Azerbaycan'da Ezan Yasaklandı Mı? Açıklama Geldi...

mrt-06

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
59,811
Puanı
1,061
72374

Geçtiğimiz hafta bazı internet sitelerinde çıkan habere göre "Azerbaycan'da hoparlörden ezan yasaklandı" şeklindeki haberlerin gerçeği yansıtmadığını açıklandı!

Habere göre "Azerbaycan'da 'hasta ve çocuklar uyuyamıyor' şikayetleri üzerine hoparlörlerle ezan okunması yasaklandığı ve AFP'de yer alan habere göre, ülkede bulunan Kafkas Müslüman İdaresi yetkilileri, geçtiğimiz çarşambadan beri yasağın yürürlükte olduğunu belirtti. Kurumun sözcüsü Akif Agayev, "Kamuoyundan birçok şikayet almıştık. Bu, ezanın yasaklanması anlamına gelmiyor. Sadece hoparlörü kaldırdık" dedi." şeklinde bazı sitelerde haber servis edildi ancak söz konusu açıklamaların ve haberin 2007'de yayınlandığı ve gerçeği yansıtmadığı yeniden gündeme getirildiğini belirtildi.​

S.G.A.T.

Favori Üye
Reaksiyon puanı
8,356
Puanı
1,061
Aslında bazı hasta yakınlarının şikayetleri ile ilgili bir durumdan kaynaklanıyor. Hoparlörden ses çok fazla geldiği için herkes uyanıyordu, acıdan dolayı özel iğnelerle uyutulan hastalar ezan sesine karşı hassasiyet gösterip uyanınca yıllardır giderek bu duruma hasta yakınları tarafından tepkiler çoğaldı. Uyanan hastalar ilacın kullanışı gereği 1, 1.5 saat acı içinde kıvranmak zorunda kalıyorlar. Bu yüzden özellikle hastaneleri etkilememek için hoparlörle ezan okunuşu ülkemizde uygulanmadan çıkarıldı. Artık müezzinler hoparlör kullanmadan ezan okuyacak.
Dindar kesim bu karara ciddi bir şekilde itiraz etse de ben dahil ülkenin büyük kısmı kararın çok doğru olduğunu düşünüyoruz.

Angelica

Favori Üye
Reaksiyon puanı
57,165
Puanı
1,060
Aslında bazı hasta yakınlarının şikayetleri ile ilgili bir durumdan kaynaklanıyor. Hoparlörden ses çok fazla geldiği için herkes uyanıyordu, acıdan dolayı özel iğnelerle uyutulan hastalar ezan sesine karşı hassasiyet gösterip uyanınca yıllardır giderek bu duruma hasta yakınları tarafından tepkiler çoğaldı. Uyanan hastalar ilacın kullanışı gereği 1, 1.5 saat acı içinde kıvranmak zorunda kalıyorlar. Bu yüzden özellikle hastaneleri etkilememek için hoparlörle ezan okunuşu ülkemizde uygulanmadan çıkarıldı. Artık müezzinler hoparlör kullanmadan ezan okuyacak.
Dindar kesim bu karara ciddi bir şekilde itiraz etse de ben dahil ülkenin büyük kısmı kararın çok doğru olduğunu düşünüyoruz.

Camiler bu kadar yakınmı ki hastanelere

takas

Favori Üye
Reaksiyon puanı
51,208
Puanı
1,059
Rezillik azerilerden beklemeyeceğim bi hareket

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
www.ataturkungencligehitabesi.com
Ah medeniyet denilen tek dişi kalmış canavar, ne güzel bir şeysin sen! Hasretiz sana, bir gün buralara da uğra artık be.

Hoparlörle ezan okumanın dinde yeri yoktur. Kuran indiğinde hoparlör mü vardı? Hoş, kuranda ezan okumak bile yok. Geçmişten bugüne gelen bir Arap geleneğinden ibaret. Bir gün Türkiye’de duyulmaması en büyük temennim gelecek 1000 sene içinde.

emreemreu

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
6,294
Puanı
1,060
Ah medeniyet denilen tek dişi kalmış canavar, ne güzel bir şeysin sen! Hasretiz sana, bir gün buralara da uğra artık be.

Hoparlörle ezan okumanın dinde yeri yoktur. Kuran indiğinde hoparlör mü vardı? Hoş, kuranda ezan okumak bile yok. Geçmişten bugüne gelen bir Arap geleneğinden ibaret. Bir gün Türkiye’de duyulmaması en büyük temennim gelecek 1000 sene içinde.

