FK7 A Bronx Tale / Günaha Davet (1993) - Film Yorumları

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,740
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
0106489.jpg

Günaha Davet - A Bronx Tale (1993)

Türü:
Suç, Dram
Yönetmen: Robert De Niro
Senaryo: Chazz Palminteri (play), Chazz Palminteri (screenplay)

Oyuncular:
Robert De Niro
Chazz Palminteri
Lillo Brancato
Francis Capra
Taral Hicks

IMDb Sayfası

Filmin Özeti
Küçük oğlu ve karısı ile birlikte Bronx?da son derece ırkçı bir mahallede yaşayan Lorenzo Anello, maddi durumu iyi olmasa da pis işlere bulaşmadan dürüst bir hayat sürdürmektedir. Bir gün Lorenzo?nun oğlu Calogero, Sonny isimli bir gangsterin, bir adamı sırf park yeri yüzünden öldürdüğünü görür fakat onu polise ihbar etmeyince Sonny ile Calogero arkadaş olurlar. Lorenzo, oğlunun bir gansterle görüşmesine karşı çıkmasına rağmen Calogero git gide Sonny ile daha da yakınlaşacak ve babasının onu yetiştirmeye çalıştığı değerlerden uzaklaşıp kendisini suç dünyasının ortasında bulacaktır.

Filmin Fragmanı

Çiğdem

Emekli
Reaksiyon puanı
123,731
Puanı
1,060
uzun zaman önce izlediğim bir filmdi ayy bugün tekrar izledim gerçekten harika bir film
benim bu filmde favorim Chazz Palminteri ayy nasıl oktay kaynarcanın türk oyuncular içinde mafya tipi varsa palminterinde mafya tipi var filme mükemmel yakışmış vlla sonny karakteriyle robert de niroyu geçmiş bu filmindeki performansıyla :Z
aa birazda filmin önemli sahnelerinden bahsedelim bakalaım :-)
sonny arabaya sopayla vuran adamı öldürme sahnesi çok aksiyonluydu bence de nironun oğluna zar attırma sahneside eğlenceliydi :Z
aa ve yine sonnyin barda o adamları dövme sahneside güzeldi her etkili sahnede bu adam var ayol :F

ve bitişide sonnyle yaptık ama ölümüyle malesef :(
8.5/10

@MEnes @sürgünüm @Titanium @Danger UA! @Tolstoyevski @OzaN @vadikızı @MasacRE- @gundix123 @Yiğitt @Forumdash

Angelica

Favori Üye
Reaksiyon puanı
57,183
Puanı
1,060
uzun zaman önce izlediğim bir filmdi ayy bugün tekrar izledim gerçekten harika bir film
benim bu filmde favorim Chazz Palminteri ayy nasıl oktay kaynarcanın türk oyuncular içinde mafya tipi varsa palminterinde mafya tipi var filme mükemmel yakışmış vlla sonny karakteriyle robert de niroyu geçmiş bu filmindeki performansıyla :Z
aa birazda filmin önemli sahnelerinden bahsedelim bakalaım :-)
sonny arabaya sopayla vuran adamı öldürme sahnesi çok aksiyonluydu bence de nironun oğluna zar attırma sahneside eğlenceliydi :Z
aa ve yine sonnyin barda o adamları dövme sahneside güzeldi her etkili sahnede bu adam var ayol :F

ve bitişide sonnyle yaptık ama ölümüyle malesef :(
8.5/10

@MEnes @sürgünüm @Titanium @Danger UA! @Tolstoyevski @OzaN @vadikızı @MasacRE- @gundix123 @Yiğitt @Forumdash

Ben bu filmi biliyorum izlemiştim çok güzel filmdir

sürgünüm

Emekli
Reaksiyon puanı
65,193
Puanı
1,059
Mafyayı ve çekildiği dönemin ırkçı yanını tüm çıplaklığıyla, abartmadan güzel bir şekilde anlatmış. Filmin ortalarına doğru biraz olaylar ağırlaşsa da asla sıkılmadım.

Robert De Niro'yu anlatmaya gerek yok, fakir ama gururlu bir otobüs şoforünü başarıyla canlandırıyor. Ama bu filmin oyuncu bağlamındaki yıldızı kesinlikle De Niro değil. Belki de yönetmen olduğu için oyunculuğunu geri plana alıp yönetmenliğini ön plana çıkartmak istemiş olabilir. Filmin yıldızı bir gangstere hayat veren Chazz Palminteri ile çocuk ve genç Calogero rollerini oynayan oyunculardı. Müziklerde dönemine yakışmış ve ayrı bir hava katmış olduğunu söyliyebilirim.

