2015 The Big Short / Büyük Açık - Film Yorumları

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,932
Puanı
1,061
Web Sitesi
www.ataturkungencligehitabesi.com
Mis gibi film neden 3-5 puan vererek bu kadar ezdiniz anlamadım? Her sabah ekonomi sayfasından gazeteleri okumaya başlayan benim için film gayet ilgi çekici geldi. Ayrıca film gerçeğe yakın olduğu için Oscar'ı kucaklaması sürpriz olmayacaktır bence. Senaryo ödülü alacağı kesin buraya yazıyorum.

Amerika'da 10 milyondan fazla insanın Mortgage kredi yüzünden evi gitti, herkesin anlayabilmesi için şöyle özetleyecek olursam; ömür boyu çalışıp didinip 100 bin lira biriktirip ev alıyorsun, tabii 150 bin liralık ev için paran yetmeyince de 50 bin lira mortgage kredisi kullanıyorsun. Faizler yükselip insanların borçları artınca da taksitlerini ödeyemez hale geldiler ve 2008'de patlak verdi. Bu tabii sadece 20 milyon kişiyi değil tüm Amerikalıları etkiledi o da şöyle; bankalar verdiği mortgage kredisi geri alamayınca teker teker batmaya başladı (100 yıllık bankalardan söz ediyoruz) ABD yönetimi de bankaları kurtarmak için, milletin vergileriyle oluşmuş hazinede biriken paraları buraya aktardı. Bunun tüm ekonomiye etkiside var. Paranın yani doların fiyatı yükseldi böylece milletin alım gücü de geriledi, petrol ve altın fiyatları yükseldi çünkü en değerli yatırım aracı oldular. Petrolün yükselmesi demek Rusya ve İran başta olmak üzere ABD'nin düşmanlarının güçlenmesi demek. Yani bin tane sebep sayarız da bunları tek tek yazmak için benim zamanım yok.

Ayrıca bu film sayesinde Standard & Poor's ve Moody's gibi uluslararası kredi değerlendirme kuruluşlarının ne kadar üç kağıtçı olduklarını bir kez daha görme şansı elde ettim. Kime nasıl not artışı sağladıklarını hangi katakulli işler çevirdiklerini bu filmde de çok doğru yansıtmışlar. Bu şirketler fakir ülkelerin daha çok fakirleşmesini sağlayan kuruluşlar aynı zamanda. Türkiye'den örnek verecek olursak; birçok Avrupa ülkesinden maliyemiz daha iyi durumda olmasına rağmen notumuz yatırım yapılabilir ülkeler seviyesinde değil. Bu durumda köklü şirketler bize değil de, Çek Cumiriyeti ya da Romanya gibi ülkelere yatırım yapıyor. Bu bir bilgisayar, elektronik-elektrik veya makine - teçhizat imalatı vs. aklınıza ne geliyorsa artık hepsini bu ülkelere kaptırıyoruz.

Yabancılar bize daha çok yatırım yapmadan öte, hazır elimizdeki Telekom, bankalar ve madenler gibi değerli yatırım fonlarımızı alarak ülkemize giriş yapıyorlar. Borsamızın %60'ı da zaten yabancıların ellerinde. Tayyip de milleti kandırıyor, hangi yabancı bize iş gücü sağlamış bu zaman kadar?

Uzun lafın kısası Oscar yarışına dönecek olursak Spotlight ve The Big Short Başta Amerika olmak üzere herkesi damardan etkileyen filmler. Bu sebeple The Revenant'ta kapının önü gözükebilir.

9/10

Ekonomi deyince esneyesim geliyor, bilmiyorum belki genel ilgiyle alakalıdır fakat ekonomi bilimi ve sektörü, terimleri ile gram alakam yok ve şuana kadar hiç olmadı. Neden bilmiyorum ama bana her daim sıkıcı gelmiştir bir geometri iki ekonomi. Ve bu film de ekonomiyle alakası olmayanları öyle ayakta tutacak bir güçte değil.

