Başyapıt - 1 Die Hard / Zor Ölüm (1988) - Film Yorumları

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,735
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
0095016.jpg

Zor Ölüm - Die Hard (1988)

Türü: Aksiyon, Gerilim
Yönetmen: John McTiernan
Senaryo: Roderick Thorp (novel), Jeb Stuart (screenplay), Steven E. de Souza (screenplay)

Oyuncular:
Bruce Willis
Bonnie Bedelia
Reginald VelJohnson
Paul Gleason
William Atherton

IMDb Sayfası

Oscar Adaylıkları (4)
- En İyi Ses
- En İyi Ses Kurgusu
- En İyi Görsel Efekt
- En İyi Kurgu

Filmin Fragmanı

sürgünüm

Emekli
Reaksiyon puanı
65,193
Puanı
1,059
Forumda @cevaa reyiz dışında aksiyon filimlerinden pek hoşlanan yok ama ben başta Fast and Furious, Die Hard, Rambo ve The Transporter serisi olmak üzere bu tür filmleri her zaman büyük bir zevkle izlemişimdir.

Serinin ilk filminin verdiği tat apayrı gerçekten. İzlerken kendinizi John McClane'in yerine koyun (zaten bunu her filmde yapın) harika duygular hissedeceksiniz. Aksiyon, gerilim ve heyecanı her dakika zirvede tutan sıkılmadan izlenebilecek harika bir film.

Bruce Willis'in iyi oyunculuğunun yanında, Alan Rickman da çok iyi bir performans ortaya koyuyor. Hazır fırsatını yakalamışken bu kötü adamlar neden iyi adamı öldürebilecekken oyalanıp kendileri ölmeyi tercih ederler hiç anlamam. Hep iyinin kurtulacağını bilmek aslında bazen sıkıyor çocukken de Gargamel Şirinler'i her seferinde yakalardı ama her seferinde Şirinler bir şekilde elinden kurtulurdu bi kere de yeseydi ne olurdu zaten bir sürü Şirin var dimi ama. :) Ki dünyada bizi bu şekilde kandırdılar çocukken sonra büyüyünce bunalıma girdik. :)

Neyse sonuç olarak iyi bir filmdi.

9/10

cevaa

Emekli
Reaksiyon puanı
4,419
Puanı
911
Bu filmi bir türlü izleyemedim. Acayip seveceğim bi filme benziyor, inşallah Ramazan'da haftasonu sahur kuşağında izleyeceğim filmlerden biri olucak :D

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,735
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Aksiyon türünü sevdiğim söylenemez. Sebepleri de belli aslında @sürgünüm'ün dediği gibi hep iyi adamlar kazanır ve genellikle büyük ölçüde tahmin edilebilir şekilde gelişir olaylar. Küçükken Jackie Chan filmlerini falan severdim ama işte büyüdükçe anlamsız, sıradan bir tür haline geldi benim için aksiyon. Tabii her türde olduğu gibi bu türde de olumlu yönde istisnalar var. Bond serisi mesela buna örnektir, bir diğer örnek ise Die Hard'dı benim için.

Filmi ilk izlediğimde çok sevmiştim ama ilginçtir ikincisinde hiç tat alamadım. Bilmiyorum belki yanlış zamanda izledim ama epey boş geldi. Yine de puan verirken acımasız davranmadım aksine bol bol verdim çünkü ilk izlediğimde gerçekten sevmiştim ikincide tat alamamam benle ilgili olabilir. :)

Genel olarak yine tahmin edilebilir yönde gelişiyor olaylar. Bruce Willis ve Alan Rickman çok iyiler ama kadronun geri kalanı için aynı şeyleri söylemek zor. Müziklerin kullanımı güzel, replikler güzel falan ama açıkçası çok efsane sayılacak bir durumu da yok.

İlk izlediğimde 9 puan vermişim, ikincisinde 6 kadarlık değer biçtim. İkisinin ortalaması olsun. :)

7.5/10

Danger UA!

Tecrübeli Üye
Reaksiyon puanı
3,713
Puanı
560
Genelde pek iyi filmini göremediğimiz aksiyon türünün gelmiş geçmiş en iyi filmlerinden biri. Bugün neredeyse kullanılan tüm Amerikan filmi klişelerini bu filmde görebiliriz. Lanet olası federaller, Avrupalı teröristler, baş karakterin ailesiyle sorun yaşaması falan hepsi vardı.

