Fav10 Film Kulübü 12. Sezon Başladı!

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
Hazır olmasına az var. Siz de sürprizlere hazır olun, farklı ve inşallah çok keyifli bir film kulübü etkinliği olacak. :Z

Bu arada Mubi + BluTV olacak. :Z
BluTV'den ayrılmak da istemiyor, ikisini birden koyacak listeye. Listeyi hazırla da yavaştan, önden bitireyim. :A

Bu etkinlik iyi olur mu bilemedim, Mubi'nin filmleri genelde herkese hitap etmiyor. :D

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
Taste of Cherry, The Son's Room, Elephant ve ayrıca adaylardan The Class, Palme d'Or ödüllüydü. İyi denk gelmiş. :)

• Beğendim
Reactions: bazinga

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
Palme d'Or özel sezonu gibi bir şey olmuş oldu. BluTV özellikle seçmiş herhalde Palme d'Or kazanan filmleri. :D
Palme d'Or'un ilginç seçimleri de var, mesela Forrest Gump yerine Pulp Fiction'ın kazanması gibi. Avrupa odaklı genelde ama Hollywood da es geçilmiyor. Fahrenheit 9/11 belgeseli bile ödül alabiliyor. Kış Uykusu ve Yol filmleri ülkemizden ödül alabiliyor. Oscar ödül törenlerine göre bence daha iyi, farklı şeyler çıkabiliyor ortaya. İyi olmasına iyi ama Oscar daha kaliteli, Palme d'Or herkese hitap etmiyor. :D

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,676
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Palme d'Or'un ilginç seçimleri de var, mesela Forrest Gump yerine Pulp Fiction'ın kazanması gibi. Avrupa odaklı genelde ama Hollywood da es geçilmiyor. Fahrenheit 9/11 belgeseli bile ödül alabiliyor. Kış Uykusu ve Yol filmleri ülkemizden ödül alabiliyor. Oscar ödül törenlerine göre bence daha iyi, farklı şeyler çıkabiliyor ortaya. İyi olmasına iyi ama Oscar daha kaliteli, Palme d'Or herkese hitap etmiyor. :D
Forrest Gump aday değildi ki. :D Palme d'Or sadece Cannes Film Festivali'ne başvuran ve bunun sonucu ön jüri tarafından yarışmaya davet edilen filmlerden oluşuyor. Oscarlardan her yönden çok farklı konsept. Oscarda kazananları onbinlerce kişi belirlerken Palme d'Or'da oy verenler 5-10 kişilik bir jüri ve her yıl bu jüri değiştiği için çok belli bir standardı yok. Bazen çok aykırı şeyler seçebiliyorlar.

• Beğendim
Reactions: Araf

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
Forrest Gump aday değildi ki. :D Palme d'Or sadece Cannes Film Festivali'ne başvuran ve bunun sonucu ön jüri tarafından yarışmaya davet edilen filmlerden oluşuyor. Oscarlardan her yönden çok farklı konsept. Oscarda kazananları onbinlerce kişi belirlerken Palme d'Or'da oy verenler 5-10 kişilik bir jüri ve her yıl bu jüri değiştiği için çok belli bir standardı yok. Bazen çok aykırı şeyler seçebiliyorlar.
Kastım Forrest Gump'ın Oscar'da ödül almasına rağmen Cannes'ta ödülü Pulp Fiction'ın alması. Aday bile değil yani düşün. Forrest Gump biraz da ABD tarihi üzerine bir film, biraz da ters düşerdi bence Cannes'a. Oscar, Hollywood odaklı oluyor genelde, bazen istisnalar da olabiliyor tabii. Cannes'ta her an her şey olabiliyor. Cannes'ta da böyle geniş katılımlı jüri olsa kim bilir nasıl olurdu. :D

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,676
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Kastım Forrest Gump'ın Oscar'da ödül almasına rağmen Cannes'ta ödülü Pulp Fiction'ın alması. Aday bile değil yani düşün. Forrest Gump biraz da ABD tarihi üzerine bir film, biraz da ters düşerdi bence Cannes'a. Oscar, Hollywood odaklı oluyor genelde, bazen istisnalar da olabiliyor tabii. Cannes'ta her an her şey olabiliyor. Cannes'ta da böyle geniş katılımlı jüri olsa kim bilir nasıl olurdu. :D
Bence de Forrest Gump, Cannes'a pek uyan türde bir film değil. Aslında Pulp Fiction'ın alması bile ilginç. Bugüne kadar ki en popülist Cannes seçimlerinden biri. Jüride Clint Eastwood'un olması etkili olmuş olabilir.

