FF Sorgu Odası-Hafta 65-Sorgudaki İsim: Menes

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

sokak sanati

Favori Üye
Reaksiyon puanı
57,064
Puanı
1,061
Ameliyat olmayı düşünüyor musun?

MEnes

Moderatör
Reaksiyon puanı
19,072
Puanı
860
Türkiye'nin eğitim sistemi hakkında ne düşünüyorsun? :A

Üniversitelerin bu kadar abartılması hakkında ne düşünüyorsun?

Yurt dışına çıktın mı veya orda yaşamayı düşünür müsün günün birinde :A

Türkiye'nin eğitim sistemi sistemsiz rezillikler silsilesi bana göre. Hem ilk, hem orta, hem lise, hem yüksek öğretim hepsi belirli bir düzeyde kötü. Eğitimciler desen başka dünya. İdealist işini hakkıyla yapan eğitimciler var yok değil. Ama gerçekten öğretmenlik mesleği kötü bir hale gelmiş. Ezberci zihniyet almış başını gitmiş. Bu işin özü ilk öğretimde başlar. İlk öğretimin içeriği gereksiz saçma ödevlerden ibaret olmuş. Çocukları düşündürücü, geliştirici, onları ileriye yönelik eğitici bir sistem yok ortada bana göre. Sonra da liseye gelince şuanki lisedeki nesli biliyoruz işte sosyal medyadan ordan burdan, saçma sapan kişilikler olup çıkıyorlar.

Üniversite desen ayrı bir dünya. Özel üniversite kaynıyor her yer. Bilgisiz insan sayısı o kadar fazla ki onlar da üniversite bitirmiş eğitim almış sayılıyor sen de. Ben de özel üniversitede okudum ama öyle saçma insanlar gördüm ki gerçekten üzüldüm hallerine. Milletin derdi eğitimli olmak, bilgili olmak, bir meslek sahibi olup o mesleği hakkıyla yapmak falan değil. Oraya ilişki oyunu oynamaya gelmişler bildiğin. Erkekler kız peşinde koşmaktan, veyahut fitness yapayım havalı görüneyim derdinden başka şeyler düşünmüyor, gerçekten ilginç tiplerle karşılaşıyor insan. Özel üniversitede bu saydığım tipte yüksek sayıda insan vardı. :A Sadece ve sadece diploma için gelmişler oraya. Yani sözün özü eğitimde çok büyük sorunlar var. Kültürsüz, saçma sapan işler peşinde koşan bir nesil var ve arkadan da ondan daha beter bir nesil geliyor. Bunların temeli eğitimsizlikte yatıyor, başka bir şey değil.

Yurt dışına çıkmadım çıkmayı çok istiyorum. Yaşamayı düşünmem, ailem burda ama tatil için ileride gitmeyi düşünüyorum. Muhakkak çıkacağım, önemli hedeflerim arasında bu var. :A

Ameliyat olmayı düşünüyor musun?
Ameliyat oldum zaten geçmişte 2 kez. Ne ameliyatı olmayı düşünür müyüm, açarsan ona göre cevap veririm. :D

sokak sanati

Favori Üye
Reaksiyon puanı
57,064
Puanı
1,061
Türkiye'nin eğitim sistemi sistemsiz rezillikler silsilesi bana göre. Hem ilk, hem orta, hem lise, hem yüksek öğretim hepsi belirli bir düzeyde kötü. Eğitimciler desen başka dünya. İdealist işini hakkıyla yapan eğitimciler var yok değil. Ama gerçekten öğretmenlik mesleği kötü bir hale gelmiş. Ezberci zihniyet almış başını gitmiş. Bu işin özü ilk öğretimde başlar. İlk öğretimin içeriği gereksiz saçma ödevlerden ibaret olmuş. Çocukları düşündürücü, geliştirici, onları ileriye yönelik eğitici bir sistem yok ortada bana göre. Sonra da liseye gelince şuanki lisedeki nesli biliyoruz işte sosyal medyadan ordan burdan, saçma sapan kişilikler olup çıkıyorlar.