Olayların nasıl gelişeceği tahmin edilmesine rağmen ben yine de heyecanlandım ve gerildim. Ayrıca John McClane'in hazırcevap bir tip olması sebebiyle bazı yerlerde güldürdü de. 2.kez izlememe rağmen tat aldım ve serinin diğer filmlerini de izlemeyi düşünüyorum müsait bir zamanda.

Bruce Willis'in oyunculuğu mükemmeldi bence. Hatta bu filmde kullandığı mimiklerle aksiyon oyunculuğuna yeni bir boyut kazandırdı bence. Yakın zamanda vefat eden Alan Rickman da filmi sırtlayan isimlerden biriydi.

Bu film de Mission Impossible, First Blood ve The Terminator 2'nin yanında aksiyon klasiklerim arasında yerini aldı.

8/10

gundix123

Favori Üye
Reaksiyon puanı
3,284
Puanı
459
Benim de aksiyon türünü pek sevdiğim söylenemez ama Die Hard serisi çocukluktan gelme bir sevgiden de kaynaklı değer verdiğim bir seri. Bu serinin ilk filmi de gerçekten izlenilmeyi hak eden bir film bana kalırsa.

Bruce Willis ve Alan Rickman filmin en büyük artılarıydı. İkisinin oyunculuğu da harika ama ben Alan Rickman'ın oyunculuğunu daha çok beğendim. Ses tonu bence çok iyi. Belki bizim dilimizde bu kadar havası olmaz ama İngilizce'ye gerçekten çok yakışıyor. Kendisini izledikten sonra Harry Potter izleme isteği de olmadı değil. Toprağı bol olsun çok büyük bir oyuncuydu. :(

Efektler de gayet iyiydi. Zaten senaryo açısından yeteri kadar başarılı olamayan aksiyon filmlerinin en büyük kozu. Bu kozu da iyi kullanmışlar bence.

Kısacası türünün başyapıtı bir film ve bu etkinlikte olmayı da gerçekten hak ediyor. Beklentiyi yüksek tutmadan izlenilirse daha çok beğenileceğine inanıyorum. :)

Puanım: 8.5/10

MEnes

Moderatör
Reaksiyon puanı
19,072
Puanı
860
Aksiyon türünün klasiklerinden olan bu yapımı ben de önceden izlemiştim. Genel olarak sevdiğim bir seriydi. Diğer filmlere oranla bu film kalite olarak biraz daha yukarılarda tabi. Sıkmadan kendini izlettiren bir film olmuş. Senaryo olarak pek de üst düzey bir şey beklemiyordum zaten, öyle de oldu. Ama aksiyonu, gerilimi iyi yedirmişler. Karakterin başına gelenleri, çektiği zorlukları biz de yaşadık izlerken. Başarılıydı o yönden.

Genel olarak sevdiğim bir oyuncu Bruce Willis. Bu filmde tabi genç biraz ve gerçekten başarılı bir iş çıkarmış. Yer yer güldürdü, aksyion sahnelerinde ise epey başarılıydı. Kötü adamı oynayan Alan Rickman'ın karakteri de karizmasıyla ve diyaloglarıyla başarılı bir karakter olmuş. Oyuncu Severus Snape karakteriyle zaten Harry Potter'da bizi mest etmiş bir abimizdi. :( Bu karakteri de layığıyla yansıtmış. Güzelliğiyle Bonnie Bedalia biraz dikkat çekti. Onun sahnelerinde gözüm ona kaydı yani. :)

Yıılna göre başarılı bir şekilde yansıttıkları asıl şey görsel efektler. Hani bu işte cidden iyi iş çıkarılmış. Bu kadar beklemezdim o zamanlarda çekilen bir film için. Çatışmalarda, patlamalarda falan sırıtan bir sahne yoktu. Müziklerde o kadar ilgimi çeken bir track olmadı. Normal düzeydeydi genel olarak.

Sonuç olarak aksyion türünün öncülerinden olan bu klasik yapımı beğendim. Türe ilgim öyle aşırı değil ama takip etmeye çalışırım kaliteli olanlarını. Bu da onlardan biriydi. :)