Filmin en iyi sahnesi:

Sonny'nin motorcularla kavga öncesi kapıyı kitleyip ''şimdi çıkamayacaksınız'' demesi efsoydu. Ayrıca sevgilinin sizi sevdiğini anlamanın yolları için kilitli arabada test yapma fikri harikaydı. :) Zenci kız da tam bir afet idi. :)

Replik: Bu hayatta en acımasız şey; kaybedilmiş yetenektir.

Bu arada son sahnede görünen kişinin Joe Pesci olduğunu anlamam için filmin sonunda oyuncu listesindeki ismini görmem gerekmiştir.

8/10

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,740
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Çok gerçekçi film olmuş. Filmde 15 yıl gibi bir zaman geçiyor ve ben de sanki 15 yıldır bu filmi izliyormuşum gibi hissettim. :A

Şaka bir yana etkinliğin en sıkıcı filmiydi. 3-5 parçaya bölerek zar zor tamamladım.

Robert De Niro'ya saygım sonsuz ama bu film gerçekten kötüydü. Senaryosu çok tırt, sıradan. Küçük bir çocuk bir mafya adamına özenip babasına zıt düşüyor. Büyüyünce çirkin bir kıza aşık oluyor, kavga ediyor, başı belaya giriyor falan. İlgi çekici hiçbir şey bulamadım. Sadece filmin başlarında çocuk küçükken olan 1-2 sahne güzeldi. (Suçluları tespit etmeye çalışması falan)

Filmin iki olumlu yanı vardı. Birinci müzikler başarılıydı. İkincisi Robert De Niro'nun oğlunu oynayan genç iyi seçilmiş. Gerçekten de De Niro'nun oğlu gibiydi. Yalnız oyunculuğunun çok parlak olduğunu söyleyemem. :)

5/10

MasacRE

Favori Üye
Reaksiyon puanı
28,160
Puanı
1,059
Robert de Niro birçok mafyavari filmde oynadıktan sonra bu mafyacılık işlerinin kötü bir şey olduğunu göstermek için bu filmi çekmiş sanırım ve en mafya karşıtı karakteri de kendisi oynamayı tercih etmiş. Müzikleri ben de beğendim fakat konunun işlenişi için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Belki beklentim farklı olduğundan mıdır nedir biraz çocukça gibi geldi film bana.
Siyahilerin mekanın bastıkları ve yandıkları sahne ile Sonny'lerin motorcuları dövdüğü sahne en akılda kalıcı sahnelerdi. Bar sahnesi dışında Sonny'nin gücünü de pek göremedik. Ben karanlık yönünü daha çok ortaya çıkarmalarını isterdim. Robert de Niro da filmde çok pasif kalmış. Sanki C'nin babası o değil de Sonny'miş gibi bir hal aldı film bir süre sonra. Sonny bu kadar kötü bir adamsa çocuğu kötü yola çekmesini babasının da engel olmak için elinden geleni yapmasını görmek isterdim. Sonunda da belki klişe olacak ama çocuğun ölmesi filmi daha etkileyici yapardı diye düşünüyorum.
Çocuğu ben de Robert de Niro'ya çok benzettim. Bırak oğlunu oynamayı kendisinin gençliğini bile oynayabilecek kadar benziyordu. Ama oyunculuk olarak yakınından bile geçemez Robert de Niro'nun orası ayrı :D

Sonuç: Senaryo ve yönetmenlik vasattı, müzikler iyiydi, oyunculuklar fena değildi. Süresi de iyiydi filmin sıkmadı beni.

6/10

Danger UA!

Tecrübeli Üye
Reaksiyon puanı
3,713
Puanı
560
Robert De Niro içinde büyüdüğü mahalleyi tüm çıplaklığyla sade bir şekilde anlatmış. Açıkçası filmin hiçbir yerinde sıkılmadım. Her şeyden önce güzel bir arkadaşlık filmiydi.

Robert De Niro bu filmde yönetmen olduğu için pek ön plana çıkmamış. Yönetmenlik performansını da beğendim. Oğlunu oynayan oyuncu benzemiş ama oyunculuğu kötüydü. Filmin en iyisi Chazz Palmintieri'ydi. Karakterine tamamen bürünmüş.

Filmin ırkçılığa değinmesi biraz gereksiz mi diye düşündüm ama film sonuçta o dönemin Bronx'unu işliyor. Bu bakımdan çok da gereksiz diyemem.

Onun dışında filmde çok güzel replikler vardı. Şahsım adına en beğendiğim Sonny'nin Calogero'ya "20 dolara ondan kurtulmuş oldun." dediği kısımdı.

Bence samimi ve doğal bir filmdi.

8/10