Mesela geçen seneki Whiplash'ta adamlar caza hiç ilgi duymayanların bile dikkatlerini çekti. Hiç caz dinlememiş biri olarak Whiplash sayesinde ilgi duymaya başladım. İşte esas başarı budur. Filmin konusu hiç önemli değil, isterse dünyanın en sıkıcı konusu olsun; yeter ki mükemmel bir dili ve İşlenişi olsun Whiplash gibi. Whiplash'ın konusunu okuyunca hiç de aman aman bir hikaye göremeyiz ama filmin İşlenişi öyle değildir. Big Short'ın sinematik İşlenişi vasatın altındadır, ben ortada sinema filminden ziyade sinema belgeseli gördüm? Zaten sıkıcı bir konuyu belgesel tarzında işleyerek daha da sıkıcı hale getirdiler. Bak mesela Leo'nun The Wall Street Wolf filmi de bu filme yakın tarzıdır ama o gerçek bir filmdir, çok beğenmiştim o filmi de, çünkü İşlenişi sinematik. İlla Abd deki Mortgage olayını öğrenmek istesem gider konuyla ilgili kitap ya da makale okurum, araştırma yaparım vb. Ama öğrenmek isteyen kim? Sinema filminde belgesel düzeyinde öğreticiliğin ön planda olması kabul edilemez bir olay. :)

Danger UA!

Tecrübeli Üye
Reaksiyon puanı
3,713
Puanı
560
Ekonomi deyince esneyesim geliyor, bilmiyorum belki genel ilgiyle alakalıdır fakat ekonomi bilimi ve sektörü, terimleri ile gram alakam yok ve şuana kadar hiç olmadı. Neden bilmiyorum ama bana her daim sıkıcı gelmiştir bir geometri iki ekonomi. Ve bu film de ekonomiyle alakası olmayanları öyle ayakta tutacak bir güçte değil.

Mesela geçen seneki Whiplash'ta adamlar caza hiç ilgi duymayanların bile dikkatlerini çekti. Hiç caz dinlememiş biri olarak Whiplash sayesinde ilgi duymaya başladım. İşte esas başarı budur. Filmin konusu hiç önemli değil, isterse dünyanın en sıkıcı konusu olsun; yeter ki mükemmel bir dili ve İşlenişi olsun Whiplash gibi. Whiplash'ın konusunu okuyunca hiç de aman aman bir hikaye göremeyiz ama filmin İşlenişi öyle değildir. Big Short'ın sinematik İşlenişi vasatın altındadır, ben ortada sinema filminden ziyade sinema belgeseli gördüm? Zaten sıkıcı bir konuyu belgesel tarzında işleyerek daha da sıkıcı hale getirdiler. Bak mesela Leo'nun The Wall Street Wolf filmi de bu filme yakın tarzıdır ama o gerçek bir filmdir, çok beğenmiştim o filmi de, çünkü İşlenişi sinematik. İlla Abd deki Mortgage olayını öğrenmek istesem gider konuyla ilgili kitap ya da makale okurum, araştırma yaparım vb. Ama öğrenmek isteyen kim? Sinema filminde belgesel düzeyinde öğreticiliğin ön planda olması kabul edilemez bir olay. :)
Tamam da senin öğrenmek istememen, konuya ilgi duymaman filmin sinematik değerini düşürmez. Ben de o zaman The Pianist'teki piyanistin hayatını öğrenmek istemiyorum öğrenmek istesem gider adamın kendi yazdığı kitabını okurum desem olur mu? The Big Short'un işlenişi de bence vasatın altında değil hatta filmin en büyük artısı. Sen nasıl bir işleniş beklerdin?

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,932
Puanı
1,061
Web Sitesi
Tamam da senin öğrenmek istememen, konuya ilgi duymaman filmin sinematik değerini düşürmez. Ben de o zaman The Pianist'teki piyanistin hayatını öğrenmek istemiyorum öğrenmek istesem gider adamın kendi yazdığı kitabını okurum desem olur mu? The Big Short'un işlenişi de bence vasatın altında değil hatta filmin en büyük artısı. Sen nasıl bir işleniş beklerdin?

