🌍 bazinga ile Sanal Dünya Turu - 8. Bölüm: Reykjavik 🇮🇸

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,758
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Sanal dünya turumuza bir haftalık aranın ardından, Chicago, Kiev, Vancouver, Stockholm, Floransa, Seattle ve Syndey'in ardından sekizinci şehrimiz olan Reykjavik ile devam ediyoruz. Sıcakların etkisini iyice kendini hissettirdiği bu günlerde buzlar ülkesinin başkentine hep birlikte gidiyoruz...

İzlanda dünyanın ilginç ve pek çok kişi için en çekici ülkelerinden biri. Coğrafi açıdan türlü ilginçlikleri olan bu ülke, bununla birlikte insani yaşam standartlarının çok yüksek olduğu ve iyi olan her türlü istatistikte kendine üst sıralarda yer bulan ülkelerden biri. Sadece 360 bin civarında bir nüfusa sahip bu ülke, aslında Avrupa'nın yüzölçümü açısından büyük sayılabilecek ülkelerinden biri. Bu iki özelliğin birleşimi İzlanda'yı Avrupa'nın nüfus yoğunluğu en düşük ülkesi yapıyor...

İzlanda'nın tarihi 800'lü yıllara dayanıyor. Vikinglerin Avrupa'ya korku salmaya başladığı yıllardaki Viking keşiflerinden biri olan bu adada yaşayan halkın Viking kökenli olduğunu söylemek mümkün. Tarih boyunca coğrafi konumunun etkisiyle sık sık Norveç ve Danimarka'yla ilişki içerisinde olmuş İzlanda'nın günümüzdeki bağımsızlığını alması ise 1944 yılında Danimarka'dan alınan bağımsızlıkla gerçekleşmiş...

Reykjavik - Harita.jpg

Masalsı bir diyar olarak düşlenen, halkının çoğunluğu Elflere inanan İzlanda'nın bilinirliği çok yüksek olsa da ülkenin şehirlerinin aynı derecede popüler olduğunu söylemek kolay değil. Başkent Reykjavik'in adını ilk kez bu gezi esnasında duymuş dahi olabilirsiniz. Oysa dünyanın kuzey kutup noktasına en yakın konumda bulunan bu başkenti, açık ara şekilde ülkenin en önemli şehri. Öyle ki ülkenin yarısına yakına bu küçük, şirin şehirde yaşıyor...

Yalnız ve güzel ülke İzlanda'nın İngilizce adının Iceland olmasının haklı bir sebebi var. Reykjavik'in en sıcak ayları olan Temmuz - Ağustos'ta bile ortalama sıcaklık 11 derece. Haziran ve Eylül aylarında bile şehre giderken tedbirli olmanızda fayda var... Kışın ise soğuklar dondurucu derecede ve ortalama sıcaklık 0 derece civarı. Avrupa'nın pahalı şehirlerinden biri olan Reykjavik'te 1 gün için 73 euro ile 187 euro arasında bir ücreti gözden çıkarmalısınız. İyi haber ise çoğu önemli iki gün gibi çok kısa sürede bile gezebilecek olmanız...

İşte Reykjavik'in bazı önemli yerleri...

Hallgrimskirkja​

Şehrin en dikkat çekici yapısı olan bu kilise, İzlanda'nın en yüksek kilisesi olma unvanına sahip. Oldukça farklı mimariye sahip kilisenin kulesine çıkarak şehre kuşbakışı bakmanız da mümkün. Hatta yeterince keskin gözlerle ve biraz da şansla Grönland'ı ve Amerika kıtasını da görebilmeniz olası...

Hallgrimskirkja - 1.jpeg

FlyOver Iceland​

Reykjavik'te İzlanda'nın bütün egzotik yanlarını yakalamanız hiç kolay olmasa da simülasyon şeklindeki bu özel müzede İzlanda'ya özel pek çok ekstrem deneyim yaşamanız mümkün...

FlyOver Iceland.jpeg

Arbaer Open Air Museum​

Büyük bir açık alanda kurulu bu şehir tarihi müzesinde birbirinden ilginç evlere rastlayıp şehrin masalsı yanlarından eserler bulmanız imkanlar dahilinde...

