Dağ 2 Oyuncuları Tekrar Buluştu!

Sherlock

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
47,696
Puanı
1,060
Ne anlatıyor o zaman? :D Belli miktarda milliyetçilik olması doğal da bu filmlerde milliyetçilik dışında bir şey göremedim ben. Niyet farklı olabilir de sonuç öyle olmuş bence. Dağ 2'de gazeteci aracılığıyla biraz eleştirel bakmaya da çalışmış gerçi ama onu da becerememiş bence.

Birinci filmi çok önce izlediğim için neredeyse hiç hatırlamıyorum, zaten ikinci filmle arasında bütçe dolayısıyla ciddi kalite farkı var. İkinci filmden bahsediyordum, gerçi onu da çıktığı yıl sinemada izlemiştim. Yani onu da çok net hatırlamıyorum ama çok etkilenmiştim ve çok başarılı bulmuştum.

Bu ülkenin bulunduğu konumu ve bunun artılarını/eksilerini, filmin geçtiği bölgenin şartlarını, askerliği (oralarda askerlik yapanlar, çok gerçekçi olduğunu söylüyor filmin bu konuda gördüğüm kadarıyla) anlatıyorlardı. Dediğin gibi gazeteci üzerinden ve oradaki kadınlar üzerinden kadının ne kadar değersizleştirildiğini anlatıyorlardı. Haberciliğin önemini anlatıyorlardı ve en önemlisi bir operasyon filmiydi. Çekilen sahneler, ses miksajı, görüntü yönetimi falan baya başarılıydı. Bir askeri filmden öncelikli olarak teknik kalite beklerim ben şahsen, bu filmden de beklediğimi almıştım.

IMDb puanının fazla yüksek olduğu konusuna katılıyorum bu arada. Oy veren Türkler muhtemelen sadece Türk işleri ile kıyaslayarak puan veriyorlar.

Sherlock

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
47,696
Puanı
1,060

Sayın admini oyuna getirmeye çalışıyorlar. :A @bazinga

tumblr_p1mhxe4Dqm1ujmvy2o1_500.jpg

• Güldürdün
Reactions: xdragxx

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,731
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Bu unsurların neredeyse tamamını yabancı filmlerde de görürsün. Yerli filmlerde olunca gözüne batması da ilginç doğrusu. Askeri film yaparsın, gerçekler üzerine gidersin, tarih anlatırsın ve "milliyetçilik" ve "dini duygular" denir. Gerçekten ilginç. Askeri filmden milliyetçilik, tarih üzerine göndermeler yapan bir film olmasını beklersin, milliyetçiliğe haliyle oynar. Yabancı filmlerde de durum aynı, onlar da Amerikan milliyetçiliği yapıyor bu mantıkla. Bence ön yargıyla yaklaşıyorsun. Askeri film tarzı bir şey olursa, muhtemelen hep "milliyetçilik" yapıyor diyeceksin. Göktürk üçlemesi çıkaracak Alper Çağlar, muhtemelen tarih üzerinden olduğu için "milliyetçilik" yapıyor diyeceksin ve onu da beğenmeyeceksin muhtemelen. Ön yargı, yapacak bir şey yok.

Panzehir, askeri temalı bir film olmadığı için ve milliyetçilik barındırmadığı için muhtemelen az da olsa beğenebilirsin.
Yabancı filmlerde de görüyorum zaten ve o filmleri de sevmiyorum. :D The Hurt Locker mesela 2000'lerdeki açık ara en kötü en iyi film Oscar'ı sahibi filmdir. Teknik açıdan Dağ ve Dağ 2'den daha güçlü olmasına rağmen onlardan da kötü bir filmdir.

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,731
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Birinci filmi çok önce izlediğim için neredeyse hiç hatırlamıyorum, zaten ikinci filmle arasında bütçe dolayısıyla ciddi kalite farkı var. İkinci filmden bahsediyordum, gerçi onu da çıktığı yıl sinemada izlemiştim. Yani onu da çok net hatırlamıyorum ama çok etkilenmiştim ve çok başarılı bulmuştum.

