekilde düşünülmüş ve çoook da çöp bir tercih diyemeyiz. İşaret kulesini filmlerdeki gibi kullanmamışlar en azından. O kadarı fazla klişe ve kopya çekmek olurdu. Kulenin yıkıldığı kısım, kule daha önceden zayıflatılıp o hale getirilip sonra o ok atışıyla onu tutan kasnakların boşa çıkmasıyla sağlanmış gibi gözüküyor fiziksel olarak. Köylülerin ise kaleden çıktığını görüyoruz. Miğfer Dibi'nde gizli bir geçit vardı ama burada öyle bir geçitten ve buna benzer şeylerden bahsedilmemiş. Aslında bahsedilebilirmiş çünkü o kadar insan nasıl oraya geldi bilemiyoruz şuan. Senaristlerin 'Yaptım oldu' senaryosu her bölümde olmak zorunda... Olmazsa olmaz kardeşim, öyle demeyelim şimdi...

Köye çekilen ve orada makul bir savunma hazırlayan Arondir ve köylüler görece iyi de iş çıkarmışlar. Teknik olarak ve genel olarak bölümdeki savaş sahnelerini beğendim. Baştan sona bölümü sürükleyici şekilde izledim diyebilirim. Köyde de bir köprü var ve köye giriş de aynı şekilde o köprüden sağlanıyor. Orcları oraya çekip orada bir savunma hattı oluşturup alevlerin içinde bırakıp ellerinden gelen savunma şeklini yapmaya çalışmışlar. Ama kulede kayıp verseler dahi sayıca yine Orc'ları çok da düşük olmadığını gördük. Çünkü mini bir zafer kazandığını sanan insanların aslında onların yoldaşlarını öldürdüğünü gördük. Garip olan neden oradaki insanlar ölüme bu kadar kör gözle gidiyor. Ağızları bağlanmamış, dilleri kesilmemiş nasıl ikna oldular bu kadar ölümüne savaşmaya. Kölesiniz ama size kılıç veriliyor sonuçta. Siz çaresizliğinizden dolayı teslim oldunuz, nasıl o hırsla savaşabiliyorsunuz ki. Bu kısım da bir miktar 'yaptım oldu' kısmına örnek denilebilir... Keşke daha farklı yapılsaymış bu sahneler. Biraz insanlar arasında drama kasmak için kurban edilmiş gibi geldi bana. Tabi oradaki gerilim kısmı oldukça etkileyiciydi. Onun öncesinde Arondir ile dev Orc'un kapışması da müthişti bence. Arondir Legolas vari çevikliğini kullanıp savaştı, Orc da gerçekten kaba kuvvetle onu tarumar etti ve Arondir ölme durumuna kadar geldi. Son duruma kadar gelip onu Bronwyn tarafından kurtarmak biraz ucuz geldi... Eğer Arondir'i dizinin Legolas'ı yaptıysanız ona kendi başına çözüm ürettirmelisiniz... Böyle kadınlar da güçlü, işte bak son dakika Elf'i bile kurtarıyor numaralarını ben yemiyorum kardeşim... Net şekilde bunun duyarı kasılıyor aynı şekilde Galadriel üzerinden de...

Galadriel demişken burada Numenor'luların gelişini de görmüş olduk Orta Dünya'ya. Elf gözlerinden ve elflere özgü şeylerden bahsedilmesi kalplere su serpti. En azından bazı şeylere sadık kalmışlar... Isıl ve Galadriel tanışma sahnesi iyiydi ama onu söyleyebilirim. Onun dışında Numenor'dan ordunun çıkışı ile Orta Dünya'daki Adar ordusunun kuleye gitmesi zaman dilimi olarak farklı zamanlarda bunu net şekilde görüyoruz. Çünkü Numenor ile Orta Dünya arasındaki mesafe öyle 1 2 günde geçilmeyecek kadar uzun bir mesafe. İlk gördüğümüz sahneden sonra Numenor ordusunun büyük bir atlı birlikle hareket ettiğini görüyoruz. Nereye gittiklerini biliyor gibiler. Aslında bu biraz saçma gelirdi ilk bakışta ama yorumlarda gördüğüm önceki bölümde Halbrand Ostirith kalesinden ve Orc'ların oraya gittiğinden bahsetmiş bunlara. Yani bunlar nereye gittiğini biliyorlar ama gemi ile 1 günlük mesafe var denilen yere tam 1 gün geçince gidip köyün olduğu yere de tam gün doğumunda yetişmeleri biraz zorlama gibi geldi. Keşke biraz daha güzel düşünülerek çekilseymiş o sahneler...