Arbaer Open Air Museum.jpeg

Laugardalur Park​

Reykjavik Park olarak da bilinen bu park şehrin göbeğinde çeşitli aktiviteler için imkan sunuyor...

Laugardalur Park - 1.jpeg

Harpa Reykjavik Concert Hall and Conference Centre​

Ödül sahibi tasarıma sahip bu konferans salonu şehrin türlü türlü etkinliklerinin merkezi konumunda...

Harpa Reykjavik Concert Hall and Conference Centre - 2.jpeg

Harpa Reykjavik Concert Hall and Conference Centre - 3.jpg

Harpa Reykjavik Concert Hall and Conference Centre - 1.jpg

Perlan​

Seyir terasına sahip bu kubbe aynı zamanda içerisinde de çeşitli cazibe merkezleri bulunduruyor. Hem restoranı epey ünlü, hem de İzlanda'yı daha iyi tanıyabileceğiniz çeşitli interaktif müzelere sahip...

Perlan.jpeg

Perlan - 2.jpeg

Perlan - 3.jpg

Perlan - 4.jpeg

National Museum of Iceland​

İzlanda tarihine dair önemli müzelerden biri de burası...

National Museum of Iceland.jpg

National Museum of Iceland - 2.jpg

Sun Voyager​

Aslında pek bir özelliği olmayan bu dev paslanmaz çelik heykel, öyle bir konuma yerleştirilmiş ki büyüleyici özelliği olmayan bir fotosunu çekmeniz çok zor...

Sun Voyager.jpg

Einar Jonsson Museum​

Ücretsiz bir heykel müzesi, Reykjavik'de pek benzeri olmayışını da göz önünde bulundurarak gitmek isteyebileceğiniz yerlerden...

Einar Jonsson Museum.jpg

The Settlement Exhibition​

Karanlık atmosferiyle şehrin ilginç müzelerinden biri olan bu müzede özellikle Vikingler dönemine ait kalıntılar dikkat çekici...

The Settlement Exhibition.jpeg

The Icelandic Punk Museum​

Punk müziğin en revaçta olduğu ülkelerden birinde bu müzik alt türüne ait ilginç bir müze arıyorsanız doğru adres burası...

The Icelandic Punk Museum.jpeg

Aurora Reykjavik​

İzlanda'ya gidip kuzey ışıklarını görmeden dönmek istemiyorsanız bu küçük müze sanal gerçeklik yoluyla çarpıcı bir deneyim sunuyor. Tabii orijinalini görebilmenin tadını ne kadar tutacağı tartışmaya açık...

Aurora Reykjavik.jpeg

Lake Tjornin​

Reykjavik zaten okyanus kıyısındaki bir şehir ancak şehrin içindeki bu göl şehrin su zenginliğini iyice katlıyor...

Lake Tjornin.jpg

Grotta Lighthouse​

Gerçek kuzey ışıklarını görmek isterseniz şehirdeki en ideal nokta şehrin dışında gibi gözükse de yürüyerek bile gidebileceğiniz bir adada yer alan bu deniz feneri. Tabii ışıklar için doğru zamanda, kışın ortasında gitmeniz ve şansın yanınızda olması da şart...

Grotta Lighthouse.jpg

Laugavegur​

Şehrin en ünlü caddelerinden biri olan bu caddede pek çok popüler mekana, sokak sanatının güzel örneklerine rastlamanız mümkün...

R.02f13513a6f3740be61a0f99ad50db1b.jpeg

Laugavegur - 2.jpg

Videy Island​

Reykjavik'in hemen yanı başındaki bu ada huzur vaat eden sade ama bir o kadar güzel doğal güzellik içeriyor...

Videy Island.jpg

Reykjavík Art Museum Ásmundarsafn​

Heykel müzelerini seviyorsanız burası da Reykjavik'de uğramak isteyebileceğiniz noktalardan...

Reykjavík Art Museum Ásmundarsafn.jpeg

Imagine Peace Tower​

Işık şeklindeki bu kule de İzlanda'nın ilgi çeken noktaları arasında...

