FK3 Celda 211 / Hücre 211 (2009) Film Bilgileri & Yorumları

destere

Favori Üye
Reaksiyon puanı
41,333
Puanı
1,059
bu filmde bitti artık @berkann diğer filmleri sıraya koysun:) film izleme konusunda müthiş hız aldım daha hızım kesilmeden bir kaç film devireyim diyorum :)

aksiyonu bol, heyecanı orta seviyede, bir kaç sahnesi zirve yapan, bir kaç yerde mantıktan uzaklaşan bölümler vardı..

karakterler iyi seçilmiş oyunculardan bazıları üst düzey performans ortaya koydu özelikle malamandre ve juan ı yakalayan releches karakteri çok iyiydi ,

genelde bu tarz mesaj araya serpiştiren o amaçla yola çıkılmış filmleri sevmem mesajı biz cımbızla seçmeliyiz verilen mesajı gözümüze sokmaları olmamış..

fazla ispan yollu! bir senaryoydu, özellikle eta gerillalarına, adi suç işleyenlerden çok daha fazla önem verildiğini iddia etmeye çalışan senarist, bu yöntemle ispanyol milliyetçilerine yaranmaya çalışmış gibi bir izlenim bıraktı?
eta tutuklusu liderin malamandrenin getirdiği karidesi ters çevirişi ve malamandreyi yakınlarıyla tehtit edişi mantığı zorlayan saçma bir diyaloğdu...

utrilla adlı gardiyan içerdeyken telefondaki yetkilinin juan a karısının öldüğünü söylemesi mantıksızdı amaç gardiyanı öldürdüp isyana teşvik etmekmiydi oysaki içerde zaten iki gardiyan var, ayrıca çok önem verdiklerini iddia ettikleri öldürülmekle tehtit edilen eta nın liderleri var? üstüne birde utrilaya koysunlarda! tam sinirlenelim diyemi düşündüler acaba :)) müdahale için gerekli şartlar zaten doğmuş durumda o karğaşaya ne gerek vardı anlamadım

mahkumların tv karşısında cezaevi önündeki olayları naklen seyredişi mantıksızdı televizyon serbest olsa bile mahkumların isteklerini kabul etmiş olsalar bile, her kanal yayına girmez kontrollü yayın yapılır
malamandre nin güç mücadelesi yapmadan tüm mahkumlar tarafından benimsenmiş olması ve isyanı yönlendirmede sıkıntı yaşamamış olması garip geldi ..

bir kaç kaliteli oyuncuyu seyretmek güzel oldu, genel anlamda sevmedim filmi bir kaç yeri heyecanlıydı
özellikle
juan ın utrillanın boğazını kesişi ..
ve sondaki baskın sahneleri çok iyiydi

puanım =7

Titanium

Favori Üye
Reaksiyon puanı
3,699
Puanı
461
tumblr_lrslc9rN5o1qewag8o1_500.jpg

Aslında bok yoluna gitti değimini bu filmde ki senaryo için kullanabiliriz. Resmen bir insanın hayatının bir günde değişmesine sebep olup ta ki elinde birşey kalmayıp onlardan birine dönüşmesi. Ve yine arka öğede kazanırken iyi kaybederken birini satıp tüm durumu çökerten hainler. 300 spartalıda ki o küçük yaratık aklıma geldi nedense o sahnede. :D

Kim haklı kim haksız diyemiyorsun, buda çok sinirbozucu yapmıştır herzaman işleri. Ana karakterimiz sürpriz yapmadı bence, elinde birşeyi kalmamış. İntikam almaktan başka şansı yoktu beklediğimizi yaptı. Filmde bir tek olayların başlangıcı olan adama bir türlü ısınamadım, nedenini bilmiyorum başka biri olsa daha iyi olurdu bence, tip, ses daha çok diyelim.

