2021 Don't Look Up - Film Yorumları

DarkLegenD

Favori Üye
Reaksiyon puanı
19,275
Puanı
1,060
Web Sitesi
www.cizikdvdkasetleri.com
İnsan denen canlının o acizliği, zayıflığı... Bu, beni her seferinde dehşete düşürüyor. Para için şekilden şekle girmesi, gözünün önündeki gerçeği görememesi, doğruyu bildiğini sanması...

Siyasetin ve siyasetçilerin neredeyse her bir kararının gezegendeki tüm canlıların hayatını doğrudan etkilediğini görüyoruz. Özellikle biz etkilenmek zorundayız çünkü bizim gibi karmaşık hayvan topluluklarını bir şekilde idare ettirmeleri gerekiyor. Bu idare biçimi nasıl olur: belki faşizm, belki halk(demokrasi) yönetimi. (Daha birçok çeşit vardır ama ben bilmiyorum) Yönetici kişinin kendi dünya görüşünü topluma enjekte etmek için faşist olmasına olmasına gerek. Toplumun milli kimliği, toplumun çoğunluğunun inandığı din ve yine toplumun benimsediği ahlaki değerler. Bu 3'lüyü araç olarak kullanıp basın ve medya aracılığıyla kitleleri yönlendirmek mümkün. Filmde gördüğümüz üzere özellikle ilk 2'li kullanılıyor ki zaten ABD halkı yeterince cahil bir halktır. Hiçbir yalan haber, karalama, temelsiz iddia olmasa bile Dibiasky Kuyrukluyıldızı'nın varlığını veya olası zararlarını reddedecek olan bir topluluk ortaya çıkacaktı. %30 küsur kadarının DK'nin çarpıp dünyaya büyük zarar vereceğine inandığını görüyoruz. Kalan %70'in 10-20'i kadarı her türlü propagandadan ayrı olarak inanmayacaktı muhtemelen. Ülke güçlü olsun veya olmasın, halkın bilinç düzeyi yüksek değilse istediğin gibi at koşturursun. Başkan'ın o rahat hareketleri, oğlunun esprileri, Başkan'ın sağ tarafındaki kişinin "Çarpma olasılığını %70 olarak servis edelim" demesi. "Bu iş bizde, hallederiz."... Prof. Mindy ve Dibiasky olayı anlatırken Başkan çoktan yapacağı basın açıklamalarını ve kazanacağı oyları hesap ediyor bile. "Şimdilik ne yapacağımızı biraz düşünelim" diyor, yardımcılarını, ekibini falan toplayıp toplantı yapacak. O toplantıda da bu kuyrukluyıldızın partiye/hükümete kazandıracağı şeylerden bahsedilmiştir. Milliyetçilik demiştik... Bir figür lazım, bir kahraman. Benedict Drask isimli adamı seçiyorlar. (kendisinin profilini göz önüne alınca kuyrukluyıldız ile karşı karşıya geldiği zaman ki tepkileri her aklıma geldiğinde gülüyorum, inanılmaz absürt) 1-2 tane muhalif grup illa ki çıkar ama onların da başını ezmek pek zor olmasa gerek.

Halkı uyutma, kendi tarafına çekme işinin 2. perdesinde daha büyük bir kesime hitap ediliyor. "Kuyrukluyıldız'ı parçalayacağız ve ele geçireceğimiz madenler dünyamıza zenginlik olarak gelecek. Yoksulluk, çevre sorunları ve benzeri hepsi bitecek" Öncesinde özellikle milliyetçileri yanına almıştın, şimdi de çevrecileri ve elinde dini inançları ile milli duygularından başka bir şey olmayan fakirleri aldın. Sadece kendi ülkendeki insanları değil diğer ülkelerdeki insanları da buna inandırdın. Plan işe yararsa ne güzel, yaramazsa B planı dünden hazır. Don't Look Up'çılar olayı anlayana kadar iş işten geçiyor zaten. O saatten sonra domates fırlatsan ne olur?..