Imagine Peace Tower.jpeg

Krysuvik​

Eğer buraya kadarki kısmı yeterince otantik bulmadıysanız şehrin dışında kalan bu jeotermal bölge tam size göre...

Steam.jpg

Krysuvik - 2.jpeg

Krysuvik - 3.jpg

Saga Museum​

Viking dönemindeki İzlanda tarihini ele alan bu interaktif müze de şehrin ilgi çekici tarih müzelerinden...

Saga Museum.jpeg

Thufa​

Okyanusun hemen yanı başındaki bu küçük tepeye çıkıp okyanusa bir de bu şekilde bakmak isteyebilirsiniz...

Thufa.jpg

Leidarendi Cave​

İzlanda'da ekstrem deneyim yaşamak isteyenler için çarpıcı yerlerden birisi de şehrin epey dışında kalan bu mağaralar...

Leidarendi Cave.jpg

Reykjavik gezimiz bu kadardı. Gelenekselleştiği üzere şehre bir de drone videosuyla bakalım...

Eğer şehre havadan değil yerden bakmak isterseniz şehrin en merkezi konumlarından birinde yapılan şöyle bir yürüyüş videosuna göz gezdirmek isteyebilirsiniz...

Siz Reykjavik hakkında neler düşünüyorsunuz? Gitmeyi istediğiniz bir şehir mi? Hangi yerlerini görmek isterdiniz? İzlanda'da yaşam sizin için de ilgi çekici mi? Sanal dünya turunda başka hangi şehirlere gitmemizi isterdiniz?

Abone olmak için yorum yapıp, reaksiyon bırakabilirsiniz...

@Tolstoyevski @Dosi @Gerekli24 @Sherlock @MasacRE @hayret bi şey @Aserat @12.Adam @The_Erinch @seyfullXh @xdragxx @BARON男爵 @Billy Kane @mrt-06 @Zeyno45 @kerem @slhttnmtl @Maskeli Fedai @MEnes @pompy @mesmeso @emreemreu @Doğan @phoebebuffay @Emre Ozansoy @Gizmen @781Ens @Turkuazz @cehennet @Angelica @Ahmed @-potterhead- @Mircan Saye

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,932
Puanı
1,061
Web Sitesi
www.ataturkungencligehitabesi.com
Şimdiye dek ki galiba en sevdiğim şehir oldu çünkü iklimi Stockholm gibi bunun da muhteşem, serin ve soğuk... Bu sıcak günlerde biraz olsun iyi geldi. Grotta Lighthouse’da soğuk bir kış günü mahsur kalmak isterdim sevdicekle birlikte...

İçimizi serinleten bu şehrin adını ben de ilk defa duydum, keşke ismi daha kolay olsaymış ama olsun. :A Tanıtım adına emeğine sağlık @bazinga

• Harika
  • Beğendim
Reactions: Zeyno and bazinga

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,960
Puanı
1,060
Program ara verdi sanmıştım. Çoktandır yok gibi :A

Eline sağlık @bazinga komşuya gitmişsin bu kez. İklimi tercih ettiğim bir yer değil.

Bu arada o 11 derece size göre soğuk gelebilir ama onlar için sizin 25-30 derecenizdir. Her bir derece TR derecesinin bir kaç derecesine bedel. Kısa kol giyenlerden belli :A Yine bizim buradan örnek vereyim. Misal bu sene bizim bura düşük derecede ilerlemekte. 24 olduğu an ortalık kavruluyor. Bugün 28 ve aşırı boğucu ve sıcak (Ankara'nın 40 derecesi gibi)

Reykjavik mimari ve doğası olarak oldukça ilgi çekici. Baya bi fotolar paylaşılmış.

• Beğendim
Reactions: bazinga

12.Adam

Favori Üye
Reaksiyon puanı
28,370
Puanı
1,060
Şimdiye dek ki galiba en sevdiğim şehir oldu çünkü iklimi Stockholm gibi bunun da muhteşem, serin ve soğuk... Bu sıcak günlerde biraz olsun iyi geldi. Grotta Lighthouse’da soğuk bir kış günü mahsur kalmak isterdim sevdicekle birlikte...

