OzaN'dan Yabancı Dizi Önerileri 5: Unutulmayanlar

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,676
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
"OzaN'dan Yabancı Dizi Önerileri" yazı dizisinde artık final zamanı. Bildiğiniz gibi ilk üç yazıda devam eden dizileri ele almıştım, bir önceki yazıda ise son birkaç yıl içinde biten dizilerden önerilerimi yazmıştım.

Şimdi ise son yazıda biteli en az 3-4 sezon geçen, hemen hepsi efsaneleşmiş ve adını unutulmazlar arasına yazdırmış dizileri ele alacağım."Bu dizi nasıl bu listede olmaz" gibi düşündüğünüz diziler büyük ihtimalle henüz izlemediğim dizilerdendir. :)

Dizilerimizi incelemeye başlamadan önce serinin ilk dört yazısını kaçıranlar ve yeniden okumak isteyenler için verelim:

OzaN'dan Yabancı Dizi Önerileri 1: Mutlaka İzlenmeliler
OzaN'dan Yabancı Dizi Önerileri 2: Üst Düzey Diziler
OzaN'dan Yabancı Dizi Önerileri 3: Alternatifler
OzaN'dan Yabancı Dizi Önerileri 4: Taze Bitenler

Friends (1994 - 2004)

Komedi / 10 sezon / 24 bölüm / 20 dakika

Neden izlenmeli:
  • Şüphesiz televizyon tarihinin en önemli, en unutulmaz dizilerinden biri.
  • Yayınlandığı dönemin en popüler dizilerinin başında geliyordu, pek çok reyting rekoruna imza attı ve bunlardan bazıları hala kırılamadı.
  • Bugün hala oldukça popüler ve Türkiye'de de hala en çok izlenen komedi dizilerinden biri.
  • Jennifer Aniston bu diziyle birlikte büyük bir üne kavuşup Hollywood'un en ünlülerinden biri haline geldi. Kadrodaki diğer oyuncular da bugün hala kendi işlerinde başroller.
  • FavoriForumum'da da geniş bir hayran kitlesine sahip.
  • Altı tane yeni arkadaş kazanmak isteyeceksiniz. :)
  • Fotoğraf yanıltıcı olmasın dizi elbette siyah-beyaz değil. :)
Uyarılar:
  • Şu ana kadar izlemeyerek ciddi bir hata yaptınız, hala çok geç değil. :):)
  • İlk birkaç bölüm hatta belki de bir sezon alışma dönemi olarak görülebilir. Bölümler, sezonlar ilerledikçe daha da çok seveceksiniz. :)

thumbnail_1406398959.jpg

Lost (2004 - 2010)

Drama - Gizem / 6 sezon / 14-24 bölüm / 40 dakika

Neden izlenmeli:
  • Televizyon tarihinin en çok ses getirmiş işlerinden biri.
  • 4-5 yıl öncesine kadar yabancı dizi denildiğinde belki de ilk akla gelen diziydi.
  • Onlarca önemli ödül, yüzlerce ödül adaylığı kazandı.
  • Kadrosundaki hemen herkes büyük üne kavuştu. Pek çoğu kendi dizilerinde başrol olur hale geldiler. Hatta öyle ki 1-2 bölüm konuk oyuncu olarak dizide yer alanların bile bundan sonraki projelerinde adı Lost ile anıldı.
  • Çok fazla farklı karakteri barındırması sebebiyle herkesin kendisine favori bulması mümkün.
  • Merak duygusu uyandırmayı en iyi şekilde başaran bir yapım.
Uyarılar:
  • Bir çoğunuz "Lost çok bozdu" geyiğini duymuşsunuzdur. Evet gerçekten dizide son sezonlarda ciddi bir düşüş vardı ve finali de pek tatmin edici değildi. Fakat bu, özellikle ilk sezonlarından inanılmaz haz almanıza asla engel değil. (İyi olmayan son sezonları bile pek çok dizinin iyi sezonlarından daha iyi olabilir.)
  • Üzerinde çok konuşulan, teoriler geliştirilen bir diziydi. İzleyeceğiniz zaman birileriyle birlikte izlemenizi öneririm. Gerekirse forumda etkinlik de düzenlenebilir ilerleyen dönemde.

