En Son Okuduğunuz Kitap? 📖

yigit_00

Favori Üye
Reaksiyon puanı
1,893
Puanı
205
YN okuyup da mutlu olan birini ilk defa görüyorum. Dostoyevski bile kitabı bitirdikten sonra "Ne yazdım ulan ben?" demiştir. 🤔 @Tolstoyevski
Ya hayır kitabın kendisine mutlu olmadım, uzun bir süredir kitap okumuyordum, arkadaşla beraber birbirimizi gazlayınca tekrar kitap okumaya başladım, mutluluğum bu yüzden :Z

yigit_00

Favori Üye
Reaksiyon puanı
1,893
Puanı
205
Kitap hakkında görüşlerini merak ettim. Biraz yorumlasaydın keşke. :Z
Tabii kısaca yorumlayayım o zaman :D

20 yaşında uzun zamandır kitap okumayan birisi olarak Yeraltından Notlar ile kitap okumaya dönmek bana birazcık ağır geldi açıkçası. Buna rağmen bir psikolog adayı olarak kitaptaki baş karakterin ruh halini, değişik düşünce tarzını anlamaya çalışmak, onunla bazı noktalarda bir bağ kurabilmek hoşuma gitti. Dostoyevski'nin kaliteli betimlemeleriyle beraber olayları gözümde de canlandırmak gayet keyifliydi. Ama yeniden okumaya bu kitapla dönmeseydim daha fazla zevk alabilirdim diyebilirim.

Ben, Robot kitabını da uzun zaman önce almıştım, kitap okumayı bırakmadan önce. Açıkçası kitabı kapağıyla yargıladığım için sıkıcı olabileceğini düşünmüştüm. Ama bilim kurgu seven birisi olarak Ben, Robot kitabından çok fazla zevk aldığımı söyleyebilirim. Kitabın her bölümünde farklı bir robotla ilgili hikayeler anlatılmış. Her hikayede robotların çıkardığı sorunları çözmeye çalışan bilim adamlarını okuyoruz. Bu bölümlerde bazı matematiksel terimler de kullanılsa da anlatılan hikayeler aslında o kadar normalmiş, içimizdenmiş gibi hissettiriyor ki, cidden anlatılan robotların yaşadığı dünyada yaşadığımı hissettim ve bu bana çok keyif verdi. Bilim kurgu sevenlere kesinlikle tavsiye edebilirim. :Z

kerem

Favori Üye
Reaksiyon puanı
28,587
Puanı
1,060
Tabii kısaca yorumlayayım o zaman :D

20 yaşında uzun zamandır kitap okumayan birisi olarak Yeraltından Notlar ile kitap okumaya dönmek bana birazcık ağır geldi açıkçası. Buna rağmen bir psikolog adayı olarak kitaptaki baş karakterin ruh halini, değişik düşünce tarzını anlamaya çalışmak, onunla bazı noktalarda bir bağ kurabilmek hoşuma gitti. Dostoyevski'nin kaliteli betimlemeleriyle beraber olayları gözümde de canlandırmak gayet keyifliydi. Ama yeniden okumaya bu kitapla dönmeseydim daha fazla zevk alabilirdim diyebilirim.

Ben, Robot kitabını da uzun zaman önce almıştım, kitap okumayı bırakmadan önce. Açıkçası kitabı kapağıyla yargıladığım için sıkıcı olabileceğini düşünmüştüm. Ama bilim kurgu seven birisi olarak Ben, Robot kitabından çok fazla zevk aldığımı söyleyebilirim. Kitabın her bölümünde farklı bir robotla ilgili hikayeler anlatılmış. Her hikayede robotların çıkardığı sorunları çözmeye çalışan bilim adamlarını okuyoruz. Bu bölümlerde bazı matematiksel terimler de kullanılsa da anlatılan hikayeler aslında o kadar normalmiş, içimizdenmiş gibi hissettiriyor ki, cidden anlatılan robotların yaşadığı dünyada yaşadığımı hissettim ve bu bana çok keyif verdi. Bilim kurgu sevenlere kesinlikle tavsiye edebilirim. :Z
Geri dönmene sevindim. Yakında iyice kitap kurdu olursun inşallah. :Z

• Harika
Reactions: yigit_00

Yiğitt

Emekli
Reaksiyon puanı
45,870
Puanı
1,061
Yaban - Yakup Kadri Karaosmanoğlu (28.12.2020)

Birkaç yıl önce kütüphaneden alıp okumuştum, epey beğenmiştim. Geçenlerde indirimdeyken kendi kütüphanem için aldım ve tekrar okudum. Yine aynı tadı aldım. Yakup Kadri'nin dili gayet anlaşılır, sürükleyici. Milli Mücadele döneminde Porsuk Çayı kıyısında bir köye yerleşen Ahmet Celal'in köylülerle çatışması, köydeki gözlemleri anlatılıyor. İçinde çok da güzel alıntılar vardı bu arada, epey altını çizdim.