Sonuç olarak Numenor ve taifesi köye ve savaş alanına geliyor ve oradaki aksiyon başlıyor. Bu kısımda da pek sıkıntı yoktu kaliteli bir savaş sahnesi çekilmiş. Orc'ların sayısının da az olmaması ve aksiyonun güzel kurgulanması ve pek mantıksızlığa yer verilmemesi adına iyi bir sahneydi. Tabi Galadriel'in at üstünde yaptığı uçuk şeylere pek değinmek istemiyorum ama neyse... Isil de savaşa katıldı, babası ölümden döndü falan bir çeşit aksiyonlar gördük. Son dakika kurtarılan ana karakterler ama olur o kadar tabi. Adar kaçıyor ve Galadriel peşinden kovalıyor ama Halbrand da tam tersi yönlerinden geliyor. O kadar hızlı koşan iki atın nasıl önlerine geçiyor nasıl tam orada bitiyor bilemiyoruz ama bir şekilde önlerine geçip Adar'ı durduruyor. Ve orada Halbrand ile ilgili gizemli bir sahne gerçekleşiyor. Zaten baştan sona gizemli bir karakter olan Halbrand Adar'ı tanıyor ve onun yaptığı şeylerden bahsediyor bir nevi. Ama detayını öğrenemiyoruz tabi. Teoriler Halbrand'ın Sauron olduğu yönünde. Annatar olan yani insan kılığında 2. çağda gezen Sauron'un Halbrand olduğu söyleniyor ve buna delalet işaretler var deniyor. Bu kısım tabi ki gizemini koruyor ve sezon sonuna kadar koruyacağa benziyor. Sauron dizinin hala en büyük kozu...

Galadriel ile Adar'ın konuşması ve Adar'ın ne olduğunu öğrenmemiz de garip bir sahneydi. Melkor'un ilk yarattığı Orc'lardan olan Elf'ten dönme bir Orc'muş kendisi. Adları ise Uruk'muş. Uruk bizim bildiğimiz Saruman'ın Uruk'ları ile aynı değil sanırım. Normalde böyle bir isimleri olmaması lazım ilk Orc'ların. Uruk'lar gündüz gezebilen Orc'lar filmlerde ve evrende benim bildiğim. Ama Adar üzerinden bir şekilde burada da gündüz gezebilen Orc'lara bağlayacklar sanırım. Dönüşüm tamamlama gibi şeylerden bahsediyordu önceki bölümlerde, kendi dönüşümü mü tam anlamadım ama bir şeyler var o kısımda ilgi çekici olan. Önce Galadriel sonra Halbrand birbirlerini durduruyor Adar'ı öldürmek kısmında. Tabi burada asıl önemli olan kısım Adar'ın Sauron'u öldürdüm dediği kısım. Sauron Adar'ın Orc'larını almış ve deney yapmış gibi bir durum var ortada. Galadriel'in ilk bölümde gittiği kuleyi gördük burada. Ama anladığımız başarısız olmuş bu deneylerde ve araları bozulmuş Adar ile. Adar da onu ikiye böldüm falan diyor ve öldürdüğünü söylüyor bir nevi ama Galadriel inanmıyor. O kısım üzerine bir şeyler dönebilir, bakacağız artık... Tabi önceleri Theo'da olan kılıç bölüm sonunda ortaya çıkıyor. Sauron'un hizmetkarı olan yaşlı amca o kılıcı kanıyla tam hale getiriyor ve Ostirith'te yer alan o heykelin önünde bir mekanizmayı tetikliyor. Bunun üzerine Orc'ların Udun dediği bölüme adını veren olay yaşanıyor sanırım. Ya da Udun'u yanardağa diyor da olabilirler bilemiyorum artık. Orcların tüm kazdığı tüneller, tüm yer altı bağlantıları kulede tutulan ve barajla durdurulan su ile dolup taşıyor ve yanardağı patlatıyor. Patlayan yanardağın etkisi ile insan ölümlerine de rastlıyoruz ve sanki tüm Orc'lar bu anı bekliyormuş gibi hepsi bir anda hareketleniyor. Orada esir tutulan Orc'lar oradan bir şekilde kaçtı sanırım çünkü başlarındaki askerleri öldürüyorlar. Adar'ın da kendisini zincirlerden bir şekilde kurtardığını ve o evden kaçtığını görüyoruz... Galadriel ise tüm bu olaylar yaşanırken alevlere bakıyor dikilerek...

Bölüm güzel yerde bitti ve sadece 2 koldan ilerledi ve savaş genel olarak bazı mantıksızlıkları çıkartacak olursak sağlam bir savaştı. Tabi ki filmlerdeki epiklikte değildi ama başarılı buldum. Dizinin en iyi bölümüydü zaten net şekilde ve fragmanda hem Elrond hem de Nori tarafında da işlerin ilginçleşeceğini gördük. İnsan tarafında ise Galadriel fragmanlarda gözüken o her tarafı toz ve kan kırmızısı gibi gözüken sahnede buluyor kendini. Oradaki insanlar elbette hepsi ölmemiştir ama sağlam bir kayıp verildiğini öngörebiliriz. Son 2 bölüm kaldı ve artık Sauron ile ilgili bir şeyler görmek istiyoruz... Bekleyip görelim...