Üniversite desen ayrı bir dünya. Özel üniversite kaynıyor her yer. Bilgisiz insan sayısı o kadar fazla ki onlar da üniversite bitirmiş eğitim almış sayılıyor sen de. Ben de özel üniversitede okudum ama öyle saçma insanlar gördüm ki gerçekten üzüldüm hallerine. Milletin derdi eğitimli olmak, bilgili olmak, bir meslek sahibi olup o mesleği hakkıyla yapmak falan değil. Oraya ilişki oyunu oynamaya gelmişler bildiğin. Erkekler kız peşinde koşmaktan, veyahut fitness yapayım havalı görüneyim derdinden başka şeyler düşünmüyor, gerçekten ilginç tiplerle karşılaşıyor insan. Özel üniversitede bu saydığım tipte yüksek sayıda insan vardı. :A Sadece ve sadece diploma için gelmişler oraya. Yani sözün özü eğitimde çok büyük sorunlar var. Kültürsüz, saçma sapan işler peşinde koşan bir nesil var ve arkadan da ondan daha beter bir nesil geliyor. Bunların temeli eğitimsizlikte yatıyor, başka bir şey değil.

Yurt dışına çıkmadım çıkmayı çok istiyorum. Yaşamayı düşünmem, ailem burda ama tatil için ileride gitmeyi düşünüyorum. Muhakkak çıkacağım, önemli hedeflerim arasında bu var. :A

Ameliyat oldum zaten geçmişte 2 kez. Ne ameliyatı olmayı düşünür müyüm, açarsan ona göre cevap veririm. :D

Hadi yaa geçmiş olsun:(

Kafanda ki eksik tahtayı bulmuşlar onun ameliyatını olacak mısın diye soracaktım:A

Nr ameliyatı olsun saç beyazlatma ameliyatı mi:eek:

MEnes

Moderatör
Reaksiyon puanı
19,072
Puanı
860
Hadi yaa geçmiş olsun:(

Kafanda ki eksik tahtayı bulmuşlar onun ameliyatını olacak mısın diye soracaktım:A

Nr ameliyatı olsun saç beyazlatma ameliyatı mi:eek:
Kafada eksik yok da biraz farklı tahtalar var ondan dolayı da ameliyat gerektirmez. Bu halimden memnunum. :A

Thanks, ameliyatlar öyle büyük değildi. 1.5 saat sürdüler ayrı ayrı zamanlarda gerçi. Biri dişimde kemik erimişti çeneden kemik alıp oraya yerleştirdiler. (Bu baya değişik bir operasyondu, adam ağzıma çekiçle falan vurmuştu, baya hafriyat çalışması yapıyordu sanki ve ben baygın değildim sadece uyuşturmuştu, izlemiştim tüm o operasyonu. :A :A) Diğeri de burundan genizde et mi kemik mi bir şey vardı onu almışlardı, onda baygındım. :A

Maskeli Fedai

Favori Üye
Reaksiyon puanı
37,566
Puanı
1,059
Okuduğun romanlar içinde en çok etkilendiğin veya en beğendiğin hangileriydi? :A

Tolstoy mu Dostoyevski mi :A

MEnes

Moderatör
Reaksiyon puanı
19,072
Puanı
860
Okuduğun romanlar içinde en çok etkilendiğin veya en beğendiğin hangileriydi? :A

Tolstoy mu Dostoyevski mi :A

Biraz komik gelecek ama en son ne zaman roman okudun diye sormalıydın. İyi bir okur değilim. Aslında okusam iyi bir okur olurdum ama çok okuduğum söylenemez. :A En son orta okul veya lisede okumuşdur bir roman. Bir de geçen sene 1 2 kitap okudum okulla ilgili olduğu için. :A Dünya klasikleri veya diğer sağlam romanları okumadım, şaşıracaksın ama durum bu. :A Kendime de kızarım kitap okumadığım için ama yapacak bir şey yok yapım bu. Saatlerce kitap okumaya zaman ayıramadım yıllardır, başka tercihler yaptım onun yerine. Bunu değiştirebilirim aslında. Tabi biraz da zor bu yaştan sonra. Geç kalmış da olabilirim, bilemiyorum artık. :A

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
www.ataturkungencligehitabesi.com
1- Türkiye'deki her geçen ağırlığını hissettiren tek adamlık yönetimi hakkında ne düşünüyorsun?

2-2003'teki demokrasi ile 2018'deki demokrasi ortamı arasında ne gibi farklar var?

3- Dini çocukluktan beri süregelen aile, çevre öğretisi sayesinde sorgulamadan mı kabul ettin yoksa dönüm noktası oldu mu? Sorguladıysan objektif mi sorguladın yoksa sadece dini kaynaklardan istediğin cevapları mı aradına

4- Bilim dünyasının ve objektif kaynakların kabul ettiği Evrim kuramı hakkında ne düşünüyorsun? Eğer yanlışsa, neye göre yanlış?

5- Avatar Son Hava Bükücü mü Death Note mı?

6- BHND :D

MEnes

Moderatör
Reaksiyon puanı
19,072
Puanı
860
1- Türkiye'deki her geçen ağırlığını hissettiren tek adamlık yönetimi hakkında ne düşünüyorsun?

