Netflix Bir Başkadır - Dizi Yorumları

Tolstoyevski

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
www.ataturkungencligehitabesi.com
NETFLIX-Ethos-Bir-Baskadir-Afis.jpg

Netflix Türkiye’nin yeni orijinal dizisi Bir Başkadır bugün başlıyor.

Senaristliğini ve yönetmenliğini Berkun Oya’nın üstlendiği dizinin kadrosunda Öykü Karayel, Tülin Özen, Fatih Artman, Nesrin Cavadzade , Funda Eryiğit, Alican Yücesoy, Defne Kayalar, Bige Önal, Settar Tanrıöğen, Öner Erkan gibi isimler yer alıyor. Dizi; farklı sosyo-ekonomik geçmişlerden gelen ve İstanbul’un renkli ve canlı hayatında şaşırtıcı tesadüflerle yolları kesişen kendine özgü bir grup karakterin hikayesini konu alıyor.

Dizi ile ilgili yorumlarınızı bu başlık altında yapabilirsiniz.

Önemli Not: Dizi hakkında spoiler butonu kullanmadan spoiler vermek yasaktır, bu kurala uymayanlar forumdan uzaklaştırılacaktır. Spoiler butonu kullanmadan önce de hangi bölüme dair spoiler içerdiği, kitap veya diğer kaynaklardan spoiler içeriyorsa belirtilmelidir.

• Harika
Reactions: Dosi and Angelica

kerem

Favori Üye
Reaksiyon puanı
28,586
Puanı
1,060
Çok iyi de çıkabilir çok klişe de olabilir ama Öykü Karayel var işin içinde. İzlememek olmaz. :D

Angelica

Favori Üye
Ayın En Favori Üyesi
Reaksiyon puanı
56,825
Puanı
1,060
Merakla beklediğim dizi bakalım nasıl olacak :D

Tolstoyevski

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi

Yine konu açma yarışında gerildim ve keyifli bir heyecan söz konusuydu, kıl payı başardık çok şükür. :A

Bu konunun manevi sahibi @Dosi, geçen gün konuyu önceden ayarlayıp bana atmıştı yazıyı vb. O yüzden ona bir kez daha teşekkür ediyorum Arıza'dan sonra. İkisinde de emeği büyük ve olmasaydı açamazdım. İyi ki varsın. :Z @Dosi

• Güldürdün
  • Harika
Reactions: Dosi and bazinga

Aserat

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
62,793
Puanı
1,061
Muhteşem kadrosu nedeniyle ilk açıklandığı günden beri Netflix'in en merak ettiğim yerli dizisiydi güzel bir iş olacağından eminim. :Z Kötü çıksa bile bu isimleri bir arada izlemek tek başına yeter zaten. :A

Özgür

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
28,119
Puanı
1,059
  • Güldürdün
Reactions: kerem and Sherlock

MEnes

Moderatör
Reaksiyon puanı
19,073
Puanı
860
Bu dizinin varlığını unutmuşum. Fragmanı çıkmıştı sanki izlemiştim ama unutmuşum gerçekten. Kadrosu oldukça ilgi çekici. İzlenebilir tabii...

Gizmen

Favori Üye
Reaksiyon puanı
2,857
Puanı
360
Dizide tuhaf bir hava var. İran sinaması vari.

Gizmen

Favori Üye
Reaksiyon puanı
2,857
Puanı
360
Bu arada kötü anlamda demedim biraz soğuk sadece. Ama izlenilesi.

Tolstoyevski

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
1.Bölüm

Şu ana kadar hiçbir fragmanını ya da konusunu bilmeden, izlemeden direkt bölüme daldığım için genel olarak biraz değişik buldum. Ancak Netflix’e Türkiye sosyolojisi, Türk toplum yapısının muhafazakar-seküler farklılıklarını dünyaya sunmak adına biraz da dizinin yapıldığı ortada.

Dizinin ilk bölüm itibariyle teması muhafazakar kesim - seküler kesim arasındaki çizgi üzerine. Psikolog kısımları fazla ve önemli ölçüde olduğu için Kırmızı Oda’yı anımsattı ancak Kırmızı Oda’dan daha daha eli yüzü düzgün, daha ciddi; zira bunda o gıcık asistan gibi bir karakter yok ve psikoloğun iç burkan jest ve mimikleri...

