2021 House of Gucci / Gucci Ailesi - Film Yorumları

serhatt

Moderatör
Reaksiyon puanı
62,837
Puanı
1,060
Film benim de beklentimin altında kaldı. Yaklaşık üç saatlik süresiyle de iyice sıkıcılaştı ilk 100 dakikadan sonra.

Gucci'yi bir kenara bırakıp gerçek bir Gucci bile olmayan, sadece hırslarının kurbanı ve esiri olan Patrizia'yı hikayenin ana temasına yerleştirmek büyük yanlış olmuş. Dünya devi Gucci'den bahsediyoruz abi ne demek... Zaten gerçek Patrizia da bir röportajında konuyu üstün körü anlattıkları ve kendisine danışılmadan filmi çektikleri için epey sitemkar konuşmuştu.

Çok daha fazla kan-ter-gözyaşı olur, entrikalarla, çekişmelerle senaryo pekiştirilir diyordum ama nerde. Kuzenin karısına da yer verip oradan kadın çatışması adına bir kapı açılabilirdi ama yok tek bir kadın üzerinden giderek senaryoyu kısırlaştırmayı, Patrizia'yı göklere çıkarmayı yeğlemişler.

Kızları Alessandra'nın hiç diyaloğu yoktu şaka gibi. Koskoca Gucci'nin varislerinden genç bir karakter var elinde ve sen bunu kullanmıyorsun. Şöyle kızın okul-arkadaş çevresinde, Gucci soyadının verdiği imtiyazlar neticesinde sosyal hayatında nasıl biri olduğunu, annesiyle olan ilişkisini vs. gösterebilirlerdi.

Adam Driver role çok yakışmış gerçek Gucci'ye de epey benzemiş. Karısı yıllar geçtikçe aç gözlü olup huy değiştirince haliyle ondan soğuması ve ayrılması son derece doğal. Çocuğunun annesi tarafından bu denli trajik bir şekilde can vermek gerçekten çok korkunç bir olay. Patrizia'nın hırsı yüzünden amcasını ve kuzenini harcaması benden eksi puan alsa da karakter oldukça etkileyiciydi.

Günümüzde Gucci'nin başında kurucusunun soyundan hiç kimsenin olmaması da ayrı bir olay, keşke daha derinlere inen bir film olabilseydi...

6/10

• Beğendim
Reactions: bazinga and mesmeso

mesmeso

Moderatör
Reaksiyon puanı
9,600
Puanı
860
Film bana çok sarmadı. Kadro yüzünden heyecanla izledim ama konu bana sıkıcı geldi. Lady Gaga'nını güzelliği için sonuna kadar izledim. Filmde en sevdiğim yer kostümleri oldu. Zaten ilk 1 saat bomboş olaylarla geçti sonradan filmde aksiyon görmeye başladık.

Oyuncuların aksanla konuşması bana biraz saçma geldi. Süresi gereksiz uzundu. Temposu yüksek olsa sıkıntı olmazdı ama bu kadar düşük tempolu bir filmin süresi uzun olmamalıydı. Ridley Scoot nasıl böyle bir film yapmış şaşırdım.

5/10

• Üzücü
Reactions: bazinga

Ahmed

Emekli
Reaksiyon puanı
16,026
Puanı
1,060
Ben Aralık ayında cinemada izlemiştim, o yüzden çok fazla detay hafızamda değil. Kısa özet geçeyim.

Gaga-nın italyan aksanlı ingilizcesi beni benden aldı. Ayrıca Particia-ın reeldeki aksanı bile bu kadar kötü değil, keşke zorlamasaydı.

Gagayı sevdiğim için filme çok fazla beklenti ile gitmiştim, fakat hayal kırıklığı ile ayrıldım. İlk başlarda çok iyi gitse de, bir yerden sonra çok uzadığı ve durgunlaştığı için sıkmaya başlamıştı beni.
Çekimler, mekanlar falan muazzamdı. Oyuncular da zaten çok iyi. Senaryonun durgunluğu ve olmamışlığı ise hepsini etkiliyordu. Hele İsviçreye gitme falan olayları bomboştu.

Ben bilgisayarda izlesem, sonuna kadar dayanamazdım heralde. Cinemada olması benim için bir avantajdı.

4.5/10

• Üzücü

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
House of Gucci, Ridley Scott'ın The Last Duel ile birlikte 2021 yılında çektiği bir diğer filmi. 80'li yaşlarına giren usta yönetmen, bu yaşlarında daha çok yapımcı kimliğiyle ön plana çıkıyordu ama 2021 yılına bomba gibi girdi ve iki film birden çekti. The Last Duel ile beğeni toplarken, House of Gucci ile eleştirilmişti. İki filmin bir ortak noktası da, iki filmin de roman uyarlaması olması. The Last Duel daha farklı bir kurguya sahipken, House of Gucci'nin daha düz bir kurgusu var.

House of Gucci, Gucci hanedanlığını anlatıyor. "Aile" demek bence biraz hafif kalıyor Gucci ailesini tanımlamak için, adeta hanedanlar. Modaya yön veren bu ailede Patrizia'nın Maurizio ile evlenmesinin ardından Gucci ailesinin geçirdiği değişim ve yaşanan bir cinayet olayı anlatılıyor. Bu filmdeki olayları devletlerin kendi içindeki savaş olarak çek, muhtemelen daha etkileyici olur.

