FK7 Eyes Wide Shut / Gözü Tamamen Kapalı (1999) - Film Yorumları

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,740
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
0120663.jpg

Gözü Tamamen Kapalı - Eyes Wide Shut (1999)

Türü:
Dram, Gizem, Gerilim
Yönetmen: Stanley Kubrick
Senaryo: Stanley Kubrick (screenplay), Frederic Raphael (screenplay), Arthur Schnitzler (inspired by the novel by)

Oyuncular:
Tom Cruise
Nicole Kidman
Sydney Pollack
Marie Richardson
Rade Serbedzija

IMDb Sayfası

Filmin Fragmanı

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,740
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Yorum yapmanın kolay olmadığı acayip bir film. Stanley Kubrick'in filmi bitirdikten 4 gün sonra aniden ölmesi ve bu filmin ölüm sebebi olduğu iddiası gerçekten ürpertici.

Kubrick'in kafasının biz normal insanlardan epey farklı çalıştığı bir gerçek ki bu filmde bunun en iyi göstergelerinden olmuş.

Tuhaf bir ilişki filmi gibi başlayıp tuhaf şekilde çok farklı sulara girdi. Ne rüyaydı ne gerçekti derken pek çok bilinmez de filmin beraberinde geliyor. :)

FF Film Kulübü tarihinin en müstehcen filmiydi. Uygun ortamda ve zamanda izlemeniz önerilir. :)

Tom Cruise ve Nicole Kidman ilginç şekilde çok ünlü olmalarına rağmen çok az filmini izlediğim iki oyuncudur. Burada ikisinden de birer filmi daha film hazneme katmış oldum. :) Nicole Kidman şu ana kadar izlediğim filmlerinin hepsinde de harika oynuyor. Biraz büyük oynamayı seviyor ama bunun altından çok iyi kalkıyor. Özellikle ilk kısımda pek de güzel gözüküyordu. :):)

Filmden neredeyse hiç sıkılmadım uzun süresine rağmen çoğu zaman ilgi çekiciydi. Daha yüksek puan vermeme sebebim ise konuyu çok da beğenmemem. :)

Yarım puan daha düşük verebilirdim ve belki düşürebilirim kararsızım şu an. :) Kubrick'in filmleri arasında ortalama bir yerde benim gözümde. Sanırım sıralama yapsam beşinci sıraya koyarım. İlginçtir ilk 5 filmin tamamı son yaptığı 5 film ve Barry Lyndon istisnası hariç en iyiden en kötüye şeklinde günümüze geliyor. Yani A Clockwork Orange ile zirve yapıp yavaş yavaş düşüşe geçmiş usta. :)

Ekleme: Müziklerden bahsetmeyi unutmuşum. Filme değer katan en önemli yanlardandı, harikaydı. :)

8/10

Son düzenleme:

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,932
Puanı
1,061
Web Sitesi
www.ataturkungencligehitabesi.com
Eyes Wide Shut /Gözleri Tamamen Kapalı

İlk defa hiç yapmadığım bir şeyi yaptım ve filmin sonunda ayağa kalkıp alkışladım! Bayağı alkışladım ve Üstada saygı duruşunda bulundum.

Şuana kadar en favori 1.yönetmenim yani en sevdiğim yönetmen Alfred Hitchcock idi. Kubrick mi Hitchcock mu denildiğinde son derece cahil bir şekilde ateşli bir biçimde Hitchcock'u savunurdum.

Ancak bu destansı başyapıtla fikrim tamamen değişti ve kendi gözümde gelmiş geçmiş en iyi, en büyük, en manyak yönetmeninin Stanley Kubrick olduğunu ve bunun uzun süre hiç değişmeyeceğini anladım. Hitcock üstad da mükemmelin ötesidir ama Kubrick ten sonra 2.olarak gelebilir.

Bu filmle ilgili ne desem az! Bilindiği gibi Stanley Kubrick bu filmi tamamladıktan yalnızca 4 Gün sonra öldü(?)

Hayatımda böyle sembolik bir ifşa filmi görmedim, bunun gibisini de bir daha görebileceğimi sanmıyorum.

Kubrick üstat bu filmi izleyici açısından iki şekilde düşünmüş

1-) Düz anlamlı yani izleyicilerin %90ının aklına direkt gelecek olan "kadın erkek ilişkisi"

2-) Büyük bir Illuminati ifşası, gizli sembolik nesneler ve masonluk simgeleri!

