Showtime Dexter: New Blood - Dizi Yorumları

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,676
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Blogda sezon yorumumda final görüşlerimi de dile getirmiştim. Fakat buraya uğramaya fırsat olmadı. (İlk başta uğramama sebebim spoiler yememe arzusuydu elbette. :A)

Ben finali beğendim. Öfkelenmesi, kızması, küfretmesi çok kolay bir finaldi ve bir miktar ben de bu hisleri yaşadım ama oturup mantıklı düşününce diziyi çok iyi tamamlayan bir final oldu.

Dexter gelmiş geçmiş en sevdiğim dizi karakterlerinden biri. Fakat kabul etmek gerekir ki bir seri katildi. Dünyayı daha iyi bir yer yaptı fakat yine de bu uğurda pek çok masum insanın ölmesine neden oldu. Kendi kardeşi de dahil... Harrison'ın başına gelenler de aslında tamamen Dexter'ın maceralarının sonucuydu...

Bu final Dexter'ın yanlışlarını bir kez daha görmemizi sağladı. Evet niyeti kötü değildi ve kendince her zaman haklıydı ama masum olarak ölen pek çok insan daha da haklıydı... En son ölen koç dahil...

Tabii daha çok kızdıran nokta Harrison'ın bu kadar hain bir vatandaş olması oldu. :A Babasını acımayıp öldürmesi üzücü bir son oldu. En azından kaçmasına izin verseydi, öldürmesi ve sonrasında da Jessica'nın gidip Harrison'ı kollaması anları hoşuma gitmedi...

Efsane bir diziye yakışan efsane bir devam dizisi oldu. Keşke daha da devam etseydi New Blood olarak...

9/10

• Beğendim
Reactions: Forumdash

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
@izleryazar pardon @bazinga belli ki gayet beğenmiş. :A
Beğenmiş aynen, sitede de görmüştüm sanırım, şimdi hatırladım. :A @bazinga siteyi boşluyor hep, sürekli blog sitesine çalışıyor. :A Beğenmiştir kendisi zaten, beğenilmeyen şeyleri de beğenebiliyor ya da tam tersi. Olsun, belki bir önceki final daha bir hayal kırıklığı olmuştur. :A

• Güldürdün
Reactions: Sherlock

Sherlock

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
47,672
Puanı
1,060
  • Güldürdün
Reactions: Araf and bazinga

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,676
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Beğenmiş aynen, sitede de görmüştüm sanırım, şimdi hatırladım. :A @bazinga siteyi boşluyor hep, sürekli blog sitesine çalışıyor. :A Beğenmiştir kendisi zaten, beğenilmeyen şeyleri de beğenebiliyor ya da tam tersi. Olsun, belki bir önceki final daha bir hayal kırıklığı olmuştur. :A
Evet, ona 7 vermişim. :A

• Güldürdün
Reactions: Araf

Forumdash

Favori Üye
Reaksiyon puanı
38,907
Puanı
1,060
@bazinga henüz konuya teşrif etmedi. Muhtemelen henüz diziyi bitirmedi, spoiler yemek istemiyor. :A Your Honor'un final bölümünü beğenen birisi olduğunu düşünürsek, hani beğenebilir de final bölümünü. :A Dizi konusunda şaşırtıcı olabiliyor. :A
Ben ilk bölümde bırakmiştim diziyi:A
------

Hani bölümlerin ortalamalarını alırsak, büyük bir bölümüne 10 vermiş gibisin. :A Genel olarak son bölüm ortalamayı biraz düşürüyor. :A @Sherlock, forumdash bak, bol keseden puan vermiş hep. :A
Neye bol keseden vermişim(b)

• Güldürdün

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
  • Güldürdün

Forumdash

Favori Üye
Reaksiyon puanı
38,907
Puanı
1,060
Final gerçekten de sinir bozucuydu, çok zorlamaydı, hani ilah-ı adalet gibi dini diziler olur ya, ona benzer şekilde bitti. Hem sinir bozucu, hem de komik. :A
------

@bazinga için diyorum onu, yanlış anlaşıldı sanırım. :A
AHahaİlk bölüme baktiğim için baya spoiler yedim ben ama:F

• Güldürdün

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
Dexter, sekiz sezon boyunca yayınlanmış olan anti kahramanın hikayesi. Seri katil dostumuzun hikayesi sekiz sezon boyunca su gibi akıp gitmişti ama tabii son sezonun özellikle final bölümü hayal kırıklığına uğratmıştı. Hatta kolay kolay sinir olmayan ben, son dakikalarını ileri sardıra sardıra bitirmiştim. Yıllar sonra dizi, bu mini diziyle geri dönüş yaptı.

