🌍 bazinga ile Sanal Dünya Turu - 6. Bölüm: Seattle 🇺🇸

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,676
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Sanal dünya turumuza son sürat devam ediyoruz. Chicago, Kiev, Vancouver, Stockholm ve Floransa'dan sonra altıncı durağımız Amerika'nın büyük metropol şehirlerinden Seattle... @781Ens'in isteği üzerine gittiğimiz bu şehir ABD'deki ikinci durağımız olduğu anlamına geliyor...

Amerika'nın en kuzey batısında yer alan Seattle, önceki duraklarımızdan biri olan Kanada şehri Vancouver'a komşusu diyebileceğimiz kadar yakın. Aslında Seattle'ın en ünlü Amerikan şehirlerinden biri olmasında da bu coğrafi konumunun payı büyük. Hemen hemen hiçbir istatistiki yönden Amerika'nın enlerine giremeyecek şehir, buna karşın kuzey batı bölgesinin en büyük metropolü durumunda. Üstelik Portland'ı saymazsak çok geniş bir alanda rakibi olabilecek tek bir şehir dahi yok...

Seattle, Amerika'nın diğer büyük metropollerinde olduğu gibi kıyı kenarına yapılanmış. Hatta şehrin hemen her tarafının sularla çevrili olduğunu söylemek yanlış olmaz. Arkeolojik araştırmaların gösterdiğine göre 4000 yılı aşkın süredir burada insanlar yaşamış. Amerika'nın keşfedildiği yıllarda da burada yaşam mevcutmuş ve hatta şehrin adı da o dönemki bir Kızılderili liderinin anısını yaşatmak için verilmiş...

Seattle - Harita.jpg

Günümüzde Amerika'nın Washington eyaletinin (bu eyaletin başkent olan şehirle uzaktan yakından ilgisi yok) en büyük kenti olan Seattle'ın en çok öne çıktığı konular havacılık ve yazılım. Boeing'in ana merkezi dahi uzun süre boyunca bu şehirdeymiş, fakat kısa süre önce Chicago'ya taşınmış. Hala Boeing'in çok büyük tesislerinden bazıları Seattle'da... Bunun dışında Microsoft, Amazon gibi teknoloji devlerinin de merkezleri Seattle'da...

Tom Hanks ve Meg Ryan'ın kült romantik komedisi Sleepless in Seattle'ın yanı sıra televizyon tarihinin en çok ödül kazanan sitcomlarından biri olan Frasier, popüler kültürde Seattle adını en çok duyabileceğiniz yapımlar arasında...

Turizme gelirsek Seattle'ın Amerikan şehirleri içindeki genel konumu turizm konusunda da geçerli. Evet, bu konudaki en gözde şehirlerden biri olma konusunda uzak, ancak kendi bölgesindeki net şekildeki en popüler... Lafı fazla uzatmadan yolunuz Seattle'a düşerse burada görebileceğiniz bazı güzelliklerle sizi baş başa bırakalım...

Chihuly Garden and Glass​

Dale Chihuly adlı bir sanatçının camdan yapılmış eserlerini sergilediği bir müze dünyanın en çarpıcı bahçelerinden biri durumunda ve ender görülen türden bir cazibe merkezi...

Chihuly Garden and Glass - 3.jpg

Chihuly Garden and Glass - 1.jpeg
Chihuly Garden and Glass - 2.jpg

Space Needle​

1962 yılında dikilen bu gözlem binası için Seattle'ın en ünlü simgesi demek yanlış olmaz. İçerisine çıkıp şehre tepeden bakma şansına erişmeniz de mümkün. Yalnız sizce de Space Needle'sız Seattle manzarası biraz eksik olmaz mı?

Space Needle.jpg

Pike Place Market​

Taze çıkmış gıdaların bizzat üreticileri tarafından satıldığı bu pazar alanı şehrin en ünlü yerlerinden biri durumunda...

Pike Place Market.jpg

The Museum of Flight​

Havacılık meraklıları için Amerika'daki en ilgi çekici noktalardan biri de Seattle'daki bu ünlü müze...

The Museum of Flight.jpeg

Kerry Park​

Aslında küçük bir park olan bu parkın en önemli özelliği Seattle'ın manzarasını en iyi yakalayabileceğiniz yerlerden olması...

Kerry Park - 1.jpeg

Kerry Park - 2.jpg

Green Lake Park​

Şehrin en güzel parklarından biri bu her mevsim ayrı güzel göl parkı...

Green Lake Park - 2.jpg

Green Lake Park - 3.jpg

Green Lake Park - 1.jpg

Kubota Garden​

Şehir merkezinin epey dışında kalan bu Japon bahçesi adeta cennetten koparılıp getirilmiş gibi...