Dediğim gibi bu filmin özellikle ilk 1 saati konuya giriş olduğu için sıradan. Aslında filmin geneline baktığımızda yalnızca belirli kısımları ifşa etmek için çekildiğini anlıyoruz.

O yüzdendir ki basit, anlaşılması kolay senaryolar bekliyorsanız bu film size göre değil

Çünkü bu herkese göre bir film değil bence. Stanley Kubrick gibi bir adamın "en iyi eserim" dediği filmi düz izleyip yerden yere vurulduğunda o adamın kemikleri sızlar!

Kur'an ı Kerim 'e göndermeler mi dersiniz? Hinduism, Mistitizm, Paganizme göndermeler mi dersiniz? En akıl almaz Tarikat Ayinlerini ifşa etmek mi dersiniz? Her şey var.

Doğrusu, gören için içi dolu dolu bir film iken, bakan için içi bomboş ve öylesine kadın erkek ilişkisinin anlatıldığı bir film.

Her sahnesinde başka bir sembolik öge. Sembolizmi insana sevdiren adam bu Kubrick. Hiç şüphesiz birkaç yılda bir izlemek gerekiyor bu filmi.

Filmde bizim Hollywood olsun, MTV şarkıcıları olsun ünlü olarak bildiğimiz birçok ismin Illuminati üyesi olduğunu, ve kadın ünlülerin birçoğunun Tarikatta yapılan Cinsel Ayinlerde köle olduğunu üstü kapalı bir şekilde açıklıyor. Öyle sahneler var ki bir cümleyi defalarca söylüyorlar. Bunu sakın zaman geçirmeye yönelik hareket olarak algılamayın, bu bizim araştırmamız için bize kurulan baskı.

Stanley Kubrick bu filmi yaklaşık 400 küsür günde çekerek rekorlar kitabına girmiş. Kimi sahne yüzlerce kez tekrar çekilmiş. Manyak adam sırf bu film için ressamlar tutmuş ve sembolik resimler yaptırmış, hatta karısı bile tuval resmi yapmış bu film için. Müzikleri destansı bir şekilde kullanmış. Hindu ve Ortodoks (Ortodoks kısmında yanılıyor da olabilirim) ilahilerini karıştırmış ve bize tersten dinleterek tüylerimi diken diken eden eseri ortaya çıkarmış.

İşte o tüyleri ürperten ayin müziği, filmi izlemeseniz bile muhakkak şunu dinlemenizi tavsiye ederim

Sen gel, şu müziğin kullandığı filme sıradan kadın erkek ilişkisi konulu film de! Ulan şunu dinleyip de kanı donmayan kaç kişi vardır?

Ayrıca filmin başında ve en sondaki jenerik de çalan mükemmel ötesi bir başka müzik. İkisini de telefonuma indireceğim. :)

...

Kimi filmler vardır... Kelimeler anlatmaya yetmez... İşte bu, o tarz filmlerin başı!

Stanley Kubrick 'in öldürülmesine yol açan film bu. Keşke ölmeseydi dedirten film bu.

Oyunculuk kısmında Tom Cruise'i oldukça beğendim fakat özellikle, bize vücudunu cömertçe sergilemekten kaçınmayan Nicola Kidman'ın oyunculuğunu beğendim. Soğukkanlı hali müthişti.

Son birkaçsahneyle birlikte sanırım Nicola Kidman'ın oynadığı karakter (Alice) de tarikatın üyesi, en azından şüpheli?

Tom Cruise'nin sokak takibi sahnesi ayrıca harikaydı. Nedendir bilinmez çok keyif aldım, müziğinin de etkisi var tabi

Tarikatta öldürülüp medyaya kaza-intihar süsü verilen nice sanatçılar duyduk dünyada, bu filmde de ona örnek bir olay vardı.

Ve Stanley Kubrick in sinemaya efsanevi şekilde veda edişi... Son filminde kullandığı son kelime sizce ne olabilir?

F*ck.