Cannes bir Avrupa etkinliği Amerikan filmleri zaten tüm dünyada yeterince tanınıyorlar. Cannes'da da egemen olmaları istenmiyor doğal olarak. :) Benzer sebepten popüler sinemaya yönelen yönetmenlere de pek şans vermiyorlar.

• Beğendim
Reactions: Araf

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
Bence de Forrest Gump, Cannes'a pek uyan türde bir film değil. Aslında Pulp Fiction'ın alması bile ilginç. Bugüne kadar ki en popülist Cannes seçimlerinden biri. Jüride Clint Eastwood'un olması etkili olmuş olabilir.

Cannes bir Avrupa etkinliği Amerikan filmleri zaten tüm dünyada yeterince tanınıyorlar. Cannes'da da egemen olmaları istenmiyor doğal olarak. :) Benzer sebepten popüler sinemaya yönelen yönetmenlere de pek şans vermiyorlar.
Aynen, Clint Eastwood'un etkisi büyüktür, kendisi jüri başkanıymış. Joel Coen'in The Hudsucker Proxy filmi de adaydı ama şaşırtıcı olurdu sanırım. Tabii 1990'da Joel Coen'in filmi olan Barton Fink ödülü almıştı ama tabii Barton Fink yine meşhur bir film, The Hudsucker Proxy'e göre. Yıllar önce izlemiştim, çok farklı kafaydı. Krzysztof Kieślowski'nin Three Colours: Red filmi kazanırdı aslında ama ödül Pulp Fiction'a gitti sonuç olarak.

Avrupa sineması ve Dünya sineması odaklı olmaları daha mantıklı. Hollywood zaten fazlasıyla bilinen, popülerleşen bir sinema kültürü. Oscar tanınırlığı iyice artırıyor. :)

• Beğendim

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,676
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Etkinliğin resmi süresinin sonuna gelmiş bulunmaktayız. Fakat son hatırlatma yapmadığım için 1 gün daha uzatıyorum süreyi, yarın akşama kadar son yorumlarınızı yapabilirsiniz. Eğer daha film izleyeceksiniz ve özel durumunuz varsa belirtin belki 1-2 gün daha ek süre verebiliriz diğer sezon başlayana dek.

En az 6 film izleyenler etkinlik sonuna kalacak demiştim. Fakat 5 film izleyen iki kişiyi tablodan silmek istemiyorum. Buna karşın ödüllerde en az 6 film izleyenlere jürilik hakkı vermek durumundayız. :(

Tek film izleyen @MasacRE ve üç tanecik film izleyen @Tolstoyevski'yi buradan tebrik ediyorum. :A İnşallah son gün 7'şer yorumla hepimizi şaşırtırlar...

En düşük oy ortalamasına sahip 5 filmden 4 tanesini izleyen, buna karşın en yüksek oy ortalamasına sahip 5 filmin hiçbirini izlemeyen @phoebebuffay'i de bu enteresan başarısı için kutluyorum. :A

@Araf @mesmeso tüm filmleri izlediğiniz, @Angelica tüm filmleri izlemeye çok yaklaştığınız için kutluyorum. :Z

@Dosi @Sherlock ve @gundix123'e de selamlar. :D

1629133956627.png

Etkinliğin bitimine son 10 gün, tablomuz aşağıdaki gibi. :Z İkinci hafta filmlerinin ortalaması şu ana dek ilk haftayı sollamayı başardı.

Etkinlik sonu tablosuna, ödül jürisine ve gelecek sezon oylamasına katılabilmek için en az 6 film şartımız bulunuyor. Tablodaki herkesin bu sayıyı tamamlayacağını umuyorum. :Z

Bu arada bir sonraki sezon için de görüşünüzü almak istiyorum. 13. sezonumuz dönem finali olacak. Çok uzun süreliğine etkinliğe ara vermiş olacağız.