8.5/10

• Beğendim

cokiyitvci

Favori Üye
Reaksiyon puanı
13,302
Puanı
1,060
1x6

Çok şükür korktuğum başıma gelmedi ve elle tutulur kalitede bir bölüm çektiler son 3 bölüm kala. Dizinin yayınlanan en iyi bölümüydü ve daha da iyilerinin gelme ihtimali olduğunu gösteren cinsten, ufak da olsa umut aşılayan bir bölümdü...

Bölümün başında Adar'ın Saruman vari konuşması iyiydi bence. Tabi onlara kardeşlerim, işte şöyle yapacağız, yurt bulacağız falan şeklinde konuşması bir miktar ilginçti ama Orc'ların en azından o havada olmadığını gösterdiler bir tık da olsa. Çünkü daha önceki bölümde de dediğim fibi Orc'lar arasında böyle kardeşlik gibi bağlar yok, olmaması gerekiyor. Onlar 'Kafasız Orc'lar... Bu misyon biraz Adar'da var gibi duruyor ve karakteri ilgi çekici kılan da bu durum bence. Geçen bölümde dikkat çekilen işaret kulesinin bu bölümde kullanılış şeklini görünce ikinci Helms Deep yerine başka bir savaş yöntemi seçtiklerini öğrenmemiz çok sürmedi. Aslında düşünülünce kaleye sadece bir giriş gözüküyor ve orada kalıp dar alanda savaşmaları mantıklı olabilirmiş. Ama yine tekrar düşünülünce Orc sayısının işaret kulesinin patlatılmasıyla belirli bir düzeyde azalmasını sağlayıp köyde bunu savunabilecekleri bir alan oluşturup kendilerine bir şans oluşturmuşlar. En azından mantıken bu şekilde düşünülmüş ve çoook da çöp bir tercih diyemeyiz. İşaret kulesini filmlerdeki gibi kullanmamışlar en azından. O kadarı fazla klişe ve kopya çekmek olurdu. Kulenin yıkıldığı kısım, kule daha önceden zayıflatılıp o hale getirilip sonra o ok atışıyla onu tutan kasnakların boşa çıkmasıyla sağlanmış gibi gözüküyor fiziksel olarak. Köylülerin ise kaleden çıktığını görüyoruz. Miğfer Dibi'nde gizli bir geçit vardı ama burada öyle bir geçitten ve buna benzer şeylerden bahsedilmemiş. Aslında bahsedilebilirmiş çünkü o kadar insan nasıl oraya geldi bilemiyoruz şuan. Senaristlerin 'Yaptım oldu' senaryosu her bölümde olmak zorunda... Olmazsa olmaz kardeşim, öyle demeyelim şimdi...

Köye çekilen ve orada makul bir savunma hazırlayan Arondir ve köylüler görece iyi de iş çıkarmışlar. Teknik olarak ve genel olarak bölümdeki savaş sahnelerini beğendim. Baştan sona bölümü sürükleyici şekilde izledim diyebilirim. Köyde de bir köprü var ve köye giriş de aynı şekilde o köprüden sağlanıyor. Orcları oraya çekip orada bir savunma hattı oluşturup alevlerin içinde bırakıp ellerinden gelen savunma şeklini yapmaya çalışmışlar. Ama kulede kayıp verseler dahi sayıca yine Orc'ları çok da düşük olmadığını gördük. Çünkü mini bir zafer kazandığını sanan insanların aslında onların yoldaşlarını öldürdüğünü gördük. Garip olan neden oradaki insanlar ölüme bu kadar kör gözle gidiyor. Ağızları bağlanmamış, dilleri kesilmemiş nasıl ikna oldular bu kadar ölümüne savaşmaya. Kölesiniz ama size kılıç veriliyor sonuçta. Siz çaresizliğinizden dolayı teslim oldunuz, nasıl o hırsla savaşabiliyorsunuz ki. Bu kısım da bir miktar 'yaptım oldu' kısmına örnek denilebilir... Keşke daha farklı yapılsaymış bu sahneler. Biraz insanlar arasında drama kasmak için kurban edilmiş gibi geldi bana. Tabi oradaki gerilim kısmı oldukça etkileyiciydi. Onun öncesinde Arondir ile dev Orc'un kapışması da müthişti bence. Arondir Legolas vari çevikliğini kullanıp savaştı, Orc da gerçekten kaba kuvvetle onu tarumar etti ve Arondir ölme durumuna kadar geldi. Son duruma kadar gelip onu Bronwyn tarafından kurtarmak biraz ucuz geldi... Eğer Arondir'i dizinin Legolas'ı yaptıysanız ona kendi başına çözüm ürettirmelisiniz... Böyle kadınlar da güçlü, işte bak son dakika Elf'i bile kurtarıyor numaralarını ben yemiyorum kardeşim... Net şekilde bunun duyarı kasılıyor aynı şekilde Galadriel üzerinden de...

