Netflix Fatma - Dizi Yorumları

Aserat

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
62,793
Puanı
1,061
Gazeteye ilan vermişler bayağı ilgi çekici olmuş. :bhr: Netflix'in şu PR işlerine bayılıyorum zaten. :Z

netflix-ilan.jpg

• Güldürdün
Reactions: Dosi

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,776
Puanı
1,060
Ve diziye başlamış bulunmaktayım. Bu kez bir çırpıda değil, günde 1 bölüm olarak ilerleyeceğim.

Güzel bir giriş oldu ama hatalarda yok değil. O kasayı açık bırakması senaryo hatası, sonra Fatma'nın o adamı bir anda öldürmesi çok aceleye gelmiş oldu. Dizinin 6 bölümden oluşması bunun en büyük sebebidir büyük ihtimalle.
Tren kısmında şaşırdım. Bir kere öldüren tekrar öldürür olayı olmuş. Fatma artık bir seri katil.
Bakalım yeni bölümde o paraları harcayacak mı. Komşusu da ona göz dikmiş ve küçüklüğünde taciz/tecavüz durumu olmuş galiba.

Dizide baya beğendiğim oyuncular var ama sahneleri çok kısa olacak anlaşılan.

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
www.ataturkungencligehitabesi.com
1.Bölüm

Bir Başkadır’ı saymazsak; Atiye kalitesizliğinden sonra ilaç gibi bir başlangıç oldu. Eli yüzü düzgün, oturmuş bir yapısı var dizinin. Atiye gibi yapmacık değil. Beren Saat gibi başarısız bir oyunculuk yok.. Yine sinirlendim Atiye akla gelince :A

Fatma kısmen Bir Başkadır’daki Meryem’e benziyordu, kısmen tabi..

Adamın kasayı açık bırakmasına sinir oldum, saçmalıktı. Gereksiz bir sahneydi. Hadi açık bıraktın, daha sonra nasıl hiç fark etmedin...

Son sahne şaşırttı. Bakalım sonraki bölümde neler olacak.

7.0

The_Erinch

Favori Üye
Reaksiyon puanı
31,087
Puanı
1,060
Bu diziden sonra hemen Camdaki Kıza geçin...adaptasyon sorunu yaşayacaksınız :X
Not: Burcu bu diziyi yaşayarak oynamış.

• Beğendim
Reactions: Aserat

mesmeso

Moderatör
Reaksiyon puanı
9,534
Puanı
860
1x1

Ben bölümü çok da iyi bulmadım. Biraz klişe sahneler ağırlıktaydı. Amirin yanına oturdu o kadar şey anlattı adam duymadı. Gitti Şevket'i öldürdü elini kolunu sallayarak çıktı. Polis Bayram'ın yerinde arama yapıyor Fatma'ya bakmadan dışarı gönderiyor. Böyle sahneler olunca diziye olan bakış açım değişiyor heyecanım kayboluyor.

Anladığım kadarıyla Fatma geçmişinde bir taciz olayı yaşadı. Yüksek ihtimalle Zafer'in abisi İsmail onu ya taciz etti ya da tecavüz etti. Hatta oğlunun babası da o çıkarsa şaşırmam. O flashback sahnesi boşuna gösterilmemiştir. Ayrıca evde bir çok eşyayı üst üste dizmiş. Psikolojisi bozuk bir karakterimiz var.

Yazar'ın hikayemizdeki katkısı henüz açıklanmadı. Muhtemelen bu cinayetlere haber olmaya başlayınca katillerinin Fatma olacağını anlayacaktır.

Bölümde anlamsız bir yavaşlık vardı. Sanki 180 dakikalık bir diziymiş gibi fonda müzikle slow motion sahneler vardı. Zaten dizinin süresi kısıtlı keşke böyle sahneler yerine aksiyonlu bir şeyler izleyebilsek. Umarım kalan bölümlerde aksiyon daha fazla olur.

6/10

• Beğendim
Reactions: Dosi and bazinga

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,676
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
1x1

Beklentimin çok altında kalan bir açılış oldu. Sabah sabah içim şişti bu kadar ağır dramla. :)

Konu ilgi çekici. Biraz Bir Başkadır'ı anlatan tarafları var ama onun kadar güçlü olmaktan uzak. Yönetmenlik zayıf. Sık sık zoom ve slow-motion'a başvurmasını sevmedim. Çok abartılı sahneler var. Polis karakolunda Fatma'nın anlatıp anlatıp amirin duymadığı sahneye ben de çok sinir oldum.