İçimizi serinleten bu şehrin adını ben de ilk defa duydum, keşke ismi daha kolay olsaymış ama olsun. :A Tanıtım adına emeğine sağlık @bazinga
IMG_1623.jpg

Grotta Lighthouse'da 1 gün kalan yoldaşımı görenler tanıyamaz hale geldi. :A

kerem

Favori Üye
Reaksiyon puanı
28,652
Puanı
1,060
Her zaman izole ve Avrupa-Amerika sentezli bir ülke olması nedeniyle hep görmek istediğim bir yer olmuştur İzlanda. Reykjavik ülkenin en fazla nüfuslu şehri olmasına rağmen 150.000'in altında kişi ikamet ediyor diye biliyorum. Umarım bir gün gidip görebilme şansım olabilir.

xdragxx

Emekli
Reaksiyon puanı
28,367
Puanı
1,060
Yine çok güzel bir yeri incelemişsin Ozan eline sağlık :A
Ya ben müze aşığı biri değildim ama şu müzeleri görünce insan müze gezmek istiyor hepsi birbirinden güzel :(

• Harika

12.Adam

Favori Üye
Reaksiyon puanı
28,370
Puanı
1,060
Patron, yanardağlar hakkında pek bir bilgiye rastlamadım.

Ahmed

Emekli
Reaksiyon puanı
16,027
Puanı
1,060
Eline sağlık @bazinga
Ben yakın zamanda daha bilinmedik ülkelerin şehirlerini yapmanı merakla bekliyorum. Mesela bazı Afrika ülkelerinin öyle güzel başkentleri var ki, geçen video izledim ve şok olmuştum. Linkini aşağıya bırakacağım, oraya bi göz atarsın sen de. :D

Reykjavik ise bence sıkıcı bir şehir. İzlanda doğası muazzam, mutlaka görmek isterim. Amma şehir olarak Reykjavik bomboş küçücük bir yer. :D

• Beğendim

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,758
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com

Tam biz kışçılara göre yer cidden. 365 gün aynı keyifle film izleyip kitap okumak mümkün. :A

Tabii orada yaşamak hayalden de öte gözüküyor şu aşamada, en azından birkaç gün o ortamlarını görmek isterim. Muhtemelen bir yaz günü gidip biraz serinlemek iyi olur gibi. :A

Program ara verdi sanmıştım. Çoktandır yok gibi :A

Eline sağlık @bazinga komşuya gitmişsin bu kez. İklimi tercih ettiğim bir yer değil.

Bu arada o 11 derece size göre soğuk gelebilir ama onlar için sizin 25-30 derecenizdir. Her bir derece TR derecesinin bir kaç derecesine bedel. Kısa kol giyenlerden belli :A Yine bizim buradan örnek vereyim. Misal bu sene bizim bura düşük derecede ilerlemekte. 24 olduğu an ortalık kavruluyor. Bugün 28 ve aşırı boğucu ve sıcak (Ankara'nın 40 derecesi gibi)

Reykjavik mimari ve doğası olarak oldukça ilgi çekici. Baya bi fotolar paylaşılmış.
Bir hafta yayınlamadık sadece. :A Fakat yakında gerçekten ara vereceğim sanırım çünkü artık gerçekten gideceğim yerlere yoğunlaşmak istiyorum. :A

Komşu diyorsun ama komşunuz size baya mesafe koymuş. :A 28 İstanbul'da da çok sıcak. :A Biz gitsek 11 derece bize de 25 gibi mi gelir diyorsun? :A Oradakilere sıcak gelmesi normal. Bize serin gelir bence. :A

Eline sağlık @bazinga
Ben yakın zamanda daha bilinmedik ülkelerin şehirlerini yapmanı merakla bekliyorum. Mesela bazı Afrika ülkelerinin öyle güzel başkentleri var ki, geçen video izledim ve şok olmuştum. Linkini aşağıya bırakacağım, oraya bi göz atarsın sen de. :D