IMDb Puanı: 7.7
Sinemalar.com: 8.4
Film genel olarak bakıldığında çok çok iyi bir film değildi ama vermek istediği bir mesaj vardı ve bunu başardı bence, başaramasaydı zaten yukarıda ki puanlar 6'yı geçemezdi.
Benim Puanım: 8

sokak sanati

Favori Üye
Reaksiyon puanı
57,064
Puanı
1,061
Filmi izledim ve film dehşetül vahşetti. Öyle bir akıp gitti ki zaman ne olduğunu anlamadım. Çok başarılıydı. Konuda yorumları okumadan ouanlara bakınca şok olmuştum ama az bile verilmiş.
Anlatılmaz yaşanır diyerekte bit kez daha övelim. Ama bir sıkıntı var film sövdürüyor. Sinirden kudurtuyor. Hıçkıra hıçkıra ağlatmak istiyor.:(

Başlangıçta çok güzel başladı. Hiç sıkmadı zaten gerilim ve heyecan artınca bam başka oldu film. Arada ki başkarakterlerimizden Juan’ın aile yaşamınıda göstermesi eşiyle o mutlu mesut pozlar zaten bam başkaydı.
Tamam Elena'nın bebek düştü, Elena öldü hadi hadi Juan’a acı çektirmek istemediniz de onu da öldürdünüz ama abi Malamadre gibi bir karakteri son dakikada niye bu kadar çok sevdirip öldürüyorsun.:mad: Bu olaya söverim ben işte. Yaa kötüler niye kazandı bir açıklayın bunu bana.:bağır: Çok doldum şuan. Allah’tan elle tutulur bir kötü öldü de daha fazla haykırmadım.

Film mükemmeldi zaten oyunculara hiç girmeyeyim çünkü başroldeki iki elemanda dehşetti. Juan arada sırıtıyordu özellikle hapishaneyi ayaklandırdığı sahnede baya sırıttı içten oynayamadı ama başlarda o soğuk karakteri fena oynadı.
Zaten Malamandre almış başını gitmiş. Adam hem duruşuyla hem mimikleriyle hemde ses tonuyla role biçilmiş kaftan olmuş bayda oynamış.

Filmin müzikleri güzeldi. Her anı yaşatmak için çok cuk olmuş müzikler.

Filme puanım 9.5/10 dediğim gibi kötüler kazanamaz.:(

En iyi film, en iyi erkek oyuncu, en iyi yardımcı erkek oyuncu, En iyi senaryo, En iyi kurgu, En iyi müzik, En iyi sahne.
En iyi sahne adaylığı son sahne. Malamandre’nin Juan’ı kollarında ölürken izlemesi ve sözleri.

sürgünüm

Emekli
Reaksiyon puanı
65,193
Puanı
1,059
Filmi izlemeden önce çok fazla olumlu eleştiri okuduğumdan olsa gerek beklentimin altında kaldı. Film ispanyolca olmasaymış izlenmezmiş bence. İzlenebilir güzellikte ama abartılacak bir film değil. Başrol süper oynanmış, konu da güzel, yer yer dizivari bir havası var, Luis iyi oynuyor, ama hepsi bu.:)

İnsanın elindekiler gittiği zaman yapacak çok şeyi olduğu yada yapacak hiçbirşeyi olmadığında şartlar insanı öyle bir hale getiriyorki içinden bir canavar çıkarabiliyor. Film insanların hayatının bir anda nasıl değiştiğini anlatmış.

Aslında daha çok siyasi bir film ;

Açık açık bunu göstermiyor, ama üstü kapalı bir şekilde, siyaset iliklerine kadar işlendi, hükümetin yüzlerce kişiyi öldüren 3 ETA üyesini ölümden kurtarmak için, nasıl birkaç kişiyi öldüren yüzlerce mahkümları ve hatta masum insanları harcayabileceğini gösteriyor.

En etkileyici sahne ;

Esas oğlanın 6 aylık hamile karısının hapishane görevlisi tarafından çıkan isyandan sonra ölmesi.:(

Benim için film 7.7'dir. İyi Seyirler..

destere

Favori Üye
Reaksiyon puanı
41,333
Puanı
1,059
Filmi izlemeden önce çok fazla olumlu eleştiri okuduğumdan olsa gerek beklentimin altında kaldı. Film ispanyolca olmasaymış izlenmezmiş bence. İzlenebilir güzellikte ama abartılacak bir film değil. Başrol süper oynanmış, konu da güzel, yer yer dizivari bir havası var, Luis iyi oynuyor, ama hepsi bu.:)

İnsanın elindekiler gittiği zaman yapacak çok şeyi olduğu yada yapacak hiçbirşeyi olmadığında şartlar insanı öyle bir hale getiriyorki içinden bir canavar çıkarabiliyor. Film insanların hayatının bir anda nasıl değiştiğini anlatmış.

