2018 First Man / Ay'da İlk İnsan - Film Yorumları

Çiğdem

Emekli
Reaksiyon puanı
123,731
Puanı
1,060
@MasacRE- yoldaşımın savunduğu film Dunkirk de fena film değildi. Benden 9 puan alan bir film sonuçta. :A Ama en iyi film oscarını almaması gerektiğini biliyordum. Benim favorim Three Billboards'tu ve alması gerekiyordu. :A
Ama o güya kazanan filmi savunmuş bizimle birlikte sana karşı geçen öyle dedi :A :A :A

Karşımızda köpürmüş şekilde durduğu hala hafızamda :F :F :F

Çiğdem

Emekli
Reaksiyon puanı
123,731
Puanı
1,060
Öyle bir durum hatırlamıyorum, gidip o geceki mesajlara bakıp gerçeği aydınlatmak lazım. :A
Benim aklımda olan destere ile konuda sana masacreye karşı ve bir kaç kişi filmi savunuyordum güncelleme yaptık hatta en çokta senle @MasacRE- karşımızdaydı :A :A :A Şimdi hayır bende sizinle birlikte savundum diyor :A :A :A @destere

MasacRE

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
28,160
Puanı
1,059
Öyle bir durum hatırlamıyorum, gidip o geceki mesajlara bakıp gerçeği aydınlatmak lazım. :A

Benim aklımda olan destere ile konuda sana masacreye karşı ve bir kaç kişi filmi savunuyordum güncelleme yaptık hatta en çokta senle @MasacRE- karşımızdaydı :A :A :A Şimdi hayır bende sizinle birlikte savundum diyor :A :A :A @destere
Yani şimdi o zaman oluşan durumu açıklardım da, Çiğdem'in bir kulağından girip diğer kulağından çıkacağı için hiç kendimi yoramam, ne de olsa ben ne dersem diyeyim yine aynı şeyleri düşünecek inatçı keçi :A

sokak sanati

Favori Üye
Reaksiyon puanı
57,064
Puanı
1,061
Galiba filmle ilgili ilk yorumu ben yapacağım. Herkes konu dışı konuşmuş.:X

Beklentim karşılamayan bir film oldu. First Man deyince kesin fantastik bir filmdir izlenmez demiştim, ama aya basan ilk insanın hayatını anlatan bir film olduğunu ve bunu Damien Chazelle gözüyle izleyeceğimizi öğrendiğimde baya heyecanlandım. Çünkü önce ki 2 filmi benden 9-10 puan almıştı ama bu filmi izlerken içim sıkıldı. Son yarım saat dışında çok vasat bir film olmuş.

Ben bir kahramanlık hikayesi beklerken yönetmen bize Neil'in aslında ne kadar kütük bir insan olduğunu anlatmış. Ne tür bi duygusuzluk bu anlamadım. Kızını özleyip duruyor ama diğer çocuklarıyla aya giderken bile konuşmuyor. Sadece kızını seviyor belki de. Evlat ayrımı yapılmaz. Sinirim bozuldu. Karısı her şeyi toparlamış.:)

Film çok gereksiz uzatılmış. 2 saat 20 dakikanın baya bi kısmı boştu. Ayrıca ben dünyaya geri dönüşünü de görmek isterdim. Bu anlamda da beklentimiz karşılamadı. Çünkü nasıl döndüklerini hala bilmiyorum.:F
Amerikan bayrağı olayıda ilginç olmuş. Normalde bayrak asıyorlar ama filmde yer verilmemiş. Meksikalıydı dimi bu adam. Her halde protesto yapmak istedi kendince.:D

Ryan çok dönük oynamış, kadının Neil'e çocukları ile konuşması için yaptığı baskı dışında çok ciddi yükselebileceği bi sahnesi yoktu zaten. O sahnede de iyi iş çıkartmış. Bence oyuncular oynamış yeteri kadar. Film kendini anlatamamış.

Aya inerken ki müzik çok hoştu. Bi duygusal oldum o sahnede.:(

6/10

Sherlock

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
47,672
Puanı
1,060
Başarılı bir biyografi filmiydi.

Damien Chazelle yine iyi bir iş çıkarmış. Tabii ki First Man, kendisinin önceki iki filmi kadar başarılı değil ama film, biyografi filmi olduğu için fazla da yapabilecek bir şeyi yok bana kalırsa.

Filmin önemli iki sıkıntısı var. Birincisi, film başarı hikayesine odaklanmıyor. Ana karakterimiz olan Neil Armstrong'un karakterine, duygu geçişlerine, aile yaşantısına odaklanıyor. Bu bir tercihtir, saygı duyarım ancak başarılı bir şekilde işlendiğini söyleyemem.