Reykjavik ise bence sıkıcı bir şehir. İzlanda doğası muazzam, mutlaka görmek isterim. Amma şehir olarak Reykjavik bomboş küçücük bir yer. :D
İzlanda'nın başka şehirlerini mi görmek istersin yani? :D Yoksa şehir yaşamı olarak zayıf mı demek istedin? Bir New York falan olmadığı kesin tabii ki ama sevimli bir kasaba tarzında çok güzel bir yer gibi gözüküyor. :D

Ya o Afrika şehirlerini de ele alsam beğenmeyeceksiniz muhtemelen. :A Afrika'da da gelişmiş şehirler var elbette de yaşam garantisi düşük. :A En büyük şehirleri bile epey tehlikeli, muhtemelen kolay kolay yolum düşmez diye tahmin ediyorum. :A Belki Kahire ve Cape Town istisna olabilir. :D

• Güldürdün
Reactions: 12.Adam and Dosi

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,960
Puanı
1,060
Tam biz kışçılara göre yer cidden. 365 gün aynı keyifle film izleyip kitap okumak mümkün. :A

Tabii orada yaşamak hayalden de öte gözüküyor şu aşamada, en azından birkaç gün o ortamlarını görmek isterim. Muhtemelen bir yaz günü gidip biraz serinlemek iyi olur gibi. :A

Bir hafta yayınlamadık sadece. :A Fakat yakında gerçekten ara vereceğim sanırım çünkü artık gerçekten gideceğim yerlere yoğunlaşmak istiyorum. :A

Komşu diyorsun ama komşunuz size baya mesafe koymuş. :A 28 İstanbul'da da çok sıcak. :A Biz gitsek 11 derece bize de 25 gibi mi gelir diyorsun? :A Oradakilere sıcak gelmesi normal. Bize serin gelir bence. :A

İzlanda'nın başka şehirlerini mi görmek istersin yani? :D Yoksa şehir yaşamı olarak zayıf mı demek istedin? Bir New York falan olmadığı kesin tabii ki ama sevimli bir kasaba tarzında çok güzel bir yer gibi gözüküyor. :D

Ya o Afrika şehirlerini de ele alsam beğenmeyeceksiniz muhtemelen. :A Afrika'da da gelişmiş şehirler var elbette de yaşam garantisi düşük. :A En büyük şehirleri bile epey tehlikeli, muhtemelen kolay kolay yolum düşmez diye tahmin ediyorum. :A Belki Kahire ve Cape Town istisna olabilir. :D
İskandinavya ülkelesi olduğu için komşumuz oluyor :A

Sıcaklık konusunda maalesef siz aynı sıcaklığı duymazsınız. Yani evet bırak serin hissetmeyi baya soğuk dersiniz :A İsveç'ten gidenler için belki serin sayılır. Bir süre geçmesi gerekiyor alışmanız için. Bu da 1-2 haftayı bulabilir :A (2 hafta aynı oranda çok sıcak havada biraz zor buralarda). Biz her TR dönüşü geldiğimizde burası sıcak olsa dahi buradakiler şort sıfır kol ile gezerken biz hırkasız gezemiyoruz. Döndüğümüz zamanlarda zaten kapalı ve yağmurlu havalarsa kışlık bile giydiğimiz oluyor :A

• Güldürdün

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,758
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
İskandinavya ülkelesi olduğu için komşumuz oluyor :A

Sıcaklık konusunda maalesef siz aynı sıcaklığı duymazsınız. Yani evet bırak serin hissetmeyi baya soğuk dersiniz :A İsveç'ten gidenler için belki serin sayılır. Bir süre geçmesi gerekiyor alışmanız için. Bu da 1-2 haftayı bulabilir :A (2 hafta aynı oranda çok sıcak havada biraz zor buralarda). Biz her TR dönüşü geldiğimizde burası sıcak olsa dahi buradakiler şort sıfır kol ile gezerken biz hırkasız gezemiyoruz. Döndüğümüz zamanlarda zaten kapalı ve yağmurlu havalarsa kışlık bile giydiğimiz oluyor :A
Süper ya tam aradığım şey. :A

