Lars Von Trier - Filmografi Kuşağı (Yorum-Sohbet Konusu) 📽️ 🔞

Tolstoyevski

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
www.ataturkungencligehitabesi.com
Çektiği sert filmlerle adını sinema tarihine yazdıran, dünya sinemasının en aykırı yönetmenlerinden Lars Von Trier'in tam 14 filminden oluşan filmografisine dair yorum-sohbet konusuna hoş geldiniz.

Derli toplu olması ve dağınıklık olmaması adına tek bir konu altında tüm filmler yorumlanacaktır. Filmlerin kronolojik sırayla izlenilmesi tavsiye edilmekle birlikte zaman ve yönteme dair herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır. Lars Von Trier filmlerinin çoğunluğu, gerek teknik gerek konu olarak her kesime hitap etmeyen filmler oldukları için etkinlik durumu söz konusu değildir, sadece yorum-sohbet amaçlıdır. Sadece bu filmler ve sinema üzerine konuşulup, konu dışına pek çıkılmaması konu bütünlüğünü sağlamak amacıyla önemle rica olunur.

4af47e100793e1fd704f8afc72c7c5d7--lars-von-trier-cinema-camera.jpg

İskandinav Sinemasının hırçın ve aykırı ismi Lars Von Trier, 1956 doğumlu Danimarkalı yönetmendir. 1995 yılında, sinemanın gittikçe katılaşan kurallarına karşı çıkartılan Dogma95 hareketiyle tanınmıştır. Birçok filmi yasaklanan, yeri geldiğinde dakikalarca alkışlanıp yeri geldiğinde dakikalarca yuhalanan filmlere imza atan Lars Von Trier bugüne kadar dünya çapındaki festivallerde 100'den fazla ödül kazanmıştır.

feature-21.jpg

Dogma 95 nedir kısaca bilgi için (bkz: https://tr.wikipedia.org/wiki/Dogma_95 )

Lars Von Trier, filmlerini genelde üçleme şeklinde çekmektedir ancak senaryo olarak bağlantısı olmayan, tür ve amaç olarak benzer olan üçlemelerdir. Büyük ölçüde kronolojik sırada oldukları için herhangi bir problem teşkil etmemekle birlikte, yine de aşağıdaki tabloda farklı renklerle belirtildi ve filmlerin konuları sinemalar.com'dan alınarak en aşağıya eklendi.

SeneFilmÜçleme Adı
1984The Element of Crime:

Eski bir polis olan Fisher yıllar sonra Avrupa'ya geri dönüş yapar. Adım attığı karanlık şehirde bir takım seri cinayetler işlenmektedir. Fisher, farklı insanlarla ilişkiye girerek bu cinayetleri çözmeye çalışır. 'Suç Unsuru' adında bir kitaba sahip olan dostu onun cinayetleri çözmesine yardımcı olmaya başlar. Fakat cinayetleri çözmek için kullanacağı yöntem klasik yollardan son derece farklı olacaktır.
Europa Üçlemesi
1987Epidemic:

Bir film yönetmeni ve bir senaryo yazarı yazdıkları bir senaryo bilgisayarlarından aniden silinince onsekiz aylık çalışmalarını yitirirler. Yapımcı beş gün sonra gelecektir ve senaryoyu yetiştirmek için sadece beş günleri vardır. Önce senaryoyu yeniden yazmaya çalışırlar ancak ikisi de öyküyü hatırlayamazlar. Bunun üzerine hiç yılmadan işe koyulur, araştırmalarını yaparlar ve birkaç gün içinde tüm dünyayı kasıp kavuran bir salgın hastalıkla ilgili yeni bir öykü yazarlar. İki sinema adamının öyküsüyle yapmayı düşündükleri filmin öyküsü içiçe girer ve bu iki öykü birbirine paralel gelişerek yapımcıyla yenilen akşam yemeğinde aynı sonla birleşir.
Europa Üçlemesi
1991Europa:

