MEnes

Moderatör
Reaksiyon puanı
19,073
Puanı
860
Oha oha hain kütük ciddiyetten bahsediyor.. @MEnes
Kütük haklı bu konu ciddi bir konu, bu konu sanat dolu olması gereken bir konu... Bu konuda bizim goygoylarımız sırıtır... Hele bir de final sezonundayız.... Burada gereksiz boşlara yer yok... @Sherlock @MasacRE

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,676
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
6x1 6x2

Önceki yorumumda da yazdığım gibi Breaking Bad evreni kalitesini çok özlemişim. Bu kalite çok başka seviye gerçekten, yönetmenlik şovunu izlemeye başladık çabucak...

Yalnız sorun şu ki diziyle ilgili pek çok şeyi unutmuşum. Önceki sezonun son bölümlerinde efsane ötesi şeyler izlediğimizi hatırlıyorum ama onların ne olduğunu hayal meyal hatırlıyorum ve parçaları birleştirmeye çalışıyorum. Dile kolay iki küsür sene geçmiş. Kaldı ki o sezon da 1.5 sezonluk aranın ardından gelmişti... Dizilerin sezon arası işini bu kadar salmaları biraz fazla abartılı olmaya başladı...

İlk iki bölüm genel olarak alışıldık Better Call Saul açılışlarındandı. Konu her zamanki gibi yavaş yavaş başladı. 3-5 bölüm sonraya zirve bölümler başlar muhtemelen. Umarım Breaking Bad final sezonu seviyesinde pek çok bölüm bizi bekliyordur...

Unutma payı olarak bol keseden vereceğim puanları. :A

9/10 9/10

• Beğendim
Reactions: Sherlock and MEnes

MEnes

Moderatör
Reaksiyon puanı
19,073
Puanı
860
6x2

İlk bölümün üstüne temponun ve gerilimin hafif hafif arttığını gösteren daha sert bir bölümdü...

Nacho'nun hikayesi bu sezonun kilit noktalarından birisi olacak belli ki. Çünkü tüm kartel olaylarının merkezinde kendisi var... Herkes onun peşinde ama onun başka dertleri var. İlk bölümde şüphelenmiştim izlendiğine dair ve yanılmadım. Çünkü o gerilim dolu sahneler boşa değildi muhakkak birileri onu takip ediyordu.. O yerel olan adam Gus'ın mı yoksa Salamanca'ların adamı mı pek anlaşılmadı ama Gus Güney'de Nacho'nun izini kaybetmemek için tutmuş gibi duruyor. Nacho ve ikizlerin sahnesi çok çılgın ve gerilim dolu bir sahneydi... Nacho kaçtı ancak artık kimseye güvenmiyor elbette... Bakalım kendisinin akıbeti sezon boyu nasıl ilerleyecek, büyük bir Survivor olduğunu her bölüm tekrar tekrar gösteriyor...

Gus ile Mike'ın gerilim dolu sahnesi de çok kaliteliydi. Mike'ın nasıl bir karakter olduğunu ve yeri geldiğinde Gus gibi bir adama bile kendini dinletebildiğini görmek bana her seferinde keyif veriyor. Nacho için karar şimdilik verilmedi ama sanırım Nacho'nun ölmediği ve Gus tarafından bir şekilde kurtarıldığı bir hikaye arcı üzerinden gideceğiz şimdilik. Ancak Lalo ortalıkta olmadığı için neyin ne olduğunu hala tam göremedik elbette. Lalo bir ihtimal Saul'un arabası ve oradaki olaylar üzerine gidecek ama oradan bir şey kanıtlaması zor gibi duruyor. Diğer ihtimal ve çok göz önünde olan Nacho'yu yakalayıp konuşturacak ama bence bu pek makul değil gibi...

Saul ve Kim ise mevzuyu biraz daha başka bir yere taşıdılar bu bölümde. Önceki bölümdeki olay işin temeliymiş. Kendi çıkarları uğruna Kim'in eski müvekkili olan ancak her şeyleri elinden alınan malum ikili ile olan sahneler bence çok keyifliydi. Önce Saul onları işledi ve onların kendi başlarına hareket edeceklerini tahmin edip planı devreye koydu. Howard'ın kokain bağımlılığı üzerinden dava açmak fikri sesli bir şekilde konuşuldu ve bunun devamı Saul ve Kim üzerinden gelecek... Bölüm sonu ise Kim'in ne kadar acımasız olduğunu ve artık hiç bir şeye tahammülü olmadığını görmüş olduk... Sert ve acımasız bir ders verdi ikiliye. Kaybettiğinizi sanıyorsun ama bu daha hiç bir şey gibisinden söyledikleri, Saul'un parayı vermesi ve Kim'in buna tepkisi... Ablam sen nooldun ya...

3. bölümde tahmin ediyorum ki Lalo dönecek.. Her sahnesini büyük keyifle izlediğim manyak karakter... Bakalım neler yapacak... Ve bakalım olayların fitilinin ateşlendiği bölüm hangisi olacak...

9.3/10

Sherlock

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
47,672
Puanı
1,060
6x1 6x2

Tertemiz iki bölümle sezonu açtık, bu dizinin kalitesi gerçekten bambaşka. Yönetmenlik açısından Breaking Bad'in bile önünde olabilir, o kadar özlemişim ki bu kaliteyi izlemeyi...

