2021 House of Gucci / Gucci Ailesi - Film Yorumları

Tolstoyevski

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
www.ataturkungencligehitabesi.com

MV5BMmVkNWNlYzAtYjI1ZC00NmJiLWFiOWUtZjNlNWRjYzhmZTljXkEyXkFqcGdeQXVyMTMzNDE5NDM2._V1_.jpg

House of Gucci

Tür:
Suç, Dram, Gerilim
Süre: 157 dakika

Yönetmen: Ridley Scott
Senaryo: Becky Johnston, Roberto Bentivegna, Sara Gay Forden

Oyuncular:
Salma Hayek
Jared Leto
Adam Driver

IMDb Linki

Puanlar:

Filmin Fragmanı:

Filmle ilgili yorumlarınızı bu başlık altından yapabilirsiniz.

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,676
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Tam yorum: house-of-gucci-2021

Beklentiyi çok düşürüp izlemiştim ama gayet sevdiğim bir film oldu.

Öncelikle sinemada koca salonda tek başıma izledim ki çok uzun zamandır başıma gelmiyordu, ilginç bir deneyimdi. :A

Dünyaca ünlü bir markanın kurucu ailesinin başına gelen inanması güç gerçek olaylar üzerinden aile şirketlerinin başındaki olası tehlikeleri iyi anlatmış film. Bununla birlikte kişisel hırsların ne kadar tehlikeli olduğunun da altını çizen bir başka film olmuş.

Giriş kısmından itibaren karakterleri bize çok iyi tanıtmış Ridley Scott dedemiz. Filmin ilk anından itibaren "o kadar da kötü film değil galiba" hissine kapıldım ve film ilerledikçe "bu filmin nesini beğenmemişler" demeye başladım...

Süresi aşırı uzun ve bir süre sonra film izlemekten yoruldum. İkinci yarıda temponun fazla yükselmemesi de biraz problem gibi gözüküyor.

Oyunculuklar filmi izlemeyi keyifli hale getiren temel unsurlardan. Lady Gaga bu filmle gerçekten iyi oyuncu olduğunu kanıtlamış. Jared Leto'dan çoğu zaman nefret ederim, burada da nefret etmesi çok kolay ve son derece yüksekten bir performans göstermiş. Fakat bu kez çok sevdim nedense. Filmin en eğlenceli unsurlarındandı. Oscar'da Jared Leto destekleyeceğim hiç aklıma gelmezdi. :A (Belki daha güçlü rakip çıkar ama Power of the Dog'daki çocuğu desteklemememi beklemesin hiç kimse. :A)

Al Pacino üstat büyüksün, saygılar. Seni sinemada uzun uzun izleyebilmek başlı başına filme ayırdığım zamanın değmesini sağladı. Rolünün az olmasından çok korkuyordum, değilmiş...

Neticede yılın çok iyilerinden. Bu gidişle de korkarım en underratedlarından olacak...

8/10

Sherlock

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
47,672
Puanı
1,060
Uzun süredir merakla beklediğim filmlerdendi gerek konusu, gerek oyuncu kadrosu, gerekse de yönetmeni -her ne kadar yine bu yıl çıkan The Last Duel’i dışarıda bırakırsak son işleri bir hayli vasat olsa da- sebebiyetiyle fakat beklentilerimin çok altında kalan bir film oldu maalesef…

Her şeyden önce filmin konusu gerçekten ilgi çekici, merak uyandırıcı fakat işleniş için aynı şeyi söylemek pek mümkün değil. Gucci, dünyanın en köklü ve aynı zamanda da hikayesi en ilgi çekici markalarından birisi. Fakat film Gucci’yi merkeze almak yerine, Lady Gaga’nın canlandırdığı Patrizia’nın hikâyesine odaklanıyor. Bana kalırsa senaryosal anlamda yapılan en büyük hata bu. Patrizia’nın hikâyesi ilgi çekici, Gucci ailesine ve markasına etkisi gerçekten çok büyük ancak hem içerisinde klişeler barındırıyor, hem fazlasıyla dağınık bir şekilde anlatılıyor, hem de fazlasıyla uzatılmış. Üzerine Lady Gaga’nın fazlasıyla karikatürize bulduğum ve beğenmediğim oyunculuğu da eklenince filmin ilgi çekici yanları benim için bir hayli azaldı ve sonlarında doğru bir hayli sıkıldım. Bunun yerine Ridley Scott, daha genel bir çerçeveden Gucci markasını bütün olarak ele alsa çok daha ilgi çekici bir film ortaya çıkardı bana kalırsa.

