Film Listeniz

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
www.ataturkungencligehitabesi.com
1 Haziran'la birlikte bir takım devrimsel dönüşüm sonrası eski dolu dizgin sinema günlerime de bu kez sistematik bir şekilde dönmeyi hedefliyorum. Bu uğurda ilk hedefim, belki yaşayan en sevdiğim yönetmen olan, Danimarka ve Avrupa sinemasının hırçın üstadı Lars Von Trier'in bütün filmografisini mümkün mertebe kronolojik bir şekilde baştan sona izlemek. Daha önce hayatımda hiç, bir yönetmenin baştan sona tüm filmografisini bilinçli bir şekilde tek bir dönemde izleme durumum olmadı. Niyetlendim ama olmadı. Eğer bunu başarırsam, bundan sonraki hedeflerim Kubrick, Hitchcock, Scorsese gibi isimler olacak. Tarihe geçmiş belli sayıda yönetmenlerin tüm filmlerini baştan sona izlemek belki mümkün değil ama sistematik bir şekilde en azından dörtte üçünü izlemek mümkün ve verimli olabilir.

Lars Von Trier'in yaklaşık 16 filmi var, içlerinden 1977-87 yıllarında çektiği, yönetmenlik hayatının ilk 4 filmi (The Orchid Gardener, Images of Liberation, The Element of Crime, Epidemic) ve bir diğer 4 filmi (The Idiots, Dear Wendy, Manderlay, The Boss of It Al) olmak üzere toplam 8 filmini hiç izlememişim. Erken dönem ilk filmi olan 1977 yapımı The Orchid Gardener ve 1982 yapımı Images of Liberation'u yine listeye alamadım çünkü bulması çok zor ve 'torkuda' bile yok gibi ve şimdilik acelesi de yok. Geri kalan 14 filminin tamamını aşağıdaki listeye ve torkuya ekledim, inmek için bekliyorlar.

L.V.T, filmleri genelde üçleme şeklinde çeker ancak senaryo olarak bağlantısı olmayan, tür ve amaç olarak benzer olan üçlemelerdir. Büyük ölçüde zaten sırayla olduğu için problem yok ama yine de üçlemeleri renk olarak ayırdım. Aynı zamanda ''Dogma 95'' ekolünün kurucularındandır, filmleri bu yüzden çok farklı ve Hollywood usulünden uzak tekniğe sahip. Dogma 95 nedir kısaca bilgi için (bkz: https://tr.wikipedia.org/wiki/Dogma_95 )

Başta @MEnes olmak üzere, dünya sineması adına çok farklı yerde ve değerde olan Lars Von Trier sinemasına daha hakim olmak isteyebileceklere istedikleri zaman bakabilecekleri filmografik liste... @bazinga @Araf @Sherlock @MasacRE @DarkLegenD @Maskeli Fedai ....

SeneFilmÜçleme Adı
1984The Element of CrimeEuropa Üçlemesi
1987EpidemicEuropa Üçlemesi
1991EuropaEuropa Üçlemesi
1996Breaking The WavesAltın Kalp (Golden Hearth) Üçlemesi
1998The IdiotsAltın Kalp (Golden Hearth) Üçlemesi
2000Dancer in The DarkAltın Kalp (Golden Hearth) Üçlemesi
2003DogvilleFırsat Ülkesi Amerika Üçlemesi
2004Dear Wendy-
2005ManderlayFırsat Ülkesi Amerika Üçlemesi
2006The Boss of It All-
2009AntichristDepresyon Üçlemesi
2011MelancholiaDepresyon Üçlemesi
2013Nymphomaniac I-IIDepresyon Üçlemesi
2018The House That Jack Built-

Gereken yerlerde iletişime geçelim ve bu çılgın Danimarkalı'nın filmografisini birlikte bitirelim. Çünkü benim de artık sinemaya dönme vaktim geldi yoldaşım... Ve Trier'den daha iyi bir dönüş yolu düşünemiyorum...