Dile kolay neredeyse 3 sene geçti beşinci sezonun bitişinin üzerinden, o sebeple sezonun ilk bölümü hem biraz yaşananları hatırlama hem de final sezonuna giriş mahiyetindeydi. İkinci bölüm ise net bir şekilde ilk bölümün önünde, Breaking Bad evreni gerilimini sonuna kadar hissettiren bir bölümdü.

Dizideki senaryo ve karakter gelişimleri o kadar başarılı bir şekilde final sezonuna taşındı ki her karakterin akıbetini merak ediyorum, Breaking Bad evreninde öldüğünü gördüğümüz karakterlerle alakalı bile merak ettiğimiz bir şeyler var.

Kim ve Saul'u bıraktığımız noktadan izlemeye başladık. Saul'un yaşadığı korkunç olay sonrası belli ki bu iki karakterin ilişkisinde hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Şu an resmen rolleri değişmiş gibiler. İki karakterin de akıbeti büyük merak konusu, özellikle de Kim'in... Breaking Bad'de hiç görmedik Kim'i, bu sebeple ya ölecek ya da Saul'un hayatından tamamen çıkacak. Öleceğini şimdilik düşünmüyorum, biraz uç bir ihtimal gibi gözüküyor şu aşamada. Sanki Saul onu korumak için hayatından bir şekilde, kalıcı olarak çıkartacak onu. Şimdilik çok kapsamlı teoriler üretmek anlamsız. Bekleyelim ve görelim...

Gus ve Mike da bildiğimiz gibi. Tüm soğukkanlılıkları ile yollarına devam ediyorlar, Gus'ın tam anlamıyla büyük güç olması sürecinde Mike'ın ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Fakat tam olarak birbirlerine koşulsuz şartsız güvenecekleri noktaya da gelmedik, Lalo olayı nihayete erdiğinde Mike'a koşulsuz şartsız güvenecek bence Gus. Bu sebeple ilerleyen bölümlerde Mike şovu izleyeceğiz muhtemelen.

Nacho'nun tarafı da büyük merak konusu. Adam bir anda tüm kötülüklerin ortasında kaldı, şimdilik ikizlerden kaçmayı başardı ancak nereye kadar kaçabilir... Kim'den sonra hikayesinin nasıl sonlanacağını en çok merak ettiğim karakter konumuna geldi bir anda, buradan paçayı kurtarırsa helal olsun derim. :A

Lalo ise ya ölecek ya da hapse girecek. Hangisi yaşanacak şu an bilmiyoruz ama kendisi için işler o noktaya gelene kadar yanında götürdüğü kadar insan götürmeye çalışacağı aşikar, alınacak intikamları var abimizin ama Gus'a karşı da zor be...

Birkaç bölüme uçuşa geçecektir dizi, özellikle kavuşmamıza daha çok zaman olan Part 2 için aşırı heyecanlıyım. Çabuk gelsin...

9/10 9/10

• Beğendim
Reactions: bazinga and MEnes

MEnes

Moderatör
Reaksiyon puanı
19,073
Puanı
860
6x3

Ne bölümdü ama be.. Ne bölümdü... Daha 3. bölümde buralardaysak sonraki bölümlerde nerelere gideceğiz kim bilir...

Bu bölüm Nacho Varga gibi muazzam bir karaktere adanmış kuşkuşuz aynı karakter gibi muazzam bir bölümdü. Baştan sonra harika bir karakter performansı izledik Michael Mando'dan. Çok çok büyük oynamış ve karakterin şanına yakışır bir veda olmuş... Bölüm başında yine ruh hastası çekimlerle başladık ve ne olduğunu anlamadık ama sonra mevzu anlaşıldı. Nacho'nun hayatta kalmak için yaptıkları nasıl bir savaşçı olduğunu gösteren cinstendi. Mike'ı önceki bölümde aradığı kısma gelmeden önce babasıyla konuştuğu sahne belki de dizinin drama olarak en iyi sahnesiydi... Babasına hiç bir şey söyleyemiyor, ölüme gideceğini biliyor ve onun için kurtuluş olmadığını da biliyor ama yine de hiç bir şey belli etmeden onunla son konuşmasını yapıyor. Oyuncunun efsanevi performansı ve yüz ifadeleri sahneye bambaşka bir anlam katıyor... Ne büyük oynamışsın Mando...

Saul kısmında Lalo'nun kim olduğu ortaya çıkıyor ve ikilem başlıyor... Kim ile bölge savcılığından kadının konuşma sahnesinde hoşuma giden bir detay Kim'in Saul demesiydi... Kim bu sezon çok değişik gerçekten. Sonunu her bölüm iyice merak ediyorum ve olası bir trajediye kendimi hazırlıyorum... Ama yine de istediğim kadar hazırlayayım eğer ölecekse ben orada dumura uğrarım... Saul'un kararsızlığı ve Kim'e danışması ancak Kim'in ne istersen onu yap demesi karakterin geldiği noktayı epey bir gözler önüne seriyor. Huell sahneleri ise baştan sona çok keyifliydi. Howard'ın arabası üstünden bir şeyler planlıyorlar. Gerçi Sandpiper mevzusu ile ilgili her şeyi baştan sona planlamışlar ve işin sonu nereye gidecek çok merak ettiriyor. İlgiyle izliyorum o kısımları...

