2021 Don't Look Up - Film Yorumları

Tolstoyevski

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
www.ataturkungencligehitabesi.com

261990037_4559753514079309_5092259384506774710_n.png

Don't Look Up

Tür:
Komedi, Dram, Bilim-Kurgu
Süre: 145 dakika

Yönetmen: Adam McKay
Senaryo: Adam McKay, David Sirota

Oyuncular:
Timothée Chalamet
Leonardo DiCaprio
Jennifer Lawrence

IMDb Linki

Puanlar:

IMDb: 7.4/10
Metacritic: 52/100
Letterboxd: 3.4/5

Filmin Fragmanı:

Filmle ilgili yorumlarınızı bu başlık altından yapabilirsiniz.

• Beğendim
Reactions: DarkLegenD

Tolstoyevski

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
Oha. Beklediğimden çok ama çok daha iyi bir film çıktı. İlk 15-25 dakikası filmin içine girmekte zorlanıyor insan ama hemen ardından öyle keyifli ve sürükleyici oluyor ki… Bana buram buram Melancholia’yı anımsattı, o filmi seven bu filme de bayılır. Yine de bana tam hitap etse de herkese hitap ettiğini düşünmüyorum bu yüzden düşük puanlara şaşırmam. Sıradan bir komedi bilim kurgu filmi izlemek için izlenirse hayal kırıklığı yaşatır; çünkü bilim kurgu soslu sistem eleştiri filmi olduğu bilinerek izlenmesi en doğrusu.

Bence son senelerde çıkan en iyi sistem eleştirisi, taşlama filmlerinden biri. Bunu da öyle gizli saklı değil yüzümüze vura vura yapmışlar. Öte yandan film gerçekten çok etkileyici, sırf bilim kurgu teması olduğu için Oscar’da hiçbir şansı yok ama gönül isterdi ki Power Dog, Belfast ya da King Macbeth gibi aşırı sıkıcı veya klişe filmler yerine böyle bi film ödülü kazansın…

Cumhuriyetçileri temsil eden Başkan ve destekçileri yüzünden kıyamet koptu. Klişe bir film olsaydı o göktaşı bir şekilde teğet geçer ve o merkezde alkış kıyamet kopardı klasik Amerikan filmleri gereği: ama bu filmde tam tersi oldu ve bu yönüyle beni fazlasıyla tavladı….

Son akşam yemeği temalı o yemek sahnesi de oldukça etkileyiciydi. Bir yandan çaktırmamaya çalışıp diğer yandan hissedilen o korku.. Buram buram hissettik, yaşadık o anları.

Öte yandan her şeyin sorumlusu olan adamın hayatta kalması aşırı sinir bozucu olsa da gerçekçiydi. Hayat böyledir, kötüler hayatta kalır. 22 bin sene sonrasını göstermeleri bence çok güzeldi.

Tüm oyuncuların ve ekibinn emeğine sağlık, muhteşem film ortaya çıkarmışlar. 2021 filmleri içerisinde şu ana dek en sevdiğim film oldu sanırım…

8.5

The_Erinch

Favori Üye
Reaksiyon puanı
31,270
Puanı
1,060
Henüz izlemedim ama kara komedi tarzında, Yaşanabilecek bir doğal afet durumunda her kesimin verebileceği reaskiyonların çok iyi işlendiği bir film deniyor.

• Beğendim
Reactions: bazinga

The_Erinch

Favori Üye
Reaksiyon puanı
31,270
Puanı
1,060
@bazinga bu filmi yüzde beş yüz eminim ki beğenmeyecektir çünkü “bilim kurgu” soslu :A @The_Erinch şovunu yapıp filme hakkını verir ama :Z

Keşke bu film Oscar’ı kazansa…
Aslında bilimkurgu sadece sos...Yemek çok farklı... bence Ozan beğenebilir.

The Witcher bitti. Gece mi filme ayırabilirim.

Tolstoyevski

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
Cumhuriyetçiler basmış düşük puanları. Filmin IMDB puanının bu kadar düşük olmasının tek sebebi kesinlikle bu. 7.3 değil en az 8.3 ile Top 250’ya ilk 100’den girmeyi hak ediyordu. Hoş, süper kahraman filmlerinin ilk 10’a girdiği ortamda bu filmin değerinin bilinmemesi de filmin verdiği mesaja uygun aslında.