Allah aşkına The Pianist'in işlenişi ile bu filminki bir mi? Pianistte ikide bir kameraya dönüp espri yapma olayı mı var? Pianist başlı başına sinemanın her unsurunu içeren gerçekçi bir yapımdır, bu filmde ise insan kamera arkası izliyor izlenimine kapılıyor. Bu filmin sinemayla alakası yok, illa bu konuda film yapılacaksa The Wolf Street Wall gibi olmalıydı, salt belgesel değil, kurgunun içine sepiştirilmiş olan belgesele kapımız açık. :)

sürgünüm

Emekli
Reaksiyon puanı
65,193
Puanı
1,059
2 gecedir elektrikler kesikti bir şey izleyemedim, şimdi de kesilir korkusuyla aceleyle The Walk filmine geçtim The Big Short'tan sonra kafa dağıtmak için bire bir. :)

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,932
Puanı
1,061
Web Sitesi

Bir de şu var, bu filmi başarısız yapan kısım Ekonomiye ve o olaylara ilgi duymayanlara hitap etmemesi. Whiplash kıyaslamasının sebebi buydu işte, Whiplash'ı izleyip bana hitap etmedi diyeni görmedim fakat bu film hakkında yapılan yorumlarda bile hitap ettiği kesimin çok düşük olduğu hep söyleniyor. Böyle bir film umarım Oscar alıp tarihe geçmez. Bunu diyeceğim aklıma gelmezdi ama Bridge Of Spies alsın yeter ki bu almasın, o denli nefret ettim, geçen yılki American Sniper bile bundan daha kaliteliydi ki o filme karşın görüşüm de belli. :)

Danger UA!

Tecrübeli Üye
Reaksiyon puanı
3,713
Puanı
560
Allah aşkına The Pianist'in işlenişi ile bu filminki bir mi? Pianistte ikide bir kameraya dönüp espri yapma olayı mı var? Pianist başlı başına sinemanın her unsurunu içeren gerçekçi bir yapımdır, bu filmde ise insan kamera arkası izliyor izlenimine kapılıyor. Bu filmin sinemayla alakası yok, illa bu konuda film yapılacaksa The Wolf Street Wall gibi olmalıydı, salt belgesel değil, kurgunun içine sepiştirilmiş olan belgesele kapımız açık. :)
Filmi The Pianist ile bir tutan yok. Benim demek istemediğim sırf filmin konusu ilgini çekmiyor diye filmi bu şekilde değerlendirmen yanlış. Kameraya dönüp espri yaparak filmi hafifletmeye çalışıyor, ne var bunda? Geçmişte yaşanan her olayla ilgili olan film çöp senin bakış açına göre. Nasıl olsa ilgimi çekse kitaptan bakarım. Bu bakış açısı yanlış. Filmin nasıl sinemayla alakası yok film dediğin illa içinde semboller barındırıp, felsefe barındırmak zorunda değil? Toplumda iz bırakan olaylar da filmleştirilebilir, sinema böyle bir görev de üstlenebilir. Bu filmi tek beğenmeme nedenin ekonomiyle alakalı olması ama filmin sinemayla alakası yok demek bence çok ağır ve subjektif bir yorum.

Bir de şu var, bu filmi başarısız yapan kısım Ekonomiye ve o olaylara ilgi duymayanlara hitap etmemesi. Whiplash kıyaslamasının sebebi buydu işte, Whiplash'ı izleyip bana hitap etmedi diyeni görmedim fakat bu film hakkında yapılan yorumlarda bile hitap ettiği kesimin çok düşük olduğu hep söyleniyor. Böyle bir film umarım Oscar alıp tarihe geçmez. Bunu diyeceğim aklıma gelmezdi ama Bridge Of Spies alsın yeter ki bu almasın, o denli nefret ettim, geçen yılki American Sniper bile bundan daha kaliteliydi ki o filme karşın görüşüm de belli. :)
Bridge Of Spies da iyi film o filme nefretini de anlamış değilim. Whiplash çünkü müzikle alakalı bir konu caz sevmesen bile daha basit insanın ilgisini daha kolay çekecek bir konu. Adam zaten önemli terimleri filmde ilgi çekici şekilde anlattı hadi direk es geçse diyeceğim neyse... Büyük ihtimal Spotlight'ı daha çok seveceksin ama inan ki o filmin bundan farkı yok. Sadece terimlere daha aşinasın. Manşet diyor, baskı diyor o filmde. Ama bu filmde mortgage, CDS dediği için sana belgesel gibi geliyor. Bridge Of Spies da iyi film alırsa hak edilmiş bir ödül olur bu arada.:) Bridge Of Spies'ta işlenişin kralı var ama onun da işlenişini beğenmezsin.