Bölüm sonunda ise kaçınılmaz sona geliyoruz. Gelmeden önce ise Mike ile Nacho'nun çok anlam içeren kaliteli sahnesini görüyoruz. Mike bölüm başında babasının canı için beni geçmeleri gerek derken de ölüme gicen Nacho ile birlikte kadeh içerken de ona duyduğu saygıyı sonuna kadar gösteriyor. Çünkü Nacho bu saygıyı yaptıklarıysa sonuna kadar hak ediyor. Mike ile aralarında çekim bir anda oluşmadı elbette, ince ince işlenerek bu noktaya geldi ve bu veda kısmında ise iyice doruk noktasında görüyoruz bunu. Ama Mike tüm bunlara rağmen Nacho'nun ölümüne engel olamayacak elbette... Çünkü Gus böyle ruh hastası bir adam ve Mike da aynı şekilde Gus'ın saygı duyduğu bir adam. Aralarındaki sahnelerde bu gerilimi ve bu saygıyı hissediyorusunuz. Mike'ı BB'den bilmemize rağmen yine kendisi ile ilgili her seferinde yeni şeyler görmek bambaşka bir keyif...

Efsanevi Michael Mando performansı kaçınılmaz sonda zirve yapıyor... Hem babası için Gus'ı satmıyor. Hem Tio Salamanco'ya mükemmel bir tirad yapıyor. Hastalığındaki payını söylediği kısım baştan sona mükemmeldi. Ve Bolso'nun ölmeyeceğini BB'den bilmemize rağmen sahnedeki gerilim acayip bir noktadaydı... Adam gelecekte karakterlerin durumlarını bilmemize rağmen yine de böyle bir gerilim yükleyebiliyor hikayeye. Muazzam hikaye anlatılıcılığı diye buna derim... Günün sonunda ise tüm şanıyla Nacho Varga efsanesi kendi kafasına sıkarak hayata veda ediyor... Ancak giderken yaptıkları ve bıraktığı izler her zaman gözümüzün önünde kalıyor... Ne veda ama be... Büyük oyuncusun Michael Mando, büyük adamsın Vince Gilligan...

9.5/10

• Beğendim
Reactions: Dosi and bazinga

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,676
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
6x3

Pek dizi/film izleme havalarımda olmadığımdan olsa gerek bölüme fazla yükselemedim maalesef.

@MEnes önceki bölüm yorum bölümünde nasıl bir nazar değdirdiyse Nacho bir sonraki bölüm gitti. :A

İşin ilginci ben Nacho'yu Breaking Bad'de de var sanıyordum. O nedenle onun sahnelerini "nasıl olsa kurtulacak" gözüyle izliyordum ve ölünce şok oldum. Hatta düzmece falan mı diye düşündüm silahla ateşledikten sonra bile. :A Sonra IMDb'den baktım meğer Breaking Bad'den değil Orphan Black'ten hatırlıyormuşum adamı. Aşırı sayıda dizi izleyince kafa böyle yanıyor demek ki bir süre sonra. :A

8/10

• Beğendim
Reactions: Dosi and MEnes

MEnes

Moderatör
Reaksiyon puanı
19,073
Puanı
860
6x3

Pek dizi/film izleme havalarımda olmadığımdan olsa gerek bölüme fazla yükselemedim maalesef.

@MEnes önceki bölüm yorum bölümünde nasıl bir nazar değdirdiyse Nacho bir sonraki bölüm gitti. :A

İşin ilginci ben Nacho'yu Breaking Bad'de de var sanıyordum. O nedenle onun sahnelerini "nasıl olsa kurtulacak" gözüyle izliyordum ve ölünce şok oldum. Hatta düzmece falan mı diye düşündüm silahla ateşledikten sonra bile. :A Sonra IMDb'den baktım meğer Breaking Bad'den değil Orphan Black'ten hatırlıyormuşum adamı. Aşırı sayıda dizi izleyince kafa böyle yanıyor demek ki bir süre sonra. :A

8/10
Sen böyle diyince önceki bölüm yorumuma gidip baktım da hiç beklemiyormuşum Nacho'nun ölümünü... Resmen sezon boyu hikayesi devam edecek edasında kurgulamışım, adam 3. bölümde gitti... :A Neyse en azından şanına yakışır bir veda yazılmış kendisine, ben Nacho'dan razıyım...

• Güldürdün
Reactions: bazinga

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,776
Puanı
1,060
3. Bölüm harikaydı hele son kısımlar.
Bu bölüme rahatça 9.5 puan verebilirim. Tam bir film tadındaydı.
Bölüm Nancho üzerine kuruluydu, Saul ve Kim pek görünmediler.
Nancho’nun BB’de olup olmadığını hatırlamadığım için ölümü şaşırttı. Aslında son dakikaya kadar kurtulacak sandım. Mike’nin onlara eşlik etme sebebi kurtarma operasyonu sandım ama öyle olmadı. Bu sezonun şimdilik en iyi bölümü oldu.
4. Bölüm
Muhteşem bir 3. Bölüm sonrası vitesi düşürülmüş ama yine keyifli bir bölüm izledik.

Kim ve Saul ağırlıklı bir bölüm izledik. Yaptıkları plan eğlenceliydi. En ilgi çekici kısımlar Gus’un eviydi.

• Beğendim
Reactions: MEnes

MEnes

Moderatör
Reaksiyon puanı
19,073
Puanı
860
6x4

Önceki bölümün yanında fazla hafif kalan ama bazı kısımları ilgi çekici güzel bir bölümdü.
Saul ve Kim'in araba planı baştan sona keyifliydi. Saul'un yaptığı makyajı ilk gördüğümde ve hareketlerine her baktığımda ve arabayı park ederkenki kısımda sağlam güldüm. Komik sahneler vardı bölümde. Saul'un geldiği konum ise ilginç. The Guy muhabbeti başladı ve daha da önü alınmayacak artık... Herkesin Saul'e cüzzamlı gibi bakması ise onu daha çok o tarafa çekiyor. Bill'in dediği kanıt ayrı bilmek ayrı kısmı ise iyiydi...