Bu mini dizide Florida'nın o sıcak iklimi yok, New York'ta küçük bir kasabada geçiyor, Iron Lake denilen bir bölgede. Dizi boyunca sıcaklığı değil, bol bol kar görmek mümkün. Cesur sahne de görmek mümkün değil dizi boyunca, o derece ileri giden bir dizi olmadı on bölüm boyunca. Magazinsel olaylar yok denecek kadar az. Hani western filmleri olur ya kasabada geçen, işte o tarzda ilerledi. Gereksiz sahne yok denecek kadar azdı, karakter de azdı. Eski dostları da arada görmek mümkün ama genel olarak yeni oyuncular üzerine kuruluydu.

Dizinin alanı dardı, çok geniş bir dizi değildi. Her bölüm film gibiydi ve hiçbir bölüm yine bir saatin üzerine hiç çıkmadı, hatta 50 dakikanın altına düştüğü oldu. Görüntü kalitesi, film kalitesini andırıyordu. Hani film gibiydi bölümler, bölüm içindeki detaylar ve tabii arada yapaylık da vardı eskiyi hatırlatmasının da etkisiyle tabii, aynı zamanda mantık hataları da vardı, devamlılık hataları gibi. Dokuz bölüm boyunca genel olarak aktı gitti ama yine tabii ki onuncu, yani son bölümüyle senaristler yine cesur davranmış. Senaristlerin beğeniye göre değil, tamamen kendi planladıklarına göre gitmeleri cesur.

Dexter'ın karakter gelişimine baktığımızda bir önceki diziye göre çok daha farklı. Bu kez bulunduğu ortama karşı yabancı değil, daha yakın duruyor. Sürekli kaşlarını kaldırıyor ve gülüyor, yani ortama biraz yapaylık da katıyor. Aslında yabancılığını bu tavırlarında gizliyor. Sonuç olarak bir de Harrison karakteri dahil oluyor diziye, ki önceki dizide de Dexter'ın oğlu oluyor karakter. Küçük küçük detayların da büyümesine neden olan bir karakter. En azından sonu, bir önceki dizinin sonuna göre daha iyiydi ama tabii karakteri düşündüğümüzde hayal kırıklığı büyüdükçe büyüyor.

Michael C. Hall çok iyi bir oyuncu; gerek Six Feet Under'da, gerekse de Dexter'da oyunculuğunu konuşturdu. Umarım bu diziden sonra da sık sık görmeye devam ederiz. Bilhassa Dexter'ı canlandırması çok iyiydi, karakteri adeta yaşadı.

Sekizinci bölümde Dexter bacağında vuruldu, dokuzuncu bölümde hiçbir şey yokmuş gibi devam etti. Dizideki devamlılık hatası buydu, dikkat edilmemiş. Kurt Caldwell karakteri de dizinin kilit karakterlerinden oldu. Belki de Dexter'la uğraşan en psikopat karakterlerden birisi, belki de en psikopatı. Bu kez yalnız başına olduğu için haliyle zorlanacaktı, zorlandı da. Kurt fazlasıyla güçlü de bir karakterdi ve Dexter paslanmıştı ya da Jim Lindsay olarak yaşlanmıştı.

Death Note'un sonu geldi aklıma. L mağlup edememişti Light'ı, gitti Near mağlup etti. Bu da bu hesap oldu dizide. Dexter'ı Maria mağlup edemedi, Angela mağlup etti. İlginç bir detay oldu dizide. Koskoca Maria mağlup edemedi, kasaba polisi mağlup etti. Gerçi Debra'nın sayesinde mağlup edebilmişti. Şimdi ise yalnız başına kaldı, mağlup eden de tüfek aldığı oğlu Harrison oldu.

Dexter'da "New Blood" ismini verdiği bir bölüm vardı, öyle başladı dizi ve öyle bir bitiriş ki, bir daha başlamayacak bir bitirişti. İzleyici için sanırım tokat gibi bitiriş. Belki de en başından beri böyle yapacaklardı ama Debra ile yetinmeyi tercih ettiler. Böyle bir sonu görünce üzülüyor insan, sonuç olarak dizinin yeniden başlama ümidi sona erdi. Belki "Harrison" olarak başlar yıllar sonra, o da belki. Belki o dürtüleriyle birlikte başlayabilir. Belki de bu son; hem Dexter için, hem de Harrison için bir sondur.

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
Dexter vs. Breaking Bad

Breaking Bad ile Dexter'ın sonları hemen hemen aynı aslında ama işleniş yönünden Dexter, Breaking Bad'e göre kötüydü. Walter White öldürüldü final bölümünde ama efsane bir şekilde öldü, hiç kimse tepki de gösteremedi. Walter olayı başka bir boyuta taşıdı çünkü, iyilikten kötülüğe doğru keskin dönüş yaptı ya da "kötülük" demeyelim de, güce kaptırdı kendisini. O kadar mükemmeldi ki karakter gelişimi, o mükemmel karakter gelişimi mükemmel bir şekilde son verildi. Bu mükemmel karakter gelişimine bir son Dexter'la verilmedi.