Psikolog başka bir psikoloğa gidiyor ve hastası ile başından geçenleri anlatıyor. Sonra o ikinci psikolog da meğer ilk psikoloğun o hastaya dair anlattığı gizemli adamla sevgili gibi bir şey ve haliyle güzel bir düğüm söz konusu oluyor...

6.9

Özgür

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
28,119
Puanı
1,059
1x1

Şahane bir iş olmuş. Daha ilk bölümden bunu söylemek anlamsız belki ama Netflix’in Türkiye’den çıkardığı en güzel iş olacak belli ki. Sonunda bizden bir hikaye anlatılması çok güzel. Fantastik, mistik gibi öğelerin olmadığı, karakterlerin çok da yakınımızda olduğunu hissettiğim bir iş olmuş. Oyunculuklar da gayet iyiydi ama özellikle Öykü Karayel harika oynamış. Karaktere de çok yakışmış. O konuşması aşırı tatlı. :bhr: O son jenerik de harika olmuş.

Dizinin açılışındaki terapi sahnesi çok güzeldi. Meryem’in sürekli 24 geçiyor mu buradan falan diye konuyu geçiştirmesi...

Peri’ye Gülbin’e anlattıklarından sonra çok sinir oldum. Yani yaptığının yanlış olduğunu bilip yapmaya devam etmesi ilginç. Her şeyden önce sen bir doktorsun ve hiçbir şekilde insan ayırmaman gerekiyor. Ama işte dizinin en güzel yanı da her düşünceden insanı sorgulatması. Bu arada ona katıldığım tek nokta hala böyle sadece hocaların lafıyla hareket edilmesi.

Funda Eryiğit’in karakterini çok merak ettim. Settar Tanrıöğen’e de hoca karakteri çok yakışmış.

Tülin Özen bu dizide de psikolog. :A Bu dizi Kırmızı Oda’dan önce çekildiğine göre kendini tekrara düşmüş resmen. :A

Hemen 2.bölüme geçme isteği uyandırdı bende. :Z

8/10

Angelica

Favori Üye
Ayın En Favori Üyesi
Reaksiyon puanı
56,825
Puanı
1,060
1.Bölüm

Şu ana kadar hiçbir fragmanını ya da konusunu bilmeden, izlemeden direkt bölüme daldığım için genel olarak biraz değişik buldum. Ancak Netflix’e Türkiye sosyolojisi, Türk toplum yapısının muhafazakar-seküler farklılıklarını dünyaya sunmak adına biraz da dizinin yapıldığı ortada.

Dizinin ilk bölüm itibariyle teması muhafazakar kesim - seküler kesim arasındaki çizgi üzerine. Psikolog kısımları fazla ve önemli ölçüde olduğu için Kırmızı Oda’yı anımsattı ancak Kırmızı Oda’dan daha daha eli yüzü düzgün, daha ciddi; zira bunda o gıcık asistan gibi bir karakter yok ve psikoloğun iç burkan jest ve mimikleri...

Psikolog başka bir psikoloğa gidiyor ve hastası ile başından geçenleri anlatıyor. Sonra o ikinci psikolog da meğer ilk psikoloğun o hastaya dair anlattığı gizemli adamla sevgili gibi bir şey ve haliyle güzel bir düğüm söz konusu oluyor...

6.9

Kırmızı oda da gayet iyi işleniyor bence :D

• Beğendim
Reactions: Gizmen

Tolstoyevski

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
Kırmızı oda da gayet iyi işleniyor bence :D
İyi işlenip işlenmediğine dair bir soru bırakmamışken neden durduk yere o diziyi savunma gereği duydun ki? Ben o diziye karşı bir şey de söylemedim kötü, sadece kendi görüşümü belirttim aradaki benzerlik ve farklılıklardan dolayı.

Benim sevdiğim diziler de yerden yere vurulabiliyor, filmler de. Her sevilen diziye filme dair en ufak eleştiride savunma gereği duyulacaksa sürekli aynı şeyler söz konusu olur...

• Güldürdün
Reactions: Aserat