Kim'in bölüm boyu gergin tavırları ve o kısmın geldiği nokta baya iyiydi. Rhea Seehorn mükemmel oynamış o sahneleri... Gözündeki korkuyu ve tedirginliği gerçekten hissediyorsunuz. Mike ile konuşması ise mükemmel bir sahneydi... Mike dedem her sahnesinde o muazzam ses tonuyla kendisine hayran bırakmayı ve ilgiyi üstüne çekmeyi başarıyor... Lalo'nun yaşadığını öğrenen Kim iyice paranoyak oldu. Ablam sonun ne olacak ablam... Korkuyorum...

Gus'ın evinin bölümün ilk sahnesindeki 1213 numaralı ev olduğunu gördük ve ruh hastası adamın düzenini gördük. Bu adam boşuna imparatorluk kurmadı. Böyle ihtiyatlı, böyle tedbirli, böyle emin adımlarla ilerleyen bir adam kolay kolay hata yapmaz... Lalo'nun öldüğüne herkes inandı ama o asla inanmadı... Karakterin zekasını her sahnede ve her hareketinde görebiliyoruz.. Mike olmasa bu kadar ilerleyemezdi büyük ihtimal ama yine de büyük bir beyin...

Fırtına öncesi son sessizlik bölümü belki de çünkü artık bence LALO geliyor...

8.5/10

• Beğendim

MEnes

Moderatör
Reaksiyon puanı
19,073
Puanı
860
6x5

Önceki bölüm gibi biraz daha sakin giden bir bölümdü ama yine de keyifli kısımlar vardı...
Howard'ın olayları öğrenmesi Cliff ile konuşana kadar sürdü ve öğrendikten sonraki kısım çok keyifliydi. Saul bu oltaya gelmez diyordum ama dayanamadı ve Howard'ın onu çektiği boks oyununa geldi. Ama komik ve güzel sahneler vardı. Howard'ın öğreneceğini büyük ihtimal tahmin etmiş ve ona göre hamlelerini yapmışlardır ve sonraki hamlelerini merak ediyorum. Sandpiper'a bakan avukatı öğrendi Kim eski arkadaşından. Bakalım bu olayın sonu nereye varacak, ilgi çekici ilerlediği kesin. Saul'un bürosu ve Francesca sahneleri de tebessüm ettirdi. BB'deki bürosu orası mı hatırlayamadım ama orada 2 oda vardı burası değil büyük ihtimal. Bu sezon başka bir dükkan daha bulacak sanırım ya da buraya bir oda yaptıracak ama o kadar büyük mü burası kestiremedim. Neyse ilerledikçe anlarız, şimdi gidip eski sahnelere bakmaya üşendim...

Gus tarafında pek bir şey yaşanmadı ama yine yeniden Gus'ın nasıl tedbirli ve kontrol manyağı bir adam olduğunu gördüğümüz sahneler yaşandı. Adam gelecekte tünelde yaşanabilecek tehlikelere karşı bile iş makinesinin garip bir yerine silah sakladı... Nasıl bir ileriye dönük planlama bilemiyorum ama belki de o silah bir noktada hayatını kurtaracak... O sahneye boşuna 3 4 dakika ayrılmadığını düşünüyorum...

Veee sonunda bölümler sonra LALO ortaya çıktı... Biz nerede bekliyorduk kendisi bambaşka bir yerden ortaya çıktı. Yapıyorsun bu işi Vince Gilligan amcam... Laboratuvar inşaatındaki Mike'ın değer vermesine rağmen öldürdüğü adamın eşinin yanında Almanya'da belirdi adam... Nasıl bir manyak bu Lalo çözemiyorum... Lab'ın yapım aşamasıyla ilgili bir şeyler öğrenip bunu koz olarak kullanacak olabilir. Mike buradan bilgi alamaz gibi ve iş değişik yerlere gidebilir. İşin sonunda Lalo ölecek diyorum hala ama nasıl öleceği gerçekten çok merak konusu. Çünkü bu kadar zeki ve dikkatli hamleler yapan bir karakterin sonunu insan büyük merak ediyor... Son 2 bölüm ve sonrasında mid season finale... Bu iki bölümden birisi mükemmel olacak gibi ama belki de ikisi öyle olur kim bilir...

8.5/10

• Beğendim
Reactions: Dosi and bazinga

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,676
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
6x4 6x5

Bu sezondan ben hiç tat alamıyorum maalesef, şu ana kadar hayal kırıklığı. Elbette her bölüm belli bir çıtanın üzerinde, kalite kokuyor ama Breaking Bad'in final sezonunda her bölüm için heyecandan öldüğümüzü hatırlıyorum. Fakat biz şu an 5. sezonun efsane bölümlerinin yanına dahi yaklaşabilen bir bölüm izleyemedik henüz.