Filmde belki inanılmaz şeyler olmuyor, süresi uzun, düz bir kurgusu var ama Maurizio ve Patrizia'nın karakter gelişimi, güç adına yaptıkları hamleler filme hareketlilik katıyor. Film buram buram İtalyan aksanı kokuyor. Adam Driver'da bu aksanı çok duyamıyoruz ama genel olarak karakterlerde İtalyan aksanı kendisini gösteriyor. Jared Leto'ya da ayrı bir parantez açmak lazım, yine değişmeyi başarmış. Karakterlerin görüntüleri de gerçeğe yakın, başarılı. Filmin başarılı olduğu kısımlar, aslında daha çok bu detayları. Belgesel tadında ilerleyen bir filmdi. Son sahnelerdeki geçişler hızlı olmasa daha iyi olurdu, karakter gelişimi de bir o kadar hızlanmış oldu.

6/10

Son düzenleme:
  • Beğendim

Forumdash

Favori Üye
Reaksiyon puanı
38,907
Puanı
1,060
ad0OYqBluDb5eb

@Forumdash gel, Lady Gaga'yı seviyordun sanırım, izle artık. İtalyan aksanıyla konuşuyor kadın baştan sona. :A
İzlemeye çalişcam da adaylıklarda göremeyince üzüldüm:( Sakin kafa izlerim diye atıyorum :X

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
ad0OYqBluDb5eb

İzlemeye çalişcam da adaylıklarda göremeyince üzüldüm:( Sakin kafa izlerim diye atıyorum :X
@bazinga'nın yorumunu görüp beklentini yükseltme ya da diğer yorumları görüp beklentini çok düşürme, belki öyle seversin. Beklentini düşürsen de olur gerçi, belki bir tık üstüne çıkabilir. Ben beklentimi düşük tuttum, bir tık daha iyi olduğunu gördüm. Puanım senaryodan ziyade teknik detaylarla ilgili. 6-7 puan arasında kaldım ama 7 puan verdim. Sen de muhtemelen bu aralarda kalırsın. :A

Forumdash

Favori Üye
Reaksiyon puanı
38,907
Puanı
1,060
@bazinga'nın yorumunu görüp beklentini yükseltme ya da diğer yorumları görüp beklentini çok düşürme, belki öyle seversin. Beklentini düşürsen de olur gerçi, belki bir tık üstüne çıkabilir. Ben beklentimi düşük tuttum, bir tık daha iyi olduğunu gördüm. Puanım senaryodan ziyade teknik detaylarla ilgili. 6-7 puan arasında kaldım ama 7 puan verdim. Sen de muhtemelen bu aralarda kalırsın. :A
Forumdaki yorumlara göre beklentimden çok Oscar'a aday olamamasından müzdaribim:( Konustugumuzda üstüne basa basa bu filmi merakla beklediğimi söylemiştim hatırlarsan:X

• Güldürdün
Reactions: Araf

MEnes

Moderatör
Reaksiyon puanı
19,072
Puanı
860
Çok daha büyük bir film olmasını beklediğim ama o büyüklüğü bulamadığım başka bir film daha... Konusunun düşününce bu konudan bir dizi bile çıkabileceği hissini veriyor. Ancak bu uzun süresine rağmen film kurguda ve senaryoda sınıfta kalıyor. Bir çok şey anlatmaya kalkıyor, bunları bir noktaya kadar keyifli anlatıyor ama sonra olayı çorba yapıp jet hızında finale bağlıyor.

Filmin ismi Gucci ama film bu konuya derinlemesine girmeyip olayları birbirine karıştırma işini daha başarılı yapıyor diyebilirim. Lady Gaga'nın büyük oynadığı bir iş ama önceki işinin yanından bile geçemez. Karakteri yükseliş ve düşüşü yaşayan bir karakter, bunu aslında iyi de yansıtıyor ama bir tık abartılı ve bu da göze çarpıyor bazı noktalarda. Adam Driver ve Jared Leto bana göre çok daha iyi oynamış. Ama film zaten bu karakterleri de değerlendiremiyor ve Gucci adını da yeterince değerlendiremiyor.

Çok daha etkileyici ve sert bir film olabilirmiş ama şu haliyle vasata ancak ulaşan başarısız bir film olmuş. Scott dedemin bu yılki diğer filmi çok daha başka bir filmdi doğrusu...

6/10

• Beğendim

phoebebuffay

Favori Üye
Reaksiyon puanı
5,789
Puanı
559
Neden bu kadar olumsuz eleştiriler aldığını anlamadığım bir film. Bence gayet sürükleyici ve başarılı bir filmdi. Evet kurguda biraz dağınıklık ve eksiklikler vardı fakat bu filmi sadece 1 tık aşağıya düşürmüş. Sağlam ve ilgi çekici bir hikaye var zaten ortada.

Filmin atmosferi, mekanlar ve kostümler oldukça başarılıydı. Oyunculuklar da keza öyle. Lady Gaga'nın hakkının yendiğini ve adaylığı kesinlikle hak ettiğini düşünüyorum. Şahane bir performans sergilemiş bence. Al Pacino'yu daha fazla görseydik keşke filmde.

Genel olarak zevkle izlediğim, yılın en sevdiğim filmlerinden biri oldu...

8/10

• Harika