Şu Ruslar falan kuyrukluyıldızın yönünü değiştirmeye çalışıyorlar ya, o da samimi hareket değil. BASH ve Başkan'ın daha da güçlenmesini istemiyorlar sadece. Gezegen kimin umurunda? Birkaç tane akıllı insanın ve başroldeki bilim insanlarının.

BASH'in başındaki adam görevin başarıyla tamamlanma oranı hakkında bir şey demiş miydi? Muhtemelen %50'nin bile altındaydı. Kendine bağımlı 2-3 tane sözde bilim insanı ile bu görevin başarılı olacağına kendini inandırmış. Kuyrukluyıldıza gönderdiğin droneların 2 katını göndersen de bir şey değişmezdi. BASH'teki görevi yönlendiren adam var ya, "evet arkadaşlar, geri sayıma başlıyoruz" diyen 20 yaşında kızı olan göbekli adam, işte o adam muhtemelen bizim dünyanın en zengin 3. insanının şoförü. İlk görevde, kuyrukluyıldızın yönünü değiştirme görevini üstlenen, aynı işlerden sorumlu başka bir adam vardı. Kız babası olan ile o adamı yan yana koy, "Sence hangisi bu işten anlıyordur" de birisine, sana göbekli olmayan adamı gösterir. Belli abi, bakınca anlıyorsun zaten. Ve yine oradan belli görevin elde patlayacağı.

Bizlere 4-5 kere 10 saniyeliğine kedi, böcek, penguen, ağaç görüntüleri gösterdiler. "İnsanlar ne yapıyor, diğer hayvanlar ve canlılar ne yapıyor" diye. Orada görüyorsun o inanılmaz kibri, güce olan açlığı, bencilliği, statü sevdasını. Penguen ne yapabilir? Seks yapmaya, karnını doyurmaya devam edecek, hayatın anlamını zaten sorgulamayacak. İnsanların diğer hayvanlardan daha üstün (değer olarak üstün demiyorum) olmasının sebebi çok akıllı olmamız, iletişimimizi kelimelere ve yazıya dökebilmemiz, bu devasa bilgi topluluğunu çok daha kolay bir şekilde sonraki kuşağa aktarabilmemiz. Filmde ne yapıyoruz? Yapılması gereken çok net bir şekilde ortadayken tam tersini yapıyoruz. Bu beyni bu kadar aptalca kullanmak bizim hâlâ ilkel canlılar olduğumuzun kanıtı...

Filmin sonundaki sahnede bizimkiler yine ortalığı dağıtmaya geliyor. Üst sınıftan insanları toplamışlar; belki alt sınıftan 1-2 insan vardır. Genç bir din adamı kesin almışlardır yanlarına. Oraya iyice yerleştikten sonra ilk bebekler doğmaya başlar. Biraz büyüdükten sonra ver dogmatik bilgileri...

Canımı sıkan şey ise bizim servet düşkünü adamın (Peter Isherwell), Başkan'ın nasıl öleceğini bilmesi oldu. 22 bin yıl. Tanrısal bilgidir bu. Isherwell'in tanrı olmadığı belli. Yani bu tarz bir bilgiyi elde edebilecek teknolojin olması lazım. İnanılmaz gelişmiş olmalısın. Madem bu kadar gelişmişsin nasıl oluyor da bir kuyrukluyıldızın icabına bakamıyorsun?

10 üzerinden 8.3

Mr.At

Favori Üye
Reaksiyon puanı
4,080
Puanı
461
Web Sitesi
gecmisinmizikacisi.blogspot.com.tr
İnsan denen canlının o acizliği, zayıflığı... Bu, beni her seferinde dehşete düşürüyor. Para için şekilden şekle girmesi, gözünün önündeki gerçeği görememesi, doğruyu bildiğini sanması...