2-2003'teki demokrasi ile 2018'deki demokrasi ortamı arasında ne gibi farklar var?

3- Dini çocukluktan beri süregelen aile, çevre öğretisi sayesinde sorgulamadan mı kabul ettin yoksa dönüm noktası oldu mu? Sorguladıysan objektif mi sorguladın yoksa sadece dini kaynaklardan istediğin cevapları mı aradına

4- Bilim dünyasının ve objektif kaynakların kabul ettiği Evrim kuramı hakkında ne düşünüyorsun? Eğer yanlışsa, neye göre yanlış?

5- Avatar Son Hava Bükücü mü Death Note mı?

6- BHND :D
1)Eskiden yani şöyle 2012 2013'lere kadar desteklerimi esirgemezdim. Savunurdum her yerde. Memnundum gidişattan ve gelişmelerden. Tabi hatalar yine vardı o zamanlar tatmin olmadığım hamleler. Ama şu son zamanlarda destekleyen insanların da takındığı tavrı gördükten sonra buna ailem de dahil, hepten soğudum. Artık siyasetmiş, habermiş izlemiyorum. Yapılan konuşmalar Tv ekranındaki kanallardaki saçma haberler falan gerçekten olmuyor, izleyemiyorum. Tek adam mıdır bilmem ama benim soğuduğum kesin. Ülkenin gidişatından ve insanlardan hiç memnun olmadığım da kesin. Diyebileceğim tek şey hayırlısı olsun. İnşallah daha düzgün yönetebilecek, işini hakkıyla yapan bir yönetim gelir ülkeye. Çünkü bunu hak eden insanlar var bu ülkede çok fazla sayıda.

2)Bana göre yıllarla pek alakalı olmayarak söyliyim bunu ülkemizde demokrasi hep güçlülerin demokrasisi olmuştur. Gücü elinde bulunduran bir şekilde bunu kendi lehine kullanıp kendi çıkarları doğrultusunda hareket etmiştir. Geçmişten bahsedecek olursak demokrasi, eşitlik ve hür irade diyorsak insanlar sınavlara istediği kıyafetle giremiyordu. Bu gerçekten rahatsız edici bir durumdu. Eğitimde veya başka yerlerde yer alan kıyafet sınırlaması yani bahsettiğim baş örtüsü kısıtlaması elbette, tamamıyla saçmalıktan beterdi. İnsanlar, buna ailem de dahil çok komik ve saçma şeyler yaşadılar. Bence o durum laikliğin de temeline ters düşen bir uygulamaydı. Ha bu gibi yanlışlar geçmişte vardı ortadan kalktı ama bu sefer de gücü eline geçiren diğer kesim garip ve saçma uygulamar yapmaya başvurdu. Yok sansür mevzuları, yok internete sansür, yok şuna yasak, yok buna yasak. Ülkede kültür sanat adına hiç bir şey kalmadı. Olanı da cezalarla yasaklarla bezdiriyorlar. Bu örnek basit bir örnekti tabi bu çoğaltılabilir. Demokrasinin tam işlemediği bir çok mekanizma daha örnek verilebilir. Sözün özü bana göre ülkemizde güçlülerin demokrasisi 2003'te de vardı 2018'de de devam ediyor. Başka bakış açılarından da olsa ülkede gücü elinde bulunduran bunu kendi lehine kullanıyor. Bunu engellemek ise başka bir durumun konusu.

3)Dini benimsememde ailemin de etkisi oldu elbette. Ama hiç bir şeyi kendi isteğim dışında yapmadım. Kimse beni namaz kılmam için zorlamadı mesela. Yapmak istediğim için yaptım. Dini sorgulamalarım da elbette oldu. Bu niye böyle, bu niye şöyle gibi sorular çok sordum. Sorgulamalarımda mantığımı da kullandım dini kaynakları da kullandım. İkisinin kesiştiği yerleri kafamda objektif biçimde oturttuğumu düşünüyorum. Ama dönüm noktasına varacak kadar büyük sorgulamalar yaşamadım. Yaşasaydım da farklı bir yola gideceğimi düşünmüyorum. Çünkü olduğum kişiyi kesinlikle İslam dinine borçluyum. Kendimden memnun olmadığım yerler de var, memnun olduğum yerler de var ve bunların hepsi benliğimi oluşturuyor. Bunu başkalarından etkilenmeden kendi kafamda oluşturdum ve olmayı istediğim kişi olduğumu düşünüyorum.