Tat alamamamda aksiyon eksikliği dışında iki temel faktör var. Birincisi benle ilgili, bu ara herhangi bir dizi ve filmden tat almakta zorlanıyorum. (Fakat bu bir bahane değil Alef'i gayet keyifle izledim geçen hafta) İkincisi ise detaycılığa bu kadar önem veren bir dizinin çok uzun aralar vermesi. Yüzlerce dizi, film izleyen biri olarak hafızamda bilmem kaç yıl önceki sezondan olaylara göndermeleri falan anlayabilmem çok zor. Dizi bittikten sonra üzerinden de bir 5-10 yıl geçtikten sonra ömrümüz yeterse en baştan Better Call Saul + Breaking Bad yapmak daha tat verici olacak gibi.

8/10 8/10 (Aldığım zevk bu puanı etmez ama kaliteden dolayı daha fazla düşemiyoruz. :A)

• Beğendim

MEnes

Moderatör
Reaksiyon puanı
19,073
Puanı
860
6x6

Fırtına öncesi sessizlik bölümlerinin sonuncusuna hoşgeldiniz... Olaylar biraz daha ilerledi ve artık son düzlüğe geldiğimizi gösteren cinstendi ve o son düzlük aşırı merak konusu...

Howard olayı ve büyük plan son noktaya geldi... HHM'in önünde son gecelerinin tadını çıkaran ikilimiz çok değişik bir olayla karşılaştı ve planları sekteye uğradı. Ancak Kim onun için çok önem arz eden bir görüşmeyi bıraktı ve geri döndü... İkilinin büyük planını gerçekten çok ama çok merak ediyorum ve Mid Season Finale'nin büyük çoğunluğunun bu hikaye ile ilgili olması yüksek olasılık...

Saul'un ofisinin BB'deki haline çok yakın bir hale geldiğini gördük belki de o hali ama bilmiyoruz... Yine de nostalji yaşattı ve güzel sahnelerdi.. Mike'ın ailesiyle olan sahne oldukça iyiydi ve üzdü be... Mike cidden müthiş işlenen bir karakter, bunu her sahnede ama her sahnede görüyoruz...

Gus ve Lalo olayı da yavaş yavaş ilerliyor. Lalo Almanya'da ekipten bir adama ulaştı sanırım, kanlı ve sinir bozucu bir sahneydi diyebilirim... Belli ki Lab'la ilgili bir şeyler öğrenecek ama Abd'ye ne zaman dönecek bilinmez. Gus ve Mike adam hamle yapsın diye bekliyor Lalo bambaşka yerlerde... Çok ilginç bir ilerleyiş var bakalım buradan nerelere gideceğiz...

8/10

• Beğendim

Sherlock

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
47,672
Puanı
1,060
6x3

3. bölümü tek başına, ayrıca değerlendirmek istedim. Sezonun daha başlarında “aman aman nereye geldik” durumuna soktu bizi dizi. Bu bölümde yaşanan gelişmelerin bu kadar erken vuku bulacağını düşünmüyordum ancak Vince Gilligan dahisi… Vardır bir bildiği.

Nacho Varga… Sen müthiş yazılmış, müthiş oynanmış ve çok güzel bir bölümle bizlere veda etmiş bir şahane karaktersin. Bu evrenin unutulmayacak karakterlerinden birisi oldun, baban bize emanet. Michael Mando da büyük oynamış, onu da ayrıca tebrik etmek gerek. Karakterle bütünleşmiş.

Bir süredir arkasındaki belalardan kaçtığına tanıklık ettiğimiz Nacho bu bölümde de bunu sürdürdü. Nacho başından beri peşindekilerden kaçma ve kurtulma şansı olmadığının farkındaydı, sadece süreci geciktiriyordu. 3. bölümle beraber hiç şansı olmadığını anladı ve babasına veda ederek Mike’ı aradı. Bundan sonrası tamamen Gus’ın istediği şekilde ilerleyen olaylar silsilesi. Salamanca ailesi bir kez daha tavukçuya mağlup oldu.

Saul tarafında peki bir olay yoktu. Lalo’nun aslında kim olduğu gerçek anlamda ortaya çıkmış oldu bu bölüm itibariyle. Buradaki ilgi çekici nokta bölge savcısının teklifiydi. Şimdilik bu teklif yok sayıldı, kabul edilmedi Kim ve Saul cephesinde ancak ilerleyen bölümlerde durum tersine dönebilir Lalo’nun yaşadığını öğrenmeleri ile birlikte. Göreceğiz…

Son olarak yönetmenlik, çekim açıları ve detaylar gibi teknik unsurlar da şahaneydi. Bir dizinin en ince ayrıntısına kadar çok özenilmiş olması, çok kaliteli olması mutluluk verici. En kötü bölümü bile diğer birçok dizinin fersah fersah önünde zaten.

• Beğendim

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,676
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
6x7

IMDb'de 9.9 almış, bence aşırı overrated bir bölüm. Bu sezon hiçbir bölüme yükselemedim. 5. sezonda efsane bölümler çok daha fazlaydı...

Tamam son sahne şok ediciydi, hiç mi hiç beklenmedikti. Fakat tek sahne için 10 puan mı verdi tüm insanlık? Bu sahne dışında 9-10 puanlık hiçbir şey yoktu bölümde. Ben 8 verecektim muhtemelen 9'a çıkardım sadece. :)

Lalo - Gus savaşı son 6 bölümün esas yönünü oluşturacak belli ki.

Howard - Saul konusu bence final sezonu için çok zayıf bir hikayeydi. Bu sezonki hiçbir bölümü çok sevmemiş olmamın temel nedeni bu diye düşünüyorum.