• Güldürdün
Reactions: Dosi

Ahmed

Emekli
Reaksiyon puanı
16,027
Puanı
1,060

İzlandanın doğasını görmek isterim, genel olarak şehirleşmiş kısmı sıkıcı. Nordic küçük kasabalar hiç bana göre değil. Depresyona girerim orada. :A

Ah senin o zaman burada maksadın, seyahet edilebilir şehirleri tanıtmak. Anladım. :D
Ben senin genel bi tur gibi yapdığını sanmıştım. O zaman Baküyü de bi ara ele alırsın. Malum tek id card ile gelinebilir. :A

• Güldürdün

slhttnmtl

Favori Üye
Reaksiyon puanı
24,012
Puanı
1,060
Eline sağlık. @bazinga Yine çok güzel bir yer seçimi olmuş. Açıkçası bugüne kadar en sevdiğim yer burası oldu galiba, yaşamak konusunda kararsızım ama gezmeye gitmeyi çok isterim. :A Hatta bu sefer Krysuvik hariç her yer ilgimi çekti diyebilirim. :A

• Harika

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,758
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
İzlandanın doğasını görmek isterim, genel olarak şehirleşmiş kısmı sıkıcı. Nordic küçük kasabalar hiç bana göre değil. Depresyona girerim orada. :A

Ah senin o zaman burada maksadın, seyahet edilebilir şehirleri tanıtmak. Anladım. :D
Ben senin genel bi tur gibi yapdığını sanmıştım. O zaman Baküyü de bi ara ele alırsın. Malum tek id card ile gelinebilir. :A
Aslında maksadım çoğu önemli şehir hakkında bilgi sahibi olmak ama özellikle de gitme ihtimalim olabilecek yerleri ele almak istiyorum ki öncelik sıramı ona göre belirleyebileyim. Mesela Stockholm benim için pek çekici bir yer değildi ama bu inceleme esnasında son derece ilgi çekici ve gitmek isteyebileceğim bir yer olduğunu fark ettim. :A

Bakü'yü daha bu etkinliğe başlamadan önce araştırmıştım, gerçekten güzel bir şehir. :Z

• Harika
Reactions: Ahmed

phoebebuffay

Favori Üye
Reaksiyon puanı
5,789
Puanı
559
Yine güzel görsellerle dolu güzel bir konu olmuş. :A

İzlanda'ya bir ara merak salıp biraz araştırmıştım. Havasından dolayı bence asla yaşanacak bir yer değil ama gidip görmek istediğim ülkelerden biri, ilgi çekici ve çok farklı bir diyar.

İzlanda'nın en çekici yanı doğal güzellikleri ve Reykjavik bu bakımdan biraz kısıtlı bir şehir gibi sanırım. Bu yüzden Reykjavik seyahati değil de İzlanda seyahati yapmak çok daha mantıklı olur diye düşünüyorum. Zaten yanlış hatırlamıyorsam İzlanda'da toplu taşıma neredeyse yok gibi, giden herkes araba kiralayıp şehir şehir geziyor. :A

• Harika
  • Güldürdün
Reactions: 12.Adam and bazinga

12.Adam

Favori Üye
Reaksiyon puanı
28,370
Puanı
1,060
Yine güzel görsellerle dolu güzel bir konu olmuş. :A

İzlanda'ya bir ara merak salıp biraz araştırmıştım. Havasından dolayı bence asla yaşanacak bir yer değil ama gidip görmek istediğim ülkelerden biri, ilgi çekici ve çok farklı bir diyar.

İzlanda'nın en çekici yanı doğal güzellikleri ve Reykjavik bu bakımdan biraz kısıtlı bir şehir gibi sanırım. Bu yüzden Reykjavik seyahati değil de İzlanda seyahati yapmak çok daha mantıklı olur diye düşünüyorum. Zaten yanlış hatırlamıyorsam İzlanda'da toplu taşıma neredeyse yok gibi, giden herkes araba kiralayıp şehir şehir geziyor. :A
İzlanda'lılar ulaşımda takside mi kullanmıyor? :A

• Güldürdün
Reactions: phoebebuffay