Kadir Doğulu Derviş Oldu! Ünlü İsimlerin Yer Aldığı Cemaatin Sırrı Ne?

Aserat

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
63,003
Puanı
1,061
neslihan-atagul-ve-kadir-dogulu-hakkinda-bomb-14515363_amp.jpg

Bugün magazin gündemine düşen bir haber gündemi şimdiden sarstı.

Tasavvufa merak salmasıyla gündeme gelen Kadir Doğulu ve eşi Neslihan Atagül'ün yanı sıra Murat Dalkılıç, Sitare Akbaş, Tansel Öngel gibi ünlü isimlerin, Ankara'da yaşayan Prof. Dr. Ali Osmay Güre'nin önderliğindeki bir Bektaşilik cemaatine mensup olduğu ortaya çıktı. Ünlü isimlerin Güre'ye "baba" diye hitap ettiği ve cemaatte kurulan sofralara katılabilmek için bu "baba"dan nasip alınması gerektiği söyleniyor.

Birsen Altuntaş'ın yazısının devamında ise şu ifadeler geçiyor:

• Rakıya "dem" diyen bu grup aralarında özel bir kardeşlik bağı kurmuş durumda, maddi ve manevi yardımlaşma içinde ve birbirlerini seçilmiş, çok başarılı, özel insanlar olarak görüyor...
  • Erkekler kadınlara bacı diyor.
  • Evlerinde kurulan sofralar ve şapka ve kıyafetle yaptıkları dua toplantıları saatlerce sürüyor. Zaman zaman toplantılara "kardeşlerimiz" dedikleri çocuklar da katılıyor.
  • Buluşulan sofranın kuralları bulunuyor, mesela "baba" yemeğe başlamadan kimse başlamıyor, baba konuşmadan kimse konuşnuyor, telefonlara bakılmıyor.
  • Ayrıca herkesin yeni bir adı var; mesela Murat Dalkılıç'ın diğer adı "Keremcan", Tansel Öngel'in ise "Fethican"...
  • Adını "Kâdir" vurgusuyla kullanmaya devam eden Kadir Doğulu ise son yıllarda gösterdiği gelişim sayesinde Ali Suphi tarafından "dervişlik" mertebesine yükseltilmiş.
  • Bu yüzden yakın çevresi ünlü oyuncuya "derviş" diye sesleniyor. Alim Yapım şirketini kuran Doğulu, eşi Neslihan Atagül'ün de içinde olacağı yeni projeler yapmak, müzik albümleri piyasaya çıkarmak ve bu bilgileri tüm dünyaya yaymak istiyor.
  • Bu arada "baba"nın lafından çıkmayan ve her konuyu danışan çiftten Neslihan Atagül'ün "Sefirin Kızı"ndan da bu nedenle ayrıldığı söylentisi var. Dizinin son sezonunda sağlık sorunları yaşayan oyuncunun projenin kendisine iyi gelmediğini belirten "baba"nın da izniyle projeden ayrılmaya karar verdiği öne sürülüyor.
  • Öte yandan ekibin önde gelen isimlerinden Murat Dalkılıç'ın kendisiyle aynı inanç sisteminde yaşayan ve eski sevgilisi Hande Erçel'in de arkadaşı olan Sitare Akbaş'a başta "bacı" derken, ilerleyen dönemde sevgili olduğu ifade ediliyor. Ayrıca Murat Dalkılıç'ın ekibe ilk katıldığı dönemde Hande Erçel'i de bir kez dua sohbetine götürdüğü ancak ünlü oyuncunun daha sonra yakın çevresinden de gelen tepkiyle hem Dalkılıç'la hem de arkadaş ortamıyla tüm bağını kestiği belirtildi.

Cervantes

Favori Üye
Reaksiyon puanı
7,843
Puanı
600
Günümüzdeki bu tarikat -cemaat yapılanmalarını çok tehlikeli buluyorum , arkasında çok pis işler dönüyor. Eskiden bu yapılanmaların amacı 'Bir lokma , bir hırka ' anlayışı etrafında tüm dünyevi ilgi ve zevklerden uzak durup , kendini Allah yoluna adamak varken , bugün geldiğimiz noktada hiçbirinin amacı bu değil . Hepsinin arkasında da dinle hiç bağdaşmayan , insanların tamamen dini duygularını kullanıp onları oyuncak gibi kullanmak yatıyor.

