Yeme-İçme Kahve

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,712
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Tam olarak ben de öyleyim, 7-8 senedir en sıcak yaz günlerinde dahi kırmızı kupamla birlikte kahveyi hiç es geçmeyiz. :A @Dosi
Sadece hastalıkta, boğaz ağrıdığı zamanlar tahriş etmemek için ara verildiği oluyor. French Pressin nispeten daha zararlı olduğunu ben de araştırana kadar bilmiyordum. Sanırım filtre edilmedikleri için zararlı maddeler tam filtre edilemediğinden bazı şeyleri tetikleyebiliyor ama bu günde bir fincandan fazlası için geçerlidir nihayetinde. Uzun bir süre french press kullandım, daha sonra De'Longhi filtre makinesine geçtim ben de ve hem daha pratik ve rahat hem de tadı daha oturmuş oluyor. İndirim dönemine girdiğinde tavsiye ederim yani. :A

Ama 2020'de en çok @kerem in üstte attığı Nescafe granül kahvesini kullandım tembellik yüzünden, insan eski alışkanlıklarından da vazgeçemiyor. Artık mümkün mertebe ondan da uzak kalmak gerekiyor. :A
De Longhi'ler çok pahalı ya şöyle bir şey kestirdim gözüme indirimde ve iyi yorumlar almış. Tadı çok fark etmez diye umuyorum zaten öyle çok ayırt edemiyorum kahve çeşitlerini falan. :A

• Üzücü
Reactions: Tolstoyevski

Tolstoyevski

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
www.ataturkungencligehitabesi.com
Şimdi detaylı okudum @Tolstoyevski
Göteborg Üniversitesi diye yazsan daha düzgün olur :A
Biz kendi dilimizde de Göteborgs Universitetet diyoruz.
Kahveye gelince, türk kahvesi için sert koyu diyorlar ama ben filtreli kahveyi daha sert buluyorum ve hiç sevmiyorum tadını. Kahvelerine direk soğuk süt dökerek içmeler normal burda ve konuda belirtildiği gibi çok yaygın.
Ve tekrardan eline sağlık 🤗
Biraz da damağa alışma meselesi sanırım, yani üst üste her gün içmeye başlasan zamanla alışırsın anlamında birçok şeyde öyle olunur mesela. Eskiden ben de sütü ısıtmaya üşendiğim için direkt dolaptan biraz süt ilave ediyordum fincana, demek ki onlar da üşendikleri için hemen hallediyor. :A Ama zamanla ne süt ne şeker ne başka bir şey kullanamaz oldum, ne Türk kahvesinde ne de başka bir şeyde illa sade olacak yoksa kahveye ihanet ediyormuş gibi hissediyorum. :A

• Güldürdün
Reactions: Dosi

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,890
Puanı
1,060
Biraz da damağa alışma meselesi sanırım, yani üst üste her gün içmeye başlasan zamanla alışırsın anlamında birçok şeyde öyle olunur mesela. Eskiden ben de sütü ısıtmaya üşendiğim için direkt dolaptan biraz süt ilave ediyordum fincana, demek ki onlar da üşendikleri için hemen hallediyor. :A Ama zamanla ne süt ne şeker ne başka bir şey kullanamaz oldum, ne Türk kahvesinde ne de başka bir şeyde illa sade olacak yoksa kahveye ihanet ediyormuş gibi hissediyorum. :A
Ben eskiden kahve içmezdim, lise zamanı çok takıldığım bir arkadaşım vardı ve onlar ailece aşırı türk kahvesi bağımlısıydı, her gittiğimde ikram edince zamanla alıştım ama sonra taşınınca yine kahveyi bırakmıştım :A şimdi haftada 1 fincan içiyorum en fazla, bazen o da yok :A
Arada senle içiyoruz işte :A

• Güldürdün

Tolstoyevski

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
De Longhi'ler çok pahalı ya şöyle bir şey kestirdim gözüme indirimde ve iyi yorumlar almış. Tadı çok fark etmez diye umuyorum zaten öyle çok ayırt edemiyorum kahve çeşitlerini falan. :A