4)Benim açımdan kabul edilebilir bir kuram değil. İlahi bir varlığa inanan biri olarak Dünya'nın kendiliğinden oluştuğu, yaşayan canlıların kalıtsal değişime uğrayıp bugüne geldiği gibi bir gerçeğe inanmıyorum. Bilime ve bilimsel gerçekliklere her zaman önem veririm lakin dini önceliklerime ters gelen durumlar olduğunda bilimi değil dini tercih ederim. Bu da benim yıllar geçtikten sonra fikirlerim doğrultusunda oluşturduğum kafa yapım. Yapacak bir şeyim yok buna karşı. Elbette bu kafa yapısı kapalı kutu değil ama değişime açık yerler olduğu gibi olmadığı yerler de var. Evrim o değişime kapalı olan kısma ters düşüyor. Neye göre yanlış kısmının cevabı tam olarak bu olmasa da benim neden yanlış kabul ettiğimin cevabı bu diyebilirim.

5)Avatar'ı hala baştan sonra izlemedim desem ayıp etmiş olurum biliyorum ama gerçek bu. :A Bu yüzden mecburi olarak Death Note diyorum. Mesela Shingeki no Kyojin mi Death Note' mu deseydin orda biraz düşünürdüm ama. :D

6)Kesinlikle konuşmaktan, tartışmaktan müthiş keyif aldığım birisin. Kafa açıcı sohbetler yapıtığımız da oluyor, spor hakkında konuştuğumuz da oluyor, anime, sinema, yabancı dizi gibi bir çok şey hakkında konuşuyoruz ve gerçekten çok keyif alıyorum bundan. Tüm fikirlerimiz elbette aynı değil, neyin aynı olup olmadığını da biliyorsundur zaten ama biz birbirimize saygıyla yaklaşıp düzgün şekilde konuşabiliyorsak önemi yok farklı fikirlerin. Birçok konuda bilgili olduğuna da inanıyorum. Bazı yerlerde ön yargılı yaklaştığını, abarttığını ve gereksiz genelleme yaptığını da düşünüyorum. Bunu bir kaç kez konuşmuştuk hatta. Fazla abarttığını sen de kabul etmiştin, biliyorsundur hangi konular olduğunu. :D Yine de senin de yapın o, bunu anladım tanıştığımız ve burada yazdıklarından gördüğüm kadarıyla. :D Yılın enlerinde de yazmıştım forumda gerçek hayatta tanışmayı istediğim kişilerdensin. Karşılıklı malum derin meseleleri konuşmak hayli ilginç olurdu doğrusu. :D

Çiğdem

Emekli
Reaksiyon puanı
123,731
Puanı
1,060
En sevdiğin yiyecek ve içecek :A

Şuana kadar izlediğin yabancı filmlerden top 5 yap yeni eski yada türü hiç birşey fark etmez :A :A :A @MEnes

MEnes

Moderatör
Reaksiyon puanı
19,072
Puanı
860
En sevdiğin yiyecek ve içecek :A

Şuana kadar izlediğin yabancı filmlerden top 5 yap yeni eski yada türü hiç birşey fark etmez :A :A :A @MEnes
En sevdiğim içecek soğukta Fanta ve Sprite paylaşır. Sıcakta da Çay ve Latte. :A

Yiyecek için sevmediğim çok yemek var. Sevdiğim de var. Ama sanırım Kuru fasülye pilav kombinasyonu. :A Et türevi her şeyi de severim tabi. :A

En iyi film listesini @Sherlock da sormuştu. İkinize toptan cevap vereyim bari. :A Ve bu liste tamamen duygusal bir listedir bunu da belirteyim. :D

1)The Lord of the Rings: The Return of the King
2)The Matrix
3)Grave of The Fireflies
4)Pulp Fiction
5)One Flew Over the Cuckoo's Nest, Spirited Away, Life is Beautiful, The Godfather (Buraya bir çok film daha gelebilir ama ilk 4 sabit gibi.)

Sherlock

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
47,696
Puanı
1,060
En sevdiğim içecek soğukta Fanta ve Sprite paylaşır. Sıcakta da Çay ve Latte. :A

Yiyecek için sevmediğim çok yemek var. Sevdiğim de var. Ama sanırım Kuru fasülye pilav kombinasyonu. :A Et türevi her şeyi de severim tabi. :A

En iyi film listesini @Sherlock da sormuştu. İkinize toptan cevap vereyim bari. :A Ve bu liste tamamen duygusal bir listedir bunu da belirteyim. :D

2)The Matrix
3)Grave of The Fireflies
4)Pulp Fiction
5)One Flew Over the Cuckoo's Nest, Spirited Away, Life is Beautiful, The Godfather (Buraya bir çok film daha gelebilir ama ilk 4 sabit gibi.)

