AMC Better Call Saul - 5. Sezon Yorumları

Dosi

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,776
Puanı
1,060
bettercallsaul.jpg

Breaking Bad'in spin-off'u olan Better Call Saul, beşince sezonuyla AMC ekranlarına geri dönüyor.

Peter Gould ve Vince Gilligan ikilisinin imzasıyla hayata geçirilen Better Call Saul'un baş rolünde Bob Odenkirk yer alıyor ve avukat Jimmy McGill karakterinin Breaking Bad’de karşılaştığımız Saul Goodman karakterine dönüşümü anlatılıyor.

Diziyle ilgili yorumlarınızı sezon boyunca bu başlıktan yapabilirsiniz...

Önemli Not: Dizi hakkında spoiler butonu kullanmadan spoiler vermek yasaktır, bu kurala uymayanlar forumdan uzaklaştırılacaktır. Spoiler butonu kullanmadan önce de hangi bölüme dair spoiler içerdiği, kitap veya diğer kaynaklardan spoiler içeriyorsa belirtilmelidir.

Dosi

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,776
Puanı
1,060
Bir dizi için açtığım ilk yorum konum bu oldu :love1:
4. sezonda sayfalarca yorum yazılmış ama benden başka dizi hakkında yorum yazan olmamış :A @MasacRE ve @Sherlock özellikle sizin sözünüz vardı, bu sene birlikte yorumlayacağımızı ümit ediyorum. @MEnes @bazinga ve diziyi izleyen herkesi 5. sezon yorumlarında görürüz umarım😊

@Sherlock konuyu bana bıraktığin için mahçupum biraz :T: teşekkürler:bhr:

MEnes

Moderatör
Reaksiyon puanı
19,073
Puanı
860
Bir dizi için açtığım ilk yorum konum bu oldu :love1:
4. sezonda sayfalarca yorum yazılmış ama benden başka dizi hakkında yorum yazan olmamış :A @MasacRE ve @Sherlock özellikle sizin sözünüz vardı, bu sene birlikte yorumlayacağımızı ümit ediyorum. @MEnes @bazinga ve diziyi izleyen herkesi 5. sezon yorumlarında görürüz umarım😊

@Sherlock konuyu bana bıraktığin için mahçupum biraz :T: teşekkürler:bhr:
Ben izlediğimde sözde yorum yapacaktım toptan ama yapmadım tabi ki. :A Güncel izlerken bölüm bölüm yorumlarım heralde... :A

• Harika
Reactions: Dosi

Dosi

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,776
Puanı
1,060
Ben izlediğimde sözde yorum yapacaktım toptan ama yapmadım tabi ki. :A Güncel izlerken bölüm bölüm yorumlarım heralde... :A
Artık ben varım. Kafanıza vura vura hatırlata hatırlata zorla yazdırttırım inşallah :A :A

• Güldürdün
Reactions: MEnes

Dosi

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,776
Puanı
1,060
4. sezon yorumlarım:

4. sezon 1. bölüm
Abisi ölmüş, bir ihtimal yaşar belki diyordum. Evden geriye kalan birşey olmamış.
İlk başlangıçta Jimmy'nin hastane macerasını izledik ve kimliğinde sorun çıkacak zanettim. Acaba o taksici kimdi. Şüpheli tavirlar vardi. Büyük olasılıkla biz Jimmy'nin geleceğindeki maceralarıda tam olarak izleriz ilerde.
Mike park görevini bıraktı. Artık yeni maceralara atıldı.
Hektor hastaneyi boyladı ve Nacho bakalım işin içinden sıyrılabilecekmi.
Genel olarak durgun bir bölümdü :D