Leo Kessler İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra çalışmak ve babasının ülkesini tanımak için Almanya'ya gelen zeki ve iyi niyetli, genç bir Amerikalı'dır. 'Avrupa' filmi bu Alman kökenli Amerikan gencin garip, karmaşık, akıldan çıkmayacak öyküsünü anlatır. Demir yollarında çalışan amcası, Leo'nun yataklı bir trende kondüktör olarak iş bulmasına yardımcı olur. Böylece Leo yavaş yavaş yıkıntılar arsındaki Almanya'nın baş döndürücü gizeminin içine dalar.
Europa Üçlemesi
1996Breaking The Waves:

1970’lerin dünyasında Kuzey İskoçya’da ufak bir kasaba. Yabancıların hoş karşılanmadığı ve yaşanan her günün Tanrı’nın isteği doğrultusunda yaşanıldığına inanılan tutucu bir kasabada Bess, kendisinin bile hayal edemeyeceği bir güzellikte aşk yaşar.Danimarkalı bir petrol işçisi Jan’a aşık olan Bess hızlı bir şekilde evlenir ve hayat onun için kusursuz hale gelir.
Altın Kalp (Golden Hearth) Üçlemesi
1998The Idiots:

Birlikte yaşayan bir grup zeki insan zihinsel engelli taklidi yaparak, toplumun değerlerini sarsmayı amaçlar. Sık sık toplumun arasına karışıp rollerini gerçekleştirirler. Zaman zaman aralarına yeni isimler de katılmaktadır ve kendilerini aşacak yeni oyunlar keşfetmekte zorlanmazlar
2000Dancer in The Dark:

Selma Jezkova 10 yaşındaki oğlu Gene ile birer Çek göçmeni olarak bir karavanda yaşamaktadırlar. Bir fabrikada çalışmakta olan Selma kalıtsal bir hastalık nedeniyle görme yetisini yavaş yavaş kaybetmektedir. En büyük amacı gerekli parayı biriktirip oğlunu ameliyat ettirerek aynı akibete uğramasına engel olmaktır...
2003Dogville:

Lars Von Trier'in başyapıtlarından biri olarak gösterilen film, 1930'ların Amerika'sında Rock dağlarında bir kasabada geçiyor. Peşindeki gangsterlerden kaçan güzeller güzeli Grace, bir kasabaya sığınmak zorunda kalır. Kadına acıyan kasaba halkı, başlangıçta iyi niyetlerle kadına sahip çıkar ve arasına alır. Fakat kadının konumunun kendileri açısından da bir tehlike arz etmesiyle, aralarındaki ilişki farklı boyutlar kazanmaya başlayacaktır. Filmin en dikkat çeken özelliği ise, mekan olarak sadece tiyatro stüdyosunun kuşbakışı olarak kullanılmasıdır.
Fırsat Ülkesi Amerika Üçlemesi
2004Dear Wendy:

Maden kasabası Estherslope'da yaşayan Dick'in öyküsü... Dick, son derece sıkıcı bir kasabada, suya sabuna dokunmadan yaşayan kendi halinde bir gençtir. Fakat bir silah edindikten sonra, sıkı bir pasifist olmasına rağmen silahların çekiciliğine kapılan Dick, yakın arkadaşları ile The Dandies adında bir grup kurar.Bu grubun oldukça ilginç bir yapısı vardır. Silahları oyuncak gibi taşıyıp, barışçı yapılarından kesinlikle ödün vermek istememektedirler! Fakat zamanla kuralların bozulmak için yaratıldıklarını keşfederler.
..
-
2005Manderlay:

“Manderlay”, Amerika’nın güneyinde, ıssız topraklarda bulunan bir çiftliğin tuhaf öyküsünü anlatıyor. Grace ve babası, 1933 yılında yerleşecek uygun bir yer bulmak üzere Dogville kasabasından, güneye doğru yola çıkarlar. Tesadüfen Alabama eyaletinde yolları Manderlay adında bir çiftlik köyüne düşer.
Fırsat Ülkesi Amerika Üçlemesi
2006The Boss of It All:

Bilişim teknolojileri şirketi olan bir adam, bir gün sahip olduğu şirketi satmaya karar verir. Ancak ortada ufak bir sorun vardır, patron uzun zamandır ofisin içinde sıradan bir çalışan gibi çalışmaktadır ve kimse kendisinin şirketin sahibi olduğunu bilmemektedir. Şirketi almaya talip olan yatırımcılar yeni patronla yüz yüze görüşmek konusunda ısrar edince patron çareyi profesyonel bir oyuncu ile anlaşmakta bulur. Başlangıçta her şey yolunda giderse de sahte patron zamanla kendini iyice rolüne kaptırır...
-
2009Antichrist:
Çocuklarını kaybettikten sonra, bir orman kulübesinde olayı unutmaya çalışan bir çiftin yaşadıkları travmayı anlatan korku-gerilim türünde film sinema tarihinin en sert filmlerinden biri olarak kabul edilmektedir ve birçok ülkede gösterimi yasaklanmıştır.
Depresyon Üçlemesi
2011Melancholia:

Bir düğün ve melankoli. İki kız kardeş hakkında psikolojik bir felaket filmi. Melankolik kardeş, kaya gibi sakin, karanlık dünyasına baktığınızda kaderi bekler gibi davranıyor. Diğer kız kardeş ise giderek panik yapmaktadır.
Depresyon Üçlemesi
2013Nymphomaniac I-II:

Joe (Charlotte Gainsbourg) isimli kadının doğumundan itibaren 50 yaşına gelinceye kadar başında geçen olayların, cinsel yaşamı odaklı anlatıldığı film 2 bölüm halinde izleyicilerle buluştu. Nymphomaniac, dünya sinema kamuoyunda çok büyük tartışmalar yarattı. İçerdiği aşırı cinsel içerikli sahneler nedeniyle neredeyse yasaklanmadığı ülke olmayan film, buna karşın sanatsal altyapısıyla da dikkat çekti.
Depresyon Üçlemesi
2018The House That Jack Built:

1970’lerde geçen film, 12 yıl boyunca bir seri katili izliyor ve işlenen korkunç cinayetleri katilin kendi gözünden perdeye yansıtıyor. Katil Jack rolünü üstlenen Matt Dillon’ın muhteşem performansıyla yükselen film, Von Trier’in her zamanki muzip ve sivri tarzıyla seri katil türünün kurallarını yıkıp geçiyor
-

Son düzenleme:

Sherlock

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
47,672
Puanı
1,060
Bu arada ben 16 zannediyordum ancak toplam film sayısı 14 çıktı. Bir aylık bir süreçte izleyeceğiz demiştin yanlış hatırlamıyorsam (çünkü hatırlıyor olabilirim), tamamını olmasa da yüksek reytingli diye tabir ettiğimiz dilimi izleyebilirim. Tabii tamamını da izleyebilirim, kesin konuşmayı sevmem... Onun dışında kolaylıklar va başarılar diliyorum. :A @Tolstoyevski

• Güldürdün
Reactions: Tolstoyevski

Tolstoyevski

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
Bu arada ben 16 zannediyordum ancak toplam film sayısı 14 çıktı. Bir aylık bir süreçte izleyeceğiz demiştin yanlış hatırlamıyorsam (çünkü hatırlıyor olabilirim), tamamını olmasa da yüksek reytingli diye tabir ettiğimiz dilimi izleyebilirim. Tabii tamamını da izleyebilirim, kesin konuşmayı sevmem... Onun dışında kolaylıklar va başarılar diliyorum. :A @Tolstoyevski
Haziran bitmeden zaten çoğunluk biter ama özellikle süre sınırı koymak istemedim sadece yorum konusu sonuçta :A Film yorumları yerine tek konu olmasının sebebi 14 filmin tek yönetmene ait olması ve birden fazla kişinin izleyecek olması hepsi bu. :A

Aslında toplam filmi 14 değil ama ilk filmini bulmak zor ve acelesi olmadığı için en temizi böyle oldu. :A