Aslında daha çok siyasi bir film ;

Açık açık bunu göstermiyor, ama üstü kapalı bir şekilde, siyaset iliklerine kadar işlendi, hükümetin yüzlerce kişiyi öldüren 3 ETA üyesini ölümden kurtarmak için, nasıl birkaç kişiyi öldüren yüzlerce mahkümları ve hatta masum insanları harcayabileceğini gösteriyor.

En etkileyici sahne ;

Esas oğlanın 6 aylık hamile karısının hapishane görevlisi tarafından çıkan isyandan sonra ölmesi.:(

Benim için film 7.7'dir. İyi Seyirler..
ben filmdeki kurtarma operasyonundaki mantığı tam çözemedim
@OzaN 7.7 li puanı kabul etmiyordu :)
o rakamı ya sekize yada yedibuçuğa yuvarlaman lazım :)

@sürgünüm etkinlik için 7.5 mu kabul edelim 8 mi küsüratlı alamıyoruz maalesef. :):)
bak uyarı gelmiş :)

gundix123

Favori Üye
Reaksiyon puanı
3,284
Puanı
459
Kendi açımdan hapishane filmlerini genel olarak sevdiğimden ve genel olarak forum tarafından da beğenilmesiyle beğeneceğime kesin gözüyle baktığım bir filmdi. Nitekim yanılmadım, gerçekten kaliteli bir filmdi.

Bence film daha ilk dakikasından izleyiciyi kendisine bağlıyor. Olaylar sonlara doğru daha belirgin bir şekilde gelişse de ben filmin başlarından, sonlarına göre daha fazla keyif aldım.

Filmin hikayesi oldukça iyiydi. Hayatın bir anda nasıl değişebileceğini senaryonun da yardımıyla güzel bir şekilde gösteriyor film. O yüzden senaryo da gerçekten iyiydi. Filmi izlerken çok nadir sıkıldığımı hatırlıyorum. Ama diğer arkadaşların da mantıksız gördüğü çoğu kısma katılıyorum. :)

Oyunculuklar başarılıydı. Genel yoruma katılıyorum bence de özellikle Malamadre'yi canlandıran oyuncu çok başarılıydı. Diğerleri de ortanın biraz üstündeydi diyebilirim.

Kısacası belli ortalamanın üstünde, kaliteli bir filmdi. İzleyen çoğu kişinin de beğenebileceği bir film.

Puanım: 8.5/10

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,932
Puanı
1,061
Web Sitesi
www.ataturkungencligehitabesi.com
Vay be ne filmdi ama. :D Avrupa filmlerine karşı hep önyargım var. Çoğunlukla soğuk bulurum ve dili çok itici gelir.

Velhasıl bu filmin ilk yarısında da değişen bir durum olmadı. ABD Ingilizce'sine alışmış olmamdan mıdır nedir kullandıkları dil kulağıma kaba geldi. Ve durağan bir şekilde ilerliyordu filmin ilk yarısı.

Ama filmin ikinci yarısı özellikle
Juan'ın karısı Elena öldükten sonra

Film kendini aştı. Hapishane aksiyonunu iyi şekilde kullandılar. Biraz Oz tarzıydı ve Oz'a yeniden başlamama sebep olacak, uzun zamandır ara vermiştim.

Yine de ne bileyim sanki senaryo derinliği yoktu. Ortada müthiş, olağanüstü bir senaryo pek göremedim.

Gerçekçilik "eh işte" düzeyinde, müzik nerdeyse hiç yok, dramatik yapıyı çok iyi bir şekilde sunmuşlar ama yalan yok. Hafif gözümden yaş gelmedi değil.

Tabi şurayı saçma ve gereksiz buldum

Görevlilerin Juan'ın gardiyan olduğunu ifşa etmesi ve dosyayı vermesi. Kime ne yarar sağladı? Ne olursa olsun ifşa olunduğu an öldürülme riski vardı. Resmen git öldür der gibi verdiler dosyayı.

Hollywood hayranlığıma da verebilirsiniz ama bence bu filmi Hollywood yapsaymış gelmiş geçmiş en iyi filmlerden birisi olabilirmiş.

Son olarak Juan'ı 211 nolu odada ilk bulan psikopat mahkumun ses tonunu çok beğendim. Dizi karakteri olsa uzun süre unutulmazdı o adam. :D

Karakterlerin sağlamlığı hatrına

7/10.