Böyle manyak psikopat bir yönetmene böyle fantastik bir veda yakışırdı. :D

Eğer sinemasal anlamda önyargınız yoksa, yani sembolik filmleri önyargısız bir şekilde izleyip, bittiğinde birazcık araştırma ve düşünme yolunu yapıyorsanız muhakkak öneririm. Aksi taktirde haksız ve gülünç bir şekilde yerden yere vurmanız kaçınılmaz. :) Ve elbette Üstatın "en iyi eserim" dediği ve "kısa bir sürede öldürülmesine yol açan" bu filme biraz olsun saygı. :)

(geçen yılki yorumumdan eklemelerle alınmıştır)

10.5/10

Son düzenleme:

sürgünüm

Emekli
Reaksiyon puanı
65,193
Puanı
1,059
Filmi Pazar günü izlemiştim Milli takımın maçı dolayısıyla yorum yapmak şimdiye kısmet oldu. Filmi daha önceden de Digitürk'te izlediğimi belirteyim.

Neyse sadede gelelim. Filmin izleyiciye Mason'luk ve İlluminati konularında bilgi vermek istediği kesin. Yoksa filmi kadın erkek ilişkilerini anlatan bir filmmiş gibi görmek, Fight Club'ı kavgalı dövüşlü bir film olarak görmekle aynı saçmalık derecesine sahiptir. Özellikle Tom Cruise çok iyiydi Nicole Kidman ise çok cesur. Müzikleri anlatacak kelime bulamıyorum, harikaydı.

En beğendiğim sahne:

Ahin sahnesinde çalan müzik başta olma üzere, kostümler, maskeler, Bill'in kimliğinin onlara uymadığını anladıklarında, aralıklı basılan korkunç piano akorları bence filmin en güzel sahnesi idi.

9/10

@Tolstoyevski araştırmıştırsın sen. Bilindiği üzere Tom Cruise Scientology tarikatına üye. Acaba Cruise'un filmde oynamadan önce tarikata üyeliği var mıydı? Varsa filmin tarikatları ifşa etmesini göze olarak niye oynamayı kabul etti? Eğer filmden sonra tarikata üye olduysa, Stanley Kubrick'in ölümünden korktuğu için olabilir mi? Peki Tom Cruise ile Nicole Kidman'ın filmden bir süre sonra boşanmasına ne diyorsun?

Son olarak Nicole Kidman'dan sonraki eş Katie Holmes, Tom Cruise'dan tarikat olayları yüzünden boşanmıştı bunu da hatırlatayım. Valla garip garip işler...

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,932
Puanı
1,061
Web Sitesi
Filmi Pazar günü izlemiştim Milli takımın maçı dolayısıyla yorum yapmak şimdiye kısmet oldu. Filmi daha önceden de Digitürk'te izlediğimi belirteyim.

Neyse sadede gelelim. Filmin izleyiciye Mason'luk ve İlluminati konularında bilgi vermek istediği kesin. Yoksa filmi kadın erkek ilişkilerini anlatan bir filmmiş gibi görmek, Fight Club'ı kavgalı dövüşlü bir film olarak görmekle aynı saçmalık derecesine sahiptir. Özellikle Tom Cruise çok iyiydi Nicole Kidman ise çok cesur. Müzikleri anlatacak kelime bulamıyorum, harikaydı.

En beğendiğim sahne:

Ahin sahnesinde çalan müzik başta olma üzere, kostümler, maskeler, Bill'in kimliğinin onlara uymadığını anladıklarında, aralıklı basılan korkunç piano akorları bence filmin en güzel sahnesi idi.

9/10

@Tolstoyevski araştırmıştırsın sen. Bilindiği üzere Tom Cruise Scientology tarikatına üye. Acaba Cruise'un filmde oynamadan önce tarikata üyeliği var mıydı? Varsa filmin tarikatları ifşa etmesini göze olarak niye oynamayı kabul etti? Eğer filmden sonra tarikata üye olduysa, Stanley Kubrick'in ölümünden korktuğu için olabilir mi? Peki Tom Cruise ile Nicole Kidman'ın filmden bir süre sonra boşanmasına ne diyorsun?

Son olarak Nicole Kidman'dan sonraki eş Katie Holmes, Tom Cruise'dan tarikat olayları yüzünden boşanmıştı bunu da hatırlatayım. Valla garip garip işler...