• Üzücü

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,731
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
@Tolstoyevski'yi haksız çıkarmaktan son derece mutluyum, şahane bir filmdi. :A

Enfes bir taşlama olmuş. Günümüz dünyasını gerçekçi bir konu üzerine karikatürize karakterler yerleştirme suretiyle acımasızca eleştirmişler. Hem güldüren hem düşündüren denilen komedi işte böyle bir şey. Özellikle sonuna bayıldım ki çoğu zaman bu tip konulu filmlerde sonunda bir çuval incili berbat ederler...

Aklıma geldikçe güldüğüm sahneleri var. Birkaç yılda bir izlenip eğlenilecek tarzda bir film olmuş. İşin acı yanı ise tüm bu güldüklerimizin aslında gerçek olması ve tüm bu karikatürize tiplerin gerçek hayatta da var olmaları...

Tam yorum: https://izleryazar.com/dont-look-up-2021/

West Side Story ile ikisi arasında yılın en iyisini seçmek bir hayli zor. İnşallah bir film çıkar ve "en iyisi benim, ikinciyi seç" der bana...

9/10

Tolstoyevski

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi

Enfes bir taşlama olmuş. Günümüz dünyasını gerçekçi bir konu üzerine karikatürize karakterler yerleştirme suretiyle acımasızca eleştirmişler. Hem güldüren hem düşündüren denilen komedi işte böyle bir şey. Özellikle sonuna bayıldım ki çoğu zaman bu tip konulu filmlerde sonunda bir çuval incili berbat ederler...

Aklıma geldikçe güldüğüm sahneleri var. Birkaç yılda bir izlenip eğlenilecek tarzda bir film olmuş. İşin acı yanı ise tüm bu güldüklerimizin aslında gerçek olması ve tüm bu karikatürize tiplerin gerçek hayatta da var olmaları...

West Side Story ile ikisi arasında yılın en iyisini seçmek bir hayli zor. İnşallah bir film çıkar ve "en iyisi benim, ikinciyi seç" der bana...

9/10
Bu film bence çok net Oscar’da sıfır çeker, aday bile yapmazlar çünkü malum lobiler izin vermeyecektir :A Eğer Akademi’de birazcık duruş varsa en iyi film ödülünü bu filme verirlerdi ama hiç sanmıyorum… Aday yaparlarsa yine iyi.

Şu telefoncu adam hem Apple hem Microsoft’un karışımını temsil ediyor sanırım? :A

• Beğendim

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,731
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Bu film bence çok net Oscar’da sıfır çeker, aday bile yapmazlar çünkü malum lobiler izin vermeyecektir :A Eğer Akademi’de birazcık duruş varsa en iyi film ödülünü bu filme verirlerdi ama hiç sanmıyorum… Aday yaparlarsa yine iyi.

Şu telefoncu adam hem Apple hem Microsoft’un karışımını temsil ediyor sanırım? :A
Aslında Akademi'nin çoğu demokratlardan yana ama filmin Amerika'da neden izleyiciyi ikiye böldüğünü pek anlayabilmiş değilim. Herkese ucundan giydiriyorlar, herkes üzerine alındı herhalde. :A

Aday olur bence en iyi film, en iyi senaryo dahil 4-5 kategoride ama ödül kısmından şüpheliyim. Ödül anlamında sıfır çekmesi maalesef yüksek ihtimal gibi...

Ben Tim Cook ve Elon Musk karışımı olarak yorumladım. Apple ve Space X teknolojilerinin birleşimi gibiydi. :A

• Güldürdün
Reactions: Tolstoyevski

serhatt

Moderatör
Reaksiyon puanı
62,919
Puanı
1,060
İlk başlarda tamamen matematik ve bilim üzerine sıkıcı bir film olarak ilerleyeceğini düşünürken işler tamamen değişti ve son derece hareketli bir filmin ortasında buldum kendimi. İlk olarak ikiliye kimsenin inanmaması ardından istihdam uğruna yine sözlerini kimsenin dinlememesi, özellikle başkanın, oğlunun ve iki sunucunun davranışları aşırı derece sinir bozucuydu. En sinir eden karakter başkan karakteri oldu fakat kadın rolünü ustalıkla canlandırmış, o umursamaz, dalgacı halleri çok iyiydi. Filmin sonunda yaşadığını görüp üzülmemle can veriş şeklini görünce sevinmem bir oldu. Sosyal medyayı çok gerçekçi bir şekilde kullanmışlar ve bunu biz seyircilere de en iyi şekilde yansıtmışlar. Halk da sosyal medya gibi filmde çok etkili bir şekilde yer almış filmi izlerken sanki TV'den ana haber izliyormuşum gibi hissettim o derece gerçekçiydi.