Galadriel demişken burada Numenor'luların gelişini de görmüş olduk Orta Dünya'ya. Elf gözlerinden ve elflere özgü şeylerden bahsedilmesi kalplere su serpti. En azından bazı şeylere sadık kalmışlar... Isıl ve Galadriel tanışma sahnesi iyiydi ama onu söyleyebilirim. Onun dışında Numenor'dan ordunun çıkışı ile Orta Dünya'daki Adar ordusunun kuleye gitmesi zaman dilimi olarak farklı zamanlarda bunu net şekilde görüyoruz. Çünkü Numenor ile Orta Dünya arasındaki mesafe öyle 1 2 günde geçilmeyecek kadar uzun bir mesafe. İlk gördüğümüz sahneden sonra Numenor ordusunun büyük bir atlı birlikle hareket ettiğini görüyoruz. Nereye gittiklerini biliyor gibiler. Aslında bu biraz saçma gelirdi ilk bakışta ama yorumlarda gördüğüm önceki bölümde Halbrand Ostirith kalesinden ve Orc'ların oraya gittiğinden bahsetmiş bunlara. Yani bunlar nereye gittiğini biliyorlar ama gemi ile 1 günlük mesafe var denilen yere tam 1 gün geçince gidip köyün olduğu yere de tam gün doğumunda yetişmeleri biraz zorlama gibi geldi. Keşke biraz daha güzel düşünülerek çekilseymiş o sahneler...

Sonuç olarak Numenor ve taifesi köye ve savaş alanına geliyor ve oradaki aksiyon başlıyor. Bu kısımda da pek sıkıntı yoktu kaliteli bir savaş sahnesi çekilmiş. Orc'ların sayısının da az olmaması ve aksiyonun güzel kurgulanması ve pek mantıksızlığa yer verilmemesi adına iyi bir sahneydi. Tabi Galadriel'in at üstünde yaptığı uçuk şeylere pek değinmek istemiyorum ama neyse... Isil de savaşa katıldı, babası ölümden döndü falan bir çeşit aksiyonlar gördük. Son dakika kurtarılan ana karakterler ama olur o kadar tabi. Adar kaçıyor ve Galadriel peşinden kovalıyor ama Halbrand da tam tersi yönlerinden geliyor. O kadar hızlı koşan iki atın nasıl önlerine geçiyor nasıl tam orada bitiyor bilemiyoruz ama bir şekilde önlerine geçip Adar'ı durduruyor. Ve orada Halbrand ile ilgili gizemli bir sahne gerçekleşiyor. Zaten baştan sona gizemli bir karakter olan Halbrand Adar'ı tanıyor ve onun yaptığı şeylerden bahsediyor bir nevi. Ama detayını öğrenemiyoruz tabi. Teoriler Halbrand'ın Sauron olduğu yönünde. Annatar olan yani insan kılığında 2. çağda gezen Sauron'un Halbrand olduğu söyleniyor ve buna delalet işaretler var deniyor. Bu kısım tabi ki gizemini koruyor ve sezon sonuna kadar koruyacağa benziyor. Sauron dizinin hala en büyük kozu...

Galadriel ile Adar'ın konuşması ve Adar'ın ne olduğunu öğrenmemiz de garip bir sahneydi. Melkor'un ilk yarattığı Orc'lardan olan Elf'ten dönme bir Orc'muş kendisi. Adları ise Uruk'muş. Uruk bizim bildiğimiz Saruman'ın Uruk'ları ile aynı değil sanırım. Normalde böyle bir isimleri olmaması lazım ilk Orc'ların. Uruk'lar gündüz gezebilen Orc'lar filmlerde ve evrende benim bildiğim. Ama Adar üzerinden bir şekilde burada da gündüz gezebilen Orc'lara bağlayacklar sanırım. Dönüşüm tamamlama gibi şeylerden bahsediyordu önceki bölümlerde, kendi dönüşümü mü tam anlamadım ama bir şeyler var o kısımda ilgi çekici olan. Önce Galadriel sonra Halbrand birbirlerini durduruyor Adar'ı öldürmek kısmında. Tabi burada asıl önemli olan kısım Adar'ın Sauron'u öldürdüm dediği kısım. Sauron Adar'ın Orc'larını almış ve deney yapmış gibi bir durum var ortada. Galadriel'in ilk bölümde gittiği kuleyi gördük burada. Ama anladığımız başarısız olmuş bu deneylerde ve araları bozulmuş Adar ile. Adar da onu ikiye böldüm falan diyor ve öldürdüğünü söylüyor bir nevi ama Galadriel inanmıyor. O kısım üzerine bir şeyler dönebilir, bakacağız artık... Tabi önceleri Theo'da olan kılıç bölüm sonunda ortaya çıkıyor. Sauron'un hizmetkarı olan yaşlı amca o kılıcı kanıyla tam hale getiriyor ve Ostirith'te yer alan o heykelin önünde bir mekanizmayı tetikliyor. Bunun üzerine Orc'ların Udun dediği bölüme adını veren olay yaşanıyor sanırım. Ya da Udun'u yanardağa diyor da olabilirler bilemiyorum artık. Orcların tüm kazdığı tüneller, tüm yer altı bağlantıları kulede tutulan ve barajla durdurulan su ile dolup taşıyor ve yanardağı patlatıyor. Patlayan yanardağın etkisi ile insan ölümlerine de rastlıyoruz ve sanki tüm Orc'lar bu anı bekliyormuş gibi hepsi bir anda hareketleniyor. Orada esir tutulan Orc'lar oradan bir şekilde kaçtı sanırım çünkü başlarındaki askerleri öldürüyorlar. Adar'ın da kendisini zincirlerden bir şekilde kurtardığını ve o evden kaçtığını görüyoruz... Galadriel ise tüm bu olaylar yaşanırken alevlere bakıyor dikilerek...