Son düzenleme:

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,932
Puanı
1,061
Web Sitesi
Filmi The Pianist ile bir tutan yok. Benim demek istemediğim sırf filmin konusu ilgini çekmiyor diye filmi bu şekilde değerlendirmen yanlış. Kameraya dönüp espri yaparak filmi hafifletmeye çalışıyor, ne var bunda? Geçmişte yaşanan her olayla ilgili olan film çöp senin bakış açına göre. Nasıl olsa ilgimi çekse kitaptan bakarım. Bu bakış açısı yanlış. Filmin nasıl sinemayla alakası yok film dediğin illa içinde semboller barındırıp, felsefe barındırmak zorunda değil? Toplumda iz bırakan olaylar da filmleştirilebilir, sinema böyle bir görev de üstlenebilir. Bu filmi tek beğenmeme nedenin ekonomiyle alakalı olması ama filmin sinemayla alakası yok demek bence çok ağır ve subjektif bir yorum.

Filmi beğenmeme nedenimi defalarca belirttim, biyografik olması değil "Belgeselimsi" olması. Yoksa en sevdiğim filmlerden biri olan Ben Hur da biyografik ya da Akıl Oyunları? Ama görüldüğü gibi Akıl Oyınları ile bu bir değil, hadi onu geçtim Wolf Street Wall (ismini bir düzgün söylemedim) ile de bir değil, arada dağlar kadar "teknik" fark var. Kitap mevzusuna gelirsek, bu film direkt olarak bir şeyi öğretme, bilgi verme amaçlı yapılmış hem de direkt, bildiğin ders kitabının hafif mizah katılmış hali. İşte Pianist'de, Wall Of Wolf Street'de ya da herhangi bir kaliteli biyografide bu olay yok, adamlar bildiğin belgesele vurmuş işi. Zaten İnside Job'u da sıkıcı bulmuştum, eğer bu film o denli kaliteli olsaydı Whiplash gibi herkesi etkileyebilirdi. İlla böyle ders kitabı niteliğinde "salt" bilgi dolu bir olayı zaten direkt film izleyerek öğrenmek güç, bunun kitabı var makalesi var ama her şeyden önce "ilgi duyana" var.

Evet yorumum subjektif, keza tüm yorumlarım öyle. Sonuçta burada doktora tezi hazırlamıyoruz, bana kötü zaman geçirtmiş ve beklentilerimin hiçbirini verememiş bir yapımı yerden yere vurabilirim, başka birisi çok sever, herkesin görüşü kendi zevklerinden oluşur en genelinde. Ki uzun zamandır bu kadar nefret derecesine geldiğim bir film hatırlamıyorum, Bridge Of Spies bile kat kat iyiydi.. :)

Danger UA!

Tecrübeli Üye
Reaksiyon puanı
3,713
Puanı
560
Filmi beğenmeme nedenimi defalarca belirttim, biyografik olması değil "Belgeselimsi" olması. Yoksa en sevdiğim filmlerden biri olan Ben Hur da biyografik ya da Akıl Oyunları? Ama görüldüğü gibi Akıl Oyınları ile bu bir değil, hadi onu geçtim Wolf Street Wall (ismini bir düzgün söylemedim) ile de bir değil, arada dağlar kadar "teknik" fark var. Kitap mevzusuna gelirsek, bu film direkt olarak bir şeyi öğretme, bilgi verme amaçlı yapılmış hem de direkt, bildiğin ders kitabının hafif mizah katılmış hali. İşte Pianist'de, Wall Of Wolf Street'de ya da herhangi bir kaliteli biyografide bu olay yok, adamlar bildiğin belgesele vurmuş işi. Zaten İnside Job'u da sıkıcı bulmuştum, eğer bu film o denli kaliteli olsaydı Whiplash gibi herkesi etkileyebilirdi. İlla böyle ders kitabı niteliğinde "salt" bilgi dolu bir olayı zaten direkt film izleyerek öğrenmek güç, bunun kitabı var makalesi var ama her şeyden önce "ilgi duyana" var.