Kubota Garden.jpeg

Kubota Garden - 2.jpeg

University of Washington​

Amerika'nın prestijli üniversitelerinden biri olan bu üniversite aynı zamanda batı yakasının en eskisi...

University of Washington - 2.jpg

University of Washington.jpeg

Bill & Melinda Gates Foundation Discovery Center​

Bill Gates ve eşinin kurduğu vakfın tanıtımlarını yapan bu merkez, aynı zamanda turistler için her daim ilgi çekici olabilecek sergileri konuk ediyor...

Bill & Melinda Gates Foundation Discovery Center.jpg

Discovery Park​

Seattle'ın en büyük yeşil alanı olan bu uçsuz bucaksız yerde güzel manzaralara tanıklık etmek mümkün...

Discovery Park - 1.jpg
Discovery Park - 2.jpg
Discovery Park - 3.jpeg

Washington Park Arboretum​

Botanik bahçelerine meraklılar için Seattle'daki şahane alternatiflerden birisi de burası...

Washington Park Arboretum - 1.jpg
Washington Park Arboretum - 2.jpeg

Klondike Gold Rush National Historical Park​

Seattle tarihini en doğru şekilde öğrenmek istiyorsanız burası en doğru adres olabilir...

Klondike Gold Rush National Historical Park.jpg

Seattle Public Library​

Şehrin mimari açıdan en dikkat çekici noktalarının başında bu sıra dışı tasarıma sahip halk kütüphanesi geliyor...

Seattle Public Library.jpeg

Alki Beach​

Tom Hanks'in Sleepless in Seatle'da uçurtma uçurduğu sahil olarak da bilinen sahil dünyanın en güzel manzaralarını elde edebileceğiniz türden bir yer...

Alki Beach.jpg

Seattle Japanese Garden​

Bir önceki şehirde yeşile az yer vermekten bahsetmiştim, bu kez de fazla abartmış olsak da böylesine bir bahçeyi listeye eklememek olmazdı...

Seattle Japanese Garden.jpg

Seattle Center / International Fountain​

Seattle Center'da çeşitli toplu etkinliklere denk gelip önündeki bu çeşmede güzel görüntüler elde edebilmek mümkün...

International Fountain.jpg

Gas Works Park​

Eski bir petrol fabrikasının bulunduğu alan bugün devasa bir parka dönüşmüş ve şehrin en enteresan parklarından biri ortaya çıkmış...

Gas Works Park.jpeg

Amazon Spheres​

Amazon'a ait bu şahane mimarili binalar dünyanın en güzel iş yerlerinden biri, turistler için de uğramaya değer bir nokta...

Amazon Spheres - 1.jpeg

Amazon Spheres - 2.jpeg

Seattle Art Museum​

İyi bir sanat müzesi gezmek isteyenler için Seattle'daki en iyi seçeneklerden birisi burası...

Seattle Art Museum.jpeg

Museum of Pop Culture​

Popüler kültür müzesinin içeriği herkese hitap etmeyecek gibi gözükse de son derece çarpıcı mimarisi bile görülmeye değer gibi...

Museum of Pop Culture.jpeg

Fremont Troll​

Seattle'ın Freemont kasabasının en ünlü noktası bu 6.5 tonluk devasa heykel...

Fremont Troll.jpg

The Gum Wall​

Seattle'daki son durağımız da bir hayli ilginç. Milyonlarca kişinin sakızlarıyla oluşan bu duvar ortaya enteresan bir sanat eseri çıkmasına sebep olmuş. Tabii özellikle pandemi sonrası bir sürü kişinin sakızlarıyla oluşan bir yerin yakınlarında olmayı bile ne kadar istersiniz bilemiyorum...

The Gum Wall.jpeg

Seattle, Amerika'nın yaşamak için tercih edilebilir metropollerinden biri olsa da şahsen gezi durağı olarak çok da etkileyici bulduğum bir yer olmadı. Eğer hem Kanada hem Amerika vizeniz varsa Vancouver seyahatine birkaç gün olarak eklemek ya da Portland'a yolunuz düşerse aynı tarifeyi uygulamak mantıklı olabilir. Tabii Amerika'nın diğer büyük şehirlerinin hepsini gezdiyseniz ve daha fazla Amerikan şehri görmek istiyorsanız direkt bilet almanızın önünde bir engel yok...

Son olarak gelenekselleştiği üzere şahane bir drone turuyla sizleri baş başa bırakıyorum...