9/10

MEnes

Moderatör
Reaksiyon puanı
19,073
Puanı
860
6x7

İzlediğim en iyi Better Call Saul bölümü bu bölümdü büyük ihtimal... Geçen sezonun sonunda tohumları atılan mevzunun sezon başından beri ilginç bir build up ile işlenmesi ve bu bölümde bu durumun zirveye çıkması... Ne bölümdü be... Ama ne efsanevi bir bölümdü...

6. sezonun başında kurulan bu yüksek prodüksiyonlu planı bölümler boyu aşırı merak etmiştim. Durgun ve değişik bölümler izletti bize Gilligan. Ne içindi bunlar, amacı neydi, Howard mevzusu nereye bağlanacktı diye içimiz içimizi kemirdi.. Howard'ın günlük hayatını, yaşadıklarını, eşiyle olan durumları, nasıl bir takıntılı manyak olduğunu ve Saul ile Kim'in planının yavaş yavaş işlendiğini izledik. Ancak bu plan son bir halka ile desteklenmeliydi. Her şeyi usulüne uygun yapan ve eksik bir şey yapmayan ikilimiz son darbeyi Sandpiper davasının çok çok önemli bir görüşmesinde vuracaktı Howard'a... Arabulucu'nun bire bir aynısı bir adamı tuttukları ve rüşvet alma sahnesi ile devam eden yönetmenlik deneyimi baştan sona çok keyifliydi... Yönetmenin okul sahneleri, ekibin birbiriyle olan diyalogları, Elf kız muhabbeti, Saul ile oyuncunun diyalogları... Aşırı komik ve çok keyifli sahnelerdi... Durumun sonunda çekimin bitişi ve Saul'un koşup arabaya gidip resimleri verdiği kişinin Howard'ın tuttuğu dedektif olduğunu görünce ufak çaplı bir vay arkadaş dedim... Sonra Howard'ın toplantıda gözlerinin değişmesi, kontrolü kaybetmesi ve fotoğrafların değiştirilmesi... Ne ruh hastası bir ikili oldunuz siz be kardeşim... Saul ile Kim'in acımasız planı Howard'ı bu noktaya getirdi...

Bölümün bir diğer kısmı elbette Lalo kısmıydı... Lalo ile Gus arasındaki akıl oyunlarını izlemek müthiş keyifliydi. Lalo bir anda Batı'ya geldi Almanya'dan aldığı bilgiler ışığında. Artık Lab'ı öğrenmişti... Ancak Tio'yu aradığı sahne ve Akıllı Tavukçu sahnesi müthişti... Çünkü ilk defa ölmediği resmi olarak anlaşıldı ve plan değişimine gidildi... Yemi atan Lalo nereye gidecekti... Açık söylemek gerekirse bir noktada Saul'un evine geleceğini düşünüyordum ama bu bölüm Lab'a da gidebilir diye düşünmüştüm... Şuanki durumda Saul'den ne öğrenebilirdi ki... Ancak o destansı son 9 dakikaya kavuşup o muazzam psikopat sahneyi izletti bize Gilligan...

Howard'ın yok oluşu üzerine Saul ve Kim'le yüzleşmesi inanılmazdı... O kadar müthiş oynamış ki Patrick Fabian hayran kaldım. Tüm sezon boyunca ilmek ilmek işlenen hikayenin Saul ve Kim üzerindeki etkisini görmemiz açısından bu final sahnesi inanılmaz bir kurgu eseridir... Howard'ın söyledikleri tam olarak doğru ve tam olarak sezonlar boyu yaşanan değişimi gösteren cinsten... Özellikle Kim özelinde... Geçmişten bahsedip bunu ne için yaptınız diye sorması ve kendi kendine verdiği cevabın; yani eğlence için yaptıkları cevabının aslında doğru olması... Kim'in gördüğü en iyi insan olduğunu söyleyip yaptıklarına anlam verememesi, sonra da Saul ile birbirlerini buldunuz derkenki kabullenişi... Tüm bu muazzam sahenin sonunda üstüne mum detaylarıyla birlikte Lalo'nun gelişi... Soğukkanlı bir biçimde avukatlarımla konuşmaya geldim demesi, Howard'ın masumca onlar iyi avuktarlar değiller boşa geldiniz demesi ve o son... Ne değişik bir karaktersin Lalo... Susturucuyu takıp canice Howard'ın kafasına sıkıp üstüne Lets Talk demesi...

Kuşkusuz ki perfect bir bölümdü...

10/10

• Beğendim

MEnes

Moderatör
Reaksiyon puanı
19,073
Puanı
860
6x8

Dizi bölümü ölmüş be kardeşim... N'oldunuz siz böyle... Kimseler bir şey yazmıyor buralara...

Better Call Saul'un dönüş bölümü inanılmaz bir bölümdü... Hikaye olarak geçen bölümün üstüne ekleyerek ilerleyen yine en iyi ilk 3 Better Call Saul bölümlerinden biriydi... Belki de yine en iyisiydi... Harika ve muazzamdı...

Geçen bölümden kaldığımız yerden bölümün ilk sahnesine girişimiz şaşırttı doğrusu. Ama elbette o eşyaların Howard'ın eşyaları olduğu ve belirli anlamlar taşıyacağı hissediliyordu.. Bölümün sonunda da zaten bunu net şekilde gördük... Bölümün ilk sahnesi ise kaldığımız yere dönüş şeklindeydi... Ben aslında geçen sezonki mevzu üzerine de yürümesini bekliyordum Lalo'nun Saul'un arabasındaki kurşun delikleri üzerinden ama orayı komple atlamışlar, off screen geçmişler gibi oldu. Ki Lalo direk o kısımları geçti kafasında çözdüğü için. Saul ve Kim'e yapmaları gerektiği kısma geldi ki o sahne de aşırı yoğun ve gerilimli bir sahneydi... Kim'in korkusu, Saul'un fedakarlığı ve gidecekleri kişinin Gus olması... Ancak ikisinin de bundan bi haber olması...

