Tarihin Seyri 2. Bölüm: 19 Mayıs 1919

Araf

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
İnönü'nün yaptığı en büyük hata zaten 1946 seçimlerinde ki oy usulü. Her türlü kazanacağı bir seçime böyle bir şey ile gölge düştü ve mağdur edildi DP. Her ne kadar anayasa da açık oy gizli sayım yazsa da bu mağduriyeti görüp engel olması gerekirdi. Çok ciddi bir hata.:(

İnönü Cumhuriyet rejiminin garantörüydü. Çok daha uzun süre yaşamasını isterdim. Ben Bayar'ında Atatürk ile münasebetini ve başbakanlığını çok severim ama İnönü bugün ki devlet rejimin oturmasını sağlayan isimlerden. Bayar olsa belki Ordu üzerinde bu kadar hakim olamayacak ve daha tehlikeli sulara girecektik. 32. Günü izlerken bunu hep farkettim. İnönü çok etkili ve iyi ki etkili olmuş.:X
Abdi İpekçi'nin İsmet İnönü üzerine bir kitabında çeşitli röportajlara yer vermişti. İçinde İnönü'den, Bayar'dan ve daha kimlerden kimlerden röportaj vardı. İnönü, Atatürk'ün rahatsızlığından sonra sinirli olduğunu ve bu yüzden öyle kararlar verdiğini söylüyordu kitapta. Bayar tersine ılımlı yaklaştığını söylüyordu. Aralarında ciddi anlamda sıkıntılar yaşanmıştı Atatürk ve İnönü'nün. Bayar da yükselen bir değerdi. Ekonomi Bakanı, sonra da Başbakan olmuştu. Çok partili hayatta da Cumhurbaşkanı olacaktı. 27 Mayıs'ta yaşı dolayısıyla idam olmayıp, hayatına devam etmiştir ve işin ilginç yanı, İnönü'den daha fazla yaşamıştır.

• Beğendim
Reactions: sokak sanati

sokak sanati

Favori Üye
Reaksiyon puanı
57,064
Puanı
1,061
Abdi İpekçi'nin İsmet İnönü üzerine bir kitabında çeşitli röportajlara yer vermişti. İçinde İnönü'den, Bayar'dan ve daha kimlerden kimlerden röportaj vardı. İnönü, Atatürk'ün rahatsızlığından sonra sinirli olduğunu ve bu yüzden öyle kararlar verdiğini söylüyordu kitapta. Bayar tersine ılımlı yaklaştığını söylüyordu. Aralarında ciddi anlamda sıkıntılar yaşanmıştı Atatürk ve İnönü'nün. Bayar da yükselen bir değerdi. Ekonomi Bakanı, sonra da Başbakan olmuştu. Çok partili hayatta da Cumhurbaşkanı olacaktı. 27 Mayıs'ta yaşı dolayısıyla idam olmayıp, hayatına devam etmiştir ve işin ilginç yanı, İnönü'den daha fazla yaşamıştır.

Nasıl kararlar verdi o kısmı anlamadım?

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,932
Puanı
1,061
Web Sitesi
www.ataturkungencligehitabesi.com
Eline sağlık @Araf uzun ancak günün anlamına yakışır kaliteli bir yazı olmuş. Tarih aslında neden-sonuçlardan ibaret gibi gözükse de bana göre kelebek etkisinden ibarettir. Yazıda da dediğin gibi, eğer o gün Samsun'a çıkmasaydı belki şu an Arap alfabesiyle yazışıyor olurduk ve Suriye'den farksız konumda olurduk. Sadece bizim değil, bütün coğrafyanın kaderi değişirdi... Sadece bu olay değil, Abdulhamit ve öncesine kadar birçok şey birbiriyle bağlantılı bir kelebek etkisi çemberinde.

• Beğendim
Reactions: Araf

Araf

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
Eline sağlık @Araf uzun ancak günün anlamına yakışır kaliteli bir yazı olmuş. Tarih aslında neden-sonuçlardan ibaret gibi gözükse de bana göre kelebek etkisinden ibarettir. Yazıda da dediğin gibi, eğer o gün Samsun'a çıkmasaydı belki şu an Arap alfabesiyle yazışıyor olurduk ve Suriye'den farksız konumda olurduk. Sadece bizim değil, bütün coğrafyanın kaderi değişirdi... Sadece bu olay değil, Abdulhamit ve öncesine kadar birçok şey birbiriyle bağlantılı bir kelebek etkisi çemberinde.
Teşekkürler.

Tarih zaten birbiriyle bağlantılı, aslında kader. "O olmasaydı, o olmazdı" diyebileceğimiz o kadar çok şey var ki.

• Beğendim
Reactions: Tolstoyevski

Araf

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
Hazırlıklarım tamamdır, literatür taraması yapıp farklı farklı kaynaklar buldum, kitaplarım ve notlarım da var. Okumaları yapıp, 27 Mayıs'ta aksilik olmazsa 27 Mayıs konusunu ele almayı düşünüyorum.

Tarihle kalın!