Siyasetin ve siyasetçilerin neredeyse her bir kararının gezegendeki tüm canlıların hayatını doğrudan etkilediğini görüyoruz. Özellikle biz etkilenmek zorundayız çünkü bizim gibi karmaşık hayvan topluluklarını bir şekilde idare ettirmeleri gerekiyor. Bu idare biçimi nasıl olur: belki faşizm, belki halk(demokrasi) yönetimi. (Daha birçok çeşit vardır ama ben bilmiyorum) Yönetici kişinin kendi dünya görüşünü topluma enjekte etmek için faşist olmasına olmasına gerek. Toplumun milli kimliği, toplumun çoğunluğunun inandığı din ve yine toplumun benimsediği ahlaki değerler. Bu 3'lüyü araç olarak kullanıp basın ve medya aracılığıyla kitleleri yönlendirmek mümkün. Filmde gördüğümüz üzere özellikle ilk 2'li kullanılıyor ki zaten ABD halkı yeterince cahil bir halktır. Hiçbir yalan haber, karalama, temelsiz iddia olmasa bile Dibiasky Kuyrukluyıldızı'nın varlığını veya olası zararlarını reddedecek olan bir topluluk ortaya çıkacaktı. %30 küsur kadarının DK'nin çarpıp dünyaya büyük zarar vereceğine inandığını görüyoruz. Kalan %70'in 10-20'i kadarı her türlü propagandadan ayrı olarak inanmayacaktı muhtemelen. Ülke güçlü olsun veya olmasın, halkın bilinç düzeyi yüksek değilse istediğin gibi at koşturursun. Başkan'ın o rahat hareketleri, oğlunun esprileri, Başkan'ın sağ tarafındaki kişinin "Çarpma olasılığını %70 olarak servis edelim" demesi. "Bu iş bizde, hallederiz."... Prof. Mindy ve Dibiasky olayı anlatırken Başkan çoktan yapacağı basın açıklamalarını ve kazanacağı oyları hesap ediyor bile. "Şimdilik ne yapacağımızı biraz düşünelim" diyor, yardımcılarını, ekibini falan toplayıp toplantı yapacak. O toplantıda da bu kuyrukluyıldızın partiye/hükümete kazandıracağı şeylerden bahsedilmiştir. Milliyetçilik demiştik... Bir figür lazım, bir kahraman. Benedict Drask isimli adamı seçiyorlar. (kendisinin profilini göz önüne alınca kuyrukluyıldız ile karşı karşıya geldiği zaman ki tepkileri her aklıma geldiğinde gülüyorum, inanılmaz absürt) 1-2 tane muhalif grup illa ki çıkar ama onların da başını ezmek pek zor olmasa gerek.

Halkı uyutma, kendi tarafına çekme işinin 2. perdesinde daha büyük bir kesime hitap ediliyor. "Kuyrukluyıldız'ı parçalayacağız ve ele geçireceğimiz madenler dünyamıza zenginlik olarak gelecek. Yoksulluk, çevre sorunları ve benzeri hepsi bitecek" Öncesinde özellikle milliyetçileri yanına almıştın, şimdi de çevrecileri ve elinde dini inançları ile milli duygularından başka bir şey olmayan fakirleri aldın. Sadece kendi ülkendeki insanları değil diğer ülkelerdeki insanları da buna inandırdın. Plan işe yararsa ne güzel, yaramazsa B planı dünden hazır. Don't Look Up'çılar olayı anlayana kadar iş işten geçiyor zaten. O saatten sonra domates fırlatsan ne olur?..

Şu Ruslar falan kuyrukluyıldızın yönünü değiştirmeye çalışıyorlar ya, o da samimi hareket değil. BASH ve Başkan'ın daha da güçlenmesini istemiyorlar sadece. Gezegen kimin umurunda? Birkaç tane akıllı insanın ve başroldeki bilim insanlarının.