Oyunculuklara gelecek olursak daha önce de bahsettiğim gibi Lady Gaga’nın performansını fazlasıyla karikatürize buldum ve beğenmedim açıkçası. Asıl övülmesi gereken kişinin Adam Driver olduğunu düşünüyorum bu geniş oyuncu kadrosu içerisinde, son yıllardan aşina olduğumuz üzere yine çok iyi bir performans ortaya koymuş. Zaten filmdeki en ilgi çekici karakter de bana kalırsa Maurizio Gucci’ydi. Al Pacino her zamanki gibi şahaneydi, Jared Leto’nun performansını ise Lady Gaga’nınkinden bile daha karikatürize buldum. Üstelik kendisi bunu hemen her filminde yapıyor artık, çok iyi bir oyuncu ancak sürekli üst perdeden oynamaya çalışması canlandırdığı karakterleri izlemeyi bir hayli zorlaştırıyor.

Kısacası House of Gucci bütünü ile hayal kırıklığıydı benim için. Ridley Scott’ın yine bu yıl izleyici ile buluşturduğu diğer filmi The Last Duel’ın her şeyiyle çok daha iyi bir film -yılın da en iyilerinden- olduğunu düşünüyorum. Keşke ödül kampanyaları daha çok onun için yapılsaydı…

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
Çok kötüydü Allah affetsin, süresinin de uzun olmasının etkisiyle fazlasıyla sıkıldım izlerken. Ridley dedem bu sene keşke sadece The Last Duel ile karşımıza çıksaymış. :A
Uzun süredir merakla beklediğim filmlerdendi gerek konusu, gerek oyuncu kadrosu, gerekse de yönetmeni -her ne kadar yine bu yıl çıkan The Last Duel’i dışarıda bırakırsak son işleri bir hayli vasat olsa da- sebebiyetiyle fakat beklentilerimin çok altında kalan bir film oldu maalesef…

Her şeyden önce filmin konusu gerçekten ilgi çekici, merak uyandırıcı fakat işleniş için aynı şeyi söylemek pek mümkün değil. Gucci, dünyanın en köklü ve aynı zamanda da hikayesi en ilgi çekici markalarından birisi. Fakat film Gucci’yi merkeze almak yerine, Lady Gaga’nın canlandırdığı Patrizia’nın hikâyesine odaklanıyor. Bana kalırsa senaryosal anlamda yapılan en büyük hata bu. Patrizia’nın hikâyesi ilgi çekici, Gucci ailesine ve markasına etkisi gerçekten çok büyük ancak hem içerisinde klişeler barındırıyor, hem fazlasıyla dağınık bir şekilde anlatılıyor, hem de fazlasıyla uzatılmış. Üzerine Lady Gaga’nın fazlasıyla karikatürize bulduğum ve beğenmediğim oyunculuğu da eklenince filmin ilgi çekici yanları benim için bir hayli azaldı ve sonlarında doğru bir hayli sıkıldım. Bunun yerine Ridley Scott, daha genel bir çerçeveden Gucci markasını bütün olarak ele alsa çok daha ilgi çekici bir film ortaya çıkardı bana kalırsa.

Oyunculuklara gelecek olursak daha önce de bahsettiğim gibi Lady Gaga’nın performansını fazlasıyla karikatürize buldum ve beğenmedim açıkçası. Asıl övülmesi gereken kişinin Adam Driver olduğunu düşünüyorum bu geniş oyuncu kadrosu içerisinde, son yıllardan aşina olduğumuz üzere yine çok iyi bir performans ortaya koymuş. Zaten filmdeki en ilgi çekici karakter de bana kalırsa Maurizio Gucci’ydi. Al Pacino her zamanki gibi şahaneydi, Jared Leto’nun performansını ise Lady Gaga’nınkinden bile daha karikatürize buldum. Üstelik kendisi bunu hemen her filminde yapıyor artık, çok iyi bir oyuncu ancak sürekli üst perdeden oynamaya çalışması canlandırdığı karakterleri izlemeyi bir hayli zorlaştırıyor.

Kısacası House of Gucci bütünü ile hayal kırıklığıydı benim için. Ridley Scott’ın yine bu yıl izleyici ile buluşturduğu diğer filmi The Last Duel’ın her şeyiyle çok daha iyi bir film -yılın da en iyilerinden- olduğunu düşünüyorum. Keşke ödül kampanyaları daha çok onun için yapılsaydı…

Kasım ayında filmi sinemalarda izlemiş, bir buçuk ay sonra da inceleme yapmış. :A

@Sherlock kardeşim inanılmaz bir hafızan var, tebrik ederim. Ben o kadar zaman sonra yazmaya kalksam, film hakkında birçok şeyi unuturdum muhtemelen. :A

Sherlock

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
47,672
Puanı
1,060
Sinemada izlemiştim vizyondayken. :A
Kasım ayında filmi sinemalarda izlemiş, bir buçuk ay sonra da inceleme yapmış. :A