Neden ezandan bu kadar rahatsız oldun ki? Ezan Arap geleneği değil, peygamber efendimizin (sav) sünnetidir. Her şey Kur'an da yazmaz. Kur'an da yazmayanları da sünnetden öğreniriz. ;)

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
Neden ezandan bu kadar rahatsız oldun ki? Ezan Arap geleneği değil, peygamber efendimizin (sav) sünnetidir. Her şey Kur'an da yazmaz. Kur'an da yazmayanları da sünnetden öğreniriz. ;)

Sesi kötü hocaların hoparlörden ezanı okuması tartışmasız bir şekilde ses kirliliğine neden oluyor ve kulakları tırmalıyor çünkü. Üstüne her mahallede en az 2 tane cami olduğunu hesaba katarsak, aynı anda muhteşem bir kaos. Elbette geçmişten süregelen gelenek ve inançları muhafaza etmek de başlı başına bir yaşama bakış şekli ona bir şey diyemem. Kendi görüşüm budur, gerisi gelecek nesillere kalmış.

• Beğendim
Reactions: DarkLegenD

emreemreu

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
6,294
Puanı
1,060
Sesi kötü hocaların hoparlörden ezanı okuması tartışmasız bir şekilde ses kirliliğine neden oluyor ve kulakları tırmalıyor çünkü. Üstüne her mahallede en az 2 tane cami olduğunu hesaba katarsak, aynı anda muhteşem bir kaos. Elbette geçmişten süregelen gelenek ve inançları muhafaza etmek de başlı başına bir yaşama bakış şekli ona bir şey diyemem. Kendi görüşüm budur, gerisi gelecek nesillere kalmış.

Siz yurtdışında yaşıyordunuz dimi?

Birçok yerde artık ezan, merkezi sistemden okunuyor. Ayrıca ezan sesinin vermiş olduğu huzurdan Müslümanlığı seçenleri de çok duydum. O yüzden kaostan çok birçok yararı vardır. :)

Bu millet ezanın yasaklandığı zamanları da yaşadı ve ezanı yasaklamak hiçbir şeye çare olmadı. Tam tersi daha çok sorunu beraberinde getirdi.

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,932
Puanı
1,060

Bizim burda tam tersi Ezana onay vardı, konu bile açmıştım ve senin gıcık cevabın olmuştu orda :A ?

• Güldürdün
Reactions: Tolstoyevski

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
Siz yurtdışında yaşıyordunuz dimi?

Birçok yerde artık ezan, merkezi sistemden okunuyor. Ayrıca ezan sesinin vermiş olduğu huzurdan Müslümanlığı seçenleri de çok duydum. O yüzden kaostan çok birçok yararı vardır. :)

Bu millet ezanın yasaklandığı zamanları da yaşadı ve ezanı yasaklamak hiçbir şeye çare olmadı. Tam tersi daha çok sorunu beraberinde getirdi.

Hayır İstanbul’da yaşıyorum ve günün çoğunda Fatih’teyim o yüzden içinde bulunduğum şehirle alakalı bir durum hakkında olumsuz görüşte bulundum. Zaten davulun sesi kulağa uzaktan hoş gelir, yurt dışında yaşasam neden şikayetçi olayım ki? :)

Ezanın yasaklandığı bir dönemi hiç duymadım, resmi bir belgeyle konuşuyorsanız orası ayrı ama belge yoksa bu da devlete iftira atmaya girer. Ancak ezanın Türkçe okutulduğu huzurlu bir dönem olmuş ve keşke de devam etseymiş, zaman zaman açar dinlerim ve içimi huzur kaplar...

DarkLegenD

Favori Üye
Reaksiyon puanı
19,277
Puanı
1,060
Web Sitesi
www.cizikdvdkasetleri.com
Hayır İstanbul’da yaşıyorum ve günün çoğunda Fatih’teyim o yüzden içinde bulunduğum şehirle alakalı bir durum hakkında olumsuz görüşte bulundum. Zaten davulun sesi kulağa uzaktan hoş gelir, yurt dışında yaşasam neden şikayetçi olayım ki? :)

Ezanın yasaklandığı bir dönemi hiç duymadım, resmi bir belgeyle konuşuyorsanız orası ayrı ama belge yoksa bu da devlete iftira atmaya girer. Ancak ezanın Türkçe okutulduğu huzurlu bir dönem olmuş ve keşke de devam etseymiş, zaman zaman açar dinlerim ve içimi huzur kaplar...

Yarınlar yokmuşcasına dine inanasım geliyor Türkçesini dinlediğim zaman. :A

• Harika
Reactions: Tolstoyevski

emreemreu

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
6,294
Puanı
1,060

Ezanın yasaklanmasından kastım orijinal halinin okunmamasıdır. Sırf orijinalinden ezanı okuduğu için tutuklanlar ve eziyet çektirilenler oldu maalesef.

• Beğendim
Reactions: Polat Şaşmaz

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
Ezanın yasaklanmasından kastım orijinal halinin okunmamasıdır. Sırf orijinalinden ezanı okuduğu için tutuklanlar ve eziyet çektirilenler oldu maalesef.