Kuyrukluyıldız dünyaya çarpmaz diye beklerken çarpması çok fena ters köşe oldu. Filmin en can alıcı noktası bu olmuş. Akşam yemeğinde evin sallanması, ışıkların gidip gelmesi dünyaya çarptığını belli ediyordu ve masadakilerin sanki her şey normalmiş gibi yemeklerine, sohbetlerine devam etmesi çok dokunaklıydı. Bu sahneler 10/10 sahnelerdi. 22.000 küsür yıl ileriye gidilmesi biraz absürt geldi o sahne olmasa da olurdu ama başkanın ölümünü görmemize vesile olduğu için iyi ki olmuş diyorum.

Netflix yıl sonu golünü attı, film epey ilgi görmüşe benziyor, tüm ekibi kutluyorum, son zamanların açık ara en iyi filmiydi.

9/10

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
Adam McKay'den kara bir mizah! Bu kara mizah türündeki filmde Michigan State'te yüksek lisans yapan GöKate'in dünyanın yok oluşuna sürükleyecek olan kuyruklu yıldızı keşfine ve Dr. Randall Mindy'nin de bunu hesaplayarak Beyaz Saray ile paylaşmalarına ve medyanın da etkisiyle bu olayın çığ gibi büyümesi anlatılıyor. Yani filmde Beyaz Saray ve medya üzerinde olaylar dönüyor. Özellikle filmde sosyal medya üzerine tespitler çok iyiydi.

Eğlenceli tarafı olan bir filmdi. Özellikle Brie ile Kate üzerinden epey eğlenceli sahneler çıktı. Özellikle Brie'nin patavatsızlığı üzerinden ayrı bir film bile çıkabilir. Leonardo DiCaprio'nun karakteri o gördüğümüz baskın karakterlerden biraz uzak ama yine her zaman olduğu gibi döktürüyor performansıyla. Bütün bu oyunculuk performanslarını bir kenara bırakırsak, filmde ince bir detay var. O ince detay ise, ABD başkanının kadın olması. Bence bu çok iyi bir detaydı. Gerçek hayatta belki de göremeyeceğimiz şey, filmde gerçek oluyor. Belki iyi karakter olarak yansıtılamıyor ama kadın bir başkanın olması bence değerli bir şey.

Filmin genel olarak ortaya koyduğu şey, insanların ne kadar umarsız ve duyarsız kaldığı, ta ki olayın gerçekleşeceğini görene kadar. İnsanların nasıl manipüle edildiği, edilebileceği ve bu yönden medyanın ve sosyal medyanın ne kadar etkili bir araç olduğu da gösterildi. Bu gibi önemli detayları var filmin. Eğlenceliyid, doğru tespitleri de vardı ama bir yerde de sanki uzunmuş hissi veriyordu bazı uzun uzadıya sahneleri yüzünden. Bu uzun uzadıya sahnelerin bazen sıktığı da oldu. Yine de izlemeye değer bir film.

7/10

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,926
Puanı
1,060
Vay puanlar harika, @Araf yine ters düşmüş sayılır :A Geçen işten bir arkadaşımda övdü filmi. Sıradaki filmim bu olsun. Bu hafta izlerim. Süre sıkıntılı ama oyuncular artı 'komedi' kısmı izlemem için yeterli sebep.

Tolstoyevski

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
Vay puanlar harika, @Araf yine ters düşmüş sayılır :A Geçen işten bir arkadaşımda övdü filmi. Sıradaki filmim bu olsun. Bu hafta izlerim. Süre sıkıntılı ama oyuncular artı 'komedi' kısmı izlemem için yeterli sebep.
Melancholia'yi sevdiğin için bunu da gözü kapalı seversin gibi :A

• İlginç
Reactions: Dosi

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
Aslında 8 puan vermeyi düşünüyordum da, çok dağılarak ilerliyordu ve şimdi "8 puan" desem olmazdı. Aşırı şekilde keyif alamadım açıkçası, yoksa kötü bir film değildi tabii. :D

• Beğendim
Reactions: Dosi

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060

9/10
Başta sevmeyeceğini düşündüm ama sonradan direkt Sweat tarzı olduğunu gördüm ve ona 7.5 puan verdiysen, buna da en az 9 puan çıkabileceğini düşündüm, yanıltmadın. :D Sweat tarzı ama içinde mizahıın da olduğu, ekstra bir film .:D

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,926
Puanı
1,060
Film farklı bir film olmuş ve ismi ile fazlasıyla alakalı bir film. Olaylar absürt ve ilginç gelsede gerçek oldunu bilmek tuhaf. Her sahnede bir eleştiri-taşlama görmek mümkün. Film hem hüzünlendiriyor hem de eğlendiriyor. İçinde komedi unsuru olmasaydı büyük iltimalle sıkıcı olurdu.