Evet yorumum subjektif, keza tüm yorumlarım öyle. Sonuçta burada doktora tezi hazırlamıyoruz, bana kötü zaman geçirtmiş ve beklentilerimin hiçbirini verememiş bir yapımı yerden yere vurabilirim, başka birisi çok sever, herkesin görüşü kendi zevklerinden oluşur en genelinde. Ki uzun zamandır bu kadar nefret derecesine geldiğim bir film hatırlamıyorum, Bridge Of Spies bile kat kat iyiydi.. :)
Ben de diyorum ki eğer bu film aynı şekilde başka bir konuyu işleseydi sen belgeselimsi demeyecektin. Inside Job'u da beğenmemişsin zaten ki o film zaten belgesel filmi. The Wolf Of Wall Street daha karakter odaklı, bu film bir olaya odaklı. The Wolf Of Wall Street ekonomiyle ilgili değil ki. Tamamen Jordan Belfort'un yaşamıyla ilgili.

Yorumunun subjektif olmasından şikayetçi değilim. Mesela bu filme berbat bir sinema filmi diyebilirsin ama bu film sinema filmi bile değil demek bence yanlış. O zaman Spotlight'a da öyle demen lazım. O filmle ilgili yorumunu bekliyorum.

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,932
Puanı
1,061
Web Sitesi
Ben de diyorum ki eğer bu film aynı şekilde başka bir konuyu işleseydi sen belgeselimsi demeyecektin. Inside Job'u da beğenmemişsin zaten ki o film zaten belgesel filmi. The Wolf Of Wall Street daha karakter odaklı, bu film bir olaya odaklı. The Wolf Of Wall Street ekonomiyle ilgili değil ki. Tamamen Jordan Belfort'un yaşamıyla ilgili.

Yorumunun subjektif olmasından şikayetçi değilim. Mesela bu filme berbat bir sinema filmi diyebilirsin ama bu film sinema filmi bile değil demek bence yanlış. O zaman Spotlight'a da öyle demen lazım. O filmle ilgili yorumunu bekliyorum.

İşte her şeyin temelinde ilgi var aslında. Ben ekonomiyle alakalı olsaydım veya ekonomi öğrencisi olsaydım bu kadar yerden yere vurmaz hatta beğenirdim fakat objektif bir şey varsa onu da her koşulda söylemeye devam ederdim, bu filmi diğerlerinden ayıran keskin bir çizgi var, o da herkese hitap edecek düzeyde basit ve anlaşılır ve kurgusal olmaması.

Spotlight'ı da şu sıralar izlemeyi bile düşünmüyorum anca en iyi ödülü alırsa ayıp olmasın diye bakarım, ilk 10 dakikasını izlediğim sırada internet donmuştu, bir daha geri dönmek kısmet olmadı ve elim de gitmedi. :)

destere

Favori Üye
Reaksiyon puanı
41,332
Puanı
1,059
İşte her şeyin temelinde ilgi var aslında. Ben ekonomiyle alakalı olsaydım veya ekonomi öğrencisi olsaydım bu kadar yerden yere vurmaz hatta beğenirdim fakat objektif bir şey varsa onu da her koşulda söylemeye devam ederdim, bu filmi diğerlerinden ayıran keskin bir çizgi var, o da herkese hitap edecek düzeyde basit ve anlaşılır ve kurgusal olmaması.

Spotlight'ı da şu sıralar izlemeyi bile düşünmüyorum anca en iyi ödülü alırsa ayıp olmasın diye bakarım, ilk 10 dakikasını izlediğim sırada internet donmuştu, bir daha geri dönmek kısmet olmadı ve elim de gitmedi. :)
spotlight ı izlemesende pek bişey kaçırmazsın :) the big short kadar sıkıcı olması imkansız ama yinede insan sıkılıyor izlerken :)

biraz önce ex machina i izledim harikaydı sadece müziği bile yeter hemde bilimkurgu bu kadar seveceğim aklıma gelmezdi :)

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,786
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
@Tolstoyevski Spotlight'tan korkmana gerek yok bu filmin yanında başyapıt kalıyor. :):)