Bir de bunlara ek olarak filmdeki ayinlerin geçtiği yer Rothschild Malikanesi olduğu için işin içinden çıkmak zor. Belki de tarikat bilinçli olarak çektirmiştir bu filmi, sonuçta koskoca Rostchild ailesi böyle bir filmi kendi evlerinde çektirmeye izin verir miydi? Tüm bunlara rağmen Kubrick niye birkaç gün sonra öldü, o da soru işareti...

Tom Cruise, Travolta gibi isimler O dediğin tarikata üye hatta hiç saklamıyorlar, binevi temsilciliğini yapıyorlar. Fakat o tarikat ile filmdeki tarikat aynı mı mesela o, filmde Aydınlananları ifşa ediyorlar, hatta eski Kurtlar Vadisi'ni izlediysen Mehmet Karahanlı da bunlar tarafından öldürülüyordu. İşte Kurtlar Vadisi'ndeki o tarikatın esin kaynağı Eyes Wide Shut filmi ve Da Vinci Şifresi kitabı oldu. Bence Scientology ile filmde anlatılan tarikat tamamen aynı değil, eğer öyle olsaydı Scientology'un kendine has özellikleri filmde gösterilirdi. Bu daha çok İlluminati ya da ona benzer bir tarikat.

Yine de Rostchild'lerin bu malikaneyi kullanmalarına niye izin verdiklerini çözemedim.

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,740
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com

En beğendiğim sahne:

9/10

Tom Cruise ve Nicole Kidman eskiden evli miymiş? :hushed:

Danger UA!

Tecrübeli Üye
Reaksiyon puanı
3,713
Puanı
560
Harika bir film, harika. Her yerinden böyle detay fışkıran bir film görmedim. Kubrick kesinlikle gelmiş geçmiş en iyi yönetmen kesinlikle. Bu kadar farklı türde hepsinden ayrı ayrı mükemmel örnekler ortaya koyup bu filmlerin her birine kendi tarzını ve imzasını koymak olağanüstü bir şey.

Ben normalde bu tarz komplo teorilerini sevmem ama filmin yönetmeni dünyanın en detaycı yönetmeni Kubrick. Bu film de Dünya'nın en uzun sürede çekilen filmlerinden biri. Her şey büyük dikkatle ve özenle hazırlanmış. O zaman bu filmdeki mesajları anlamamak ve görmezden gelmek abes kaçar bence. Zaten filmde bazı şeyler o kadar net ki. Adam bir kelimeyi defalarca tekrar ediyor, Kubrick defalarca aynı şeyi kadraja alıyor. Kubrick gibi bir yönetmen bunu boşu boşuna replik olsun diye mi koydu?

Ayrıca beni çok geren de bir film oldu.
Ayin sahnesinde Bill'i fark ettikleri kısım mükemmeldi. Ayrıca bir adamın Bill'i sokakta takip ettiği sahne ve arkadan gelen piyano.

Müzikler zaten müthişti. Shostakovich'in Vals'i olsun, ayinde çalan tersten ilahi olsun hepsi muazzamdı.

Tom Cruise müthiş bir oyuncu zaten harika oynamış. Bazı sahnelerde gerilmemi sağladı. Nicole Kidman da gayet iyiydi.

@Tolstoyevski Bir şeyler soracağım.

Neden Alice'in tarikatta olduğunu düşünüyorsun? Sence kırmızılı adam Alice'in dans ettiği Macar olabilir mi?

Kubrick'in en iyi filmi olabilir. Kendisi de böyle düşünüyor zaten.

10/10

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,932
Puanı
1,061
Web Sitesi
Harika bir film, harika. Her yerinden böyle detay fışkıran bir film görmedim. Kubrick kesinlikle gelmiş geçmiş en iyi yönetmen kesinlikle. Bu kadar farklı türde hepsinden ayrı ayrı mükemmel örnekler ortaya koyup bu filmlerin her birine kendi tarzını ve imzasını koymak olağanüstü bir şey.

Ben normalde bu tarz komplo teorilerini sevmem ama filmin yönetmeni dünyanın en detaycı yönetmeni Kubrick. Bu film de Dünya'nın en uzun sürede çekilen filmlerinden biri. Her şey büyük dikkatle ve özenle hazırlanmış. O zaman bu filmdeki mesajları anlamamak ve görmezden gelmek abes kaçar bence. Zaten filmde bazı şeyler o kadar net ki. Adam bir kelimeyi defalarca tekrar ediyor, Kubrick defalarca aynı şeyi kadraja alıyor. Kubrick gibi bir yönetmen bunu boşu boşuna replik olsun diye mi koydu?