Burcu Biricik büyük oynuyor ama fazla mı büyük bilemedim. Uğur Yücel'in karakterini sevdim gibi ya da Uğur Yücel izlemeyi özlemiş de olabilirim.

İnşallah daha iyiye gider...

6/10

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,776
Puanı
1,060
1x1

Ben bölümü çok da iyi bulmadım. Biraz klişe sahneler ağırlıktaydı. Amirin yanına oturdu o kadar şey anlattı adam duymadı. Gitti Şevket'i öldürdü elini kolunu sallayarak çıktı. Polis Bayram'ın yerinde arama yapıyor Fatma'ya bakmadan dışarı gönderiyor. Böyle sahneler olunca diziye olan bakış açım değişiyor heyecanım kayboluyor.

Anladığım kadarıyla Fatma geçmişinde bir taciz olayı yaşadı. Yüksek ihtimalle Zafer'in abisi İsmail onu ya taciz etti ya da tecavüz etti. Hatta oğlunun babası da o çıkarsa şaşırmam. O flashback sahnesi boşuna gösterilmemiştir. Ayrıca evde bir çok eşyayı üst üste dizmiş. Psikolojisi bozuk bir karakterimiz var.

Yazar'ın hikayemizdeki katkısı henüz açıklanmadı. Muhtemelen bu cinayetlere haber olmaya başlayınca katillerinin Fatma olacağını anlayacaktır.

Bölümde anlamsız bir yavaşlık vardı. Sanki 180 dakikalık bir diziymiş gibi fonda müzikle slow motion sahneler vardı. Zaten dizinin süresi kısıtlı keşke böyle sahneler yerine aksiyonlu bir şeyler izleyebilsek. Umarım kalan bölümlerde aksiyon daha fazla olur.

6/10
O üst üste dizilmiş eşyaları Fatma'nın oğlu yapmıştır. Otizmli insanlarda en belirgin olan özellik bu. Büyük ihtimalle Fatma oğlunun hatırasına dokunmamak için o şekilde bırakmış.

• Beğendim
Reactions: mesmeso

Aserat

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
62,793
Puanı
1,061
1x1

6/10
O eleştiri olarak saydıklarının çoğu zaten bilinçli olarak, Fatma'nın görünmezliğine vurgu yapılması için konulmuş. Toplumdaki kimliği nedeniyle böyle bir şey yapacağına o kadar ihtimal verilmiyor ki polisler ona bakmayı aklının ucundan bile geçirmiyor veya onun konuşmasını asla dinlemiyorlar yani dizinin olayı bu ve hata gözüyle bakarsan haksızlık etmiş olursun. :D
------

1x1

Beklentimin çok altında kalan bir açılış oldu. Sabah sabah içim şişti bu kadar ağır dramla. :)

Konu ilgi çekici. Biraz Bir Başkadır'ı anlatan tarafları var ama onun kadar güçlü olmaktan uzak. Yönetmenlik zayıf. Sık sık zoom ve slow-motion'a başvurmasını sevmedim. Çok abartılı sahneler var. Polis karakolunda Fatma'nın anlatıp anlatıp amirin duymadığı sahneye ben de çok sinir oldum.

Burcu Biricik büyük oynuyor ama fazla mı büyük bilemedim. Uğur Yücel'in karakterini sevdim gibi ya da Uğur Yücel izlemeyi özlemiş de olabilirim.

İnşallah daha iyiye gider...

6/10
Büyük oynamayı kaliteli oynama olarak varsayıyorum çünkü overacting anlamında söylediysen o kelimenin o'su bile yok performansında. :A

Son düzenleme:
  • Güldürdün
  • Beğendim
Reactions: bazinga and mesmeso

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,676
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
1x2

İlk bölümün de altındaydı, benden bu kadar. İleride karar değiştirip döner miyim bilmiyorum ama bugün daha fazla kendime ızdırap çektiremem. :A

Dizideki yönetmenlik gerçekten çok başarısız. Senaryo ana fikir olarak iyi sayılabilir ancak senaryodaki uygulama da zayıf. Dizideki bütün karakterler son derece sinir bozucu. Bütün bölüm "Zafer de Zafer" diye sayıklayan ana karakterimiz de dahil... Çocukluğa yapılan flashback sahneler çok kötü...