Hani baktığımızda Walter'ın sonu geleceği en başından belliydi, hastalık tekrar nüksetti, uzadı gitti ve efsane bir şekilde son. Dexter kaçtıkça kaçtı, sanki devamının geleceği izlenimi verildi ve sonu bu diziyle oldu. Hatta bu diziyle de o izlenim verildi. Dokuzuncu bölüme kadar insani bir Dexter gördük ama sonra karşımıza insanlıktan çıkmış bir Dexter çıktı. Mesela Dexter'ın insanlıktan çıkmasının uzadıkça uzatılması, sonunda da efsane bir şekilde son verilmesi gerekirdi bence. Dexter'ın insani yönüne ağırlık verilmesi, sonra da bir anda değişmeye başlaması hiç olmadı. O denge bence iyi ayarlanmadı, ki tepki de bu yüzdendi.

@bazinga, @Forumdash.

• Beğendim

Forumdash

Favori Üye
Reaksiyon puanı
38,907
Puanı
1,060
Dexter vs. Breaking Bad

Breaking Bad ile Dexter'ın sonları hemen hemen aynı aslında ama işleniş yönünden Dexter, Breaking Bad'e göre kötüydü. Walter White öldürüldü final bölümünde ama efsane bir şekilde öldü, hiç kimse tepki de gösteremedi. Walter olayı başka bir boyuta taşıdı çünkü, iyilikten kötülüğe doğru keskin dönüş yaptı ya da "kötülük" demeyelim de, güce kaptırdı kendisini. O kadar mükemmeldi ki karakter gelişimi, o mükemmel karakter gelişimi mükemmel bir şekilde son verildi. Bu mükemmel karakter gelişimine bir son Dexter'la verilmedi.

Hani baktığımızda Walter'ın sonu geleceği en başından belliydi, hastalık tekrar nüksetti, uzadı gitti ve efsane bir şekilde son. Dexter kaçtıkça kaçtı, sanki devamının geleceği izlenimi verildi ve sonu bu diziyle oldu. Hatta bu diziyle de o izlenim verildi. Dokuzuncu bölüme kadar insani bir Dexter gördük ama sonra karşımıza insanlıktan çıkmış bir Dexter çıktı. Mesela Dexter'ın insanlıktan çıkmasının uzadıkça uzatılması, sonunda da efsane bir şekilde son verilmesi gerekirdi bence. Dexter'ın insani yönüne ağırlık verilmesi, sonra da bir anda değişmeye başlaması hiç olmadı. O denge bence iyi ayarlanmadı, ki tepki de bu yüzdendi.

@bazinga, @Forumdash.
Adam zaten kanserdi ölecekti er yada geç. Dexter'ın kimse ölmesini istemedi. O yuzden beğenmiyor kimse:A Ölmesin Dexter. Ölemez o :A

• Beğendim

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
Adam zaten kanserdi ölecekti er yada geç. Dexter'ın kimse ölmesini istemedi. O yuzden beğenmiyor kimse:A Ölmesin Dexter. Ölemez o :A
Tam olarak bundan bahsediyordum işte ben. Hani Dexter'ı Walter gibi çıkmaz sokağa soksalar tamam da, bir anda çıkmaz sokağa soktukları için milletin hoşuna gitmiyor bu durum. Walter'ı düşün; hastalığı nüksettikten sonra neler neler yaptı da soğuttu kendisinden, olaylar öyle gelişti ki, çıkmaz sokaktı. Hele bu çıkmaz sokak en az sekiz bölüm sürdü, bir anda olmadı. Hank'in tuvalette olayı çözdüğü bölümle birlikte başladı tabii her şey ama bu dizide tam olarak böyle gelişmedi olaylar. :D

• Beğendim

Forumdash

Favori Üye
Reaksiyon puanı
38,907
Puanı
1,060
Tam olarak bundan bahsediyordum işte ben. Hani Dexter'ı Walter gibi çıkmaz sokağa soksalar tamam da, bir anda çıkmaz sokağa soktukları için milletin hoşuna gitmiyor bu durum. Walter'ı düşün; hastalığı nüksettikten sonra neler neler yaptı da soğuttu kendisinden, olaylar öyle gelişti ki, çıkmaz sokaktı. Hele bu çıkmaz sokak en az sekiz bölüm sürdü, bir anda olmadı. Hank'in tuvalette olayı çözdüğü bölümle birlikte başladı tabii her şey ama bu dizide tam olarak böyle gelişmedi olaylar. :D
Hayır Dexter'da kaç kişi Dexter'ı buldu ama Dexter icabına baktı:A 2.sezonda yakalanacaktı Dexter. Önce zenci erkek polis sonra onun bi üstü olan kadın komser yakalamişti:A

Dexter da aniden olmadı. Ben şunu savunuyorum. Dexter ölmemesi gereken bir karakterdi. Ama adamlar hikayeyi bitirmek için boş yere öldürdüler.

