5. Aserat TV Ödülleri (2018-2019) | Aserat'tan Sezonun En İyileri - Part III

Aserat

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
62,941
Puanı
1,061
Önceki Kazananlar: 2015 | 2016 | 2017 | 2018

5. Aserat TV Ödülleri'nin üçüncü ve son bölümüyle karşınızdayız. Dram ve komedi ödüllerinin ardından sıra senaryo, yönetmen, genç oyuncu, konuk oyuncu, toplu performans, çift, jenerik, yarışma programı, eğlence programı ve yapım şirketi kategorilerinin en iyilerine geldi.

EN İYİ SENARYO
69131

Adaylar:
  • Burcu Görgün Toptaş & Özlem Yılmaz | Kuzgun
  • Deniz Madanoğlu | Bir Aile Hikayesi
  • Gülse Birsel | Jet Sosyete
  • Levent Cantek | Bozkır
Kuzgun ters köşeleri ve hızlı akan senaryosu, Bir Aile Hikayesi de naifliği ve dozunda uyarlanmasıyla burada olmayı sonuna kadar hak etmiş olsa da buradaki favorim Jet Sosyete. Gülse Birsel'in her hafta 2 saate kadar varan sürelerde çıkardığı iş takdire şayan. Gerek sektöre, gerekse gündeme dair göndermeleri, böyle bir devirde alttan alta da olsa siyasete yaptığı ince dokundurmalar, her karakterine kendini gösterme imkanı sunması ve her bölümde 3-4 farklı konuyu aynı potada başarıyla eritebilmesiyle Jet Sosyete sıradan bir sit-com'dan daha fazlası olduğunu gösterirken bu başarıyı görmezden gelmeyi de içim almıyor.

KAZANAN: Jet Sosyete / İkinci: Bir Aile Hikayesi
  • 2018: Hakan Günday | Şahsiyet
  • 2017: Ethem Özışık | Poyraz Karayel
  • 2016: Mahinur Ergun | Hayat Şarkısı
  • 2015: Ethem Özışık | Poyraz Karayel

EN İYİ YÖNETMEN
69132

Adaylar:

• Bahadır İnce | Kuzgun
  • Murat Şenöy & Murat Öztürk | Bir Aile Hikayesi
  • Tolga Karaçelik | Bartu Ben
  • Yüksel Aksu, Şafak Bal & Hülya Gezer | Avlu
Bir Aile Hikayesi'ndeki o naiflik hissinin izleyicinin gönlüne temas etmesini sağlayan en önemli etkenlerden biri de Merve Girgin'in kurduğu, Murat Şenöy ve Murat Öztürk'ün de bayrağı başarıyla taşıdığı atmosferi. Kendilerini tanımadığım için ilk başta biraz ön yargı ve endişeyle yaklaşmıştım ama neyse ki hepsini bana çok güzel yedirdiler. Belki dışarıdan iddiasız bir çalışma gibi görünebilir ama aslında ufak detaylardan büyük bir iş ortaya çıkardıklarını ve bu tür yapımların en önemli amacının da o bizdenlik hissini taşımak olduğunu düşündüğümüzde üstlerine düşen görevi de başarıyla yerine getirdiklerini düşünüyorum.

KAZANAN: Bir Aile Hikayesi / İkinci: Avlu
  • 2018: Ali Bilgin & Deniz Yorulmazer | Ufak Tefek Cinayetler
  • 2017: Cem Karcı | Hayat Şarkısı
  • 2016: Çağrı Vila Lostuvalı | Poyraz Karayel
  • 2015: Zeynep Günay Tan & Deniz Koloş | Benim Adım Gültepe

EN İYİ GENÇ/ÇOCUK OYUNCU
69135

Adaylar:

• Ahsen Eroğlu | Kuzgun
  • Ali Gözüşirin | Ufak Tefek Cinayetler
  • Elçin Afacan | Bir Aile Hikayesi
  • İlhan Şen | Şahin Tepesi
Bu sezonda da gümbür gümbür gelen genç oyuncularla tanıştık. Bazıları ufak tefek rollerden sonra ilk kez kendilerini bu kadar ön plana atan isimlerin yanında ilk kez ekrana adım atanlarla da tanıştık. Bunlardan biri de Elçin Afacan'dı. Göründüğü ilk andan itibaren izleyiciyi etkisi altına alan bir ışığı olduğunu kimse inkar edemez sanırım. Belki orijinal dizideki karaktere göre çok daha zayıf olabilir, belki karakterinin olması gerektiği gibi 35 yaşında göstermeyebilir ama 12 bölüm boyunca öyle iyi bir performans çıkardı ki ve ilk ciddi projesi olmasına rağmen öyle büyük bir hakimiyetle karakterine sahip çıktı ki kusurları görmezden gelip etkisi altına girmekten başka bir çaremiz kalmadı. BAH sonrasında neler yapacağını gerçekten merak ediyorum.

KAZANAN: Elçin Afacan / İkinci: Ahsen Eroğlu
  • 2018: Ecem Erkek | Hayat Sırları
  • 2017: Miray Daner | Vatanım Sensin
  • 2016: Büşra Develi | Tatlı Küçük Yalancılar
  • 2015: Ataberk Mutlu | Poyraz Karayel

EN İYİ KONUK OYUNCU
69136

Adaylar:

• Ezgi Mola | Bartu Ben
  • Helin Kandemir | Hakan: Muhafız
  • Ozan Güven | Jet Sosyete
  • Servet Pandur | Bir Aile Hikayesi
Sezon boyunca Hakan: Muhafız'ın olmamışlıklarını (gerçi sürükleyici olduğunu inkar edemem) hep birlikte eleştirdik, görsel efektlerini hep birlikte yerin dibine soktuk, bazı oyuncuların yapaylığına demediğimizi bırakmadık. Ama kabul edelim ki asıl kadrodan Okan Yalabık, Burçin Terzioğlu ve Hazar Ergüçlü haricinde Ceylan yani Helin Kandemir de oynadığı ilk bölümden itibaren bu diziye adeta nefes aldırdı. Karakteri Sadık Olanlar'ın kasıntılıkları arasında doğallığıyla kısa zamanda aradan sıyrılırken kendisi de küçük yaşına rağmen çıkardığı taş gibi performansla şimdiden adını gelecek vaat edenler arasına yazdırdı. Keşke kendisini 3. sezonda da izleyebilseydik. Gerçi bu gidişle 5-10 yılda her yerde karşımıza çıkacak görünüyor.

KAZANAN: Helin Kandemir / İkinci: Servet Pandur
  • 2018: Özlem Tokaslan | Ufak Tefek Cinayetler
  • 2017: Demet Evgar | Vatanım Sensin

EN İYİ TOPLU PERFORMANS
fenomen-dizi-avlu-sessiz-sedasiz-ya-2mVp_cover.jpg

Adaylar:
  • Avlu
  • Bir Aile Hikayesi
  • Kuzgun
  • Ufak Tefek Cinayetler
Avlu'nun gerçekten bir kadro başarısı olduğunu iddia etsem kimse inkar etmez sanırım. Demet Evgar, Ceren Moray, Nergis Öztürk ve Nursel Köse'nin yeteneklerine zaten hakimiz ama Kenan Ece, Çağlar Onur Öztürk, Deniz Barut, Onuryay Evrentan, Ayça Damgacı, Ümmü Putgül, Selen Seyven, Şeyla Halis, Hülya Şen, Efsane Odağ, Simel Keçicioğlu, Nurhak Mine Söz, Saniye Samra, İdil Sivritepe, Hüseyin Turunç, Görkem Mertsöz, Ayten Uncuoğlu ve daha nicesi derken ortaya çıkan gövde gösterisini es geçmek mümkün değil. Senaryo gereği sürekli yaşanan oyuncu değişimlerinden olumsuz etkilenmeden sinerjiyi koruması da ayrı bir başarı.