Son düzenleme:

Aserat

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
63,003
Puanı
1,061
Günümüzdeki bu tarikat -cemaat yapılanmalarını çok tehlikeli buluyorum , arkasında çok pis işler dönüyor. Eskiden bu yapılanmaların amacı 'Bir lokma , bir hırka ' anlayışı etrafında tüm dünyevi ilgi ve zevklerden uzak durup , kendini Allah yoluna adamak varken , bugün geldiğimiz noktada hiçbirinin amacı bu değil . Hepsinin arkasında da dinle hiç bağdaşmayan , insanların tamamen dini duygularını kullanıp onları oyuncak gibi kullanmak yatıyor.
Naci'yi Tansel Öngel oynamıyormuş Tansel Öngel gerçekte Naci'yi oynuyormuş meğer. :A (Diziye laf atma fırsatı fizanda olsa yine bulur o lafı sokarım. :A)

Entr

Üye
Reaksiyon puanı
139
Puanı
64
Web Sitesi
mafolduktv.live
Geçmişte olsaydı bu olaylar aile yapısında da vardı normal karşılanıyordu ancak şimdi tarikat falan yine bir şey çıkar bu tarikatlardan...

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
Olayı mezheplere dayandırman hiç olmamış , böyle ayrım yapmak çok yanlış bence.
Alevilik mezhep değil bu arada, Şiilik mezhebinin inanç sistemi, yani tarikat oluyor. Tabii ki farkları var ama Alevilik için "mezhep" diyemeyiz.
Alevilerin tarikatı sanırım. :A Boş işler.
"Alevilerin tarikatı" demek apayrı bir yanlış, Şiilik mezhebinin tarikatı olur ama sadece Şiilerin değil, diğer mezheplerin de tarikatları var. Bu cümlen çok genelleme oldu.

Cervantes

Favori Üye
Reaksiyon puanı
7,843
Puanı
600
Alevilik mezhep değil bu arada, Şiilik mezhebinin inanç sistemi, yani tarikat oluyor. Tabii ki farkları var ama Alevilik için "mezhep" diyemeyiz.

"Alevilerin tarikatı" demek apayrı bir yanlış, Şiilik mezhebinin tarikatı olur ama sadece Şiilerin değil, diğer mezheplerin de tarikatları var. Bu cümlen çok genelleme oldu.
Bilmiyordum , teşekkür ederim bilgilendirme için .

• Beğendim
Reactions: 12.Adam and Araf

EmreCan

Favori Üye
Reaksiyon puanı
11,977
Puanı
710

Pek bilgi sahibi olmadığım için oraya ondan “sanirim" yazdım zaten. Diğer mezheplerin de tarikatları olduğunu zaten biliyorum, aklımda kalan o tarikatın Alevilerin olduğuydu.

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
Pek bilgi sahibi olmadığım için oraya ondan “sanirim" yazdım zaten. Diğer mezheplerin de tarikatları olduğunu zaten biliyorum, aklımda kalan o tarikatın Alevilerin olduğuydu.
Bilip bilmemen sorun değil ama hani cümlenin sonunda gülme işareti yanlış anlaşılabilir. Evet, Bektaşı tarikati ve evet, Alevi tarikatıyla bağlantılı oluyor. Bilgi yanlışlığı çözülür de, gülme işareti yanlış anlaşılabilir. @Cervantes'in tepkisi bunaydı aslında. Hani toplum için yanlış anlamaya müsait bu tarz kurulan cümleler. Gerçek hayatta da ayrıca dikkat etmeni öneririm, çok büyük tepki toplarsın.