2-10. bölüm yorumları :D
Jimmy'nin 2. bölümdeki iş görüşmesindeki amacını çok anlayamadım. İşe girmek için elinden geleni yaptı ve adamlar o an işe alıncada onları azarladı :A işi kabul etmedi.
İlk bölümlerde Marco'nun etrafında dolandı olaylar. Gus ve Marco sahneleri ve planladıkları vurulma sahneleri güzeldi. Chuck'ın ölümünden sonra Kim'in Howard'a bağırıp Jimmy'iyi savunduğu sahneler güzeldi.
5. bölümde BB zamanından sahne izledik. Saul'un paralarını alıp kacarkenki sahnesi beklenmedik güzel bir sürpriz oldu biz izleyicilere. Belki Walter ile olan sahneleride izleyebiliriz ilerde.
6. bölümde Jimmy'nin onu soyan çocuklara kurduğu tuzak harikaydı :D
7. bölümde zaman atlaması oldu ve Saul kendine ofis bakmaya başladı. Telefon işinden de iyi para kazandı. Yine satış yaparken Huel yanlış anlaşılmadan dolayı polise saldırdı ve 8. bölüm onun hapise girilmemesi için Saul ve Kim'in mücadelesiyle geçti. Saul sahte mektup vs. işleriyle durumu kurtardı.
9. bölümde Kim'in sakat hali ile başladı ve anlam veremedim başta ama Jimmy gelince bunun bir oyun olduğu belli oldu. Kim'de artık Jimmy gibi oyunlar içinde yer almaya başladı ve pek hoşnut değil aslında.
Saul'un lisansını almak için yaptığı görüşme sahnesi güzeldi ve sonra Kim ile muhabbeti iyiydi. Saul o görüşmede Kim'e haksızlık yaptı ve o konuşmadan sonra Kim ile Jimmy'nin arası eskisi gibi olmadı. Yine Kim'in sayesinde Jimmy, itirazında Chuck ile ilgili konuşmalarında lisansını geri alabildi ve son sahnede yeni sezonda tam anlamıyla Saul Goodman'ı göreceğimiz netleşti. İş ismi için başvuru yapacağını belirtti.

• Beğendim
Reactions: Sherlock

Dosi

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,776
Puanı
1,060
Ve başlıyoruz :Z
5. sezon 1. bölüm :
1-4. sezonu yakın bir zamanda izlemiş olmama rağmen bazı karakterlerin isimlerini unutmuşum.
Dizinin ilk 12 dakikası Jimmy'nin sonraki hayatıyla ilgili sahnelerdi ve onun Saul olduğunu bilen birileri çıkması dışında o kısımlarda fazla heyecan yoktu. İleriki bölümlerde yine kimlik değiştirmesine şahit olacağız gibi.

Jimmy artık Saul olmak için isim değişikliği yaptı resmen ve Saul'un bölüm içinde sahneleri fazla değildi. Şu uyuşturucu kısımları, Nacho ve ekibinin sahneleri sıkıcı geldi ve ilkkez bir bölümün sonu bir sonraki bölümü merak ettirmedi. Heyecansız ve pat diye gereksiz bir sahnede bitti. Mike'nin sahneleride çok fazla değildi.

2. bölüm:
Bu bölümde dünle ilgili kısa kısa hatırlatma sahneleriyle başladık ve yanılmıyorsam ilkkez bu şekilde başlanmayı izledim. Bölüm biraz durgundu başlarda ama sonradan kıpırdamalar oldu. Saul'un asansörde müvekillerinin işlerini haletmesi iyiydi. Saul ve Kim arasındaki enerji geçriğimi sezonlardaki gibi değil.Mike bu bölümde baya agresifti ve torunu babası ile ilgili sorular sorunca kıza kötü davrandı.
Nacho'nun dünkü bölümdeki sahneleri bana nekadar sıkıcı gelmiş olsada bu bölüm ise tam tersi heyecanlıydı ve bölümün en tempolu kısımlarına imzasını attı.Gustavo'nun Salamanca'nın kendisine güvenmesini sağlaması için zorlamasından dolayı Nacho, Salamanca'nın gözüne girmek için polislere aldırış etmeden eve girip malları kurtardı. Aradığı fırsatı iyi değerlendirdi,
Bu arada Gustavo'nun sakinliği beni sinir ediyor bazen :A