Bu tür şeylerin dogmatik ve tabu olarak görülmesi dine ve dolayısıyla coğrafyaya çok büyük zarar veriyor. Türkiye’de ezan da Türkçe olmalı Kuran da zira Allah o dini insanların kulağına hoş gelsin, bilmedikleri bir dilden dinlesinler ve birilerinin yönlendirmesiyle dini yaşasınlar diye değil; okuyup anlayıp idrak etsinler diye indirmiş. Bir mevlit olduğunda hoca Kuranı Türkçe okumalı, Kuran kursları tamamen Türkçe eğitim vermeli. İnsanları uyuttular, alfabeyi ezberlemekle cennetten bilmem kaç köşk kazanılır vb diye. Bir baktık ki aslında din öğretiyorum diyenler dinin yapısına hakaret eder, Allah’a şirk koşar olmuşlar Arapçayı kutsallaştırıp tanrısal bir anlam yükleyerek.

Uzun lafın kısası eğer ortada bir zulüm olmuşsa o da insanlara anlamadıkları dilden din empoze etme zulmüdür. Din düşmanı dini tamamen ortadan kaldırır, halkın anladığı dile çevirmez. Bu olsa olsa büyük bir iyilik olur halka karşı. Ezan ha Çinçe olmuş ha Arapça, Kuran’ı ha Çin alfabesi üzerinden öğreniyorlar ha Arap alfabesinden. Değişen hiçbir şey yok, uyku dahil.

emreemreu

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
6,294
Puanı
1,060
Bu tür şeylerin dogmatik ve tabu olarak görülmesi dine ve dolayısıyla coğrafyaya çok büyük zarar veriyor. Türkiye’de ezan da Türkçe olmalı Kuran da zira Allah o dini insanların kulağına hoş gelsin, bilmedikleri bir dilden dinlesinler ve birilerinin yönlendirmesiyle dini yaşasınlar diye değil; okuyup anlayıp idrak etsinler diye indirmiş. Bir mevlit olduğunda hoca Kuranı Türkçe okumalı, Kuran kursları tamamen Türkçe eğitim vermeli. İnsanları uyuttular, alfabeyi ezberlemekle cennetten bilmem kaç köşk kazanılır vb diye. Bir baktık ki aslında din öğretiyorum diyenler dinin yapısına hakaret eder, Allah’a şirk koşar olmuşlar Arapçayı kutsallaştırıp tanrısal bir anlam yükleyerek.

Uzun lafın kısası eğer ortada bir zulüm olmuşsa o da insanlara anlamadıkları dilden din empoze etme zulmüdür. Din düşmanı dini tamamen ortadan kaldırır, halkın anladığı dile çevirmez. Bu olsa olsa büyük bir iyilik olur halka karşı. Ezan ha Çinçe olmuş ha Arapça, Kuran’ı ha Çin alfabesi üzerinden öğreniyorlar ha Arap alfabesinden. Değişen hiçbir şey yok, uyku dahil.

1. Arapça farklı bir dildir, Kur'an dili olan Arapça farklıdır. Bir Iraklıya ya da Suriyeliye sorsan bu ayette ne yazıyor diye anlamaz.
2. 1. maddeye göre baktığımızda Kuran dili için diğer diller (Türkçe'de dahil buna) kelimelerin manalarını tam karşılayamıyor. Kur'an harflerinin kendisine has özellikleri vardır. Bu harflerin bazılarının karşılığı ve okunuş şekli başka dilin alfabelerinde mevcut değildir. Söyleniş bakımından birbirine benzer harfler olsa da, mahreçleri (ağızdan çıkış yerleri) itibariyle de farklıdır. Mesela, arapça için 'lügat-ı dad' denir; yani fatiha suresinin sonundaki 'veleddallin' deki 'dad' harfi hiçbir lisanda bulunmamaktadır. Bu harfin bulunduğu bir kelimeyi başka bir lisanın ifade etmesi mümkün değildir.
3. Bir şeyin orijinali varken neden orijinal olmayanını tercih edeyim ki? Tercümne Kur'anın yerine asla geçemez.
4. Ayrıca hepimiz okula gidiyoruz. Neden? Bir sürü nedeni var ama asıl nedeni bir meslek sahibi olabilmektir. Peki Kur'an dilini öğrenmek için neden çaba göstermiyoruz?
5. Kur'an okuyunca akıl almasa da ruhun gıdasını alır.
6. Kur'an harflerinde 1'e 10 sevap olduğu ise Peygamber efendimiz (sav) tarafından bildirilmiştir.

S.G.A.T.

Favori Üye
Reaksiyon puanı
8,356
Puanı
1,061

Kur'an tercüme edilmiyor, edilemez zaten. Mealleri var sadece. Tam olarak karşılığı olmadığı için arapça dinlenilmesi doğru olandır.
Son zamanlarda çok fazla yerde gördüğüm için sadece bu kısmı cevaplamak istedim.

• Üzücü
Reactions: DarkLegenD