@sürgünüm sen konuya ilgiliymişsin o yüzden sevmişsin ama senin başladığın ekonomi sayfalarını ben direkt geçiyorum, gram ilgimi çekmiyor. İlgimi çekmeyen konularda her yıl belki onlarca film izliyorum ama hiçbiri kolay kolay bu kadar sıkmıyor. :)

sürgünüm

Emekli
Reaksiyon puanı
65,193
Puanı
1,059
@Tolstoyevski Spotlight'tan korkmana gerek yok bu filmin yanında başyapıt kalıyor. :):)

@sürgünüm sen konuya ilgiliymişsin o yüzden sevmişsin ama senin başladığın ekonomi sayfalarını ben direkt geçiyorum, gram ilgimi çekmiyor. İlgimi çekmeyen konularda her yıl belki onlarca film izliyorum ama hiçbiri kolay kolay bu kadar sıkmıyor. :)
Diğer arkadaşların ilgisini çekmemiş olabilir ama sen The Newroom'u izleyip sevmiş adamsın o yüzden şaşırdım doğrusu. Billions dizisini sevecek misin bakalım?

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,786
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Diğer arkadaşların ilgisini çekmemiş olabilir ama sen The Newroom'u izleyip sevmiş adamsın o yüzden şaşırdım doğrusu. Billions dizisini sevecek misin bakalım?
Newsroom'da ekonomiyle ilgili çok fazla şey yoktu ki, hem orada ilgimi çekmeyen konular olsa bile işlenişi ilgi çekiyordu bir şekilde. Bu filmde o yok. :)

Billions'a da korkuyla yaklaşıyorum ama deneyeceğiz. :)

HeisenBerg

Favori Üye
Reaksiyon puanı
3,855
Puanı
910
Filmi izlemeden önce çok sıkılırım diyordum ama beklediğim kadar sıkılmadım. Evet filmde işlenen olay ağır ve anlaşılması zor ama bence film anlatabileceği en açık şekilde anlatmaya çalışıyor olayları. Filme mizah ve ilginç karakterler katarak da filmi izlerken sıkılmamızı bir şekilde önlemişler. Yönetmen iyi iş çıkarmış gerçekten. Oyunculuklarda iyiydi Christian Bale çok çok iyiydi oynadığı karakterin sahneleri gerçekten eğlenceliydi. Steve Carell'da çok iyiydi. Margot Robbie'nin sahnesi bence filmin en iyi sahnesiydi tabii ki.. :):) Böyle bir konuda film yapıp izleyicilere filmi sevdirmek büyük iş gerçekten. Filmi seven birçok kişi var forumda da rastlamak mümkün. Çoğu insana hitap etmemesi bir filmi kötü yapmaz bence.

7/10

sokak sanati

Favori Üye
Reaksiyon puanı
57,064
Puanı
1,061
Yorumları okuyunca ve puanları görünce şaşkına döndüm. Böyle kadronun böyle filmine 3-5 hiç olmamış.:(

Konu itibari ile zaten film 1-0 önde, bunu ekonomistlerin gözünden anlatarak film harikalar yaratmış. Bunu başarabilmiş. Ben hiç sıkılmadan heyecanla izledim filmi.
Aslında çok sıkılacak bur durum yok ama az ilgi meselesi. O kaosun etkileri burada hissedilmedi ve nasıl bir dolap döndüğü pek umrumuzda değil o sebeple biraz uzağız konuya ama az empati ile dolandırıcılığın en büyük boyutunu sinirle, heyecanla yada bu filmde biraz Komedi de katmışlar o sebeple gülerek izleyebilirdi herkes. Ben bu konuda yönetmeni kutlarım. Valla yapmış adam yani. Bu yıl benim için favori yönetmen diyebiliriz.