@Sherlock kardeşim inanılmaz bir hafızan var, tebrik ederim. Ben o kadar zaman sonra yazmaya kalksam, film hakkında birçok şeyi unuturdum muhtemelen. :A
IMDb gibi uygulamalara bakarak, kendime hatırlatmalar yaparak yorumluyorum zaten. Yoksa tüm filmi hatırlamam mümkün değil benim de @Araf kardeşim. :A

• Güldürdün
Reactions: Forumdash and Araf

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060

IMDb gibi uygulamalara bakarak, kendime hatırlatmalar yaparak yorumluyorum zaten. Yoksa tüm filmi hatırlamam mümkün değil benim de @Araf kardeşim. :A
Onu ben de yapıyorum ama filmle ilgili detaylardan bahsediyorum aslında. Gerçi filme dair fazla detaya inmemişsin, genel hatlarıyla anlatmışsın. :A @MEnes kardeşim, adaşın tabii hafıza konusunda daha iddialı. Destan yazacak gibi yorum yaparken, tabii önce üşenmemesi lazım. :A

• Güldürdün
Reactions: MEnes

Forumdash

Favori Üye
Reaksiyon puanı
38,907
Puanı
1,060

en merakla beklediğim film ama en son baktiğima ayın Şubat 1'inde prime'a gelecekti (güya) :X heycanlandım erken geldi diye:A

• Güldürdün
Reactions: Araf

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
en merakla beklediğim film ama en son baktiğima ayın Şubat 1'inde prime'a gelecekti (güya) :X heycanlandım erken geldi diye:A
Çok güldüm bak şimdi, çok komik. :A @bazinga sen de gül buna hatta, @Sherlock sen de. Toplu olarak gülmeye başlayalım. :A Prime'a bu tarz dizi ve filmler, kendi yapımları olsa bile kolay kolay düşmüyor. Prime bizim ülkeye geldi ama çok ihmal ediyorlar ülkemizdeki arşive. Hint dizi ve film arşivleri genişledi, adamların dev bir Hint arşivleri var. Alt yazıları da yok hani, öylesine atıyorlar. Prime'a gelmez yani, sanmam. Diziler var ellerinde, alt yazıları yok bildiğin. O kadar ihmal ediyorlar. Hani ucuz tamam ama insanın da siniri bozuluyor. Sosyal medyalarına bakıyorum, hep aynı cevaplar. Hiç ilgilenmiyorlar bir de, ellerindekileri de kaldırıyorlar. :A

• Güldürdün
Reactions: Forumdash

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,676
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Çok güldüm bak şimdi, çok komik. :A @bazinga sen de gül buna hatta, @Sherlock sen de. Toplu olarak gülmeye başlayalım. :A Prime'a bu tarz dizi ve filmler, kendi yapımları olsa bile kolay kolay düşmüyor. Prime bizim ülkeye geldi ama çok ihmal ediyorlar ülkemizdeki arşive. Hint dizi ve film arşivleri genişledi, adamların dev bir Hint arşivleri var. Alt yazıları da yok hani, öylesine atıyorlar. Prime'a gelmez yani, sanmam. Diziler var ellerinde, alt yazıları yok bildiğin. O kadar ihmal ediyorlar. Hani ucuz tamam ama insanın da siniri bozuluyor. Sosyal medyalarına bakıyorum, hep aynı cevaplar. Hiç ilgilenmiyorlar bir de, ellerindekileri de kaldırıyorlar. :A
Prime'a gelmesinin farklı kazançları olacağını düşünüyordur muhtemelen. :A

Galatasaray'ın teknik direktörüyle bir ilgisi yok tabii ki bu konunun. :A

• Güldürdün
Reactions: Forumdash and Araf

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
Prime'a gelmesinin farklı kazançları olacağını düşünüyordur muhtemelen. :A

Galatasaray'ın teknik direktörüyle bir ilgisi yok tabii ki bu konunun. :A
House of Gucci geldi diye üye olacak olan var mıdır, bilemedim. Gucci yetmez onların bu yolla üye çekmeye. :A

MEnes

Moderatör
Reaksiyon puanı
19,073
Puanı
860
Onu ben de yapıyorum ama filmle ilgili detaylardan bahsediyorum aslında. Gerçi filme dair fazla detaya inmemişsin, genel hatlarıyla anlatmışsın. :A @MEnes kardeşim, adaşın tabii hafıza konusunda daha iddialı. Destan yazacak gibi yorum yaparken, tabii önce üşenmemesi lazım. :A
Ben de her filme destan yazacak değilim sonuçta belli başlı filmlere uzun yazar geri kalanları kısa geçerim. :A Ama o belli başlı filmlerde uzun ve sanatsal şeyler yazacağım kesin... :A

• Güldürdün
Reactions: Araf