Tabi Lalo'nun planı bambaşkaydı.. Yine önceki bölümlerden biliyoruz ki Lalo lab'ı ve kanıt mevzusunu bir şekilde işleyecekti. Lab'ı günlerce izlemeye aldı her yerini bir nevi ezberledi. Saul üzerinden yaptığı planla da oradaki adamların büyük bir kısmını boşaltıp kendisini içeri bir şekilde yerleştirdi. Olayı Gus'ın anlaması da epey iyiydi diyebilirim. Kim'in söylediklerini dinleyip Lalo'nun lab'e gideceğini tahmin etmesi. Ve büyük yüzleşmenin gerçekleşmesi...

Gus öyle bir ruh hastası ki bölümler öncesinde iş makinesine bir silah yerleştirmişti. Elektrik düzeneğini hesaplamıştı. Oradaki süreyi ve zamanlamayı bile hesaplamıştı. Zaten çelik yelekle gezmesi ve Lalo'nun öldüğüne en baştan beri inanmaması gibi detaylar bize bölümler boyu izletilmişti. En sonunda da o beklediği karşılaşma gerçekleşti. Gus'ın ölmeyeceğini biliyoruz, Lalo'nun öleceğini de az çok tahmin ediyoruz ama bu şekilde olması gerçekten çok çok etkileyiciydi... Çelik yeleğe bir el ateş etmesi falan gerçekten gerim gerim geren bir sahne olmuş. Müthiş tasarlanmış bir kurgu ile her şeyin gerçekçilik ve mantık dahilinde ilerlemesiyle Lalo'nun ölüm sahnesi müthiş epik olmuş... Kanıt mevzusu, kamera mevzusu ve Gus'ı hemen öldürmemesi bunların hepsinin mantıklı bir şekilde birbirine bağlanması çok etkileyiciydi...

Lalo'nun cesedi ile Howard'ın cesedinin aynı mezarda olması ve yıllar sonra Bb'yi tekrar izlediğimde bu sahnelerin aklıma gelecek olması çok acayip... Bu bölüm çok acımasız bir bölümdü... Özellikle son kısmıyla. Mike'ın Kim ve Saul'le konuşması, tüm bu olanları olmamış sayacaksınız demesi (tabi ki bunun mümkün olmaması), Mike'ın Howard'ın eşyalarını alması bölüm başındaki sahneye bağlanması, Mike'ın Howard'ın intihar etmiş ve uyuşturucu bağımlısı olarak hatırlanacağını söylemesi... Buz gibi soğuk ve acımasız sahnelerdi... Better Call Saul'un en acımasız bölümü diyebilirim...

10/10

• Beğendim

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,676
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
6x8

Sezonun açık ara en iyi bölümüydü. Çok iyi tasarlanmış, çok iyi çekilmiş, heyecanı hiç düşmeyen bir bölümdü. Aşırı yorgun olduğum bir zaman diliminde izlememe rağmen ciddi keyif aldım.

İlk giriş biraz fazla hızlı oldu. Diziye uzun bir aranın ardından sonra bu kadar hızlı bir giriş tuhaf oldu. Tabii kaldığı yeri düşünürsek çok normaldi ama alışmışız yavaş yavaş başlayan sezon başlangıcı bölümlerine tuhaf geldi. (Tabii bu sezon ortası ama bu kavramı hiç sevmedim, sevemeyeceğim sanırım.)

Jimmy'nin Lalo'yu iknası güzeldi. Fakat çok geçmeden anladık ki bu sadece bir oltalamaymış. Gus da zeki adam tabii basit bir telefon görüşmesiyle bu oltalamayı çözdü. Fakat buna rağmen kendi zekasında bir adama yakışmayacak şekilde Lalo'nun peşine düştü. Buradaki motivasyonunu çok anlayamadım açıkçası.

Bu noktada Mike'ı da es geçmemek lazım. Lalo'nun peşine düştüğü sahneler sezonun en gaz sahneleriydi. Onun Lalo ile düellosunu beklerken ne çıktı karşımıza. :)

Gus & Lalo sahneleri adrenalinin tavan yaptığı sahnelerdi. Gus'ın ölmeyeceğini bilsek bile nasıl ölmeyeceğini görmek heyecanlıydı. Bunu başarabilmek hiç de kolay iş değil. Çok iyi çekilmiş, özgün sahnelerdi.

Dizinin daha iyi bölümlerini de izledik aslında, Breaking Bad'in en iyi bölümleriyle zaten yarışamaz. Fakat 9-10 arası kararsız kalsam da tatava yapmayıp tam puanı veriyorum:

10/10

• Beğendim

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,676
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
6x9

Fırtına sonrası sessizlik bölümüydü, tabi çok da sessiz değildi.

Sezonlardır Kim'in hikayeden nasıl çıkacağını merak ediyorduk ama pek tatmin edici bir son olmadı bu bence. Nihai son mu bilmiyoruz tabii henüz ama öyle gibi.

Kim'in Saul'dan ayrılma motivasyonu tabii ki çok makul ama bence her şey çok oldu bittiye geldi.