thumbnail_1406399022.jpg

Prison Break (2005 - 2009)

Drama - Aksiyon / 4 sezon / 13-22 bölüm / 40 dakika

Neden izlenmeli:
  • Yakın dönemin en çok ses getiren dizilerden bir diğeriydi. Türkiye'de de oldukça geniş bir kitleye sahip.
  • Hapishaneye dair en başarılı dizilerden biri. Fakat tamamen hapishane dizisi olmaktan ibaret bir dizi de değil.
  • Belki de gelmiş geçmiş en sürükleyici dizilerden biri.
  • Henüz ilk bölümlerden kolayca bağlanabilirsiniz, devamı zaten gelecektir.
Uyarılar:
  • Her ne kadar izleyicinin en sevdiği dizilerden olsa da ödül çevrelerinden pek takdir görmedi. Yani inandırıcılık veya oyunculuklar konusunda çok yüksek beklentilere girmemenizde fayda var.

thumbnail_1406399080.jpg

Seinfeld (1989 - 1998)

Komedi / 9 sezon / 5-22 bölüm / 20 dakika

Neden izlenmeli:
  • Tam bir sitcom klasiği. Sitcomun gelmiş geçmiş en iyi örneklerinden biri.
  • Günlük hayata dair isabetli tespitler yapmasıyla ünlü.
  • Ünlü komedyen Jerry Seinfeld dizide kendini oynuyor ve stand-up gösterilerinden de parçalar içeriyor. Bu nedenle ilginç bir tarza sahip.
  • Zamanında onlarca önemli ödül kazandı.
Uyarılar:
  • Dizinin ilk sezonu iyi değil. 5 bölümlük bu ilk sezon sonunda dizi normalde yayından kaldırılacakmış fakat son anda döndürülmüş. 13 bölümlük ikinci sezonla dizi kendi tarzını bulmaya başlarken, ilerleyen sezonlarda ise efsane konumuna geliyor. Yani ilk 5-6 bölümde asla pes etmeyin.

thumbnail_1406399158.jpg

The Sopranos (1999 - 2007)

Drama - Suç / 6 sezon / 13-21 bölüm / 50-60 dakika

Neden izlenmeli:
  • Televizyonda altın çağı başlatan dizilerden biri, HBO'nun ilk büyük dizilerinden biri.
  • Bugüne kadar yapılmış en önemli mafya dizisi olarak nitelendirilebilir.
  • Yayınlandığı dönemde tüm dünyada izlenme rekorları kırdı.
  • Mafya dizisi olmasına karşın pek karanlık bir dizi değil, aile - psikoloji gibi konulara değinmesiyle diğer türleri sevenleri de kendisine bağlayabilir.
Uyarılar:
  • Dizinin henüz ilk iki sezonunu izledim. İsterseniz forumdaki etkinliğe katılırsınız ve üçüncü sezonu birlikte izleriz. :)

thumbnail_1406399272.jpg

Freaks and Geeks (1999 - 2000)

Komedi - Drama / 1 sezon / 18 bölüm / 40 dakika

Neden izlenmeli:
  • Sadece bir sezon yayınlanmasına rağmen adını efsaneler arasına yazdırdı. Bugün hala erkenden yayından kaldırılan efsane diziler anıldığında akla ilk gelen dizilerden biri.
  • Yayından kaldırılmasına rağmen çekilen ek bölümler sayesinde hikaye yarım kalmıyor, tatmin edici denilebilecek şekilde final yapıyor.
  • Türü her ne kadar komedi-drama olsa da aslında bir gençlik dizisi ve iyi bir gençlik dizisi.
  • Kadrosundaki pek çok isim bugün büyük yıldız haline geldiler. James Franco, Seth Rogen, Jason Segel bu isimlerden birkaçı.
  • Aynı zamanda 80'leri anlatan bir dönem dizisi. Hemen herkesi ele alabilecek sıcak bir dizi.
  • FavoriForumum'daki bir etkinliğe dahil olmuştu ve bu nedenle forumda da izleyen ve seven kişiler mevcut.
Uyarılar:
  • Uyarılabilecek pek bir noktası yok. Dizi ilginizi çektiyse izleyin. :)
thumbnail_1406399400.jpg

