OzaN'dan Yabancı Dizi Önerileri 1: Mutlaka İzlenmeliler

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,676
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Onlarca yabancı dizi izlemiş biri olarak artık bu yazı dizisinin zamanı gelmişti. Özellikle Emmy vasıtasıyla son dönemlerde yabancı dizilerle haşır neşir olmuşken ve yaz nedeniyle pek çok kişi yabancı dizi izlemek için uygun bir dönemdeyken bir yazı dizisi hazırlayım dedim. :)

Forumda zaman zaman arkadaşlar benden yabancı dizi önerisi istiyorlar, bu durumlarda bu başlıkları referans olarak gösterebilirim. :)

Neyse ilk başlığımız bu başlık ve bu başlıkta herkesin izlemesi, en azından şans vermesi gerektiğini düşündüğüm dizileri kısa kısa anlattım. Seri muhtemelen toplam 4-5 başlıktan oluşacak o nedenle "bu kadarcık mı dizi var", "hani bu diziyi niye koymadın" gibi düşünmeyin.

Önemli Not: Bu başlıktaki dizilerin tümü yayın hayatına devam eden diziler. Bitmiş diziler ayrı başlıklarda ele alınacak...

Game of Thrones

Drama - Fantastik / 4 sezon / 10 bölüm / 50-60 dakika

Neden izlenmeli:
  • Televizyonda şu an devam eden en heyecan verici, en iyi dizi.
  • Özellikle teknik anlamda aşmış bir dizi ve bu konuda onlarca ödül sahibi.
  • Son Emmy ödüllerinde toplam 17 adaylıkla en çok adaylık kazanan dizi oldu.
  • Türkiye'de şu an belki de en çok izlenen, medyada da en çok yer bulan yabancı dizi. Sadece yayın döneminde yapılan internet geyiklerine yabancı kalmamak için bile izlenebilir.
  • Onlarca ayrı sebep saymaya gerek yok, hala başlamadıysanız bir an önce başlayın. :)
Uyarılar:
  • Dizi her ne kadar mükemmel olsa da ilk başlarda fazla karmaşık, hatta sıkıcı gelebilir. O nedenle ilk bölümleri pek de beğenmezseniz kendinizi anormal hissetmeyin, ilerleyen bölümlerde müptelası olmanız yüksek ihtimal.
  • Medyada da görmüşsünüzdür pek çok +18 diyebileceğimiz sahnesi oluyor. Eğer hiç yabancı dizi, film izlemediyseniz ilk görüşte yadırgayabilirsiniz. Fakat medyada abartıldığı kadar +18 içerikli bir dizi olmadığını söylemek lazım. Özellikle ilk sezonun ardından bu tip sahneler dizide çok azaldı.

thumbnail_1405611767.jpg

The Walking Dead

Drama - Bilim Kurgu / 4 sezon / 6-16 bölüm / 40 dakika

Neden izlenmeli:
  • Zombilerle ilgili olarak bugüne kadar yapılmış en iyi yapımlardan biri.
  • Direkt ilk bölümlerden diziye kolayca bağlanabilmek mümkün.
  • Hemen her türü sevenleri, "zombili film falan sevmem ben yaa" diyenleri bile yakalayabilecek özelliklere sahip.
  • Türkiye'de en çok izlenen yabancı dizilerden biri.
  • İlk sezonu sadece altı bölüm ve bu altı bölümle diziyi sevip sevmeyeceğinizi kolayca anlayabilirsiniz.
Uyarılar:
  • Pek çok dizinin aksine dizinin en iyi bölümleri ilk bölümleri. O nedenle ilk bölümleri izledikten sonra beklentiyi hep aynı düzeyde olacak şeklinde tutmayın.
  • Dizide her ne kadar bolca aksiyon olsa da direkt aksiyon beklentisiyle izlemeyin. Çünkü dizi aksiyondan ziyade zombi istilası gibi olağanüstü bir durumda insan psikolojisini işleyen ve bunu da çok iyi başaran bir dizi.
  • Son sezonlarda sevenlerini memnun etmeyen, hepimizin şikayet ettiği bölümleri de var fakat yine de kesinlikle izlemeye değer.

thumbnail_1405618418.jpg

House of Cards

Drama / 2 sezon / 13 bölüm / 50 dakika

Neden izlenmeli:
  • Bugüne kadar yapılmış, politikacılara dair en iyi dizilerden biri, büyük ihtimalle de en iyisi.
  • Siyasette işlerin nasıl döndüğüne dair fikir sahibi olmak isteyebilirsiniz. (Belki de istemeyebilirsiniz!)
  • Başrolde görüp görebileceğiniz en karizmatik karakterlerden birine hayat veren iki Oscar ödüllü Kevin Spacey yer alıyor.
  • The Princess Bride, Forrest Gump gibi önemli filmlerden tanınan Robin Wright başrollerden bir diğeri ve ayrıca kadrodaki pek çok oyuncu kısa sürede ününe ün kattı. (Kate Mara, Corey Stoll vs)
  • Son sezonuyla tam 13 dalda Emmy adayı olarak Game of Thrones ve Breaking Bad'in ardından üçüncü en fazla adaylık kazanan dizi oldu.
Uyarılar:
  • Her ne kadar dizi politika bilgisi gerektirmese de politikaya hiç ilginiz yoksa, siyasetle ilgili bir şey gördüğünüz an kanal değiştiriyorsanız sıkılma ihtimaliniz var.
  • Nadiren de olsa +18 sahnelerle karşılaşma ihtimaliniz var.