Filmde izlediğimiz kadarıyla Neil, duygularını çevresinde bulunan insanlara çok fazla belli eden bir adam değil. Bu yüzden yapılan bu tercih filmin önünü tıkıyor. Neil'in çocuğu ölüyor ancak herhangi bir tepki vermiyor dışarıya, karısı ile kavga ediyor ancak yine sessizliğini koruyor, arkadaşları ölüyor yine pek tepki göstermiyor. Sürekli olarak bu tarz sahneler izlediğimiz için bir süre sonra film sıkıcı bir hal almaya başlıyor.

İkincisi ise filmin süresi bir tık uzun. Film, anlattığı veya anlatmak istediği şeyleri daha kısa bir sürede anlatabilirdi. Bu da filmin ikinci temel sıkıntısı bana kalırsa.

Gelelim filmin artılarına, prodüksiyon olarak çok başarılı bir film ile karşı karşıyayız. Damien Chazelle kendisine verilen bütçeyi çok iyi kullanmış. Özellikle Ay'a iniş sahnesini çok başarılı buldum, kusursuzdu diyebilirim. Ay çekimleri, Ay'dan dünyayı gördüğümüz sahne falan kesinlikle çok başarılıydı.

Filmin bir diğer, hatta muhtemelen en büyük artısı ise kesinlikle müzikleri. Justin Hurwitz filmi başka bir noktaya taşımış kesinlikle, sıkıldığım noktalarda filmin müzikleri beni tekrar filme bağlayan en önemli faktör oldu diyebilirim.

Özellikle filmin finalinde çalan şu müziği buraya bırakmak istiyorum, kesinlikle bir sanat eseri.

Özetlemem gerekirse prodüksiyon olarak, müzikal olarak çok iyi bir iş olan First Man; sıkıntılı hikaye anlatımı ve gereksiz uzun olan süresi ile çok daha başarılı bir film olma potansiyelini yitiriyor.

• Harika
  • Beğendim
Reactions: MasacRE and bazinga

Danger UA!

Tecrübeli Üye
Reaksiyon puanı
3,713
Puanı
560
Damien Chazelle iki harika filmden sonra ortalama bir film yapmış.

Film Neil Armstrong'un aya çıkışından çok kendisiyle ilgileniyor ama Neil Armstrong karakter yapısıyla buna pek uygun değil. Genelde içe kapanık ve donuk biri olduğu için çok iyi anlatılamamış. Filmin süresi de uzun olduğu için iyice sıkıcı bir hal almış.

Claire Foy'un performansı çok iyi. Ryan Gosling de iyi ama karakteri çok bir şey yapmasına izin vermiyor ama ona böyle roller yakışıyor. Blade Runner ve Drive'daki rolleri de bu role benzer rollerdi.

Müzikleri harika hala açıp açıp dinliyorum. Filmin son bölümleri de çok iyiydi.

Film yer yer sıksa da iyi bir biyografi filmi.

7/10

• Beğendim

Çiğdem

Emekli
Reaksiyon puanı
123,731
Puanı
1,060
@sokak sanati puanına bu sefer katılıyorum 6 puanım :A :A :A

Film kötü değil ama süperde değil tam 6 puanlık işte ortanın 1 tık üstü @MasacRE- :F

Aya çıkan insan ilgi çekici bir konu ama filmde sadece 3 sahne var ilgi o konuyla alakalı :A İlk ikisi gemiyle gökyüzünde yaşadıkları sıkıntılar zaten 6 puanıda o getiriyor :A Ve son sahnede ayın gösterilmesi yanı filmde ay ile alakalı olmasını daha çok beklerdim dünyada olan boş sahnelere çok yer verilmiş :A

• Beğendim
Reactions: MasacRE

mesmeso

Moderatör
Reaksiyon puanı
9,535
Puanı
860
Film beklediğimden iyi çıktı. Chazelle ve Gosling ikilisi yine iyi bir iş çıkartmış. Ama törenden elleri boş dönerse de şaşırmam. Film de ayrıca beklediğimden daha az ABD propagadansı vardı.

Filmde daha çok Armstrong'un aile hikayesi biraz daha ön plandaydı. Ryan Gosling ve Claire Foy ikilisi bu sahnelerde çok iyiydi.

Filmin müzikleri de çok güzeldi. Hele aya iniş sırasında çalan parça aşırı güzeldi. O sahnede tüylerim diken diken oldu.