Bölüm güzel yerde bitti ve sadece 2 koldan ilerledi ve savaş genel olarak bazı mantıksızlıkları çıkartacak olursak sağlam bir savaştı. Tabi ki filmlerdeki epiklikte değildi ama başarılı buldum. Dizinin en iyi bölümüydü zaten net şekilde ve fragmanda hem Elrond hem de Nori tarafında da işlerin ilginçleşeceğini gördük. İnsan tarafında ise Galadriel fragmanlarda gözüken o her tarafı toz ve kan kırmızısı gibi gözüken sahnede buluyor kendini. Oradaki insanlar elbette hepsi ölmemiştir ama sağlam bir kayıp verildiğini öngörebiliriz. Son 2 bölüm kaldı ve artık Sauron ile ilgili bir şeyler görmek istiyoruz... Bekleyip görelim...

8.5/10
Aynen öyle en iyi bölüm bu bölümdü. Şölen yaşattı bölüm. Kesin en iyi izlenmeyi bu bölüm almıştır dizi. :D @BARON男爵

• Beğendim
Reactions: MEnes and baron

cokiyitvci

Favori Üye
Reaksiyon puanı
13,302
Puanı
1,060
1x6

8.5/10
Tüm eleştilere kulağımı tıkadım..

Görsel şöleni izliyorum...

İmkan varsa büyük ekranda izlenmesi gereken bir yapım... Sanki LOTR veya Hobbitden bağımsızmış gibi izliyorum..

Zaten iki bölümü karakterleri oturtmaya çalışarak geçirdim...

Kendi açımdan keyifli gidiyor dizi.
7. Bölüm sıkıcı maalesef umarım toparlarlar öbür bölüm. Keşke 6. Bölüm gibi olsaydı o bölüm EFSANE idi!

• Beğendim

MEnes

Moderatör
Reaksiyon puanı
19,073
Puanı
860
1x7

4. bölümden daha kötü bir bölüm çekemezler heralde derken... Sezon finalinden 1 bölüm önceki 7. bölümde bunu başarmaları gerçekten acı verici bir durum oldu maalesef... Dizinin artık saçma senaryo hamlelerine ve bu düzlemde devam etmesine alıştık zaten. Bu bir gündem konusu değil bile ama tutarlı ve sürükleyici bir senaryo yazmaktan da çok uzak ilerliyor adamlar... Artık gerçekten kabak tadı vermeye ve izlenilebilitesini kaybetmeye başlayacak düzeye geldi... Amazon ve sahipleri diziyi oluşturan bu Showrunner'lara neye güvenerek bu işi emanet ettiler bilmiyorum ama yapılmış en kötü LOTR işini yapmayı başardılar. Helal olsun, bu evrende bunu başarmak büyük bir başarısızlık örneği...

Bölümle ilgili çok fazla söyleyecek şeyim var ve bunların bir çoğu olumsuz şeyler ve artık normal karşılıyorum yaşananları... 1 saat 10 dakikaya yaklaşan süresinde hikayeyi ilerletecek ve üzerine bir şeyler inşaa edip bizi sezon finaline hazırlayacak bir şeyler yapılmasını beklerken neredeyse hiç bir hikaye arcında ilerleme olmadı veya olan ilerlemeler de hiç bir şekilde tat vermedi diyebiliriz... Tam olarak bir filler bölümdü ama bu filler'lık yeri geldiğinde gerekliyken burada hiç gerekmeyen bir zamanda hiç gerekmeyecek şekilde yapılmış... Sezon finalinden bir önceki bölümde hele savaş bölümünden sonra böyle bir bölüm çekemezsiniz... Bu neresinden bakarsanız bakın saçmalıktır...