Six Feet Under (2001 - 2005)

Drama / 5 sezon / 12-13 bölüm / 55 dakika

Neden izlenmeli:
  • Adını efsaneler arasına yazdırmış unutulmaz dizilerden biri.
  • Dexter dizisinden pek çoğunuzun tanıdığı Michael C. Hall başroller arasında.
  • Yayınlandığı dönem özellikle ödül çevrelerince çok sevilmiş, onlarca ödül, yüzden fazla adaylık kazanmış.
  • Farklı konusuyla izlediğiniz tüm diziler arasında farklı bir yere yerleşebilecek bir yapım.
  • FavoriForumum'da da ilgiyle ve beğeniyle izlenmekte.
Uyarılar:
  • Ben de henüz ilk sezonunu izledim ve forumda etkinlik çerçevesinde toplu olarak izleyip, yorumlaşıyoruz. Eğer siz de diziyi sanki yeni bölümleri şimdi yayınlanıyormuşçasına izlemek isterseniz acele edin ve bize yetişin. :)
thumbnail_1406399535.jpg

Yazı dizisine gösterdiğiniz ilgi için teşekkürler. Başka yazı dizilerinde görüşmek üzere. :):)

@destere @sürgünüm @Forumdash @cevaa @yatutarsa @sokak sanati @gundix123 @berkann @RevaN @mrt-06 @Reytinger @kaan955 @Harunnn60 @Bully @Ahmad @BuraK @AlemTo @xemrexxx @Çiğdem- @BesaleT @KayıpSehir @ehsan7000

yatutarsa

Favori Üye
Reaksiyon puanı
13,224
Puanı
1,060
İçlerinden sadece SFU'yu izliyorum, çok iyi bir dizi. :)
Lost'a başlamayı düşünmedim değil ama gerçekten çok kötü yorumlar duydum başlama isteğimi kırdı.
Friends'e de başlamıştım ama devamı gelemedi. :(

BesaleT

Emekli
Reaksiyon puanı
5,673
Puanı
1,061
İçlerinden sadece SFU'yu izliyorum, çok iyi bir dizi. :)
Lost'a başlamayı düşünmedim değil ama gerçekten çok kötü yorumlar duydum başlama isteğimi kırdı.
Friends'e de başlamıştım ama devamı gelemedi. :(
Lost'a başla kesinlikle kim ne derse desin kesinlikle izlenmeli.

Friends ise cidden komedi alanında en iyilerinden kaçırmak istemezsin.

Since2011

Favori Üye
Reaksiyon puanı
7,178
Puanı
859
Prison Break diyorum başka birşey demiyorum gelmiş geçmiş en iyi yabancı dizidir benim gözümde .Sabaha kadar gözümü kırpmadan izlediğim tek dizidir. @takas'a bir izlettiremedim şu diziyi:D

Lost'a da baktım ilk sezonlarına beni pek sarmadı Prison Break gibi ama Lost'un bağımlılarıda çok oda her türlü izlenecek bir dizi .Onada seneye kaldığım yerden yazın bakabilirim

Öteki dizilerle ilgili bilgim olmadığından birşey söyleyemem

@OzaN emeğine sağlık ):

Yiğitt

Emekli
Reaksiyon puanı
45,870
Puanı
1,061
Friendsi komedi olarak Lostuda drama olarak başlarım :) Bu yazı dizisini bekliyordum eline sağlık :)

sürgünüm

Emekli
Reaksiyon puanı
65,193
Puanı
1,059
The Sopranos ve Lost'u izledim. Jennifer Aniston ve Courteney Cox'lu Friends'i digitürk dizi kanallarında bölük pörçük izlemiştim.:)

Six Feet Under şuan da izlediğim diziler arasında, Freaks and Geeks ve Seinfeld hakkında hiçbir fikrim yok.:X

Homeland bittikten sonra Prison Break ve Broadwalk Empire izlemek istediğim diziler arasında.:)

berkann

Favori Üye
Reaksiyon puanı
6,728
Puanı
1,060
Friends: :love1:@destere bu diziye başla. Emin ol pişman olmazsın. :D

Lost: Başlamayı hiç düşünmediğim bir dizi. Zamanında izlemedikten sonra böylesine bozmuş bir diziyi izlemek gelmiyor içimden.