Hepsi de güzel tercihler, beğendim listeyi. :A

kerem

Favori Üye
Reaksiyon puanı
28,627
Puanı
1,060
“Hayatın anlamı nedir?” dışında herhangi bir sorunun cevabını bulabilecek olsan, bu soru ne olurdu?
@MEnes

Çiğdem

Emekli
Reaksiyon puanı
123,731
Puanı
1,060

2)The Matrix
3)Grave of The Fireflies
4)Pulp Fiction
Hepsi de güzel tercihler, beğendim listeyi. :A
Fimlerden ilk 4 ü ve 5.sırada olan Babayı izledim ancak 5.sırada olan Ruhların Kaçısı , Hayat Güzeldir ve Guguk Kuşu izlemedim :A

Onların Yerine Harry Potter ve Titanic olabilir kendi adıma :A

Sherlock

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
47,696
Puanı
1,060
Fimlerden ilk 4 ü ve 5.sırada olan Babayı izledim ancak 5.sırada olan Ruhların Kaçısı , Hayat Güzeldir ve Guguk Kuşu izlemedim :A

Onların Yerine Harry Potter ve Titanic olabilir kendi adıma :A

İlk 5 yapmak çok zor ya, bir sürü güzel film var. Adaşım @MEnes beyden zor bir şey istedik. :A

MEnes

Moderatör
Reaksiyon puanı
19,072
Puanı
860
İlk 5 yapmak çok zor ya, bir sürü güzel film var. Adaşım @MEnes beyden zor bir şey istedik. :A
Kesinlikle filmleri sıralandırmak çok zor. Özellikle ilk 5 ilk 10 baya zor bir iş. 20 30 film rahatlıkla sıralarsın yani ama iş top 5'e gelince işler değişiyor. :A
Aaa tabi ama 3 film dısında gerisini izlemişim yanı listesi başarılı duygusalda olsa :A @MEnes
Duygusal dememin sebebi 1 numara Lotr'u koymam. Pek görülmez yani 1 numarada. :A Ama tabi ki başarılı olacak kimin listesi sonuçta. :A

Çiğdem

Emekli
Reaksiyon puanı
123,731
Puanı
1,060
Kesinlikle filmleri sıralandırmak çok zor. Özellikle ilk 5 ilk 10 baya zor bir iş. 20 30 film rahatlıkla sıralarsın yani ama iş top 5'e gelince işler değişiyor. :A

Duygusal dememin sebebi 1 numara Lotr'u koymam. Pek görülmez yani 1 numarada. :A Ama tabi ki başarılı olacak kimin listesi sonuçta. :A
Aaa yok onda bence bir gariplik yok Harry ve Yüzüklerin Efendisi dün de bir yerde demiştim en başarılı ve rakip filmler diye yanı anket açsan millet ikiye bölünür çok rahat :A

MEnes

Moderatör
Reaksiyon puanı
19,072
Puanı
860
Aaa yok onda bence bir gariplik yok Harry ve Yüzüklerin Efendisi dün de bir yerde demiştim en başarılı ve rakip filmler diye yanı anket açsan millet ikiye bölünür çok rahat :A
Sence bir gariplik olmayabilir ama elit sinemacı kesimde o dediğin 2 filmi 1 numaraya koymazlar. :A Normalde bende koymazdım ama Lotr'a karşı farklı duygular beslediğim için koydum. :A Tarihteki en iyi filmler değiller yani. :A

Çiğdem

Emekli
Reaksiyon puanı
123,731
Puanı
1,060
Sence bir gariplik olmayabilir ama elit sinemacı kesimde o dediğin 2 filmi 1 numaraya koymazlar. :A Normalde bende koymazdım ama Lotr'a karşı farklı duygular beslediğim için koydum. :A Tarihteki en iyi filmler değiller yani. :A
Aaaa onların koyucağı filmler şu tuhaf diye tabir ediceğim filmlerdir onları ben listeme bile almam oyüzden bizim duygusallığımız iyidir :A :A :A

MEnes

Moderatör
Reaksiyon puanı
19,072
Puanı
860
“Hayatın anlamı nedir?” dışında herhangi bir sorunun cevabını bulabilecek olsan, bu soru ne olurdu?
@MEnes
"Hayatın anlamı nedir?" sorusunun dışında sorulacak çok soru var aslında. Ama anlam ve önem açısından bakacak olursak kendime "Sen ne istiyorsun?" sorusu olurdu. Yani ne istersem, içimden ne gelirse onu yapmam gerektiğinin cevabını bulmuş olurdum.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...