Senaryo anlamında ne istediysem buldum sayılır filmde. Replikler olsun, giriş gelişme sonuç bölümü olsun yada terimleri açıklama şekli olsun hepsi süperdi. Terimleri asla unutmayacağım tarzda açıklamış film ve Balık olayı süper olmuş.:D Yada Selena Gomez'in olduğu birbirlerinin tahminleri üzerinden iddiaya girmeleri 10 numaraydı. Ben çok beğendim.:D

Oyuncular ise Ryan ve Brad Pitt sıradan kalmıştı. Özellikle Brad çok görünmek için göründü bence.
Cristian Bale ise süperdi. O rol nasıl bu kadar iyi anlatılmış ve Bale nasıl bu kadar İyi taşımış. Hayranlıkla izledim. Büyük oyucu gerçekten. Birde ben Tanrılar ve Krallar filminide izledim eş zamanlı olarak. İki farklı adam ve aynı kişi. Tebrikler. Oscar'ı haketti umarım alır.

9/10 haketti film. Yönetmen olarak Adam McKay'ın, en iyi film olarak ise Spotlight'ın dönmesini umuyorum bu yıl Oscar'dan.:D

sokak sanati

Favori Üye
Reaksiyon puanı
57,064
Puanı
1,061
Daha önce Indise Job belgeseli vardı bunun gibi, sıkıcılıktan yarıda bırakmıştım. Fakat bunu yarıda bırakmadan tamamen izledim Bir oturuşta. Kesinlikle mükemmel olmayan bir filmdi. Sinemadan çok işi belgesele vurmuşlar. ABD'yi ve dolayısıyla dünyayı yakından ilgilendiren bir olayın hangi ve nasıl koşullar içerisinde yapıldığına dair derinlemesine yapılmış belgeselimsi film.

Arada mizah unsurlarına yer vermişler ki bence filmin ayakta durmasına neden olmuş ancak yeterli olmamış. Her bir karakter ve oyuncuyu itici buldum sadece Christian Bale dışında. Onun sahneleri çok keyifliydi ama oldukça da azdı, öyle Oscar alacak bir performans imkanı verilmemiş. Brad Pitt'in zaten yoruma değecek bir rolü yoktu. Hikaye yavan ve sıkıcı aktarılmış, ekonomi bilimiyle ilgisi olmayanlara kesinlikle hitap etmiyor. Eşik altı, Cds filan bunlar nedir ikide bir kafamız şişti? İlla bir şeyler öğrenecek adam zaten film yoluyla öğrenmez, sinemanın faydacılık amacı güdmesine ve işi belgesele vurmasına karşıyım. Sinemada önemli olan sanat olmalı, fayda ise araya serpiştirilmeli ve sadece sezdirilmeli.

Keşke izlemeseydim dediğim film oldu, vakit kaybı umarım ödül alamaz.

3.5/10

ne kadar mutluyum bir filmi daha bitirdim kazasız belasız :)
kimseye tavsiye etmiyorum filmi bu tarz konuları sevmiyorsanız uzak durun :)... keşke biri daha ben izlemeden önce uyarsaydı kendini bu belaya sokma diye??

konu ekonomi daha çok ABD nin yakın dönem morkıç(sanırım öyle okunuyor:) ) krizine ışık tutmaya çalışmış, bu bol keseden herkese kredi verme olayı aslında bizede pek yabancı bir konu değil, bankalar nerdeyse yolda geçen herkesi çeviriyor işi varmı yokmu önemli değil herkese kredi kartı vermeye çalışıyorlar? burda da herkesi evsahibi yapma bahanesiyle kredilendirip borçlandırıyorlar geri ödeme imkanı ortadan kalkınca haliyle kriz oluşuyor falanda filan .. sonra bu krizi fırsata çevirmeye çalışan uyanık üç beş insanın konusu anlatılıyor tabi konu hiç sarmadığı için benim gibi filmin sonunu zor getiren arkadaşlarda çoğalıyor haliyle :)
film dünyada 100 ödüllede dönse her tarafından altın fışkırsa benim için değeri sıfır tabi sıfır puan vermek ayıp olur şimdi :)
brad pitt in hemen hemen tüm filmlerini severim burda brad pitt li azbuçuk sahneler bile boştu demekki konu sarmayınca oyuncu neresini yırtarsa yırtsın kurtaramıyor durumu :)
dicaprio nun para avcısı filmindende nefret etmiştim yine borsa ile alakalıydı film ama orda bari kızlar daha aktifti burdada vardı bir kaç tane şöyle bankacıları eğlendirmek için direğe sürtünenlerden, ama boş sahnelerdi :)

3 puan

@OzaN :A