@MasacRE @MEnes @Sherlock 3. bölüm çıkmadan yorumunuzu bekliyorum :Z

MEnes

Moderatör
Reaksiyon puanı
19,073
Puanı
860
Ve başlıyoruz :Z
5. sezon 1. bölüm :
1-4. sezonu yakın bir zamanda izlemiş olmama rağmen bazı karakterlerin isimlerini unutmuşum.
Dizinin ilk 12 dakikası Jimmy'nin sonraki hayatıyla ilgili sahnelerdi ve onun Saul olduğunu bilen birileri çıkması dışında o kısımlarda fazla heyecan yoktu. İleriki bölümlerde yine kimlik değiştirmesine şahit olacağız gibi.

Jimmy artık Saul olmak için isim değişikliği yaptı resmen ve Saul'un bölüm içinde sahneleri fazla değildi. Şu uyuşturucu kısımları, Nacho ve ekibinin sahneleri sıkıcı geldi ve ilkkez bir bölümün sonu bir sonraki bölümü merak ettirmedi. Heyecansız ve pat diye gereksiz bir sahnede bitti. Mike'nin sahneleride çok fazla değildi.

2. bölüm:
Bu bölümde dünle ilgili kısa kısa hatırlatma sahneleriyle başladık ve yanılmıyorsam ilkkez bu şekilde başlanmayı izledim. Bölüm biraz durgundu başlarda ama sonradan kıpırdamalar oldu. Saul'un asansörde müvekillerinin işlerini haletmesi iyiydi. Saul ve Kim arasındaki enerji geçriğimi sezonlardaki gibi değil.Mike bu bölümde baya agresifti ve torunu babası ile ilgili sorular sorunca kıza kötü davrandı.
Nacho'nun dünkü bölümdeki sahneleri bana nekadar sıkıcı gelmiş olsada bu bölüm ise tam tersi heyecanlıydı ve bölümün en tempolu kısımlarına imzasını attı.Gustavo'nun Salamanca'nın kendisine güvenmesini sağlaması için zorlamasından dolayı Nacho, Salamanca'nın gözüne girmek için polislere aldırış etmeden eve girip malları kurtardı. Aradığı fırsatı iyi değerlendirdi,
Bu arada Gustavo'nun sakinliği beni sinir ediyor bazen :A

@MasacRE @MEnes @Sherlock 3. bölüm çıkmadan yorumunuzu bekliyorum :Z
İzlemeye uygun vakit bulamadım henüz, bölümleri indirdim ama. Bakalım umarım izlerim bugün yarın... :A

• Güldürdün
Reactions: Dosi

CEO

Yeni Üye
Reaksiyon puanı
3
Puanı
24
breaking bad hayranıyım fakat bunu izlemedim. konusu biraz kısıtlıymış gibi geliyor. sizce başlamalı mıyım?

Sherlock

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
47,672
Puanı
1,060
5x1

Diziyi gerçekten özlemişim, gayet iyi bir açılış bölümüydü. :Z

5 sezondur ilk kez siyah-beyaz olarak aktarılan, Breaking Bad sonrasında geçen kısmı bu kadar uzun uzun gördük sanırım. En son Jimmy, bindiği taksicinin eskiden yaşadığı kasabadan olduğunu hatırlamıştı sanırım. Bu taksiciden doğru başına iş açılacağı belliydi ama bu kadarını beklemiyordum. Bundan sonraki süreci de önümüzdeki sezonda görürüz artık. Ama anladığımız kadarıyla Jimmy bu beladan kendi yöntemleriyle kurtulacak, Breaking Bad sonrası kısım ilk kez bu kadar keyif verdi ve devamını merak ettirdi.