Galadriel tarafı ile başladık ve bir sürü anlamsız saçma sahne izledik. Sözde Galadriel'i initikamcı manyak modundan bir bölümde çıkardılar. Neye göre kime göre... 1 bölüm önce 10 dakika önce çılgın atan ablamız bu felaket yüzünden savaşçılığı geri plana atar hale gelmiş. Bilge sözler söylüyor Theo'ya... Geçmişinden bahsediyor, hayattan bahsediyor, Galadriel evet koskoca Galadriel zeki ve bilgili hayata dair tecrübeliymiş... Bunu 7. bölümde görebiliyoruz... İçi boş değilmiş bu karakterimizin... Gelişiyor ve dönüşüyor kendisi... Bak sen... Kendini niye suçlu buluyor onu da anlamadım ya neyse... Detayı zaten yok ama bu iki karakter bu felaketten niye kendini suçlu tutuyor çözmek zor... Galadriel tek başına burada ne yapabilirdi... Zaten yeni geldi buraya. Orc'ların planlarından veya daha fazlasından haberdar değildi. Aynı şekilde Theo da o kılıcın peşinde olduklarını bilse dahi onun ne işe yaradığını veya bu felakete yol açacağını bilmiyordu sonuçta. İkisi de biraz gereksiz dram kasıp uzatılmış sahneler yumağında izletildi bizlere... Senaristler biz diyalog da yazabiliyoruz bakın der gibiydi resmen ama bana geçmedi maalesef... Komik olan ise Galadriel ve Theo'nun yanan köyde kimseyi bulamaması veya karşılaşmadan bir anda kendilerini yolda bulmaları oldu. Myriel ve Isildur oralardaydı, belki de birbirlerine yakınlardı ama bir anda oradaki aksiyondan gidip kendilerini başka bir yerde buldular... Isildur da elbette ölmeyecek ama alevlerin altında kaldı... O atın onu kurtaracağını bilmemek çok zor olsa gerek... Keza 3 arkadaştan birinin öleceği ve onun bu bölümde ölen arkadaş olduğu çok barizdi...

Meteor Adam tarafında hiç mi gelişme olmaz ama hiç mi gelişme olmaz be... Baştan sona önceki bölümlerin kopyası sahneler gördük... Yine bir iyi bir kötü bir şeyler oldu ve yine yaptığı iyilik kötüye yöneldi... Yine Nori zarar gördü... Harfoot'ların kendi kendilerine girdikleri triplere ise iyi güldüm... Neymiş biz birbirimizi terk etmeyiz. Daha 2 bölüm önce sizi arkada bırakıyordu bunlar bu neyin tatavası abi... Geçelim bu ayakları... Meteor adamı takip eden 3 büyücü gibi ablanın da karanlık tarafta olduklarını anladık gibi bu bölümde... Sezon finalinde heralde neler olacağı göreğiz artık bu karakterler arasında... Artık görelim bir zahmet...

Durin ve Elrond kısmı da çok bayık ve sıkıcı ve yorucuydu... Zaten Mithril muhabbetine önceki bölümlerde sinir olmuşken bu hikaye üzerine ilerleyeceklerini bir şekilde kabul etmiştim ama Durin ve babası arasındaki muhabbetler de tekrara düşer vaziyette iyice bunaltıcı moda getirdi beni... Bir bölüm önce ters düşüyorlar, sonra barışıyorlar ve tam baba oğul gibi oluyorlar, bir bölüm sonra yine kavga ediyorlar, en sonunda ise hepten ipleri koparıyorlar... Ne bağmış be kardeşim... Durin'in ipleri koparıp kafasına göre iş yapmasıyla kopan bu bağ sonucunda o mithril ile mucize bir şekilde iyileşen yaprağın yolculuğu ilginçti... Düştüğü yer ise Balrog oldu... 2. çağda hikayelerde hiç bir şekilde yer almayan Balrog abimiz uyandı... Baba Durin'in bu duruma belki de bu kadar karşı çıkması bundan dolayı olabilir. Bir hinlik sezdim kendisinde. Duvarların sürekli sallanması, ve iyice derine inilmesi işleri karıştıracak bir olay olacaktır diyip engellemek istemiş olabilir oğlunu. Ama bir noktada Durin IV başa geçecek ve bu hikaye buradan ilerleyecek elbette...

Halbrand'ın Arondir'in Bronwyn'in ve tüm karakterlerin bir şekilde ölmeden daha önceden kurulan kampta belirmesi ise oldukça ucuz bir numaraydı. Tüm karakterler offscreen şekilde oradan kurtulmuşlar ve meğer önceki bölümde savaşa gelirken ne ara kurulduğu belli olmayan bu kampa gelmişler... Halbrand hatta yaralanmış bile. Benim hatırladığım Bronwyn'de yaralıydı ama nasıl iyileşmiş ve ayağa kalmış çözemedim doğrusu... İlginç bir iyileşme şekli... Galadriel ve Halbrand'ın yolculuğu ise yine bitmeyecek ve Lindon'a doğru yola çıkacaklar. Gil Galad'la bakalım neler yaşayacak Galadriel. Miriel ise nerede nasıl kör oldu bilinmez ama kendisi kör kaldı ve hırsı daha da yükseldi... Numenor geri dönecekmiş... Peki Soutlands'in Mordor'a dönüştüğünün açıklandığı sahne... Niye yani abi, neye göre kime göre... Oraya Map'e yazdınız diye mi böyle oluyor bu iş, umarım sonraki bölümde nasıl bu ismin bulunduğu ile ilgili bir şeyler gösterilir... Sezon finali gelsin ve bir an önce bir süre bu diziden bahsedilmesin istiyorum çünkü beklentilerimin çok çok daha aşağısında bir işle karşılaştım maalesef... Peter Jackson sen bambaşka bir adamsın...