Bu ülkenin bulunduğu konumu ve bunun artılarını/eksilerini, filmin geçtiği bölgenin şartlarını, askerliği (oralarda askerlik yapanlar, çok gerçekçi olduğunu söylüyor filmin bu konuda gördüğüm kadarıyla) anlatıyorlardı. Dediğin gibi gazeteci üzerinden ve oradaki kadınlar üzerinden kadının ne kadar değersizleştirildiğini anlatıyorlardı. Haberciliğin önemini anlatıyorlardı ve en önemlisi bir operasyon filmiydi. Çekilen sahneler, ses miksajı, görüntü yönetimi falan baya başarılıydı. Bir askeri filmden öncelikli olarak teknik kalite beklerim ben şahsen, bu filmden de beklediğimi almıştım.

IMDb puanının fazla yüksek olduğu konusuna katılıyorum bu arada. Oy veren Türkler muhtemelen sadece Türk işleri ile kıyaslayarak puan veriyorlar.
Bence ilki çok daha güzeldi. Daha özgün bir filmdi içeriği çok güçlü olmasa da.

Ben operasyon filmlerini genelde sevmiyorum zaten. Teknik kalite benim için önemli olmayan bir yan unsur. Saydığın yan mesajlar çok havada kalmış, filmin güçlü bir mesajı yok. Tek olayı belli bir gerçekçilik sunması ama onu da çok etkili yollarla yapmıyor.

• Beğendim
Reactions: Sherlock

Sherlock

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
47,696
Puanı
1,060
Bence ilki çok daha güzeldi. Daha özgün bir filmdi içeriği çok güçlü olmasa da.

Ben operasyon filmlerini genelde sevmiyorum zaten. Teknik kalite benim için önemli olmayan bir yan unsur. Saydığın yan mesajlar çok havada kalmış, filmin güçlü bir mesajı yok. Tek olayı belli bir gerçekçilik sunması ama onu da çok etkili yollarla yapmıyor.

İşte bence de ilk filmin teknik kalitesi çok gerideydi, öyle olunca da sevemiyorum bu tarz filmleri.

Bu tarz filmlerde yan unsurdan biraz daha fazlası bana kalırsa. Sinemada izlediğim için benim açımdan etkileyicilik dozu da artmış olabilir filmin, bu tarz filmleri sinema salonunda izleyip o sesleri çok daha yakından duyunca filmin etkileyicilik dozu da artıyor haliyle.

Araf

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
Yabancı filmlerde de görüyorum zaten ve o filmleri de sevmiyorum. :D The Hurt Locker mesela 2000'lerdeki açık ara en kötü en iyi film Oscar'ı sahibi filmdir. Teknik açıdan Dağ ve Dağ 2'den daha güçlü olmasına rağmen onlardan da kötü bir filmdir.
İyi eleştiri yapan birisin, milliyetçilik kısmına takılman gereksiz geldi bana. "Senaryoyu başarısız buldum, teknik açıdan yetersizdi, oyunculuklar kötüydü" tarzı yorum yapsan tamamdı da, bu kısım olmadı bence. Sonuç olarak birçok filmde milliyetçilik vurgusu yapılır, yapılması da doğaldır. Bazı filmler sürekli kendi ülkesini eleştiren insanlara gerçekleri haykırmak adına da yapılıyor, düşündürmek de ekleniyor için içine. İçine de başarılı bir senaryo, başarılı teknik açılar ve başarılı oyunculuklar ekleniyor. Bu film, bana göre böyle bir filmdi. Son olarak ikinci dünya savaşı filmlerine bakarsak, neredeyse hepsinde milliyetçilik vurgusu yapılır bu arada, onu da belirteyim.