Onun dışında dizinin hikayesi aynen devam ediyor, bu sezon Hank de olaya dahil olacak ve BB evreninden izlediğimiz karakter sayısı iyice artacak. En çok onun hikayeye nasıl ekleneceğini merak ediyorum. Jimmy'nin, Saul'a dönüşümünü izlemek inanılmaz keyifli. Telefon sattığı sahne ve mahkemede kartlarını pazarladığı sahne güldürdü. :A

Onun dışında işin kartel tarafı da tam gaz devam. Oradaki karakterleri görmek de iyi geldi, özlemişiz. Özellikle Michael yine şov yaptı. Ne olursa olsun karakterin hep sakin ve soğuk kanlı olması çok iyi. :A

Çekim açıları, görüntü yönetimi ve evren yine muazzam zaten. Bu açıdan güncel olarak yayınlanan en iyi dizi muhtemelen.

MEnes

Moderatör
Reaksiyon puanı
19,073
Puanı
860
5x1

Çok kaliteli, standarları çok yukarda bir giriş yaptı dizi. İzlerken çok keyif alıyorum, bunu tekrardan hatırlattı resmen. Çekim kalitesi gerçekten müthiş. O durağanlık, o değişik çekimler, o çöldeki bekleme sahneleri bile... Çok çok iyi be...

Saul Goodman resmi olarak Saul Goodman oldu artık. Kim ile aralarındaki diyalog yavaş yavaş bozulacak ve bir yerde Saul yalnız kalacak, bunu Breaking Bad'den biliyoruz. Bu bozulma artık yavaş yavaş başladı ve bunu hissediyoruz. Hikayenin bir yerinde Kim'in ölmesi muhtemeldir, tabi bu finale doğru olacak gibi.

Magic Man muhabbeti ve geçen sezonun kaldığı yerden Jimmy'nin devam etmesi güzel ve komikti. Telefon sahnelerinde güldüm.

Mike'ın geçen sezonki inşaat muhabbeti ve yaşanan olaylar devam etti. Werner Ziegler muhabbeti, Lalo Salamanco'nun olaya dahli tün hızıyla devam ediyor. Mike ise bildiğimiz Mike, kartele tam olarak girmedi ama girecek tabi bir yerde. Bakalım bu gelişim nasıl sürecek. Bunu izlemek bile mükemmel gerçekten.

8.5/10

MEnes

Moderatör
Reaksiyon puanı
19,073
Puanı
860
5x2

Artık olayların ciddileştiğini ve hikayenin doruk noktasına doğru ağır ve tadında ilerlediğini hissettiriyor bu sezon. Bunu gerçekten atmosferden bile anlıyorsunuz. Ve bu beni oldukça geriyor. Az çok belli ama bakalım gideceğimiz yere nasıl gideceğiz, neler izleyeceğiz...

Hector'un içki sahnesi gerçekten sağlam güldürdü. O hareketleri, tavırları baya komikti. Salamanca ailesinin bu sezon veya gelecek sezon kaybı çok olacaktır. Tamam şuan güçlüler belki ama Gus Fring'in durdurulamaz yükselişini göreceğiz elbette. Bu yükseliş ve gelişim de çok ilgi çekici ve hikayeyi özel kılan durumlardan birisi.

Hikayeyi özel kılan diğer durum elbette Saul Goodman'ın ilerleyişi. Saul'un artık suçlulara avukat olması ve bunun doğuracağı kaçınılmaz sonuçları yavaş yavaş izleyeceğiz. Zaten direk suçun içinden geldiği için kendisi de diyor ben onları tanıyorum, onlar da beni. Ki tanıdığı suçlulardan biri bölüm sonunda hemen buldu onu. O hikaye olayları direk hareketlendirecektir. Nacho'nun arkadaşının polislere yakalanması ve avukat olarak hemen Jimmy'e gelmesi güzel ve devamı da güzel olacaktır. Ayrıyetten Saul'un bölge savcısıyla davaları görüştüğü asansör sahnesi tam anlamıyla harikaydı...