İkimize de sinemaya özden dönüş ve kendimize gelmemiz için sert bir tokat gerekiyordu, o tokat işte bu tokattır bu manyak Danimarkalı’nın filmografisinden daha sarsıcı bir tokat bulmak zor olurdu... Torku’nun ilk dördü inmiş, bulamama durumun olursa magnetleri yollarım malum yerden. Bu hafta içi bu manyak adamın kafasına başlayalım...

• Harika
Reactions: MEnes

MEnes

Moderatör
Reaksiyon puanı
19,073
Puanı
860
İkimize de sinemaya özden dönüş ve kendimize gelmemiz için sert bir tokat gerekiyordu, o tokat işte bu tokattır bu manyak Danimarkalı’nın filmografisinden daha sarsıcı bir tokat bulmak zor olurdu... Torku’nun ilk dördü inmiş, bulamama durumun olursa magnetleri yollarım malum yerden. Bu hafta içi bu manyak adamın kafasına başlayalım...
Tamamdır bu hafta içi vurup geçmeye başlıyoruz... Ben de bu gece listeyi bırakıyorum torku'ya... Artık sinemaya ve SABAR'a dönüş başlasın...

• Harika
Reactions: Tolstoyevski

Araf

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
1 Haziran günü benim için önemli bir gün. O gün, altı yıl önce uçsuz bucaksız bir film serüvenine başlamıştım Önceden de izlerdim ama rutine bağlamam, düzenli bir şekilde takip etmem, altı yıl önceki dönemi kapsıyor. Özellikle Haziran ayından, Ocak ayına kadar geçen süreçte 130 film izlemiştim. Şimdi belki o rakama ulaşamıyorum ama zamanında çok iyi film izlerdim. Altı yıl önce kadar olmasa da, Haziran ayından itibaren düzenli olarak film izlemeyi düşünüyorum. Son birkaç aydır film izlemem arttı ama daha düzenli izlemeyi düşünüyorum. Haziran ayından itibaren birçok konuda kendimi geliştirmeyi düşünüyorum, umarım başarabilirim ve film de onlardan birisi olur.

• Beğendim

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
13 tane filmi torku'ya bıraktım bile, yarına hepsi inmiş olur ve ben yarın akşam 1 tanesini izleyeceğim... @Tolstoyevski tarihsel sıraya göre izliyoruz değil mi yoldaşım, en eskisinden başlıyorum...
En sistematik şekilde gidip kendimizden geçmek için evet... Tam tablodaki gibi gidiyoruz ve ben de ilk 4'ünü indiriverdim, yarın başlıyoruz bu destansı ve tüyler ürpertecek yolculuğa...

• Harika

MEnes

Moderatör
Reaksiyon puanı
19,073
Puanı
860
Utku beyciğim gerekenleri söylemiş, kafi o kadarı... :A @MasacRE
Siz istediğinizi söyleyin ben bir şeye karar verdim mi sonuçlarının ne olduğunu hepimiz biliyoruz... :A
En sistematik şekilde gidip kendimizden geçmek için evet... Tam tablodaki gibi gidiyoruz ve ben de ilk 4'ünü indiriverdim, yarın başlıyoruz bu destansı ve tüyler ürpertecek yolculuğa...
Çok iyi çok iyi... İzlediklerimizi konuşur ve üzerine destanlar yazarız... Gerçekten mükemmel ve çılgın bir yolculuk olacağına şüphem yok... Trier'den sonra Kubrick (Bunda epey az filmim kaldı) ve Hitchcock'tan devam edelim diyorum... Sonra Scorsese olabilir...