@bazinga, @Tolstoyevski, @MasacRE, @Sherlock, @MEnes, @Maskeli Fedai, @Çiğdem, @Dosi, @Forumdash, @DarkLegenD, @xemrexxx, @Çiğdem, @mrt-06, @Yiğitt, @Bully, @sokak sanati, @serhatt, @kerem, @Ahmed, @S.G.A.T., @xBUGRAx, @eskici, @Turkuazz, @dreamy, @alperuz, @denizz19, @Angelica, @hayret bi şey, @The_Erinch, @Hachiko, @emreemreu, @Emre Ozansoy, @tolgab, @xdragxx, @DR, @HeisenBerg, @Harunnn60 ve etikette olmayan herkes.

Harunnn60

Emekli
Reaksiyon puanı
44,755
Puanı
1,061
Hazırlıklarım tamamdır, literatür taraması yapıp farklı farklı kaynaklar buldum, kitaplarım ve notlarım da var. Okumaları yapıp, 27 Mayıs'ta aksilik olmazsa 27 Mayıs konusunu ele almayı düşünüyorum.

Tarihle kalın!

@bazinga, @Tolstoyevski, @MasacRE, @Sherlock, @MEnes, @Maskeli Fedai, @Çiğdem, @Dosi, @Forumdash, @DarkLegenD, @xemrexxx, @Çiğdem, @mrt-06, @Yiğitt, @Bully, @sokak sanati, @serhatt, @kerem, @Ahmed, @S.G.A.T., @xBUGRAx, @eskici, @Turkuazz, @dreamy, @alperuz, @denizz19, @Angelica, @hayret bi şey, @The_Erinch, @Hachiko, @emreemreu, @Emre Ozansoy, @tolgab, @xdragxx, @DR, @HeisenBerg, @Harunnn60 ve etikette olmayan herkes.
Konukta al bence. :A Gündemi yorumlayın biraz. :A

Araf

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
Konukta al bence. :A Gündemi yorumlayın biraz. :A
Konuk alma formatına girersek, işin sonu siyasete kadar gider. :D

Madem bu kadar konuklu program istiyorsun, "Gündem Ötesi" adı altında bir program çıkarayım. Belli başlı konuklarla siyasete kaçmadan gündem üzerine soru sorup yorumlatayım. :D

• Güldürdün
Reactions: Harunnn60

Harunnn60

Emekli
Reaksiyon puanı
44,755
Puanı
1,061
Konuk alma formatına girersek, işin sonu siyasete kadar gider. :D

Madem bu kadar konuklu program istiyorsun, "Gündem Ötesi" adı altında bir program çıkarayım. Belli başlı konuklarla siyasete kaçmadan gündem üzerine soru sorup yorumlatayım. :D
Aman boşver etliye sütlüye karışmadan yayınla gitsin bence. :A Beni dinleme. :A

• Güldürdün

Araf

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
Tarihim iyi konuşabiliriz bir özelden yazarsın bana :A
Tarih biraz da akademik olmalı diye düşünüyorum da, kaynağa dayalı olduğu takdirde tarih anlamlı oluyor. Sohbet tadında pek iyi gelmiyor bana nedense. Kastım da zaten gündeme dairdi, ne bileyim virüs konusu hakkında düşünceler gibisindendi. Her neyse, o formatı boş verelim. :D

• Harika
Reactions: Harunnn60

Harunnn60

Emekli
Reaksiyon puanı
44,755
Puanı
1,061
Tarih biraz da akademik olmalı diye düşünüyorum da, kaynağa dayalı olduğu takdirde tarih anlamlı oluyor. Sohbet tadında pek iyi gelmiyor bana nedense. Kastım da zaten gündeme dairdi, ne bileyim virüs konusu hakkında düşünceler gibisindendi. Her neyse, o formatı boş verelim. :D
Bir konuşuruz senle. :A

• Beğendim

Araf

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
Aklımda okuyacağım. Ama şu an okuma modunda değilim. Yarın okurum. Şimdiden eline sağlık :Z @Araf
Otomatik moda geçmişsin, etiket yaptım diye yeni konu geldi sandın sanırım da, daha yazı gelmedi, gelecek olan yazıdan bahsettim sadece. Ortada daha yazı yok, bu yazıyı da okumuştun zaten. :D

Şimdiden teşekkürler, yazı geldiği zaman okursun. :D

• Güldürdün
Reactions: sokak sanati

sokak sanati

Favori Üye
Reaksiyon puanı
57,064
Puanı
1,061
Otomatik moda geçmişsin, etiket yaptım diye yeni konu geldi sandın sanırım da, daha yazı gelmedi, gelecek olan yazıdan bahsettim sadece. Ortada daha yazı yok, bu yazıyı da okumuştun zaten. :D

Şimdiden teşekkürler, yazı geldiği zaman okursun. :D

Evet biraz gözlerim ağrıdı ama başlıkta 19 mayıs yazınca şaşırdım her halde 2. Bölümü diye düşündüm :(

• Güldürdün