Gün ve Ay İsimlerinin Kökeni

Tolstoyevski

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
39,932
Puanı
1,061
Web Sitesi
www.ataturkungencligehitabesi.com
GÜN İSİMLERİ

"Hafta" kelimesi Farsça'da sayı olarak 7 anlamına gelen "Haft-heft" kelimesinden türemiştir.

• Pazar
Farsça'daki "Bazar" kelimesinden gelmiştir.
Farsça'da
Ba=Yemek,
Zar=Yer anlamına gelir.
Alışveriş yapılan "Bazar" yeri Türkçeye Pazar olarak gelmiş ve aynı zamanda gün ismi olmuştur.

• Pazartesi
Farsça'daki "Bazar" ve Türkçedeki "Ertesi" kelimelerininden türemiş, Pazar gününün ertesi denilerek kolaya kaçılmış bir kelime olarak yer edinmiştir Pazartesi.

• Salı
Arapçada üçüncü gün anlamına gelen "Sellase" kelimesinden Türkçeye geçmiştir.

• Çarşamba
Farsçadan geçmiştir. Dördüncü Gün anlamına gelmektedir.
Farsçada

Çıhar = dört, dördüncü
Şenbe= Gün

Çıharşenbe => Çeharşenbe => Çarşamba

Aynı zamanda Şenbe kelimesi Farsçaya İbraniceden geçmiştir.

• Perşembe
Yine Farsçadan geçmiş olup Farsçada Penç = Beş, Beşinci anlamına gelmektedir.

Penç=Beşinci
Şenbe=Gün
Pençşenbe => Perşembe

• Cuma
Arapça'dan direkt geçmiş olup Cum'a sözcüğü "Toplanmak" anlamına gelir. İslam dinindeki Cuma gününün önemi, Cuma namazı sırasında toplanma eylemi Cuma kelimesiyle doğrudan bağlantılıdır. Cem, cami, cuma, cumhur, cumhuriyet, cemaat, cemiyet, vb. hepsi aynı kökten, Arapçadaki toplanmak anlamına gelen Cem/Cum'dan türemiştir.

• Cumartesi
Pazartesiyle birlikte Türkçede kolaya kaçılmış iki gün isminden biridir. Cuma gününün ertesi anlamına gelmektedir. "Erte" sözcüğü Öz Türkçe kelime olup "Sonraki şafak, yarın" anlamına gelmektedir.

AY İSİMLERİ
  • OCAK
Türkçedeki "Ateş yakılan yer" anlamına gelen kelimeden gelmiştir.
Türkçede "Odun" sözcüğü "Ateşte yanan" anlamına gelmekte olup Od =Ateş anlamına gelir.
Oc-mak ise Ateş tutuşturmak anlamına gelir.

Od-mak => Oc-mak => Ocak

• Şubat
Süryanice "İkinci ay" anlamına gelen "Şabat"tan türemiştir.

• Mart

Roma Savaş Tanrısının özel ismi olan "Mars", Latincede "Martius" olarak yer almış ve Türkçeye "Mart" olarak geçmiştir. Dünyanın hemen hemen bütün büyük dillerine aynı kökenden, Mars kelimesinden gelmiştir.

• Nisan

Süryani, Sümer, Akad ve İbrani dillerinden ortak olarak gelmektedir. Akadca Nisannu, "Taze mahsul, yılın ilk ayı" anlamlarına gelmektedir.

• Mayıs
Latince "Maia" kelimesinden gelmektedir. Maia Latincede "Büyük Hanım" anlamına gelmekte olup Eski Yunan Tanrıçasına verilmiş bir isimdir.

• Haziran
Süryanicede "Sıcak" anlamına gelen "Hazuran"dan türemiştir.

• Temmuz
Akatçadaki bir Babil Tanrısının adı olan "Tammüz " kelimesinden gelmektedir. Tammüz kelimesi ise Akatçaya bir Sümer Tanrısı olan Dumu-zi kelimesinden gelmektedir. Dumu-zi Sümercede "Bey-Efendi" anlamlarına gelmektedir.

• Ağustos
Roma imparatoru Augustus'dan türemiştir. Roma imparatorunun doğduğu aya bu ismin verildiği söylenmektedir. Augustus sözcüğü ise Latince "büyütmek, artırmak, yüceltmek" anlamlarına gelen Augure'den türemiş olup Augus sözcüğü "Kutsal" anlamına gelmektedir.

• Eylül
Süryanice "Aylul" ve Akatça "Elulü" kelimelerinden gelmekte olup bu kelimeler de birbirleriyle bağlantılıır. Süryanice "Aylul" kelimesi "Üzüm" anlamına gelmekte ve Üzüm Ayı olarak geçmektedir. Akatça "Elulü" kelimesi ise "Hasat, Bağbozumu" anlamlarına gelmektedir.

• Ekim
Türkçedeki "Ekme" eyleminden gelmektedir.

• Kasım
Arapça "Ksm, kasama" sözcüğünden gelmekte olup "bölen, taksim eden" anlamlarına gelmektedir. Kısım sözcüğüyle aynı kökten türemiştir.
Ancak Türkçe kaynaklı titreme, titreşme anlamlarına gelen "Kas, kasma" kökünden türediği de iddia edilmektedir.