BASH'in başındaki adam görevin başarıyla tamamlanma oranı hakkında bir şey demiş miydi? Muhtemelen %50'nin bile altındaydı. Kendine bağımlı 2-3 tane sözde bilim insanı ile bu görevin başarılı olacağına kendini inandırmış. Kuyrukluyıldıza gönderdiğin droneların 2 katını göndersen de bir şey değişmezdi. BASH'teki görevi yönlendiren adam var ya, "evet arkadaşlar, geri sayıma başlıyoruz" diyen 20 yaşında kızı olan göbekli adam, işte o adam muhtemelen bizim dünyanın en zengin 3. insanının şoförü. İlk görevde, kuyrukluyıldızın yönünü değiştirme görevini üstlenen, aynı işlerden sorumlu başka bir adam vardı. Kız babası olan ile o adamı yan yana koy, "Sence hangisi bu işten anlıyordur" de birisine, sana göbekli olmayan adamı gösterir. Belli abi, bakınca anlıyorsun zaten. Ve yine oradan belli görevin elde patlayacağı.

Bizlere 4-5 kere 10 saniyeliğine kedi, böcek, penguen, ağaç görüntüleri gösterdiler. "İnsanlar ne yapıyor, diğer hayvanlar ve canlılar ne yapıyor" diye. Orada görüyorsun o inanılmaz kibri, güce olan açlığı, bencilliği, statü sevdasını. Penguen ne yapabilir? Seks yapmaya, karnını doyurmaya devam edecek, hayatın anlamını zaten sorgulamayacak. İnsanların diğer hayvanlardan daha üstün (değer olarak üstün demiyorum) olmasının sebebi çok akıllı olmamız, iletişimimizi kelimelere ve yazıya dökebilmemiz, bu devasa bilgi topluluğunu çok daha kolay bir şekilde sonraki kuşağa aktarabilmemiz. Filmde ne yapıyoruz? Yapılması gereken çok net bir şekilde ortadayken tam tersini yapıyoruz. Bu beyni bu kadar aptalca kullanmak bizim hâlâ ilkel canlılar olduğumuzun kanıtı...

Filmin sonundaki sahnede bizimkiler yine ortalığı dağıtmaya geliyor. Üst sınıftan insanları toplamışlar; belki alt sınıftan 1-2 insan vardır. Genç bir din adamı kesin almışlardır yanlarına. Oraya iyice yerleştikten sonra ilk bebekler doğmaya başlar. Biraz büyüdükten sonra ver dogmatik bilgileri...

Canımı sıkan şey ise bizim servet düşkünü adamın (Peter Isherwell), Başkan'ın nasıl öleceğini bilmesi oldu. 22 bin yıl. Tanrısal bilgidir bu. Isherwell'in tanrı olmadığı belli. Yani bu tarz bir bilgiyi elde edebilecek teknolojin olması lazım. İnanılmaz gelişmiş olmalısın. Madem bu kadar gelişmişsin nasıl oluyor da bir kuyrukluyıldızın icabına bakamıyorsun?

10 üzerinden 8.3
En sonuncu sahnede 2012 filminde olduğu gibi parası olan gemiye bindi. Hiçbir becerisi olmayan babadan zenginler o gemiye binip yeni bir gezegene gitti. İş bilen yapabilen kişiler geri de bırakıldı. İşte filmin tek sevmediğim sahnesi.
------

@Dosi @Tolstoyevski spoiler tuşunu ayarlayamadim. Yorumu ona göre düzeltir misiniz?

• Beğendim
Reactions: DarkLegenD and Dosi

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,776
Puanı
1,060
En sonuncu sahnede 2012 filminde olduğu gibi parası olan gemiye bindi. Hiçbir becerisi olmayan babadan zenginler o gemiye binip yeni bir gezegene gitti. İş bilen yapabilen kişiler geri de bırakıldı. İşte filmin tek sevmediğim sahnesi.
------

@Dosi @Tolstoyevski spoiler tuşunu ayarlayamadim. Yorumu ona göre düzeltir misiniz?
Ben saniyesinde yaptım zaten :A
Sadece başlangıçta / bu varmış. Sildim.