Ayrıca beni çok geren de bir film oldu.
Ayin sahnesinde Bill'i fark ettikleri kısım mükemmeldi. Ayrıca bir adamın Bill'i sokakta takip ettiği sahne ve arkadan gelen piyano.

Müzikler zaten müthişti. Shostakovich'in Vals'i olsun, ayinde çalan tersten ilahi olsun hepsi muazzamdı.

Tom Cruise müthiş bir oyuncu zaten harika oynamış. Bazı sahnelerde gerilmemi sağladı. Nicole Kidman da gayet iyiydi.

@Tolstoyevski Bir şeyler soracağım.

Neden Alice'in tarikatta olduğunu düşünüyorsun? Sence kırmızılı adam Alice'in dans ettiği Macar olabilir mi?

Kubrick'in en iyi filmi olabilir. Kendisi de böyle düşünüyor zaten.

10/10

Son sahnede Alice'in tavrı, mimik ve hareketleri şüpheye yol açıyor. Ayrıca "Minnettar olmalıyız." ve "Artık uyandık." gibi cümlelerinin de çift anlamlı olduğunu sanıyorum? Orada basit bir ilişki-evlilik kurtarma vb.den mi söz ediyor, eğer öyle olsa tüm film boyunca anlatılanlar sonuca bağlanmamış ve her şeyden önemlisi Kubrick filmi böyle bitirmiş olurdu. Oysa ki filmde hiçbir ayrıntının gereksiz olduğunu düşünmüyorum, hele hele son birkaç saniyede söylenmiş olan Alice'in "Artık uyandık." gibi cümlesi...

Maskeli Fedai

Favori Üye
Reaksiyon puanı
37,566
Puanı
1,059
Olağanüstü dediğimiz filmler olur hani bir süre etkisinden çıkamadığımız olur.Bu film tam o kalıba uyuyuor.Harika kelimesi az kalır başka kelimeler de süslemek lazım en iyisi.

Filmi daha önce @Tolstoyevski nin yorumunu gördüğümde farketmiştim.Kısmet bugüneymiş :D

İlk başlarda normal cinsellik konulu olan bir filmsahii ilerliyordu taa ki ortalardan itibaren başlayan İlluminati ifşasına falan girince işler çok farklı bir bir boyuta ulaştı.Film çok derin bir konuya ve işleyişe sahip.Kafamıza yerleşmesi için bazı kelimeler sürekli tekrarlanıyor.Her sahnede önemli detaylar ve semboller var.Filmin 3 yılda çekilmesi ve her sahnenin defalarca kontrol edildiği belli oluyor sanırım.

Tüm dinlere gönderme var.Ünlü şarkıcılar oyuncular ekrandan izlediğimiz kişiler de tarikat üyesiymiş anlatılana göre.Bunu anlamamız için sürekli replikler tekrarlanıyor.Boşuna değilmiş her detay.

Ayin sahnesi resmen tüyler ürperticiydi.Ordaki her bir detay kesinlikle kafadan uydurularak anlatılmış gibi değilde orda gerçekte bulunupta o detayları izleyiciye sunan biri tarafından bizzat yaşandığının göstergesi.O sahne filmin kalbi zaten.Birde Bill'i çözdükten sonra etrafını sarmaları ve arkadan çalan piano insanı bitirdi

En güzel sahnelerden biri de Bill'in karanlık sokakta eşsiz piano müziğiyle yürüyüş sahnesi de güzeldi.Bill orda seyircinin durumunu anlatıyordu.Şaşkın ve korku dolu

Kostüm aldıkları yerdeki kız büyük ihtimalle ayindeki seks kölelerindendi.Yanı sıra tvde gördüğümüz eski güzellik kraliçelerinin şüpheli ölümlerinde de İlluminati bağlantısı varmış

Tom Cruise ve Nicola Kidman çok iyi oynamış.Tom Cruise ağlama sahnesinde çok iyi bir performans göstermiş.

Alice'nin anlattığı rüya ve yatağın üzerindeki maske sahnesi açıklanmadı.Alice de şüpheli bence

Müzikler resmen kusursuz.Tüyler ürpertici cinsten.

10/10