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,731
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
İyi eleştiri yapan birisin, milliyetçilik kısmına takılman gereksiz geldi bana. "Senaryoyu başarısız buldum, teknik açıdan yetersizdi, oyunculuklar kötüydü" tarzı yorum yapsan tamamdı da, bu kısım olmadı bence. Sonuç olarak birçok filmde milliyetçilik vurgusu yapılır, yapılması da doğaldır. Bazı filmler sürekli kendi ülkesini eleştiren insanlara gerçekleri haykırmak adına da yapılıyor, düşündürmek de ekleniyor için içine. İçine de başarılı bir senaryo, başarılı teknik açılar ve başarılı oyunculuklar ekleniyor. Bu film, bana göre böyle bir filmdi. Son olarak ikinci dünya savaşı filmlerine bakarsak, neredeyse hepsinde milliyetçilik vurgusu yapılır bu arada, onu da belirteyim.
Senaryoyu başarısız buldum, teknik açıdan yetersizdi, oyunculuklar kötüydü. :D

İkinci Dünya Savaşı filmlerinin daha doğrusu savaş filmlerinin çoğunda savaşın insanlar üzerinde açtığı derin yaralar işlenir. Savaş eleştirisi vardır çoğunda. Milliyetçilik vurgusu taşıdığına katılmıyorum.

Araf

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
Senaryoyu başarısız buldum, teknik açıdan yetersizdi, oyunculuklar kötüydü. :D

İkinci Dünya Savaşı filmlerinin daha doğrusu savaş filmlerinin çoğunda savaşın insanlar üzerinde açtığı derin yaralar işlenir. Savaş eleştirisi vardır çoğunda. Milliyetçilik vurgusu taşıdığına katılmıyorum.
Ön yargı diyorum, başka bir şey demiyorum.

Bu filmde de savaş eleştirisi vardı ama işte, oraya parmak basmaya çalışıyorsan. Dümdüz savaş filmi değildi yani. Büyük de emek vardı. Bir de yabancı filmlerde savaş karşıtı bile olsa, hafiften bakış açısı sebebiyle milliyetçiliğe kayar, yani bu mantıklı da düşünmek gerekir bence. Bu filmi de muhtemelen IMDb'de yüksek puan olduğunu görüp izledin ama ön yargılı izledin. Kuş tutsalar ağızlarında, yine de yaranamazlardı sana. Kafanda ön yargı vardı çünkü.

Panzehir filmini izle ama Alper Çağlar'ın, onu belki sevebilirsin. Börü'yü izlesen, onu da sevmezsin muhtemelen ama Panzehir'i seversin belki, en azından bu filmlere göre. Göktürk çıkacak, onları da milliyetçilik olarak görüp sevmezsin muhtemelen. Tarihi bir film serisi olacak bu arada Göktürk serisi ve Ahmet Taşağıl, daha birçok danışman tarafından bilgilerle desteklenecek. Yine de tabii milliyetçilik olarak göreceksin o seriyi de. Neyse, o film hele bir kendini göstersin de.

• Güldürdün
Reactions: bazinga and xdragxx

xdragxx

Emekli
Reaksiyon puanı
28,367
Puanı
1,060
Siniri bozuldu @bazinga'nın, pes edip "güldürdün" attı. Tamam, @bazinga öyle attı da, @xdragxx niye "güldürdün" attı? :A
Ya adam milliyetçi yapımları sevmiyorum diyor Türk yabancı fark etmez hala ikna etmeye çalışıyorsun :A filmleri izlemedim ama %90 milliyetçi duyguları ön plana çıkaran bir filmdir :A

• Harika
Reactions: bazinga

Araf

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
Ya adam milliyetçi yapımları sevmiyorum diyor Türk yabancı fark etmez hala ikna etmeye çalışıyorsun :A filmleri izlemedim ama %90 milliyetçi duyguları ön plana çıkaran bir filmdir :A
İkna etmeye çalışmıyorum, "milliyetçi" vurgusu olmadan eleştirilebileceğini söylüyorum. Senaryo, teknik açı, kurgu vs. Kendisi de biliyor ama onu vurgulamasına eleştirim. Yoksa ikna etmek gibi bir amacım yok. :D

• Beğendim
Reactions: xdragxx