• Beğendim

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,676
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Dexter vs. Breaking Bad

@bazinga, @Forumdash.
Her dizinin gidiş şekli farklı. Dexter son bölümde yaptıklarını can havliyle kendini ve oğlunu korumak için yaptı. Bence Dexter sonuna kadar izleyiciyle karakteri bütünleştirme konusunda çok başarılıydı.

Başarısız olduğu nokta Harrison'ın kararındaydı. Kaçmasına izin verse daha anlaşılır daha makul bir tepki olurdu. Fakat karakteri cezalandırıp net bir final yapmak istediler. Bunu daha etkin bir yolla yapabilirler veya Harrison'a daha güçlü bir motivasyon verebilirlerdi...

• Beğendim

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
Hayır Dexter'da kaç kişi Dexter'ı buldu ama Dexter icabına baktı:A 2.sezonda yakalanacaktı Dexter. Önce zenci erkek polis sonra onun bi üstü olan kadın komser yakalamişti:A

Dexter da aniden olmadı. Ben şunu savunuyorum. Dexter ölmemesi gereken bir karakterdi. Ama adamlar hikayeyi bitirmek için boş yere öldürdüler.
Dexter'da aniden olma olayını şundan bahsediyorum, her şey normal gidiyor, kaçıp kurtuluyor ama son anda olayların seyri değişiyor. Bilhassa mini dizide bunu yaptılar, her şey normal gitti ama son anda, son bölümde hikayenin akışı değişti. Sekizinci sezon mesela Debra'nın ölümü üzerine kuruluydu ama ölümü çok zorlama oldu, aynı şekilde şimdi de Dexter'ın ölümü. Aslında tamamen Dexter'ı öldürmek için kurgulanan, hayranları ümitlerini yeşerten değil, bitiren bir mini dizi oldu. Gerçi bunun sunuşu sinir bozucu olsa da, en azından sekizinci sezondaki sunuştan daha iyiydi. En azından sahneyi atlamaya gerek duymadan izledim ama sinir de bozucuydu.

Bu arada bence yedinci sezonda Maria vurulmasaydı da, sekizinci sezonda olayları çözmeye başlasaydı tam olarak ve tamamen kaçış hikayesi olsaydı daha iyi olurdu. Gerçi Dr. Vogel karakterinin hikayesi için sekizinci sezon gerekiyordu ama o da yedinci sezonda sunulabilirdi. Araya Hannah karışınca mevzu uzadı gitti.
Her dizinin gidiş şekli farklı. Dexter son bölümde yaptıklarını can havliyle kendini ve oğlunu korumak için yaptı. Bence Dexter sonuna kadar izleyiciyle karakteri bütünleştirme konusunda çok başarılıydı.

Başarısız olduğu nokta Harrison'ın kararındaydı. Kaçmasına izin verse daha anlaşılır daha makul bir tepki olurdu. Fakat karakteri cezalandırıp net bir final yapmak istediler. Bunu daha etkin bir yolla yapabilirler veya Harrison'a daha güçlü bir motivasyon verebilirlerdi...
Dizinin gidişatı aslında genel olarak bence Dexter'ın hikayesine son vermeye yönelikti, ki "bence" bile değil, direkt öyle. Dexter acemilik yapar, hata üstüne hata yapmaya başlar, açık verir; küçük kasabada zeki ama yerinde sayan görevli Dexter'ın aslında kim olduğunu bulur. Bunun sebebi de, Harrison'ın madde kullanımı sonrası Dexter'ı ifşa etmesi gibi gibi.... Küçük bir detay büyür aslında. Harrison'a aldığı tüfekteki kurşun, Dexter'ı bulur. Biraz da Your Honor'daki sona benzedi, döndü dolaştı aynı kurşun geldi buldu sahibine gibi... Dexter da bir yerde oğlunu korumanın yanı sıra, kendisine benzetip ve kaçmaya çalışıp bencillik yaptı. Karakter bu sezon bencilleşti ve aslında her şey Harrison ile başladı, bilhassa akıttığı ilk kanla hatta. Kurguya baktığımızda tamamen Dexter karakterine son verme üzerineydi ve bu yüzden hayal kırıklığına büründü izleyici.