Nacho'nun içerde ikili oynaması ve oradaki sahneler oldukça gerilimli doğrusu. Gus Fring'in nasıl bir ruh hastası olduğunu o kadar net anlattı ki bu bölümdeki sahne. Gerçekten acayip bir oyuncu Giancarlo Esposito. Polis sahnesi hareketli ve güzeldi. Lalo'nun sonu da Nacho'dan gelecek gibi, aynı amcası gibi...

9/10

Son düzenleme:

Dosi

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,776
Puanı
1,060
5x2

Artık olayların ciddileştiğini ve hikayenin doruk noktasına doğru ağır ve tadında ilerlediğini hissettiriyor bu sezon. Bunu gerçekten atmosferden bile anlıyorsunuz. Ve bu beni oldukça geriyor. Az çok belli ama bakalım gideceğimiz yere nasıl gideceğiz, neler izleyeceğiz...

Hector'un içki sahnesi gerçekten sağlam güldürdü. O hareketleri, tavırları baya komikti. Salamanca ailesinin bu sezon veya gelecek sezon kaybı çok olacaktır. Tamam şuan güçlüler belki ama Gus Fring'in durdurulamaz yükselişini göreceğiz elbette. Bu yükseliş ve gelişim de çok ilgi çekici ve hikayeyi özel kılan durumlardan birisi.

Hikayeyi özel kılan diğer durum elbette Saul Goodman'ın ilerleyişi. Saul'un artık suçlulara avukat olması ve bunun doğuracağı kaçınılmaz sonuçları yavaş yavaş izleyeceğiz. Zaten direk suçun içinden geldiği için kendisi de diyor ben onları tanıyorum, onlar da beni. Ki tanıdığı suçlulardan biri bölüm sonunda hemen buldu onu. O hikaye olayları direk hareketlendirecektir. Nacho'nun arkadaşının polislere yakalanması ve avukat olarak hemen Jimmy'e gelmesi güzel ve devamı da güzel olacaktır. Ayrıyetten Saul'un bölge savcısıyla davaları görüştüğü asansör sahnesi tam anlamıyla harikaydı...

Nacho'nun içerde ikili oynaması ve oradaki sahneler oldukça gerilimli doğrusu. Gus Fring'in nasıl bir ruh hastası olduğunu o kadar net anlattı ki bu bölümdeki sahne. Gerçekten acayip bir oyuncu Giancarlo Esposito. Polis sahnesi hareketli ve güzeldi. Lalo'nun sonu da Nacho'dan gelecek gibi amcası gibi...

9/10
Ben puanlama vermedim. Versem mi acaba? (b) eş zamanla Sherlock izlediğim için sağlıklı puanlama veremem diye düşündüm :A
2. bölüm bana görede ilk bölümden daha iyiydi.

• Beğendim
Reactions: Sherlock and MEnes

MasacRE

Favori Üye
Reaksiyon puanı
28,160
Puanı
1,059
5x1 5x2

BB sonrasındaki kısımdan gösterilen bir sahne ile başladı sezon her zamanki gibi. Orada Saul'u tanıyan birisi çıktı. Önce süpürgeciden yardım istemeyi düşünürken vazgeçip kendi yöntemlerimle halledeceğim dedi. Artık ne yapacağını görmek için bir sonraki sezonu beklemek zorundayız :D

Jimmy McGill'e resmi olarak veda ettik artık. Bundan sonra Saul Goodman'ı izleyeceğiz. Jimmy'den Saul'a dönüşüm hikayesini tam kendi kalitesine yakışır şekilde işledi zaten dizi. Şimdi Kim'in Saul'a karşı alacağı tavır merak konusu. Hâlâ yanında olsa da kendini ne kadar bu durumdan rahatsız hissettiği ortada. BB'de de olmadığına göre bir yerde yollarını tamamen ayırmaları olası. Tabi Kim'in ölme ihtimali de var ama sanki ölüm ile ayrılmayacakmış gibi geliyor bana.