6/10

• Beğendim

baron

Favori Üye
Reaksiyon puanı
4,432
Puanı
409
1x7

4. bölümden daha kötü bir bölüm çekemezler heralde derken... Sezon finalinden 1 bölüm önceki 7. bölümde bunu başarmaları gerçekten acı verici bir durum oldu maalesef... Dizinin artık saçma senaryo hamlelerine ve bu düzlemde devam etmesine alıştık zaten. Bu bir gündem konusu değil bile ama tutarlı ve sürükleyici bir senaryo yazmaktan da çok uzak ilerliyor adamlar... Artık gerçekten kabak tadı vermeye ve izlenilebilitesini kaybetmeye başlayacak düzeye geldi... Amazon ve sahipleri diziyi oluşturan bu Showrunner'lara neye güvenerek bu işi emanet ettiler bilmiyorum ama yapılmış en kötü LOTR işini yapmayı başardılar. Helal olsun, bu evrende bunu başarmak büyük bir başarısızlık örneği...

Bölümle ilgili çok fazla söyleyecek şeyim var ve bunların bir çoğu olumsuz şeyler ve artık normal karşılıyorum yaşananları... 1 saat 10 dakikaya yaklaşan süresinde hikayeyi ilerletecek ve üzerine bir şeyler inşaa edip bizi sezon finaline hazırlayacak bir şeyler yapılmasını beklerken neredeyse hiç bir hikaye arcında ilerleme olmadı veya olan ilerlemeler de hiç bir şekilde tat vermedi diyebiliriz... Tam olarak bir filler bölümdü ama bu filler'lık yeri geldiğinde gerekliyken burada hiç gerekmeyen bir zamanda hiç gerekmeyecek şekilde yapılmış... Sezon finalinden bir önceki bölümde hele savaş bölümünden sonra böyle bir bölüm çekemezsiniz... Bu neresinden bakarsanız bakın saçmalıktır...

Galadriel tarafı ile başladık ve bir sürü anlamsız saçma sahne izledik. Sözde Galadriel'i initikamcı manyak modundan bir bölümde çıkardılar. Neye göre kime göre... 1 bölüm önce 10 dakika önce çılgın atan ablamız bu felaket yüzünden savaşçılığı geri plana atar hale gelmiş. Bilge sözler söylüyor Theo'ya... Geçmişinden bahsediyor, hayattan bahsediyor, Galadriel evet koskoca Galadriel zeki ve bilgili hayata dair tecrübeliymiş... Bunu 7. bölümde görebiliyoruz... İçi boş değilmiş bu karakterimizin... Gelişiyor ve dönüşüyor kendisi... Bak sen... Kendini niye suçlu buluyor onu da anlamadım ya neyse... Detayı zaten yok ama bu iki karakter bu felaketten niye kendini suçlu tutuyor çözmek zor... Galadriel tek başına burada ne yapabilirdi... Zaten yeni geldi buraya. Orc'ların planlarından veya daha fazlasından haberdar değildi. Aynı şekilde Theo da o kılıcın peşinde olduklarını bilse dahi onun ne işe yaradığını veya bu felakete yol açacağını bilmiyordu sonuçta. İkisi de biraz gereksiz dram kasıp uzatılmış sahneler yumağında izletildi bizlere... Senaristler biz diyalog da yazabiliyoruz bakın der gibiydi resmen ama bana geçmedi maalesef... Komik olan ise Galadriel ve Theo'nun yanan köyde kimseyi bulamaması veya karşılaşmadan bir anda kendilerini yolda bulmaları oldu. Myriel ve Isildur oralardaydı, belki de birbirlerine yakınlardı ama bir anda oradaki aksiyondan gidip kendilerini başka bir yerde buldular... Isildur da elbette ölmeyecek ama alevlerin altında kaldı... O atın onu kurtaracağını bilmemek çok zor olsa gerek... Keza 3 arkadaştan birinin öleceği ve onun bu bölümde ölen arkadaş olduğu çok barizdi...