• Beğendim
Reactions: Mr.At

DarkLegenD

Favori Üye
Reaksiyon puanı
19,275
Puanı
1,060
Web Sitesi
www.cizikdvdkasetleri.com
------

Bence 1-2 tane kaslı, güçlü, alet yapmayı bilen adam almışlardır. Steve Jobs kılıklı adamın bu kadar saftirik olduğuna inanmak istemiyorum...

Ahmed

Emekli
Reaksiyon puanı
15,997
Puanı
1,060
Şimdi izledim filmi. Ben filmler ile ilgili öyle uzun yorumlar yapmayı sevmem. Kısa özet geçeyim. :A
Hem sıkıldığım, hem gıcık kaptığım, hem bayıldığım sahnelerle dolu bir filmdi. Olayların işleyiş şekli falan güzeldi. Süresi kısa olsa daha çok severdim gibi. :D

Filme puanım - 7.5

Şu Peter karakteri ne kadar gıcıktı. Zor dayanıyordum onun sahnelerinde.

• Beğendim
Reactions: mesmeso and bazinga

xdragxx

Emekli
Reaksiyon puanı
28,367
Puanı
1,060
Güzel bir eleştiri filmiydi puanım 8.5

Hepiniz yine zenginler kurtuldu demişsiniz de o kısım bana sadece komik olsun diye yazılmış gibi geldi. Amerika başkanını zaten garip bir canlı yedi hemen. Steve Jobs çakması adam da aman sevmeyin falan dediği esnada diğerlerine de saldırıyordu diğerleri büyük ihtimalle gittikleri yerde anında öldüler :A

Aserat

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
62,794
Puanı
1,061
Son günlerde o kadar çok konuşuluyordu ki hazır Oscar yarışçılarına başlama niyetim varken açılışını bu filmle yaptım. Bu kadar çok konuşulmasının asıl sebebini içerikten ziyade (ya da onunla birlikte) korona dönemine denk gelmesi olduğu ortada çünkü buradaki pek çok şeyin benzerini (medyanın olayı önemsizleştirmesi, devlet yetkililerinin absürd açıklamaları, ortaya çıkan karşıt gruplar vs.) hatta daha beterlerini farklı bir açıdan yaşadık ve yaşamaya da devam ediyoruz. Bence biz de bu filmi yazıyor olsak eleştireceğimiz noktalar üç aşağı beş yukarı aynı olurdu ama yine de gerçeklik ve absürtlüğü öyle ilgi çekici bir atmosferde buluşturuyor ki kendini sıkmadan izlettiriyor. Aslında süresinin biraz daha kısa tutulabileceğine katılıyorum ama bir yandan biraz daha uzun olsa da sorun olmazdı ve yine izlerdim diye düşünüyorum.

Başta Leonardo DiCaprio ve Jennifer Lawrence olmak üzere kadrodaki her bir isim çok iyi performanslar çıkarmış. Kimse kimsenin önüne geçmiyor ve herkes üstüne düşeni yerine getiriyor. Ama bence karakterlerinin ikonikliği nedeniyle Meryl Streep ve Mark Rylance'ı diğerlerinden biraz daha ayrı bir yere yazmak gerekebilir. :A

Son sahnede bir mucizenin olmaması ve (neredeyse) herkesin gerçekten ölmesi iyiydi. Kahraman Amerikalılar ideolojisini satmaması, hatta bunu dinamitlemesi bile tek başına filmi özel bir yere taşıyor zaten. Filmdeki tüm detayları tek tek saymayacağım çünkü tam bir bombardıman söz konusu ama özellikle Kate'in "general niye benden para aldı" takıntısını film boyunca sürdürmesi güldürdü. :A

Kuyrukluyıldıza silah sıkan amca sahnesini Adam bey bizim Adana'dan ilham almış olsa gerek. :A

Sonuç olarak insan ırkı olarak ne kadar zavallı yaratıklar olduğumuzu, gittikçe artan yozlaşmışlığımızı, tüketim toplumunun yüzeyselliğini ve daha pek çok konuyu başarıyla buluşturarak "güleriz ağlanacak halimize" tadında bir seyirlik yaratan, hareketli kurgusu ve ciddi rolleri bir kenara bırakıp mizahi yeteneklerini sonuna kadar körükleyen oyuncularıyla 2021'in unutulmaz işlerinden biri olduğu kesin.