8/10

Çiğdem

Emekli
Reaksiyon puanı
123,731
Puanı
1,060
ayyy nasıl erkeksiniz siz bee aksiyon türü sevilmezmi hiç ayoll dizi olsun film olsun vazgeçilmezim aksiyondur :Zyabancı filmlerde fantastik, süperkahraman ve aksiyon üçlüsünü tek geçerim , bruce zaten bu rolleri en iyi oynayabilen bir kişi jason statham gibi, ayrıca bu filmde bruce sylvester stallonenin oynadığı rambo karakteri gibiydi vucudu helikopterler falan :F ayrıca yılına göre muhteşem bomba efekleri kullanılmış günümüzdeki türk dizileri çizgi film gibi yapıyor :F daha önceden izlediğim bir filmdi çoğu bruce wills filmlerini izlemişimdir ama sağlıklı yorum için tekrar izledim buram buram aksiyon kokan rambo filmini aratmayan harika bir eser ayrıca alan rickmanın karizmasınıda es geçmemek lazım tabi birazda spoide bölümü anlatayım:Z:Z:Z
hahahha brucenin polis arabalarını gördüğünde onu kurtarmaya gelicekler diye sanıp sevinip sonra onların başka yöne gittiğini gördüğünde kızması bu filmin en hoş yeri bence :F ve sarısın adamla kavga sahneside çok iyi ve çatışma sahnesi çok iyi bir aksiyon filmi gerçekten :Z

rickman çok iyi bir oyuncu ve çok karizmatik bruceyi kandırdığı anlarda çok iyi oyunculuk gösteriyor buruceninde ona boş silah vermeside akıllıcaydı rickmanın öldüğü sahnede çok iyiydi ömrücek adamdan mericeyni andırıyor :F burucenin eşinin kameramana tokat sahnesi harika hahaha :F
10/10
@OzaN @gundix123 @sürgünüm @cevaa @MEnes @Danger UA!

MEnes

Moderatör
Reaksiyon puanı
19,072
Puanı
860
ayyy nasıl erkeksiniz siz bee aksiyon türü sevilmezmi hiç ayoll dizi olsun film olsun vazgeçilmezim aksiyondur :Zyabancı filmlerde fantastik, süperkahraman ve aksiyon üçlüsünü tek geçerim , bruce zaten bu rolleri en iyi oynayabilen bir kişi jason statham gibi, ayrıca bu filmde bruce sylvester stallonenin oynadığı rambo karakteri gibiydi vucudu helikopterler falan :F ayrıca yılına göre muhteşem bomba efekleri kullanılmış günümüzdeki türk dizileri çizgi film gibi yapıyor :F daha önceden izlediğim bir filmdi çoğu bruce wills filmlerini izlemişimdir ama sağlıklı yorum için tekrar izledim buram buram aksiyon kokan rambo filmini aratmayan harika bir eser ayrıca alan rickmanın karizmasınıda es geçmemek lazım tabi birazda spoide bölümü anlatayım:Z:Z:Z
hahahha brucenin polis arabalarını gördüğünde onu kurtarmaya gelicekler diye sanıp sevinip sonra onların başka yöne gittiğini gördüğünde kızması bu filmin en hoş yeri bence :F ve sarısın adamla kavga sahneside çok iyi ve çatışma sahnesi çok iyi bir aksiyon filmi gerçekten :Z

rickman çok iyi bir oyuncu ve çok karizmatik bruceyi kandırdığı anlarda çok iyi oyunculuk gösteriyor buruceninde ona boş silah vermeside akıllıcaydı rickmanın öldüğü sahnede çok iyiydi ömrücek adamdan mericeyni andırıyor :F burucenin eşinin kameramana tokat sahnesi harika hahaha :F
10/10
@OzaN @gundix123 @sürgünüm @cevaa @MEnes @Danger UA!
Çok sinema izleyenler için aksiyon türü biraz daha geride kalıyor. Öyle senaryolar görüyorsun ki klişe aksiyon filmleri tatmin etmiyor bir süre sonra. :A O dediğin türleri izlerim ben de ama öyle en sevdiğim tür olmazlar genelde. :) Kaliteli filmleri de var tabi, klasikleşmiş aksiyon filmleri yok değil. Ama genel olarak baştacı yapılacak tür değildir yani. :)

Çiğdem

Emekli
Reaksiyon puanı
123,731
Puanı
1,060
Çok sinema izleyenler için aksiyon türü biraz daha geride kalıyor. Öyle senaryolar görüyorsun ki klişe aksiyon filmleri tatmin etmiyor bir süre sonra. :A O dediğin türleri izlerim ben de ama öyle en sevdiğim tür olmazlar genelde. :) Kaliteli filmleri de var tabi, klasikleşmiş aksiyon filmleri yok değil. Ama genel olarak baştacı yapılacak tür değildir yani. :)
sizin içiniz çürümüş bence şimdiden dede olmuşsunuz :A:A:A