• Harika

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
Siz istediğinizi söyleyin ben bir şeye karar verdim mi sonuçlarının ne olduğunu hepimiz biliyoruz... :A

Çok iyi çok iyi... İzlediklerimizi konuşur ve üzerine destanlar yazarız... Gerçekten mükemmel ve çılgın bir yolculuk olacağına şüphem yok... Trier'den sonra Kubrick (Bunda epey az filmim kaldı) ve Hitchcock'tan devam edelim diyorum... Sonra Scorsese olabilir...
Sıralama muhteşem. Her şey yolunda gider, bir aksilik olmazsa sonra Kubrick ve Hitchcock kesinlike... Zaten bu üçünü tamamlayınca birkaç seviye level atlamış oluyoruz, gerisi yağ gibi akar gelsin Bergman'lar gitsin Tarkoler... Bu destansı sinema yolculuğuna katılmak için son şanslarınız, tren kalkıyor ve bu yolculukta kibarlık yok. Kan var, vahşet var, sıkıcı bir sanatsallık var... @Sherlock @MasacRE

MEnes

Moderatör
Reaksiyon puanı
19,073
Puanı
860
Sıralama muhteşem. Her şey yolunda gider, bir aksilik olmazsa sonra Kubrick ve Hitchcock kesinlike... Zaten bu üçünü tamamlayınca birkaç seviye level atlamış oluyoruz, gerisi yağ gibi akar gelsin Bergman'lar gitsin Tarkoler... Bu destansı sinema yolculuğuna katılmak için son şanslarınız, tren kalkıyor ve bu yolculukta kibarlık yok. Kan var, vahşet var, sıkıcı bir sanatsallık var... @Sherlock @MasacRE
Tarkovsky'nin tüm filmlerini indirmiştim. Kubrick ve Hitchcock'dan sonraki isim o olabilir. Sonra da Bergman dediğin gibi. Aman aman nereye düştük bir anda, offf... Gerçekten heyecanlandım diyebilirim...

• Harika

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
Tarkovsky'nin tüm filmlerini indirmiştim. Kubrick ve Hitchcock'dan sonraki isim o olabilir. Sonra da Bergman dediğin gibi. Aman aman nereye düştük bir anda, offf... Gerçekten heyecanlandım diyebilirim...
Hatta dur, madem sistematik bir şekilde 14-15 filmi götüreceğiz öyleyse sadece bu 15 filmin konuşulacağı konu açayım film sohbetleri kısmında. Tablo ilk mesajda olur, film yorumlarını da oraya yaparız, karışıklık ya da kaybolup gitme olmaz.... Konunun başlığı belli gibi: Lars Von Trier Film Kuşağı...

• Harika

MEnes

Moderatör
Reaksiyon puanı
19,073
Puanı
860
Hatta dur, madem sistematik bir şekilde 14-15 filmi götüreceğiz öyleyse sadece bu 15 filmin konuşulacağı konu açayım film sohbetleri kısmında. Tablo ilk mesajda olur, film yorumlarını da oraya yaparız, karışıklık ya da kaybolup gitme olmaz.... Konunun başlığı belli gibi: Lars Von Trier Film Kuşağı...
Evet aynısını diğer yönetmenler için de yaparız, çok mantıklı bir fikir... Gönder gelsin konu...

• Harika

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
Bu Avrupa sinemasının çılgın yönetmeninin 15 Filmlik filmografisini sistematik ve kronolojik bir şekilde, tek bir konu altında izleme macerasına katılmak isteyen olursa diye... Son bir kez genel duyuru yapmış olalım. :A

ed552ebc884e8542e39a64fa7a8e5f9a.jpg

@Araf @bazinga @Dosi @MasacRE @Maskeli Fedai @Sherlock

MasacRE

Favori Üye
Reaksiyon puanı
28,160
Puanı
1,059
Bu Avrupa sinemasının çılgın yönetmeninin 15 Filmlik filmografisini sistematik ve kronolojik bir şekilde, tek bir konu altında izleme macerasına katılmak isteyen olursa diye... Son bir kez genel duyuru yapmış olalım. :A

ed552ebc884e8542e39a64fa7a8e5f9a.jpg

@Araf @bazinga @Dosi @MasacRE @Maskeli Fedai @Sherlock
Yönetmen filmografisi tamamlamak için başlangıç noktam Von Trier olmaz. Siz ikiniz izleyin bunu, ben 90'lar etkinliğinden sonra Hithcock veya Kubrick'de katılırım size :A