@Tolstoyevski @Dosi @Gerekli24 @Sherlock @MasacRE @hayret bi şey @Aserat @12.Adam @The_Erinch @seyfullXh @xdragxx @BARON男爵 @Billy Kane @mrt-06 @Zeyno45 @kerem @slhttnmtl @Maskeli Fedai @MEnes @pompy @mesmeso @emreemreu @Doğan @phoebebuffay @Emre Ozansoy @Gizmen @781Ens @Turkuazz @cehennet @Angelica @Ahmed

Not: Önceki bölümlerde yorum yazıp reaksiyon bırakanlar abone kabul edilip etiketlenmektedir. Siz de yorum yapıp, reaksiyon göstererek abone olabilirsiniz...

mesmeso

Moderatör
Reaksiyon puanı
9,534
Puanı
860
Yine güzel bir şehir seçilmiş. Amerika'da en çok gitmek istediğim yerlerden biri. Nedense ismi bana ayrı güzel geliyor. İsmini de bir Kızılderili şefinden almış şehir. Belki de çok yağmur alıyor olması beni içine çekiyordur.

Amerika'da havacılık konusunda en gelişmiş şehirlerden biri. Amazon, Boeing ve Microsoft'un kampüsleri de burada. Teknoloji şirketlerinin çoğunun merkezi Silikon Vadisi'nde ama çoğunun bulut servisleri de burada yer alıyor. İlk Starbucks'ta da burada açılmış.

Efsane Bruce Lee'nin mezarı da burada. Yanılmıyorsam Fifty Shades üçlemesinin de geçtiği şehir burası.

Ellerine sağlık @bazinga .

• Harika
Reactions: bazinga

xdragxx

Emekli
Reaksiyon puanı
28,367
Puanı
1,060
Oldukça güzel bir inceleme daha olmuş.
Adamların parkları cidden çok başarılı biz Ankaralılar da Kuğulu Park'a park diyoruz işte :A Amazon Spheres oldukça dikkatimi çekti herhalde buraya gitsem ilk tercih edeceğim yerlerden bir tanesi olurdu.

• Harika
  • Beğendim
Reactions: 12.Adam and bazinga

Maskeli Fedai

Favori Üye
Reaksiyon puanı
37,566
Puanı
1,059
Oldukça güzel bir inceleme daha olmuş.
Adamların parkları cidden çok başarılı biz Ankaralılar da Kuğulu Park'a park diyoruz işte :A Amazon Spheres oldukça dikkatimi çekti herhalde buraya gitsem ilk tercih edeceğim yerlerden bir tanesi olurdu.
Hocam bizdeki parklar parksa bunlarınki ne oluyor diye insan düşünüyor.. Bizim Diyarbakır'da da birkaç tane park var da ekmek vermezsin o derece..

• Güldürdün
Reactions: bazinga and xdragxx

Ahmed

Emekli
Reaksiyon puanı
15,997
Puanı
1,060
Amerikan bir iş arkadaşım Seattle'dandı. Hep çok övüyordu şehrini, gerçekten baya güzel. :D

ABD vizesi alma şansım olursa, zaten West Coast kısmını en çok merak ediyorum ve oraları gezmeyi planlıyorum. Bu kısımda olan LA, SF ve Seattle listenin başında tabiiki. :D

• Beğendim

Angelica

Favori Üye
Ayın En Favori Üyesi
Reaksiyon puanı
56,830
Puanı
1,060

Greean Lake Park ve diğer parklara bayıldım çok güzelmiş ya Seattle bayıldım valla :D

@bazinga emeğine sağlık :D

• Beğendim

cehennet

Banlı
Reaksiyon puanı
2,976
Puanı
269
Christian Grey'i hayal ederken hayallerimize eşlik eden şehir. Seni ölmeden görmek istiyorum.:love1:

• Beğendim

phoebebuffay

Favori Üye
Reaksiyon puanı
5,774
Puanı
559
Parkları ve bahçeleri güzelmiş, onun dışında pek beğenmedim şehri. Yaşamak için güzel ama gezip görmeye değer değil gibi. Zaten 3 dakikalık drone videoda bile gösterecek bir şey bulamadıklarından olsa gerek Starbucks'ın içini falan çekmişler. :A Gum Wall iğrenç duruyor ayrıca :A

Doğal güzellik bizim çoğu şehrimiz daha güzel aslında buralardan ama insanlar pek farkında değil gibi.

@bazinga emeğine sağlık.

• Harika

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,676
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Parkları ve bahçeleri güzelmiş, onun dışında pek beğenmedim şehri. Yaşamak için güzel ama gezip görmeye değer değil gibi. Zaten 3 dakikalık drone videoda bile gösterecek bir şey bulamadıklarından olsa gerek Starbucks'ın içini falan çekmişler. :A Gum Wall iğrenç duruyor ayrıca :A

Doğal güzellik bizim çoğu şehrimiz daha güzel aslında buralardan ama insanlar pek farkında değil gibi.