Saul bu bölümle birlikte Breaking Bad moduna girdi tamamen. Oradan bir Walter White çıkar mı diye beklemedim değil ama çıkmadı. :)

Bitime dört bölüm kaldı ve dizide resmen konusuz kaldık. Tüm önemli konuları temizlediler. Bakalım kalan bölümlerde neler gösterecekler...

8/10

• Beğendim

MEnes

Moderatör
Reaksiyon puanı
19,073
Puanı
860
6x9

Oldukça üst düzey ve hikayenin gidişatına etki eden çok sağlam bir bölümdü...

Önceki bölümden sonra bu bölümde yaşanabilecek şeylere kendimizi bir nevi hazırlamamız gerektiğini hissediyordum ama böyle bir son beklemiyordum kesinlikle... Direk sondan başladım çünkü diğer tüm olaylar o son sahnenin gerisinde kalacaktı. Kim'in sezonlar boyu işlenen hikayesi bir nihayete erdi. (Şimdilik) Neden şimdilik diyorum çünkü bir noktada muhakkak ortaya çıkacaktır. Jimmy ile başka ilişkileri vardı Saul ile başka. Saul ile olduğunda işler önü alınamaz bir noktaya gelecekti. Ve onların sadece keyif aldıkları bir şeyi yapmaları yüzünden masum olan Howard hayatından oldu. Kim aslında bu sezon başından bu yana bu bölümdeki yaptıklarına dair kafasında bir şeyler düşünüyordu. Hareketlerinden ve yaptıklarından ufak ufak bunun temelleri atılmıştı. Howard'ın ölümü ise bunun iyice ortaya çıkmasını sağladı. Saul ile konuşması gerçekten müthiş bir sahneydi. Devleşmiş orada Rhea Seehorn.. Gerçekten inanılmaz oynamış...

Kim'in Saul'den ayrılarak diziden çıkması belki de akla gelen durumlardan 3. veya 4. sırada olanı diyebiliriz. Ölerek veya bilinçli bir şekilde başka bir yere gönderilerek çıkması diğer seçenekler olarak sayılabilir. Ancak bu şekilde çıkması en mantıklı ve doğru yol olmuş... Gilligan gerçekten bu işi biliyor. Bölüm sonunda gördüğümüz Saul tam olarak BB'deki Saul oluyor ve artık zaman dilimi olarak o noktaya geliyoruz... Ancak Saul'un o noktaya gelmesinin sebebi güvenecek değer vereceği kimse kalmaması oluyor. Kim onu terk ediyor ve Saul kontrolü kaybediyor, duygularını kaybediyor. Artık sadece Saul Goodman oluyor. İçindeki Jimmy tamamen ölüyor...

Bölümün diğer kısmı da Gus cephesinin BB zaman diliminin başındaki noktaya ilerlemesi oluyor. İşleri tam düşündüğü şekilde çözen Gus Kuzey'de Bolsa'nın emrinde çalışmaya başlıyor ve Lab'ın yapılması için gereken emri veriyor. Time skip sayesinde de Gus'ı BB evrenindeki haliyle göreceğiz büyük ihtimal. Eladio, Tio ve ikizlerin olduğu sahne hem gergin hem de sonrasında ilginç şekilde komik bir sahneydi... Gerçekten iyi yazılmış, oynanmış bir sahne. Eladio'nun Gus ile olan diyaloğu ise güzel selam çakma olmuş BB'ye. Gus'ın şampanya sahnesi ise gerçekten ilginç bir sahneydi. Tahminim Gus'ın bu yönünü göstererek yine ileriye yönelik bir gönderme yapmışlar. Belki de Gus'ın tüm kartel üyelerini öldürdüğü şampanya buradaki bilgiler ışığında bulundu ve kullanıldı... Bu sahne boşa olmasa gerek ve ilgi çekici bir sahneydi...

Hikayenin bitimine 4 bölüm var ve çözülmemiş olay kalmadı... BB zaman dilimine geldik, time skip oldu... Gerçekten bundan sonra neler yaşanacağı hakkında en ufak bir fikrim yok ama deli bir merakla bekliyorum yeni bölümü... Walt ve Jesse'nin önümüzdeki bölümde gelme ihtimali de var, sonuçta artık oralardayız... Bakalım Giliggan son 4 bölümde bizler için neler hazırlamış ve ne çılgınlıklar izleyeceğiz... Bekleyelim ve görelim...

9.5/10

• Beğendim

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,676
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
6x10

Çıktığı gün izledim ama yorum şimdiye nasip oldu.

Neredeyse Breaking Bad'in sinek bölümü gibi bölümdü. Son 4 bölümden birinin bu olması enteresan ama kendi içinde çok özgün ve keyifli bölümdü. :A Dönüp bakınca Better Call Saul'a dair en akılda kalıcı bölümlerden olacak gibime geliyor.

Jimmy'nin gelecekteki kısmıyla ilgili daha önce neler izledik tamamen unuttum açıkçası. Belli ki alavere dalavere işlerinden uzakta yeni bir hayat kurmuş kendine ama o günlerin de özlemiyle yaşamaya devam ediyor. Yıllarca üst düzey karanlık işlerle uğraştıktan sonra alışveriş merkezi soygunu hafif bir konu gibi geldi ama eğlenceliydi. Spor meraklısı Frank'i epey sevdim. :A

Bir sonraki bölümün adı Breaking Bad. :Z Breaking Bad'de de Better Call Saul diye bölüm vardı. :A

9/10

• Beğendim