Screenshot 2020-11-29 142154.jpg

Çok değil daha 2 sene önce şu fiyata almıştım şimdilerde gerçekten fırlamış gitmiş fiyatlar malum nedenlerden dolayı... Ancak linkini attığın da çok iyi gözüküyor hem aroma özelliği hem de zamanlayıcı olması. Kahveyi de 3.dalga kahvecilerden taze temin ettin mi gerisi kolay zaten. :A

• Beğendim
Reactions: bazinga

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,890
Puanı
1,060

Çok değil daha 2 sene önce şu fiyata almıştım şimdilerde gerçekten fırlamış gitmiş fiyatlar malum nedenlerden dolayı... Ancak linkini attığın da çok iyi gözüküyor hem aroma özelliği hem de zamanlayıcı olması. Kahveyi de 3.dalga kahvecilerden taze temin ettin mi gerisi kolay zaten. :A
Biraz bakındımda, fiyatlarımız aynı nerdeyse :A
Sizde de hesaplı olanı varmış :
IMG_20201129_122919.jpg

Tolstoyevski

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
Biraz bakındımda, fiyatlarımız aynı nerdeyse :A
Sizde de hesaplı olanı varmış :

Bu tavsiye edilmez ama, ucuz etin yahnisi bol olur diye ünlü bir söz vardır :A Bazı ürünler çok ucuz olduğu için çok pahalıya denk gelebiliyor uzun ömürlülük ve kalite açısından. :A

Sizin Ikea'da da satılıyor bu tür şeyler sanırım, Ikea orada online satış yapıyor mu?

• İlginç
Reactions: Dosi

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,712
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com

Vay arkadaş insan gerçekten hayret ediyor iki senedeki şu değişimlere. Şimdi 689 liraya düşmüş bu model yine iyi, ben 1000 küsür olarak görmüştüm az önce tüm Delonghi'leri. :D

Yine de 200 küsür liralık farka değer mi bilemedim. İki model arasındaki fiyat farkı senin aldığın fiyat kadar neredeyse, şaka gibi. :D

• Üzücü

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,890
Puanı
1,060
Bu tavsiye edilmez ama, ucuz etin yahnisi bol olur diye ünlü bir söz vardır :A Bazı ürünler çok ucuz olduğu için çok pahalıya denk gelebiliyor uzun ömürlülük ve kalite açısından. :A

Sizin Ikea'da da satılıyor bu tür şeyler sanırım, Ikea orada online satış yapıyor mu?
İşte türk insanın klişe kafa yapısı, ucuzdur diye kötüdür denilmesi ve pahalı herzaman iyidir kafası :eek:
Bizim burda her evde bu tarz vardır. Yıllardır bu görünümde bu fiyatta olanları gördüm hep ve uzun ömürlü gidiyorlar.

İkea'da kahve makinası hiç bakmadım. Online satış durumu yok, en fazla sipariş yapıp gidip ordan alırsın. Uzun zamandır alışveriş yapmıyorum oradan. Şuan için hâlâ olmadığını düşünüyorum.

• Güldürdün

xdragxx

Emekli
Reaksiyon puanı
28,367
Puanı
1,060
Bir akrabamız ne alırsan 10 TL yerinden almıştı ve berbat demişti :F
Ben bunu aldım yıllar önce ve çok memnunum :A
Bizde elektrikli ocak olduğu için normal cezve zaman alıyor :A

Biliyorum berbat olduğunu :A
Hayatım boyunca kahve içmesem eksikliğini aramam. Sen bana ordan 1 koli coca cola yolla parasını havale yaparım :A Bizim burdaki kolaların asitleri yok denecek kadar az mlsf.

• Güldürdün
Reactions: Gerekli24 and Dosi

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,890
Puanı
1,060
Biliyorum berbat olduğunu :A
Hayatım boyunca kahve içmesem eksikliğini aramam. Sen bana ordan 1 koli coca cola yolla parasını havale yaparım :A Bizim burdaki kolaların asitleri yok denecek kadar az mlsf.
Paraya gerek yok :A
Cola yollanabiliyormu ya? Bilemedim. Sıvı şeyler şahsi yollanılmaz diye biliyorum :A

• Güldürdün
Reactions: xdragxx