8/10

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,676
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Güzel bir eleştiri filmiydi puanım 8.5

Hepiniz yine zenginler kurtuldu demişsiniz de o kısım bana sadece komik olsun diye yazılmış gibi geldi. Amerika başkanını zaten garip bir canlı yedi hemen. Steve Jobs çakması adam da aman sevmeyin falan dediği esnada diğerlerine de saldırıyordu diğerleri büyük ihtimalle gittikleri yerde anında öldüler :A
Eleştirisi zenginlerin kendini kurtarmak isteyip tüymeye çalışmalarıydı. Fakat bunu başaramadılar, dediğin gibi hepsi öldü çok yüksek ihtimalle. Komik ve zekice bir finaldi. Bayıldım. :A

• Güldürdün
Reactions: xdragxx

mesmeso

Moderatör
Reaksiyon puanı
9,535
Puanı
860
Güzel ve eğlenceli bir film olmuş. Kadrosu yüzünden kötü olacak diye bir korkum vardı ama sonunda iyi kadrosu olan iyi bir izlemek beni mutlu etti. Güzel bir taşlama filmi olmuş. Karakterlerin tamamı bana yaşatmaları gereken duyguları yaşattı.

Filmin vermek istediği mesaj güzel. Siyaset ve sosyal medya ilişkisi güzel anlatılmış. Resmen içinde yer aldığımız durum özetlenmiş. Film komedi filmi ama amaçları bana güldürmekten çok mesaj vermek gibiydi. Anlatım tarzı da iyi ama süresi gereksiz uzun olmuş.

8/10

soo

Favori Üye
Reaksiyon puanı
1,299
Puanı
264
Bilimkurgu tarzından çok hoşlanmadığım için büyük bi beklenti içine girmeden izlediğim ilk başlarda zor içine girdiğim ama beklentimden daha sağlam, salt bilimkurgu olmayan ve daha eğlenceli bir film olmuş. Sistem eleştirisi ve diyaloglar başarılı. 7/10

Sherlock

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
47,672
Puanı
1,060
Geçtiğimiz yılın en iyi filmlerinden biriydi.

Adam McKay, The Big Short sonrası sevdiğim yönetmenler arasına giriş yapmıştı. Sonrasında yaptığı Vice’ı sevmesem de bu film için muazzam kadronun ve türün de etkisiyle beklentim yüksekti. Neyse ki beklentilerim karşılandı, ortaya kara mizah türünde çok başarılı bir film çıkmış.

Leonardo DiCaprio şov yapıyor. Yine, yeniden kötü bir filmde yer almadığını görmek sevindirici. Scorsese’nin yönettiği Killers of the Flower Moon ile bu seriyi sürdüreceğini umuyorum, o film için beklentimi çok daha yüksek zaten de neyse konumuz o değil. Bir diğer başrol oyuncumuz Jennifer Lawrence da Leo’ya eşlik etmeyi başarmış, onun karakteri filmin daha çok kara mizah tarafındaydı. Zaten o da sevdiğimiz, beğendiğimiz bir oyuncudur…

Filmin değerini asıl katlayan şey ise kesinlikle finali, sonu. Genelde bu tarz filmlerde sonda bir umut ışığı doğar ve mutlu bir final izleriz. Burada öyle olmuyor ve dibine kadar karamsar bir final izliyoruz after credit ile beraber. Gerçekten çok beğendim, tam olarak olması gerektiği gibi sonuna kadar “karamsar” bir finaldi…

MEnes

Moderatör
Reaksiyon puanı
19,073
Puanı
860
Kesinlikle beklediğimden çok daha üst düzey bir filmdi. Sert bir kara komedi ve hiciv... Ustalık işi diyebiliriz hatta... Çok cesur sahnelerin olduğu ve bu sahnelerin hiç çekinmeden işlendiği büyük bir film... Aldığı puanları görünce çekinerek izlemiştim ama kesinlikle olduğundan çok daha fazlası... Hatta Oscar'da 0 çekmesi de hatta Leo'nun Oscar'a aday olmaması da belli ki filmin bazı kesimlerin işlerine gelmemesinden... Ah klişe lobisi ah... Klişeliğinizde boğulun...

