En Son İzlediğiniz Film? 🎞

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan şirin
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Çakallarla Dans 2 , 6/10 gayet hoş bir Türk filmiydi.
Del Piero Hikmet komediydi.

Inception

Sonunda izledim. Harikaydı. Çok karışık olduğunu biliyordum ama bana pek de karışık (yine diğer filmlere oranla anlamakta zorlandım) gelmedi. Rüyalar zaten bilinmeyen bir şey, yönetmen de kendi hayal dünyasıyla harmanlamış bunu. Kesinlikle çok güzeldi.

Di Caprio'nun oyunculuğu gerçekten de çok iyiydi, bence bütün oyuncuların oyunculuğu çok iyiydi.

Hikaye sıradışıydı, bu yüzden de fazlasıyla özgündü. Bu kadar karmaşık bir olay ancak böyle anlatılabilirdi. Ancak anlamadığım tek şey vardı, Cobb çocuklarına neden gidemiyordu? Anneleri atlamadan önce katilinin babası olduğunu söylemişti ama çocuklar çok küçüktü. Yani demek istediğim Cobb katil olmadığını söylerdi ve çocuklar buna inanırlardı. Gerçi son buluşma da böyle bir şey yoktu ama filmde geçiyordu bu.
Cobb böyle bir şeyi(fikir ekmeyi) nasıl olur da karısında deneyebilir? O kadar ki bu işe kendini kaptırmış mıydı? Bu arada kadına gerçekten de üzüldüm.

Rüyaların yerleri de güzeldi. Bu arada çişi gelmekle rüyada yağmur yağmasının ilişkisini nasıl kurdular acaba?

Bir anlamadığım yer daha var; yaşlanma olayı. Çok garipti orasını tam olarak kavrayamadım.
@OzaN sen yaşlanma olayını anladın mı?

Dövüş sahneleri çok iyiydi. Rüyadaki kaymalar filan. (Kayma derken mesele bardaktaki suyun sağa kayması gibi) Yönetmen de çok iyi bir iş çıkarmış.

Filme puanım 10/10

Not: Rüyaların gizemi bir gün ortaya çıkarsa bu film, Jules Verne'nin Aya Yolculuk kitabının değerini kazanabilir.

Rüyalarda 5 dakika 1 saate karşılık geliyor ya. Bunlar da rüyanın içinde rüya görüyorlar ve bu süre katlanmış oluyor. Bir ömür boyu o rüyanın içinde yaşıyorlar ve yaşlanıyorlar. Daha sonra o rüyadan çıkınca bir alt seviyedeki rüyaya geliyorlar derken gerçekle rüyayı karıştırmaya başlıyorlar. Karıştırmamak için kullandıkları şeyi de Cobb değiştirince karısı rüyada olduklarını sanıp uyanmak için atlıyor ve ölüyor.

Çok karmaşık bir film anladım desen de anlamadığın ya da anladığını sandığın pek çok nokta vardır. Ben iki kere izledim üçüncüye izlesem yine yeni şeyler öğrenirim herhalde.

Hayır o yüzden karıştırmıyorlar, fikir ekiyor karısının beynine. (Geri dönme fikriydi galiba) Daha sonra uyanıyorlar ve gerçek hayata geri dönüyorlar fakat bu fikir gitgide büyüyor ve kadın artık gerçek hayatı rüya sanıyor. Ve sonra intihar ediyor(yani uyanmak için atlıyor).

@OzaN bunu da spoiler içine alırsan iyi olur.

Moderatörün son düzenlenenleri:

O fikri ekmek için yapmıştı diye hatırlıyorum ama yanlış hatırlıyor olabilirim.

- - - Ekleme - - -

Akıl Oyunları 9.3/10

Yorum yok mu hiç filmle ilgili?

Herkesin izlemesi gereken sağlam filmlerden biridir o da.

Kadın onu gizli bir yere koyuyor (totemini), zaten fikir de gizli bir yere ekiliyor. Aynı şeyi düşünüyoruz ama farklı anlatıyoruz sanırım.
@OzaN

Kadın onu gizli bir yere koyuyor (totemini), zaten fikir de gizli bir yere ekiliyor. Aynı şeyi düşünüyoruz ama farklı anlatıyoruz sanırım.
@OzaN

İşte o gizli yerden buluyor ve değiştiriyor böylece gitme fikrini ekmiş oluyor. Öyle değil mi sence?

Ne yorum yapacağımı bilemedim. İlk başta adamın şizofren olduğunu bilmiyordum ilki bi yerde okumamışım.

Adamın şizofren olduğunu öğrenince şok oldum. Bir de adamın hayatının gerçek olduğunu öğrenince 2 kat şok oldum.
Film bize şizofrenlerin hayatını çok iyi anlatmış. Özellikle son 30 dakikasını çok beğendim bir insanın hayatı bu kadar iyi anlatılabilir.

Özellikle gerçek olduğunu öğrendikten sonra ben de çok şaşırmıştım.

İşte o gizli yerden buluyor ve değiştiriyor böylece gitme fikrini ekmiş oluyor. Öyle değil mi sence?

Evet işte ben de aynısını demiştim.
Ama sen ilk yorumunda fikir ekmek yerine başka bir demişsin sanırım.