• Aralık
Eski Türkçedeki "Ara" sözcüğüne -lık eki getirilerek türemiş bir kelimedir.

Kaynak:

• etimolojiturkce.com
  • nisanyansozluk.com
  • tdk.com
  • web.itu.edu.tr
  • turkcebilgi.com

Tolstoyevski

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
39,932
Puanı
1,061
Web Sitesi
www.ataturkungencligehitabesi.com
Çok şükür bitti, 2 saate yakın uğraştım kaynakları araştırmaktan. Okul yıllarını özlemişim, ödev yapar gibi geldi bana uğraştırıcı ama zevkli. En çok dil isimlerini ayırmakta ikilem yaşadım, acaba Türkçeden mi Türkçe'den mi, Farsçanın mı Farsça'nın mı diye. TDK ikide bir kural değiştirdiği için emin olmamakla birlikte kesme işaretlerini kullanmadım. İnternetteki derli toplu gün ve ay kelime kökenleri araştırmalarından biri olduğunu düşünüyorum bu çalışmanın, umarım gelecekte dil kusuru olarak
görülmez o ekler.

@Yiğitt @FaJi @DarkLeqenD @RüzgarGülü @Tzira @MayısKralı @Doğu @OzaN @MEnes @sürgünüm @Aserat @destere @Thequeer @BesaleT @Billy Kane @Sherlock @MasacRE-
@xBUGRAx @vadikızı @Çiğdem- @denizz19 @mrt-06 @eskici @dizi kolik @S.G.A.T @S.G.A.T. @Dosi @XanTier @xemrexxx @ozgur2113 @turkuazz @Harunnn60 @batuhankaralar @ozgur2113 @Danger UA! @yatutarsa @Forumdash

Son düzenleme:

xemrexxx

Favori Üye
Reaksiyon puanı
132,646
Puanı
1,061
Çok şükür bitti, 2 saate yakın uğraştım kaynakları araştırmaktan. Okul yıllarını özlemişim, ödev yapar gibi geldi bana uğraştırıcı ama zevkli. En çok dil isimlerini ayırmakta ikilem yaşadım, acaba Türkçeden mi Türkçe'den mi, Farsçanın mı Farsça'nın mı diye. TDK ikide bir kural değiştirdiği için emin olmamakla birlikte kesme işaretlerini kullanmadım. İnternetteki derli toplu gün ve ay kelime kökenleri araştırmalarından biri olduğunu düşünüyorum bu çalışmanın, umarım gelecekte dil kusuru olarak
görülmez o ekler.

@Yiğitt @FaJi @DarkLeqenD @RüzgarGülü @Tzira @MayısKralı @Doğu @OzaN @MEnes @sürgünüm @Aserat @destere @Thequeer @BesaleT @Billy Kane @Sherlock @MasacRE-
@xBUGRAx @vadikızı @Çiğdem- @denizz19 @mrt-06 @eskici @dizi kolik @S.G.A.T @S.G.A.T. @Dosi @XanTier @xemrexxx @ozgur2113 @turkuazz @Harunnn60 @batuhankaralar @ozgur2113 @Danger UA! @yatutarsa @Forumdash
aralığı çok kısa geçmişsin.ss

berkann

Favori Üye
Reaksiyon puanı
6,728
Puanı
1,060
Etiket listene yine giremedik. Bari etiketlemek istemiyorum de doğrudan. Anlayış gösteririm buna. :D @Tolstoyevski Ben "Türkçeden" diye biliyorum. Yapım eki alan sözcüğe daha sonra çekim eki gelse de ayrılmıyor. Tabi değişmediyse. :D Ve eline sağlık, sanırım devamı da gelecek.

Etimolojiye ilgim var. Ne çok şey değişmiş o günlerden bugüne. Mesela ibn=oğlu/oğlan. Olmuş sana ibne. <3

Pazar'dan başlanılmasına şaşırdım açıkçası, bilmiyordum.

S.G.A.T.

Favori Üye
Reaksiyon puanı
8,356
Puanı
1,061
Ellerine sağlık. Güzel paylaşım olmuş. Bazılarını başka kaynaklardan biliyormuşum. Bununla uygun gelmedi. Birden fazla tahmin var herhalde. :)

Çiğdem

Emekli
Reaksiyon puanı
123,731
Puanı
1,060
görülmez o ekler.

aaa emeğine sağlık :bhr:

eylülde doğdum demek üzüm ayı köydede bu aylarda üzüm yetişir baya evet pazar üzümü gibi değil böyle üzümün kabuüunu sıkıyorsun top gibi içinden üzüm ağzına düşüyor onlar baya güzeldir :A :A :A

Keith Long

Favori Üye
Reaksiyon puanı
29,444
Puanı
1,061
Web Sitesi
acadebi.com
aaa emeğine sağlık :bhr:

eylülde doğdum demek üzüm ayı köydede bu aylarda üzüm yetişir baya evet pazar üzümü gibi değil böyle üzümün kabuüunu sıkıyorsun top gibi içinden üzüm ağzına düşüyor onlar baya güzeldir :A :A :A
Ben de şubatta doğdum sihirli annem 10 yaşıma girdigimde başladı