@bazinga emeğine sağlık.
Gösterecek şey bulamadıklarından değil @mesmeso'nun bahsettiği gibi ilk Starbucks şubesi olduğundan dolayı orasını göstermişler. Konuda bahsetmemiş olmam benim eksikliğim. :A

Tabii drone videosu genel olarak bir yerler bulmakta zorlanmış gibi, benim seçtiğim yerler daha iyi bence. :A

phoebebuffay

Favori Üye
Reaksiyon puanı
5,774
Puanı
559
Gösterecek şey bulamadıklarından değil @mesmeso'nun bahsettiği gibi ilk Starbucks şubesi olduğundan dolayı orasını göstermişler. Konuda bahsetmemiş olmam benim eksikliğim. :A

Tabii drone videosu genel olarak bir yerler bulmakta zorlanmış gibi, benim seçtiğim yerler daha iyi bence. :A
Biliyorum ilk Starbucks şubesi olduğunu ama yine de normal Starbucks yani, bir farkı yok. Gösterilmesini saçma buldum bu yüzden. :A

Evet senin seçtiğin yerler daha iyi olmuş. :A

• Güldürdün
Reactions: mesmeso and bazinga

Sherlock

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
47,672
Puanı
1,060
Kurt hoca @bazinga'yı durduramıyoruz, Avrupa Şampiyonası + aşı oldum bahanesiyle dünyanın en güzel şehirlerini gezmeye devam ediyor. :A

Şaka bir yana yine çok güzel bir inceleme, derleme olmuş. Müthiş bir park olması sebebiyetiyle Green Lake Park en çok ilgimi çeken mimari oldu, daha önce de söylemiştim şehirlerin içinde -özellikle de büyük metropol diyebileceklerimizin- insanların ferahlayabilmesi adına böyle parklar olmazsa olmaz bence. Onun dışında ilginç mimarileri sebebiyle Seattle Public Library ve Amazon'a ait olan Amazon Spheres son derece dikkat çekici bir diğer yapılar...

Artık gelenekselleştiği üzere Google Earth bağlantısını yine aşağıya bırakayım. Fakat bu sefer buna ek olarak Amazon Spheres'ın kuruluşundan bugüne kadar olan gelişimini anlatan, detaylandıran ikinci bir bağlantı daha bırakayım. :A

• Harika
  • Güldürdün
Reactions: 12.Adam and bazinga

12.Adam

Favori Üye
Reaksiyon puanı
28,177
Puanı
1,060
Kurt hoca @bazinga'yı durduramıyoruz, Avrupa Şampiyonası + aşı oldum bahanesiyle dünyanın en güzel şehirlerini gezmeye devam ediyor. :A

Şaka bir yana yine çok güzel bir inceleme, derleme olmuş. Müthiş bir park olması sebebiyetiyle Green Lake Park en çok ilgimi çeken mimari oldu, daha önce de söylemiştim şehirlerin içinde -özellikle de büyük metropol diyebileceklerimizin- insanların ferahlayabilmesi adına böyle parklar olmazsa olmaz bence. Onun dışında ilginç mimarileri sebebiyle Seattle Public Library ve Amazon'a ait olan Amazon Spheres son derece dikkat çekici bir diğer yapılar...

Artık gelenekselleştiği üzere Google Earth bağlantısını yine aşağıya bırakayım. Fakat bu sefer buna ek olarak Amazon Spheres'ın kuruluşundan bugüne kadar olan gelişimini anlatan, detaylandıran ikinci bir bağlantı daha bırakayım. :A

Kurt hocamız O etli butlu Baldırını kapmasın... :A

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,776
Puanı
1,060
Eline sağlık @bazinga
Bol yeşillik paylaşmışsın, gönlüm gözüm açıldı :A
Bu arada Seattle Japanese Garden bana Konya'yı hatırlattı. Orda da bir Japon Parkı var ve bitkilerin görünümü aynı. Konya'ya gidecek kişileri özellikle orda kahvaltı yapmalarını öneririm, çok güzel bir yer.

Amazon Spheres'in iç görünümü de burdaki bir yeri anımsattı. Çok detay yok ama galiba orası sadece sıradan bir kafeterya. Mimarisi hoş.
Camdan yapılmış eserlerde renklerinden dolayı ilgi çekiyor.
Beğendim şehri.

• Harika

12.Adam

Favori Üye
Reaksiyon puanı
28,177
Puanı
1,060
Eline sağlık @bazinga
Bol yeşillik paylaşmışsın, gönlüm gözüm açıldı :A
Bu arada Seattle Japanese Garden bana Konya'yı hatırlattı. Orda da bir Japon Parkı var ve bitkilerin görünümü aynı. Konya'ya gidecek kişileri özellikle orda kahvaltı yapmalarını öneririm, çok güzel bir yer.

Amazon Spheres'in iç görünümü de burdaki bir yeri anımsattı. Çok detay yok ama galiba orası sadece sıradan bir kafeterya. Mimarisi hoş.
Camdan yapılmış eserlerde renklerinden dolayı ilgi çekiyor.
Beğendim şehri.
Türkiye'de Konya dışında hangi şehirleri gezme fırsatı buldun?