• Beğendim
Reactions: Cervantes

EmreCan

Favori Üye
Reaksiyon puanı
11,977
Puanı
710
Bilip bilmemen sorun değil ama hani cümlenin sonunda gülme işareti yanlış anlaşılabilir. Evet, Bektaşı tarikati ve evet, Alevi tarikatıyla bağlantılı oluyor. Bilgi yanlışlığı çözülür de, gülme işareti yanlış anlaşılabilir. @Cervantes'in tepkisi bunaydı aslında. Hani toplum için yanlış anlamaya müsait bu tarz kurulan cümleler. Gerçek hayatta da ayrıca dikkat etmeni öneririm, çok büyük tepki toplarsın.
Benim amacım ne Alevilere ne de başka bir şeye laf etmekti, gülme emojisi boş işler adlı mesajın sonuna gitse daha iyi olurdu evet o an ki acemiligime gelmiş yapacak birşey yok. Zamanı geri alamam. Gülme sebebimde komigime gitti. Bana zaten bu tarz tarikatlar hiç mantıklı gelmiyor. @Cervantes ' in tepkisine de gelirsek Alevilere karşı bir ayrım yaptığımı düşünmüyorum. Teşekkürler bu arada sağol.

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
Benim amacım ne Alevilere ne de başka bir şeye laf etmekti, gülme emojisi boş işler adlı mesajın sonuna gitse daha iyi olurdu evet o an ki acemiligime gelmiş yapacak birşey yok. Zamanı geri alamam. Gülme sebebimde komigime gitti. Bana zaten bu tarz tarikatlar hiç mantıklı gelmiyor. @Cervantes ' in tepkisine de gelirsek Alevilere karşı bir ayrım yaptığımı düşünmüyorum.
Alevilere ayrım yaptığını söyleyen olmadı ki, o ifade biraz sıkıntılı olduğunu söylüyoruz sadece. "Bana boş işler gibi geliyor." da diyebilirdin mesela ama o sorun değil, sorun öncesi. Dikkat edersin artık, yanlış anlaşılabilir çünkü.

• Beğendim
Reactions: EmreCan

serhatt

Moderatör
Reaksiyon puanı
63,132
Puanı
1,060
Bir insan Allah'a inanıyorsa farzlarını yerine getirip, emredilenleri yapıp, doğru yolda giderse zaten kulluk vazifelerini yerine getirmiş olur. Bu kişilerin günah çıkarmak adına böylesi tarikatlara girdiğini düşünüyorum ayrıca bu tarikat vb. yapılanmaları da hiç doğru bulmuyorum.

Birini seçiyorlar ona "baba" diyorlar. Neye göre, kime göre? O seçilen kişinin buyruğu altına giriliyor, o ne derse o yapılıyor e bu işini ucu şirk koşmaya kadar gitmiyor mu?

MEnes

Moderatör
Reaksiyon puanı
19,072
Puanı
860
Başlığı görünce konuyu @MEnes açtı sandım ve absürt bir öykü bekledim, SABAR tarikatımızı çalmışlar resmen… @MasacRE @Maskeli Fedai
Bu durum bizimkinden daha absürt bir durum adaşım... Biz naif ve kendi halimizde bir örgütüz.. Bunlar işin boyutunu başka bir hale getirmişler... Bizde SABAR demek eşitlik demek, sevgi ve dostluk demek bunlar ise aşmış... Yok yok bizim gibi olmaları imkansız... @MasacRE @Maskeli Fedai

12.Adam

Favori Üye
Reaksiyon puanı
28,383
Puanı
1,060
Başlığı görünce konuyu @MEnes açtı sandım ve absürt bir öykü bekledim, SABAR tarikatımızı çalmışlar resmen… @MasacRE @Maskeli Fedai
Beni gene es geçti...
Bu durum bizimkinden daha absürt bir durum adaşım... Biz naif ve kendi halimizde bir örgütüz.. Bunlar işin boyutunu başka bir hale getirmişler... Bizde SABAR demek eşitlik demek, sevgi ve dostluk demek bunlar ise aşmış... Yok yok bizim gibi olmaları imkansız... @MasacRE @Maskeli Fedai

• Güldürdün
Reactions: MEnes