5/10
------

Büyük oynamayı kaliteli oynama olarak varsayıyorum çünkü overacting anlamında söylediysen o kelimenin o'su bile yok performansında. :A
Over bir şeyler olduğu kesin de Burcu Biricik'in pek kabahatı yok gibi. Kötü yönetmenliğin etkisi öyle hissettiriyor.

• Sinir Bozucu
  • Beğendim
Reactions: Dosi and Aserat

Aserat

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
62,793
Puanı
1,061
1x2

İlk bölümün de altındaydı, benden bu kadar. İleride karar değiştirip döner miyim bilmiyorum ama bugün daha fazla kendime ızdırap çektiremem. :A

Dizideki yönetmenlik gerçekten çok başarısız. Senaryo ana fikir olarak iyi sayılabilir ancak senaryodaki uygulama da zayıf. Dizideki bütün karakterler son derece sinir bozucu. Bütün bölüm "Zafer de Zafer" diye sayıklayan ana karakterimiz de dahil... Çocukluğa yapılan flashback sahneler çok kötü...

5/10
------

Over bir şeyler olduğu kesin de Burcu Biricik'in pek kabahatı yok gibi. Kötü yönetmenliğin etkisi öyle hissettiriyor.
Ay ne bırakması ya saçmalama. :eek: Bence kötü zamanına denk gelmiş yoksa sevebileceğin bir dizi. :A Zaten 4 bölüm kalmışken sonuna kadar izle gittikçe açıldığını göreceksin. :A

• Güldürdün
Reactions: bazinga

phoebebuffay

Favori Üye
Reaksiyon puanı
5,774
Puanı
559
Dizinin yayınlandığı ilk gün ilk bölümü izleyip bırakmıştım. Beğenmediğim için yorum yapmadım ama yorumlarda Atiye ile kıyaslandığı için değinmeden geçmek istemiyorum. Atiye (ilk sezon) her şeyiyle bu dizinin fersah fersah önündedir. Evet o da kusurları olan bir yapımdı ama buradaki gibi gözü rahatsız eden cinsten değildi. :A

Aserat

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
62,793
Puanı
1,061
Atiye'yle kıyaslamamın (benim dışımda kimse Atiye demediği için yine kime isimsiz laf sokulmaya çalışıldığı belli) nedeni içerik değil başrolde gerçekten YETENEKLİ ve OYUNCULUK YAPABİLEN bir kadın oyuncunun yer alması. Yoksa fantastik dizi ve böyle psikolojik gerilim odaklı bir diziyi aynı kefeye koymak mümkün değil zaten. Ha illa ki koyacaksak tüm kusurlarına rağmen Atiye gibi Türkiye'yle hiçbir alakası olmayan yapay bir hikayedense böyle yerel ve global bir işi tercih ederim ve belli ki çoğu kişi aynı görüşte. Zaten Burcu Biricik'in, Öykü Karayel'in harika performanslarından sonra Beren Saat izleyip övebilecek olan varsa da onun ayıbıdır ilgilenmiyorum. :A

Son düzenleme:

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,776
Puanı
1,060
1×2
Çok ağır ilerlemekte ve zaman zaman kopuyorum diziden. İlk bölümün altında bir bölümdü.
İstasyonda kameraya yansımış adamı itmesi. Bari montunu değiştirse :A
Ben İsmail'i ortadan kaldıracağını tahmin etmiştim ama o toz ile işini haleder sandım.
Olaylar baya bi kördüğüm olmaya başladı. O kız kardeşimi yoksa arkadaşı mı bilemedim. Diğer bölümlerde anlarız. Dizinin ilk bölümünde silah bulundu denmişti. Bakalım o nasıl bağlanacak. İlk sahne 'birimi suçu üstüne almanı istedi' diye sorulmuştu ama bu bölüm sekreter Fatma'nın oraya gittiğini anlattı.