7.5/10

• Beğendim

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,777
Puanı
1,060
Bu film büyük ihtimalle oscar adayı olacak,
Olmadı galiba? :A
Ya ben şöyle rast gele bir tane seçeyim dedim ve zamanında bu filmin fragman ve detay konusunu açtım diye ilk tercihim bu oldu.

Gelelim filme:
Beklentimin çok altında bir film oldu. Süresi çok uzun ve sıkıldığım için ilk 1 saatine bakıp bıraktım, sonra devam ettim.
Neil kızını kaybettiği için büyük bir üzüntü yaşıyor ama diğer çocuklarına bağlılığını göremedik. Sahneler arasındaki geçişleri beğenmedim. Ay'a gidişi izledik ama geri dönüşü izlemedik. Filmde çok uzun ve gereksiz kısımlar vardı ve bu yüzden yer yer çok sıkıldım.
Filmdeki müzikleri beğendim ve Neil'in ölen kızının bilekliğini Ay'a bırakmasıda duygulandıran bir sahneydi.
Oyunculuklar öyle hayran ettirecek düzeyde değildi.

6/10

• Beğendim
Reactions: bazinga and MasacRE

MasacRE

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
28,160
Puanı
1,059
Olmadı galiba? :A
Ya ben şöyle rast gele bir tane seçeyim dedim ve zamanında bu filmin fragman ve detay konusunu açtım diye ilk tercihim bu oldu.

Gelelim filme:
Beklentimin çok altında bir film oldu. Süresi çok uzun ve sıkıldığım için ilk 1 saatine bakıp bıraktım, sonra devam ettim.
Neil kızını kaybettiği için büyük bir üzüntü yaşıyor ama diğer çocuklarına bağlılığını göremedik. Sahneler arasındaki geçişleri beğenmedim. Ay'a gidişi izledik ama geri dönüşü izlemedik. Filmde çok uzun ve gereksiz kısımlar vardı ve bu yüzden yer yer çok sıkıldım.
Filmdeki müzikleri beğendim ve Neil'in ölen kızının bilekliğini Ay'a bırakmasıda duygulandıran bir sahneydi.
Oyunculuklar öyle hayran ettirecek düzeyde değildi.

6/10
Hayır oldu :A Oscar adaylığından kastım sadece en iyi film değil, bir yerlerden adaylık alır şeklindeydi. Bu film de 4 adaylık almış. Gerçi daha çok teknik dallar ama olsun oscara aday mı aday sonuçta bitmiştir :A

• Beğendim
Reactions: Dosi

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,676
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Whiplash ve La La Land gibi iki muhteşem eser sonrası bekleneni veremeyen bir Damien Chazelle filmi. Başarılı olduğu noktalar var elbet. Prodüksiyon çok iyi, müzikler ef-sa-ne, oyunculuklar gayet iyi. Fakat çook uzun ve çok fazla gereksiz sahne vardı. Sinemada ayılıp bayıldım bir ara. Yine de oldukça etkileyici sahneleri de vardı ve bu yıldan gelecek yıllara kalacak önemli filmlerden biri.

Tam yorum:

7/10

MasacRE

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
28,160
Puanı
1,059
Bu filmi duyduğumda çok heyecanlanmıştım. Hem Damien Chazelle'in özellikle Whiplash filmini çok sevdiğimden hem de uzay konulu bir film olduğundan. Yalnız gelen yorumlardan sonra beklentiyi biraz düşürdüm ama yine de sinemada izledim. Uzay konulu filmleri severim dedim ama bu bir biyografi filmi olduğundan diğer beğendiğim filmler gibi değildi. Neil Armstrong'un önceden aya basan ilk insan olduğunu bilmenin dışında nasıl bir karakter olduğunu bilmezdim. Burada tanıdık ve baya donuk, tepkisiz, sıkıcı bir adammış :D Onun tavırları filme de yansıyor, çok durağan geçiyor film bu şekilde. Süresi de baya uzundu, yer yer çekilmez bir hal aldı. Aya gitmek için yapılan hazırlıklar ve aya gidildiği kısımlar, kullanılan müzikleriyle falan daha çok ilgimi çeken kısımlar oldu filmde bu yüzden.

Oyunculuk konusunda da Ryan Gosling'in yapabileceği de pek bir şey yokmuş zaten, sanki donuk kötü bir oyunculuk sergiliyor gibi gözüküyor film boyunca ama Neil Armstrong böyle biriymiş sonuçta o yüzden onu suçlamak da yersiz olur.

6.5/10