Seinfeld: Yaz için başlamak istediğim dizilerden biriydi. İleride başlayabilirim.

The Sopranos: Bana göre değil. Net. :D

Freaks and Geeks: Geçen yıl başlamıştık forumdaki arkadaşlarla. Bence o etkinliğin en iyi dizisiydi. Pek izleyeni olmadı o zamanlar. Her gün izleyerek değil de haftada 1-2 bölüm izleyerek devam edin izleyecekseniz.

Six Feet Under: Yavaş ilerleyen bir dizi. Ama izlediğinize pişman olmazsınız. İzlemek isteyen çabuk olsun bizlere yetişsin. :D

sürgünüm

Emekli
Reaksiyon puanı
65,193
Puanı
1,059
Prison Break diyorum başka birşey demiyorum gelmiş geçmiş en iyi yabancı dizidir benim gözümde .Sabaha kadar gözümü kırpmadan izlediğim tek dizidir. @takas'a bir izlettiremedim şu diziyi:D

Lost'a da baktım ilk sezonlarına beni pek sarmadı Prison Break gibi ama Lost'un bağımlılarıda çok oda her türlü izlenecek bir dizi .Onada seneye kaldığım yerden yazın bakabilirim

Öteki dizilerle ilgili bilgim olmadığından birşey söyleyemem

@OzaN emeğine sağlık ):
O zamanlar 24'ü izliyordum, bana görede 24 gelmiş geçmiş en iyi aksiyon dizisidir. Prison Break'in de şöhretini duyduk tabi.:)

Forumdash

Favori Üye
Reaksiyon puanı
38,907
Puanı
1,060
PB - Lost izlediklerim, efsanenin parmakla gösterilen adıdır :X
SFU izliyorum :oley:
Friends listemde :X

Bişey sorcam :X Freaks and Geeks nasıl unutulmayan olmuş 2 sezonuyla:X

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,676
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
PB - Lost izlediklerim, efsanenin parmakla gösterilen adıdır :X
SFU izliyorum :oley:
Friends listemde :X

Bişey sorcam :X Freaks and Geeks nasıl unutulmayan olmuş 2 sezonuyla:X
1 sezon olarak sayılıyor aslında. :D Bazı diziler öyle erken yayından kaldırılıyor. Her ne kadar ben sevmesem de Firefly da öyle mesela. Aslında belki de dizi 3 sezon sürseydi bugün unutulmaz olmayacaktı ama haketmediği şekilde yayından kalkması adını hep gündemde tutmuş dizinin. Sık sık yabancı sitelerde haberlerine rastlıyorum hala. :) Tabii oyuncu kadrosunun şu an hepsinin yıldız olması da unutulmamasında etken. :):)

@yatutarsa @berkann Lost ile ilgili kötü yorum görüyorsanız aldırmayın. Bugün diziyi izleyenler hala özlemini çekiyorlar. Dizinin bitiş ve başlangıç günlerinde TT oluyor dizi. İzlediğine pişman kişi oranı %5'tir en fazla. :)

@berkann Sopranos bence de sana göre değil. Yani sevebilirsin belki ama önceliğinin başka diziler olması mantıklı. :D

@sürgünüm 24'ü beğeneceğimi düşünüyorum ben de ama neredeyse 200 bölüm. Bir gün mutlaka izleyeceğim ama 3 yıl sonra mı olur 5 yıl sonra mı bilemiyorum. :):)

Forumdash

Favori Üye
Reaksiyon puanı
38,907
Puanı
1,060
1 sezon olarak sayılıyor aslında. :D Bazı diziler öyle erken yayından kaldırılıyor. Her ne kadar ben sevmesem de Firefly da öyle mesela. Aslında belki de dizi 3 sezon sürseydi bugün unutulmaz olmayacaktı ama haketmediği şekilde yayından kalkması adını hep gündemde tutmuş dizinin. Sık sık yabancı sitelerde haberlerine rastlıyorum hala. :) Tabii oyuncu kadrosunun şu an hepsinin yıldız olması da unutulmamasında etken. :):)
Firefly'ı bilmem mi yaa :F Etkinlik bile yapıldı hala izle(ye)medim :F