Meteor Adam tarafında hiç mi gelişme olmaz ama hiç mi gelişme olmaz be... Baştan sona önceki bölümlerin kopyası sahneler gördük... Yine bir iyi bir kötü bir şeyler oldu ve yine yaptığı iyilik kötüye yöneldi... Yine Nori zarar gördü... Harfoot'ların kendi kendilerine girdikleri triplere ise iyi güldüm... Neymiş biz birbirimizi terk etmeyiz. Daha 2 bölüm önce sizi arkada bırakıyordu bunlar bu neyin tatavası abi... Geçelim bu ayakları... Meteor adamı takip eden 3 büyücü gibi ablanın da karanlık tarafta olduklarını anladık gibi bu bölümde... Sezon finalinde heralde neler olacağı göreğiz artık bu karakterler arasında... Artık görelim bir zahmet...

Durin ve Elrond kısmı da çok bayık ve sıkıcı ve yorucuydu... Zaten Mithril muhabbetine önceki bölümlerde sinir olmuşken bu hikaye üzerine ilerleyeceklerini bir şekilde kabul etmiştim ama Durin ve babası arasındaki muhabbetler de tekrara düşer vaziyette iyice bunaltıcı moda getirdi beni... Bir bölüm önce ters düşüyorlar, sonra barışıyorlar ve tam baba oğul gibi oluyorlar, bir bölüm sonra yine kavga ediyorlar, en sonunda ise hepten ipleri koparıyorlar... Ne bağmış be kardeşim... Durin'in ipleri koparıp kafasına göre iş yapmasıyla kopan bu bağ sonucunda o mithril ile mucize bir şekilde iyileşen yaprağın yolculuğu ilginçti... Düştüğü yer ise Balrog oldu... 2. çağda hikayelerde hiç bir şekilde yer almayan Balrog abimiz uyandı... Baba Durin'in bu duruma belki de bu kadar karşı çıkması bundan dolayı olabilir. Bir hinlik sezdim kendisinde. Duvarların sürekli sallanması, ve iyice derine inilmesi işleri karıştıracak bir olay olacaktır diyip engellemek istemiş olabilir oğlunu. Ama bir noktada Durin IV başa geçecek ve bu hikaye buradan ilerleyecek elbette...

Halbrand'ın Arondir'in Bronwyn'in ve tüm karakterlerin bir şekilde ölmeden daha önceden kurulan kampta belirmesi ise oldukça ucuz bir numaraydı. Tüm karakterler offscreen şekilde oradan kurtulmuşlar ve meğer önceki bölümde savaşa gelirken ne ara kurulduğu belli olmayan bu kampa gelmişler... Halbrand hatta yaralanmış bile. Benim hatırladığım Bronwyn'de yaralıydı ama nasıl iyileşmiş ve ayağa kalmış çözemedim doğrusu... İlginç bir iyileşme şekli... Galadriel ve Halbrand'ın yolculuğu ise yine bitmeyecek ve Lindon'a doğru yola çıkacaklar. Gil Galad'la bakalım neler yaşayacak Galadriel. Miriel ise nerede nasıl kör oldu bilinmez ama kendisi kör kaldı ve hırsı daha da yükseldi... Numenor geri dönecekmiş... Peki Soutlands'in Mordor'a dönüştüğünün açıklandığı sahne... Niye yani abi, neye göre kime göre... Oraya Map'e yazdınız diye mi böyle oluyor bu iş, umarım sonraki bölümde nasıl bu ismin bulunduğu ile ilgili bir şeyler gösterilir... Sezon finali gelsin ve bir an önce bir süre bu diziden bahsedilmesin istiyorum çünkü beklentilerimin çok çok daha aşağısında bir işle karşılaştım maalesef... Peter Jackson sen bambaşka bir adamsın...

6/10
Miriel ile alakalı hatırlarsan babasına orta dünyaya gidiyorum söylediğinde o da orda seni bekleyen tek şey karanlık dedi ben ilk önce sauronu,orkları kastediyor diye düşünmüştüm ama şimdi görüyoruz ki başka bir şey kastetmiş.

• Beğendim
Reactions: MEnes

MEnes

Moderatör
Reaksiyon puanı
19,073
Puanı
860
Miriel ile alakalı hatırlarsan babasına orta dünyaya gidiyorum söylediğinde o da orda seni bekleyen tek şey karanlık dedi ben ilk önce sauronu,orkları kastediyor diye düşünmüştüm ama şimdi görüyoruz ki başka bir şey kastetmiş.
Evet onu hatırlıyorum karanlık derken bunu kast etmiş gerçekten de... Senaristler neden bu kararı verdiler bilmiyorum ama buradan bir drama kastıkları fazla aşikar... Önce Miriel'i kitaplarda sarışın ve mavi gözlü ve aşırı güzel resmedilmesine rağmen bu ablaya verdiler, şimdi de kadının gözünü off screen kör ettiler... Ah Amazon ah... Bu diziyi sizin almanız suç değil aslında, bu diziyi size emanet eden Tolkien vakfında ve Tolkien'in soyundan gelen oğullar torunlarda suç...

• Güldürdün