• Beğendim
Reactions: Sherlock

Sherlock

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
47,672
Puanı
1,060
Haziran bitmeden zaten çoğunluk biter ama özellikle süre sınırı koymak istemedim sadece yorum konusu sonuçta :A Film yorumları yerine tek konu olmasının sebebi 14 filmin tek yönetmene ait olması ve birden fazla kişinin izleyecek olması hepsi bu. :A

Aslında toplam filmi 14 değil ama ilk filmini bulmak zor ve acelesi olmadığı için en temizi böyle oldu. :A

Süre sınırı önemli, net bir son tarih olması her zaman iyi oluyor bence. :A 14 filmin 2 tanesini izlemiş olmam lazım, 12 film... Hayırlısı. :A

• Güldürdün

Tolstoyevski

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
@Tolstoyevski'de öyle bir Lars Von Trier aşkı var ki, sormayın gitsin. :)
Filmleri gerçekten Hollywood’un antitezi bir bakıma ve en sevdiğim yanı tam istediğim gibi hiç çekinmemesi yok izleyici ne der yok eleştirmenler ne der yok gişe yapar mi diye. Yaşayan en underrated yönetmenlerin başında geldiğini düşünüyorum...

• Beğendim
Reactions: Araf

Sherlock

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
47,672
Puanı
1,060
Filmleri gerçekten Hollywood’un antitezi bir bakıma ve en sevdiğim yanı tam istediğim gibi hiç çekinmemesi yok izleyici ne der yok eleştirmenler ne der yok gişe yapar mi diye. Yaşayan en underrated yönetmenlerin başında geldiğini düşünüyorum...

Haziran bitene kadar zaten izlemeyen kalmaz gibi izleyecek olanlar içerisinde o bakımdan şey ettim çünkü görev görevi görülmesi değil de keyif alınarak izlenilmesi bu yönetmenin doğasına daha uygun gibi :A

Bakmayın ben de sadece 8 filmini izlemişim bunca filmi içerisinde en popüler olanları, biraz da o yüzden en baştan başlamış olup izlediklerimi de tekrar izlemiş olurum. :A @Araf

İzleyecek olanlar içerisinde: iki kişi. :A

• Güldürdün

MasacRE

Favori Üye
Reaksiyon puanı
28,160
Puanı
1,059
Söz verdiğim gibi The Element of Crime'ı izleyip o ucu bucağı olmayan çılgın seansa başladım... Sinemaya dönüşümü yapmış oldum... Yarın yorumunu yaparım artık... @Tolstoyevski

@Sherlock @MasacRE siz bir şeyler diyordunuz en son, ne diyordunuz... :A
Bir anlık heves yaptın, yarın oyuna falan çağrılırsın sonra unutulur gider Lars Von Trier :A @Sherlock

• Güldürdün
Reactions: Sherlock and MEnes

Sherlock

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
47,672
Puanı
1,060
Söz verdiğim gibi The Element of Crime'ı izleyip o ucu bucağı olmayan çılgın seansa başladım... Sinemaya dönüşümü yapmış oldum... Yarın yorumunu yaparım artık... @Tolstoyevski

@Sherlock @MasacRE siz bir şeyler diyordunuz en son, ne diyordunuz... :A
Bir anlık heves yaptın, yarın oyuna falan çağrılırsın sonra unutulur gider Lars Von Trier :A @Sherlock

Hayırdır kardeşim ne bu tantana yine... :A

• Güldürdün
Reactions: MEnes and MasacRE

MEnes

Moderatör
Reaksiyon puanı
19,073
Puanı
860
Her şeyi planlı yapacağım. 1 gün film 1 gün oyun sonraki gün yine film... :A Haftada 3 veya 4 film izleyeceğim... Bu işi çözeceğiz @Tolstoyevski yoldaşımla... Yolumuz daha uzun... Kubrick'ler, Hitchcock'lar, Tarkovsky'ler, Bergman'lar ohooo... :A

MEnes

Moderatör
Reaksiyon puanı
19,073
Puanı
860