Aserat

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
62,793
Puanı
1,061
1×2
Çok ağır ilerlemekte ve zaman zaman kopuyorum diziden. İlk bölümün altında bir bölümdü.
Ben İsmail'i ortadan kaldıracağını tahmin etmiştim ama o toz ile işini haleder sandım.
Olaylar baya bi kördüğüm olmaya başladı. O kız kardeşimi yoksa arkadaşı mı bilemedim. Diğer bölümlerde anlarız. Dizinin ilk bölümünde silah bulundu denmişti. Bakalım o nasıl bağlanacak. İlk sahne 'birimi suçu üstüne almanı istedi' diye sorulmuştu ama bu bölüm sekreter Fatma'nın oraya gittiğini anlattı.
Sizin huyunuz değişik anacığım sorun dizide falan değil. :A

• Güldürdün

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,776
Puanı
1,060
Sizin huyunuz değişik anacığım sorun dizide falan değil. :A
Sonraki bölüm daha iyi olursa överim zor değil :A
Dizinin konusuda, Burcu'nun oyunculuğuda güzel ama bi durgunluk var. Açılır umarım :A
Mehmet Ak Yılmaz efsane oynamış bu arada :A
Ve Hayat Şarkısı filminden Burcu ile 3 oyuncu dizide olmuş oluyor. Daha da olanlar yoksa tabi :A herkesin sahnesi çok kısa ama

• Güldürdün

The_Erinch

Favori Üye
Reaksiyon puanı
31,087
Puanı
1,060
Dün gece diziyi bitirdim.
Birçok olumsuz düşüncenin aksine nadir beğendiğim Yerli Yapımlardan olmuş dizi Netflixde verilen...

Ülkemizde bir çizgi var, o çizginin altında aslında yaşamın nasıl döndüğünü suratınıza vurulduğu ve birçok olayın gerçekli ile anlatıldığı bir dizi.

Açıkçası Nalan gibi naif bir karakterin ardına Fatma karakteri gerçekten ciddi bir dönüşüm olmuş Biricik için.
Oyuncluğu ve gerçekliğini çok beğendim.

Herkesin damak tadı farklıdır.

Ben diziyi beğendim.

• Beğendim

Aserat

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
62,793
Puanı
1,061
Sonraki bölüm daha iyi olursa överim zor değil :A
Dizinin konusuda, Burcu'nun oyunculuğuda güzel ama bi durgunluk var. Açılır umarım :A
Mehmet Ak Yılmaz efsane oynamış bu arada :A
Ve Hayat Şarkısı filminden Burcu ile 3 oyuncu dizide olmuş oluyor. Daha da olanlar yoksa tabi :A herkesin sahnesi çok kısa ama
Çoğu kişi sosyal medyada ne kadar akıcı olduğundan bahsederken sizin böyle demenize şaşırıyorum. :A Zaten 6 bölüme sığdırmak için çoğu şeyi hızlı hızlı geçmişler biraz daha hızlı olsa ortada senaryo kalmayacak. :A

• Güldürdün

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
1×2

Fatma'yı ilk başta Meryem'e benzettim Bir Başkadır'daki ama sadece kısmen benziyormuş cidden. :A Fatma yani Burcu çok süzülmüş, ama bunu iyi yansıtmışlar. Sadece seri katil açısından bilemedim, hele şu kamerada gözükmesine rağmen anında tespit edilememesi filan :A Bir Başkadır kadar sevmezsin sen de sanırım bu diziyi? :A

• Güldürdün

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,776
Puanı
1,060
Fatma'yı ilk başta Meryem'e benzettim Bir Başkadır'daki ama sadece kısmen benziyormuş cidden. :A Fatma yani Burcu çok süzülmüş, ama bunu iyi yansıtmışlar. Sadece seri katil açısından bilemedim, hele şu kamerada gözükmesine rağmen anında tespit edilememesi filan :A Bir Başkadır kadar sevmezsin sen de sanırım bu diziyi? :A
İzlediysen yorum fırlatsana :A
kıyaslama yapmıyorum ikisini. Bunun konusu daha güzel. Sen ilk bölüm için kamera yok mu diye eleştiri yapmıştın ama varmış :A

• Güldürdün
Reactions: Tolstoyevski

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
İzlediysen yorum fırlatsana :A
kıyaslama yapmıyorum ikisini. Bunun konusu daha güzel. Sen ilk bölüm için kamera yok mu diye eleştiri yapmıştın ama varmış :A
Yok artık :eek: Gerçi bu Atiye'ye kısmen benziyor ama Bir Başkadır'la arasında fersah fersah kalite farkı var şimdi. :A Ama konu olarak gerçi Bir Başkadır'ın net bir konusu yoktu, hayattan hikayeler tadındaydı o da doğru. :A

Yorumu akşama doğru fırlatırım artık :A

• Güldürdün