12. ve 13. sezonu BluTV seçkisine ayırmıştım ve elimde hazır bir film listesi var. Bu sezona aday olup seçilemeyenler tekrar aday olmayacak. Fakat isterseniz Mubi filmlerini de katarak havuzu biraz daha geniş tutabiliriz. Ya da tamamen Mubi seçkisine de dönüştürebiliriz. BluTV ve Mubi'nin kütüphanelerinde ortak bulundurduğu da pek çok film var. Hiç üye olmamışlar için 3 aylık ücretsiz Mubi üyeliği sağlayabiliriz. Daha önce üye olmuş ama üyeliği bitmiş varsa da bir yerlerden kampanya kovalamaya çalışabiliriz. :) Bu konudaki görüşlerinizi bekleriz. :D
Ekli dosyayı görüntüle 106923

@Araf @mesmeso @Dosi @phoebebuffay @Angelica @gundix123 @Sherlock @Tolstoyevski @MasacRE ve tabloya henüz girememiş, hızlı giriş yapacağına inanan herkes...

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,776
Puanı
1,060
.
Etkinliğin resmi süresinin sonuna gelmiş bulunmaktayız. Fakat son hatırlatma yapmadığım için 1 gün daha uzatıyorum süreyi, yarın akşama kadar son yorumlarınızı yapabilirsiniz. Eğer daha film izleyeceksiniz ve özel durumunuz varsa belirtin belki 1-2 gün daha ek süre verebiliriz diğer sezon başlayana dek.

En az 6 film izleyenler etkinlik sonuna kalacak demiştim. Fakat 5 film izleyen iki kişiyi tablodan silmek istemiyorum. Buna karşın ödüllerde en az 6 film izleyenlere jürilik hakkı vermek durumundayız. :(

Tek film izleyen @MasacRE ve üç tanecik film izleyen @Tolstoyevski'yi buradan tebrik ediyorum. :A İnşallah son gün 7'şer yorumla hepimizi şaşırtırlar...

En düşük oy ortalamasına sahip 5 filmden 4 tanesini izleyen, buna karşın en yüksek oy ortalamasına sahip 5 filmin hiçbirini izlemeyen @phoebebuffay'i de bu enteresan başarısı için kutluyorum. :A

@Araf @mesmeso tüm filmleri izlediğiniz, @Angelica tüm filmleri izlemeye çok yaklaştığınız için kutluyorum. :Z

Ekli dosyayı görüntüle 107505
Ben hastalanmasaydım daha fazla olurdu ama buna rağmen 9 bence iyi bir sayı :A keşke 10 yapsaydım ama son günlerde telefon hariç uzağım diğer elektronik şeylere :A

• Harika

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
www.ataturkungencligehitabesi.com

Zor ama İnşaat ve bir filmi daha yarın akşama dek aradan çıkarabilirim umarım ama 5’i geçebilmem mümkün olmaz :A

Angelica

Favori Üye
Ayın En Favori Üyesi
Reaksiyon puanı
56,823
Puanı
1,060

Vay be 11 film izlemişim yarına kadar 2 film izleyebilirmiyim acaba ya :D 13 e tamamlasam bende

Sherlock

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
47,672
Puanı
1,060
  • Güldürdün
Reactions: phoebebuffay

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,676
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060

Yorum yaparken "etkinlik tarihinin en hızlı bitirişini yapan" diye başlayıp beni tebrik etmeni bekliyordum. Hayal kırıklığına uğradım. :A

• Güldürdün

Angelica

Favori Üye
Ayın En Favori Üyesi
Reaksiyon puanı
56,823
Puanı
1,060
5'e de kabulüz. :A

Taste of Cherry tam senlik filmdi bence izlememene şaşırdım. :A
------

Neden olmasın, çok uzun film değiller ikisi de. :D

Deneyeceğim bakalım bugün biri yarın biri olarak izleyebilirim inşAllah :D yalnız Kirazın Tadı yorum konusunu göremedim :D