Hukuk Bölümünü Hedefleyenlere Müjde!

Nisa

Favori Üye
Reaksiyon puanı
2,280
Puanı
259
Çok yerinde olmuş sırf Matematik netim yüzünden gidememiştim Hukuka :(

xdragxx

Emekli
Reaksiyon puanı
28,367
Puanı
1,060
Yav bu edebiyatı yapanlar nasıl yapıyor nasıl çalışıyorlar? Geçen sene çok gıcık sorular vardı. :( Ben istediğim kadar çalışayım 35'i geçemem gibi geliyor. :(

Tzira

Emekli
Reaksiyon puanı
2,714
Puanı
280
Bir açıdan mantıklı olmuş, sonuçta hukuk okumak ezber gerektiren bir iş. TM-3 Edebiyat ağırlıklı ve LYS Edebiyat'ı ezberleyerek yapmaktan başka çare yok ki zaten ezberi iyi olan kazanıyor gibi bir şey. Zaten bildiğim kadarıyla şu ana kadar hiçbir LYS sınavında edebiyatta 56'da 56 yapan olmamış. Ben dershane denemelerinde 56'da 54 bile görmüştüm mesela ama asıl sınavda 56'da 50 yapmıştım. :p Diğer yandan LYS Coğrafya konuları da oldukça ezber gerektiriyor, ama genel kültürle de yapılmıyor değil yani en azından ben öyle yapmıştım. Hangi şehirde veya ülkede ne yetiştiğini, ne gibi imkanlar olduğunu zaten biliyorsanız ekstra zorlanacak bir şey yok coğrafyada.

Diğer açıdan da hukuk, analitik zeka gerektiren de bir şey. Ama @Tolstoyevski 'nin dediği gibi YGS matematiği hukuk için belirleyici olmalı, sonuçta YGS'de matematikte temel konular çıkıyor. Kalkıp da LYS'de çıkan türev, integral, karmaşık sayılar vs. konuları çok da gerekli değil hukuk okuyacak birisi için. LYS konuları TM-1 puanı ile öğrenci alan bölümler için belirleyici olmalı bence.

Bence asıl Felsefe, Sosyoloji gibi bölümler TM ile değil TS ile puan almalı. Ben neden o bölümlere TM puanıyla girildiğini anlamış değilim şahsen. :D

xdragxx

Emekli
Reaksiyon puanı
28,367
Puanı
1,060
bizim sınıftakiler 45-50 net düşünüyor sen ne diyorsun :D
Bizim de öyle yapmamız lazım da nasıl yapılacak? Nasıl bir çalışma metodu lazım ben okulda çalışır 90'dan aşağı almazdım edebiyattan ama çok değişik soruyorlar Lys'de.

Elimden cep kitabını indirme, şair ve eserleri ile ilgili kodlama yap, bol bol soru çöz :) @xdragxx

Farkettim ama Siyasal Bilgiler Tm2 :) @Harunnn60
Aynen eser ve şair haklısın. Ama çok var ya 100 tane edebiyatçı hepsinin de en az 10 eseri var. :(

Harunnn60

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
44,755
Puanı
1,061
. Zaten bildiğim kadarıyla şu ana kadar hiçbir LYS sınavında edebiyatta 56'da 56 yapan olmamış.

Bence asıl Felsefe, Sosyoloji gibi bölümler TM ile değil TS ile puan almalı. Ben neden o bölümlere TM puanıyla girildiğini anlamış değilim şahsen. :D
Evet edebiyattan ful çeken olmamış :)
felsefe ve sosyolojiye gelince amaç sözel bölümünü tamamen çıkarmak bence çünkü bu devirde matematik daha önemli
en son arkeoloji bölümünü TS den Tm3 aldılar şaka gibi :D

Harunnn60

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
44,755
Puanı
1,061

Nisa

Favori Üye
Reaksiyon puanı
2,280
Puanı
259
41,50 net yapmıştım ama ben Edebiyata çok çalışmıştım çok azdı benim için neyseki yaptığım (2 şık arasında kaldığım) Limit, Türev soruları tuttu :F @xdragxx

xdragxx

Emekli
Reaksiyon puanı
28,367
Puanı
1,060
41,50 net yapmıştım ama ben Edebiyata çok çalışmıştım çok azdı benim için neyseki yaptığım (2 şık arasında kaldığım) Limit, Türev soruları tuttu :F @xdragxx
Çok iyi bence. Geçen sene çok zordu dersanede 48-50 net yapanlar 42-43 nette kaldılar. :D Zahmet olmazsa edebiyat nasıl çalışmalıyız hangi kaynakları önerirsin? :)

Tzira

Emekli
Reaksiyon puanı
2,714
Puanı
280
Evet edebiyattan ful çeken olmamış :)
felsefe ve sosyolojiye gelince amaç sözel bölümünü tamamen çıkarmak bence çünkü bu devirde matematik daha önemli
en son arkeoloji bölümünü TS den Tm3 aldılar şaka gibi :D

Ben aslında bu sene bekliyordum full çeken olmasını ama Türkçe soruları biraz zordu ondan patladı herhalde millet. :D

Sözelle girilen doğru dürüst bölüm kalmadı ki zaten. Tarih, Sinema TV, İletişim gibi bölümler de olmasa zaten bitecek sözel. :D Ayrıca TS'de puanların ortası yok. Ben TS'ye adam akıllı hazırlanmadığım halde sınava girmiştim, 430 civarı bir puanla ilk 5000'deydim. Bu halde ben tercih yaparken çok zorlanmıştım, okullar ya çok iyi ya da çok kötü puanla öğrenci alıyorlar. Ama felsefe, sosyoloji falan LYS 4'te çıkıyor sonuçta, o yüzden TS ile girilmesi daha mantıklı geliyor bana hep.

MelankoliK

Favori Üye
Reaksiyon puanı
3,201
Puanı
411
Yav bu edebiyatı yapanlar nasıl yapıyor nasıl çalışıyorlar? Geçen sene çok gıcık sorular vardı. :( Ben istediğim kadar çalışayım 35'i geçemem gibi geliyor. :(
Edebiyat sorularının yanılmıyorsam zaten 23 ü paragraftan anlam çıkarabilme yeteneğine dayalıydı.
Diğer sorulardaki şairlerin ezberlenmesi; kodlama yöntemiyle kolay bir şekilde ezberlenilebiliyor.
Ayrıca Şair-eser ezberlemede ise 2 arkadaş arasında soru cevap şeklinde çalışmak daha verimli olabiliyor :)