Mike ne kadar profesyonel, duygularını hiçbir zaman işe karıştırmayan bir insan olsa da geçen sezonun sonunda Werner Ziegler'i öldürmekte ne kadar zorlandığını görmüştük. Şimdi o olaydan sonra Gus'a tepkili vaziyette. Hatta evde bile torununa karşı sinirlendiğini gördük.

Lalo Salamanca'nın ömrünün fazla olmayacağı aşikar. Gus, Nacho aracılığıyla ortadan kaldıracak gibi görünüyor Lalo'yu. Gus Nacho'yu babasıyla tehdit ettikten sonra Lalo'nun güvenini kazanmak için polislerin bastığı mekandan uyuşturucu çıkarmayı göze aldı. Çok riskli ama işe yarar bir hamle oldu o da onun adına.

Dosi

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,776
Puanı
1,060
5x3
Hank, sürpriz oldu bana :Z
Güzel bir bölümdü yine. Hank'ı gördüğümde baya sevindim. Bu sezon yer alacağından haberim yoktu. Yeni sürprizlerde olur umarım😊 Ortağınında olması güzel. Jimmy ile ilkkez karşılaşmış oldular ve Saul ismi ile dalga geçti :A

Saul'un sahneleri baya vardı bu bölüm ve verilen görevin üstesinden başarıyla çıktı ama bulaştığı ortamdan pek memnun kalmadı. Gustavo bu bölüm hiç yok derken son sahnelerde belirdi ve Nancho zorlanmaya başlıyor karşısında. Mike'de bu bölüm yok gibiydi ama izlediğimiz o kısacık sahnede bile memnun ettiren performans sergiledi. Sokak serserisinin kolunu kırdığı sahne güzeldi. Yalnız git gide dibe vuruyor gibi. Bakalım nasıl toparlanacak.

Kim'inde baya sahneleri vardı bu bölüm ama pek aksiyonu yoktu.

• Beğendim
Reactions: Sherlock

Sherlock

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
47,672
Puanı
1,060
5x2

İzleyeli bir hafta oldu, kısa ama öz bir şekilde değineyim bu bölüme de.

Saul'un dönüşümünün zirve noktalarına geliyoruz artık yavaş yavaş, Breaking Bad'de olduğu gibi burada da karakter dönüşümleri gerçekten muazzam bir şekilde veriliyor bizlere. Saul'un ilk sezonlardaki halleri geliyor da aklıma, nereden nereye...

Bölüm sonunda da artık tamamen suç/suçlu dünyasına girişini yapmış oldu. Bundan sonra hem suçlularla, hem de kartelle iyice iç içe olacaktır. İzlemesi de bizler için çok keyifli olacak tabii.

Burada gizemini koruyan en büyük detay tabii ki Kim Wexler, akıbeti hakkında en ufak bir fikrimiz dahi yok. Çünkü Breaking Bad'de yoktu, bu gizemin çözüleceği bölüm muhtemelen dizinin en iyi bölümlerinden olacak. Bunun sebebi Kim ya ölerek diziye veda edecek, ya da Saul öyle bir şey yapacak ki Kim onu bir daha asla görmek istemeyecek ve tamamen yolları ayrılacak. Ben açıkçası öleceğini düşünüyorum, hatta Saul-Kartel ilişkisi sonucunda bile kaybedebiliriz kendisini. Bekleyelim ve görelim...

Gus'ın inanılmaz soğukkanlılığı ve hep, herkesten bir adım önde oluşu (Yalnızca bir kişiden, bir adım önde olamamıştı...) bu karakteri resmen ilahlaştırıyor gözümde. Çok seviyoruz reisi. Lalo Salamanca'yı da bitirmesi yakındır, çoktan kurdu planını. Bir noktada fişini tamamen çekecek ve önüne bakacaktır.

• Beğendim
Reactions: Dosi and MEnes