4.5/5

• Beğendim
Reactions: bazinga

cokiyitvci

Favori Üye
Reaksiyon puanı
13,302
Puanı
1,060
3. KİTAP: ÜÇ YANLIŞ ÜÇ CESET - AGATHA CHRISTIE

Bugün öğlen bitirdim kitabı. Hercule Poirot yine harikalar yarattı. Şok olacaksınız burada da gizemli kişi açıklanınca! Çok akıcıydı yine. Agatha süpersin ya. :D

Sıradaki kitabım Cazibe - Raven Hart (Vampir romanı)
Cuma'ya kadar biter. :bhr:

@Emre Ozansoy @Angelica

yigit_00

Favori Üye
Reaksiyon puanı
1,893
Puanı
205
Yıldırım Kemal - Ziyan

Belki birazdan söyleyeceğim şey biraz ağır olacak ama gerek yazım tarzı, gerek gramer kurallarından, noktalama işaretlerinin birçoğunun kullanılmayışı, gerek samimi olacağım derken kullanılan gereksiz küfürler derken uzun zamandır bu kadar sanattan uzak bir kitap okumamıştım. Aslında yazarın yazma konusunda kötü olmadığını karakterin yazdığı kısa şiirlerden anlayabiliyorsunuz fakat yazar nedendir bilinmez kendi karakterine verdiği sanat yeteneğini kitapta kullanmayı tercih etmemiş. Maalesef kitapla ilgili hiçbir şeyi beğenemedim. :(

• Beğendim

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,676
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Bunu Herkes Bilir / Emrah Safa Gürkan

Kapağından dolayı daha geyik bir kitap bekliyordum ama basit dille yazılmış, ciddi bir tarih kitabıydı. Akıcı ve ilgi çekici konular seçilmiş. Akademik bir şey beklemeyin ama tarihle alakası kısıtlı olan kişilerin seveceği, bazı konularda yeni perspektifler katabilecek bir kitap...

xdragxx

Emekli
Reaksiyon puanı
28,367
Puanı
1,060
Satranç / Stefan Zweig

Yılın son kitabı oldu, Queen's Gambit'in yazılısı gibi bir şeydi. Diziyi izledikten sonra dikkatimi çekmişti ama sevip akıcı bulduğumu söyleyemem. Bu tip hikayeler görsel sanatlarda daha etkiliymiş...
Stefan Zweig'in en sevdiğim kitaplarından biriydi bu :A Satranç adına tek bildiğim şey taşların hareketi bu da farklı bir ironi...

• Güldürdün

cokiyitvci

Favori Üye
Reaksiyon puanı
13,302
Puanı
1,060
5. KİTAP: ELİF ŞAFAK - AŞK

Kitap insanı kendine çekiyor. Allah aşkını falan da anlatıyor kitap. Sürükleyici bir kitap. İnsanın bazı bakış açılarını da değiştiriyor. Çok güzeldi kısaca. Herkese öneririm bunu da.

Sıradaki kitabım Canan Tan - Piraye

Bugün başladım bile, Cumartesi gününe kadar biter.

@Emre Ozansoy @Angelica

• Beğendim
Reactions: Angelica

Angelica

Favori Üye
Ayın En Favori Üyesi
Reaksiyon puanı
56,827
Puanı
1,060
5. KİTAP: ELİF ŞAFAK - AŞK

Kitap insanı kendine çekiyor. Allah aşkını falan da anlatıyor kitap. Sürükleyici bir kitap. İnsanın bazı bakış açılarını da değiştiriyor. Çok güzeldi kısaca. Herkese öneririm bunu da.

Sıradaki kitabım Canan Tan - Piraye

Bugün başladım bile, Cumartesi gününe kadar biter.

@Emre Ozansoy @Angelica

Keyifli okumalar ne güzel yapıyorsun ya

• Harika
Reactions: cokiyitvci