Filmdeki hızlı geçişler, kamera açısı ilk başta rahatsız etsede sonrasında alıştım. Genel olarak sevdim filmi.
Oyunculuklar çok iyiydi ve 'dünyanın en zengin 3. kişisi olan adam çok iticiydi. Hele konuşma tarzı :A
Kadın başkan iyi bir detaydı yalnız, o da umursamaz kötü bir karakterdi. Filmin son sahneleride çok iyiydi, özellikle yemek masası sahnesi. Masa titrerken bile sohbetlerine devam etmeye çalıştılar.
Onun haricinde yazılar falan gidince filmin bittiğini düşünüyoruz ama baya baya yazılar sonrası belli aralıklarla iki sahne daha oluyor. Son sahne başkanın oğlunun sahnesi. Dünyadaki son insan olarak video çekip like atmayı unutmayın demesi detayı iyiydi :A

8.5/10 (süreden kıstım biraz)

S.G.A.T.

Favori Üye
Reaksiyon puanı
8,356
Puanı
1,061
Nereye baksam hakkında saçmasapan yorumlar görüyorum. Yarın öğlene kadar boşum oturup adam akıllı izleyeceğim.

Forumdash

Favori Üye
Reaksiyon puanı
38,907
Puanı
1,060
Nasıl bu kadar yüksek puan verebilirsiniz(b) Medyanın ve hükümetlerin manipüle edişini anlatan sistem eleşitrisi.. Duyumlarım bizle ilişkilendirildiği için heycanla acmiştim filmi ama @The_Erinch in dediği gibi kara komediydi.

Yahu film öyle saçma bir yere değinmiş ki akıl tutulması yaşamadiysanız fark etmeniz gerekti.

ABD donanması ne kadar koruyabilirdi dünayayı??
Başkan kadın Seteve Jobs görünümlü Elon Musk ile anlaşarak gayet stratejik hareket etti. ABD donanması zaten durduramayacaktı. Hiç bişey yapılmasa ölecekti. Boşuna insanları "aşaği bakmayacağiz" diyerek galeyana getirdiler ve diğer devletler de çekilmek zorunda kaldı. Neden zengin daha çok kazanacaktı:F:F Fakir halk sadece Steve Jobs'ın ürettiği telefonla tweet atıp Jobs'ı eleştirsin:F

Yine geberdiniz işte. Galeyena gelmeselerdi diğer ülkelerle belki daha çok dronelar yapılabilirdi.

Neyse yine zenginler ölmedi:A

Yahu bilimle teknolojiyi birbirine nasıl ters düşürdü bunlar inanılır gibi değil :F:F Sırf bunun için bile 5 puan kırmak gerek.

5/10 veriyorum Ariana Grande süpriz oldu. Konser sahnesi güzeldi:X

The_Erinch

Favori Üye
Reaksiyon puanı
31,270
Puanı
1,060
Nasıl bu kadar yüksek puan verebilirsiniz(b) Medyanın ve hükümetlerin manipüle edişini anlatan sistem eleşitrisi.. Duyumlarım bizle ilişkilendirildiği için heycanla acmiştim filmi ama @The_Erinch in dediği gibi kara komediydi.

Yahu film öyle saçma bir yere değinmiş ki akıl tutulması yaşamadiysanız fark etmeniz gerekti.

ABD donanması ne kadar koruyabilirdi dünayayı??
Başkan kadın Seteve Jobs görünümlü Elon Musk ile anlaşarak gayet stratejik hareket etti. ABD donanması zaten durduramayacaktı. Hiç bişey yapılmasa ölecekti. Boşuna insanları "aşaği bakmayacağiz" diyerek galeyana getirdiler ve diğer devletler de çekilmek zorunda kaldı. Neden zengin daha çok kazanacaktı:F:F Fakir halk sadece Steve Jobs'ın ürettiği telefonla tweet atıp Jobs'ı eleştirsin:F

Yine geberdiniz işte. Galeyena gelmeselerdi diğer ülkelerle belki daha çok dronelar yapılabilirdi.

Neyse yine zenginler ölmedi:A

Yahu bilimle teknolojiyi birbirine nasıl ters düşürdü bunlar inanılır gibi değil :F:F Sırf bunun için bile 5 puan kırmak gerek.

5/10 veriyorum Ariana Grande süpriz oldu. Konser sahnesi güzeldi:X
Filmdeki asıl süpriz Doğanay Şalgam Suyudur 😂😂😂😂

• Güldürdün
Reactions: Forumdash