Adam McKay önceki filminin aksine çok aykırı bir fikirle ama çok da etkili bir fikirle gelmiş bu sefer. Teknik olarak bence fena sayılmayan da bir filmdi ama sadece Kurgu'da aday olmuş ki o da pek teknik sayılmaz... Müziklerin es geçilmemesi iyi olmuş en azından çünkü gerçekten çok iyiydi. Ama Zimmer amcam varken elbette kazanamazdı... Onun dışında bilim kurgu soslu hikayesi, çılgın göndermeleri, insana dair ağır ve acımasız tespitleri... Çok çok başarılı bir filmdi diyebilirim... Leo'nun ve JLaw'ın çok iyi performansı eleştirmenler yüzünden es geçildi resmen... İkisi de bence adaylık alabilirdi film daha çok sevilseydi... Jonah Hill ve Meryl Streep'in karikatürize karakterleri ise gerçekten başarılıydı... Aynı şekilde Mark Rylance da...

Filmin finali ise ayrı bir parantezi hak ediyor kesinlikle... Normalde böyle bir hikayede bir şekilde olayın çözülmesini ve hikayenin mutlu sonla bitmesini falan beklersiniz... Ancak bu film öyle acımasız bir sonla bitiyor ki... Gerçekten takdire şayan... Son yemek masası ve öleceğini bilen insanların birbirleriyle olan o son epik sohbeti... Ne sahneydi be, büyük epiklik...

Filmin after credit sahnesi ise bambaşka bir keyifti doğrusu... Kendini bilmem kaç yıl sonra uzaya gönderen zenginler gittikleri hayat olan gezegende o değişik isimli yaratıklar tarafından yok ediliyorlar... Evet dostum para seni kurtarmadı... Evet siz insanlar aptalsınız ve bu şekil bir tehlike karşısında yok edilmeye mahkumsunuz...

Film kesinlikle yılın en iyilerindendi... McKay daha çok böyle çılgın fikirlerle karşımıza çıksa asla hayır demeyiz.. Abimin belki burda hakkını yediler, filmini yoksaydılar ama sen bu yoldan dönme abim... Biz keyifle izleriz...

8.5/10

• Beğendim
Reactions: bazinga

MasacRE

Favori Üye
Reaksiyon puanı
28,160
Puanı
1,059
Absürtlükte sınırları zorlayan ve eleştirel yönü kuvvetli hem güldüren hem de düşündüren amacına ulaşmış başarılı bir film olmuş.

8.5/10

• Beğendim

phoebebuffay

Favori Üye
Reaksiyon puanı
5,774
Puanı
559
Yılın en çok konuşulan ve izleyiciyi ikiye bölen filmiydi. Ben beğenen taraftayım. Kusursuz bir film değil elbette, abartılı yanları ve ufak tefek mantık hataları olabilir ama bazı kesimler tarafından neden ağır eleştirilere tutulduğunu çok anlamadım. :A Genel olarak başarılı ve derdini iyi anlatan bir filmdi. Hikayede gereksiz bulduğum kısımlar da vardı ama sonlara doğru iyi toparladı ve çok iyi bir finalle bitti.

Leo, Jennifer, Meryl Streep başta olmak üzere tüm kadroyu keyif alarak izledim, kadro çok iyi kurulmuş bence. Ariana Grande tercihi bile çok yerinde olmuş. :A

8/10

• Beğendim