KAZANAN: Avlu / İkinci: Ufak Tefek Cinayetler

EN İYİ ÇİFT
kuzgun-dizisinin-fragmani-yayinlandi-mi-11938888_3073_m.jpg

Adaylar:
  • Azra & Deniz | Avlu
  • Beste & Erdem | Bir Aile Hikayesi
  • Kuzgun & Dila | Kuzgun
  • Merve & Kerim | Ufak Tefek Cinayetler
Bu daldaki dört çift de birbirinden değerliydi. Geç başlayıp erken düştüğüm AzDen bir yana, 'Aslıhan Gürbüz ve Osman Sonant sezonun çifti olur' derken yaşanan talihsizliklerle sekteye uğramalarına rağmen MerKer diğer yana, her tarafından tatlılık ve enerji fışkıran BesDem başka bir yana derken kazananı belirlemek gerçekten çok zor oldu. Fakat Barış Arduç ve Burcu Biricik'in gerek oyunculuk olarak, gerekse uyumlarıyla zirveye çıkardığı KuzDil'e daha fazla kayıtsız kalamadım. Aralarından öyle bir enerji çıktı ki birbirlerine düşman oldukları sahnelerde bile kendilerine hayran bıraktılar. İki yaralı ruhun birbirini iyileştirmeye çalışma hikayesinde bizleri de kendilerine aşık ettiler.

KAZANAN: Kuzgun & Dila / İkinci: Beste & Erdem
  • 2017-2018: Hilal-Leon | Vatanım Sensin
  • 2016: Ece-Haluk | Baba Candır
  • 2015: Yaren-Karlos | Ulan İstanbul & Reyhan-Mazhar | Beni Böyle Sev

EN İYİ JENERİK
69139

Adaylar:

• Avlu
  • İstanbullu Gelin
  • Nefes Nefese
  • Ufak Tefek Cinayetler
Geçen sene bu dalda Ufak Tefek Cinayetler son ana kadar ipi önde göğüslerken Şahsiyet ortaya çıkmış ve tüm planları bozmuştu. Tam da bu sene karşılığını veririm derken şimdi de İstanbullu Gelin'in büyüleyici müziğinde kayboldum. Kabul müziği dışında çok cazip bir tarafı yok gibi görünüyor ancak izlemediğim bir dizinin jeneriğini her seferinde aynı iştahla dinleyebiliyorsam bunda Cem Tuncer, Ercüment Orkut, Nail Yurtsever ve Metin Kala'nın eşsiz bestesinin payı yadsınamaz. UTC'den tekrar özür dileyerek ödülüm Star'ın emektar dizisine gidiyor.

KAZANAN: İstanbullu Gelin / İkinci: Ufak Tefek Cinayetler
  • 2018: Şahsiyet
  • 2017: Masum
  • 2016: Kiralık Aşk
  • 2015: Benim Adım Gültepe

Diğer kategoriler:
69140

En İyi Yarışma Programı: Aileler Yarışıyor | TRT 1
  • 2018: Yemekteyiz | TV8
  • 2017: Kelime Oyunu | teve2
  • 2016: Kuyruk | TRT 1
  • 2015: Eyvah Düşüyorum | Star TV
69141

En İyi Eğlence Programı: Uykusuzlar Kulübü | TV100
  • 2018: Tolgshow | FOX
  • 2017: Güldüy Güldüy Show | Show TV
  • 2015-2016: Dada | Star TV
69142

En İyi Yapım Şirketi: BKM (Jet Sosyete ve Bartu Ben ile)
  • 2018: Ay Yapım
  • 2017: O3 Medya
  • 2016: Most Production
  • 2015: Limon Film
Son olarak dizilerin ve kanalların adaylık-ödül durumlarına bakalım:

HANGİ DİZİ KAÇ ÖDÜL ALDI?
  • 5 - Jet Sosyete
  • 4 - Avlu
  • 3 - Bir Aile Hikayesi
  • 1 - Bartu Ben, Bozkır, Hakan: Muhafız, İstanbullu Gelin, Kuzgun
HANGİ DİZİ KAÇ ADAYLIK ALDI?
  • 12 - Bir Aile Hikayesi
  • 10 - Jet Sosyete, Kuzgun
  • 8 - Avlu
  • 6 - Bartu Ben
  • 5 - Ufak Tefek Cinayetler
  • 4 - Bozkır
  • 3 - Hakan: Muhafız, Koca Koca Yalanlar
  • 2 - Şahin Tepesi
  • 1 - İstanbullu Gelin, Nefes Nefese
KANAL DURUMLARI
  • Star TV - 23 adaylık, 5 ödül (Kuzgun, Avlu, Ufak Tefek Cinayetler, İstanbullu Gelin, Nefes Nefese)
  • FOX - 12 adaylık, 4 ödül (Bir Aile Hikayesi)
  • TV8 - 10 adaylık, 5 ödül (Jet Sosyete)
  • BluTV - 10 adaylık, 2 ödül (Bartu Ben, Bozkır)
  • Kanal D - 3 adaylık, 0 ödül (Koca Koca Yalanlar)
  • Netflix - 2 adaylık, 1 ödül (Hakan: Muhafız)
  • ATV - 2 adaylık, 0 ödül (Şahin Tepesi)
  • TRT 1 - 1 ödül (Aileler Yarışıyor)
  • TV100 - 1 ödül (Uykusuzlar Kulübü)
Böylece 5. Aserat TV Ödülleri'nin de sonuna geldik. Buraya kadar okuyup beğeni atan herkese çok teşekkür ediyorum. Kısmet olursa gelecek sene de yeniden sizlerle buluşmak üzere şimdilik hoşça kalın. :Z

Son düzenleme:

kerem

Favori Üye
Reaksiyon puanı
28,643
Puanı
1,060

Aserat

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
62,941
Puanı
1,061
Ödül vermen için her diziyi izleyip objektif kararlar vermen gerekmiyor mu? İzlemesen bile içinde çoğunluğun payı da olursa daha objektif ve yerinde en azından. :A
Bu sürelerle tüm dizileri izleyebilmem mümkün değil. Hem çoğunluğun payı olarak BAH var zaten. :A Ayrıca adı 'Aserat'tan Sezonun En İyileri' olan bir konudan nasıl bir objektiflik bekliyorsun anlamadım. :A

• Güldürdün
Reactions: kerem

kerem

Favori Üye
Reaksiyon puanı
28,643
Puanı
1,060
Bu sürelerle tüm dizileri izleyebilmem mümkün değil. Çoğunluğun payı olarak BAH var zaten. Ayrıca adı 'Aserat'tan Sezonun En İyileri' olan bir konudan nasıl bir objektiflik bekliyorsun anlamadım. :A
E objektif olmayacaksa konunun ne anlamı var o zaman? :A

kerem

Favori Üye
Reaksiyon puanı
28,643
Puanı
1,060
Objektif olacağım diye bir iddiam yok zaten. Her seferinde üstüne basa basa belirtiyorum benim izlediğim dizilere göre olduğunu. O yüzden bir sıkıntı göremiyorum. :A
Bu sorduğum sorunun cevabı değil ama hadi öyle olsun. BAH için beğeni attım. :A

Aserat

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
62,941
Puanı
1,061
Beşiktaş Kültür Merkezi adlı şirket yüzünden. :A
Orayı boşver çünkü her sene birden fazla dizisini izlediğim bir şirketi seçiyorum yani ciddi bir şey değil. :A BAH'a o kadar ödül yığdım düzelt şunu. :A
Bu sorduğum sorunun cevabı değil ama hadi öyle olsun. BAH için beğeni attım. :A
Objektif olmayacaksa ne anlamı var dedin ben de zaten objektif olma gibi bir amacım olmadığı için sıkıntı yok diyorum. :A

Angelica

Favori Üye
Reaksiyon puanı
57,169
Puanı
1,060

Aserat

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
62,941
Puanı
1,061
Kanal D dizileri reyting rekorları kırıyor, prestijli ödül törenlerinde ödülleri topluyor. Sen vermesen de olur. :A
Kendilerine zorla ödül verdikleri Kelebek'i kast ediyorsan bir gülüp geleceğim. :A Onda bile SAK ve Çukur Top'un dizilerinden daha fazla almıştı. :F

• Olmamış
Reactions: Yiğitt