thumbnail_1405618480.jpg

The Big Bang Theory

Komedi / 7 sezon / 17-24 bölüm / 20 dakika

Neden izlenmeli:
  • Amerika'nın açık ara en çok izlenen dizisi.
  • Yorucu hayat temposunda 20 dakikalık keyifli aralar vermek için birebir.
  • Friends'ten bu yana en büyük televizyon hiti olarak gösteriliyor.
  • Sheldon Cooper gibi tüm zamanların en sıra dışı dahilerinden birini barındırıyor.
  • Jim Parsons bu rolle 3 Emmy ödülü dahil onlarca ödül ve adaylık kazandı.
  • Sadece halkın değil sektörün ve eleştirmenlerin de sevdiği bir dizi.
  • Türkiye'de de en çok izlenen komedilerin başında geliyor.
Uyarılar:
  • Dizide gülme efekti var. Bu elbette diziyi sevmeye engel bir şey değil fakat bu konuda takıntılı olanların bilmesinde fayda var.
  • Dizi, sonradan açılan dizilerden biri. Bu nedenle üç bölüm izledikten sonra "bu dizi mi bu kadar abartılıyormuş" gibisinden düşüncelere kapılmak çok yersiz olacaktır. Karakterlere alıştıkça diziyi seveceksiniz.
thumbnail_1405618531.jpg

Modern Family

Komedi / 5 sezon / 24 bölüm / 20 dakika

Neden izlenmeli:
  • Son dört yıldır Emmy ödüllerinde "en iyi komedi dizisi" seçilen ve onlarca ödül sahibi olan dizinin nasıl bir dizi olduğunu görmek için bile izlenebilir.
  • Emmy'de bu yıl 10 adaylıkla yine en çok adaylık kazanan komedilerden biri oldu.
  • Komediye yeni bir soluk getirdi. Komediyi sevmediğini söyleyen kişilerin bile şans vermesi gerekir, çünkü "bu komedi başka komedi" demek yanlış olmaz.
  • Gülme efektinden rahatsız olanlar da rahatlıkla izleyebilir çünkü dizide gülme efekti yok.
  • Dizinin altı ana karakteri de üst düzey oyuncular ve her birinin toplamda onlarca ödül adaylığı var.
  • Kadrodaki çocuk oyuncular bile çok iyi performans gösteriyorlar ve zaman zaman büyüklerden bile daha fazla eğlendiriyorlar.
  • Her ne kadar Türkiye'de hakettiği ilgiyi göremese de Amerika'da ve dünyada en çok izlenen dizilerden biri.
  • Sadece 20 dakikalık bölümler olduğu için vaktiniz kısıtlıyken de kolayca izleyebilirsiniz.
Uyarılar:
  • Dizinin farklı anlayışına alışmanız 5-6 bölümlük bir süre alabilir. İlk birkaç bölüm diziyi yeterince beğenmeseniz bile kesinlikle bırakmayın, çok şey kaçırmış olursunuz. :)

thumbnail_1405618623.jpg

Mutlaka izlenmesi gereken diziler kuşağı bu beş diziden oluştu. Büyük ihtimalle yarın yine aynı saatlerde başka kategorideki dizilerle karşınızda olacağım. :)

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,676
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Bu yazı dizisinin hemen herkesin ilgisini çekebileceğini düşündüğümden en az bir yabancı diziyle ilgili olmuş herkesi etiketliyorum. Eğer rahatsız olursanız kusura bakmayın, söyleyin yazıların devamına etiketlemeyim. :)

Ayrıca öneriler hemen şimdi başlamanız için değil fakat eğer birden fazla kişi şimdi dizilerden birini izlemeye karar verirse etkinlik şeklinde hemen başlatıp, yoksa dizinin konusunu açabiliriz. :)

@destere @sürgünüm @Forumdash @cevaa @yatutarsa @sokak sanati @gundix123 @berkann @RevaN @mrt-06 @Reytinger @kaan955 @Harunnn60 @Bully @Ahmad @BuraK @AlemTo @xemrexxx @Çiğdem- @BesaleT @KayıpSehir @ehsan7000

gundix123

Favori Üye
Reaksiyon puanı
3,284
Puanı
459
Listedeki Modern Family ve The Walking Dead dizileri dışındaki tüm dizileri izlemek istiyordum. Bu ve bundan sonra gelecek konular yabancı dizi konusunda fikir almak açısından çok iyi olacaktır. Eline sağlık. :) @OzaN

sürgünüm

Emekli
Reaksiyon puanı
65,193
Puanı
1,059
The Walking Dead'i ilk sezondan itibaren izleyecek olan varsa buyursun gelsin, birlikte izleyelim.:)

Bully

Emekli
Reaksiyon puanı
49,711
Puanı
1,060
Eline sağlık @OzaN. :) The Big Bang Theory'e başlamak istiyorum aslında çok merak ettiğim bir dizi. :)

Since2011

Favori Üye
Reaksiyon puanı
7,178
Puanı
859
The Weaking Dead 1.sezonu bitirdim şu anda beklediğimi verdi diyebilirim bende öneriyorum izlemiyenler için The Weaking Deadi .Game Of Thorones 1X2 'deyim :) .The Big Bang Theory ise 1x ilk 3 bölümünü izledim komedi sevmediğinden midir nedir sürüklemedi beni öteki bölümlere:(

mrt-06

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
59,792
Puanı
1,061
Güzel yazı olmuş eline sağlık @OzaN. :)

Listedeki 2 diziyi izliyorum zaten. GoT ve TWD.

GoT'un evet ilk bölümleri çok sıkıcıydı senin de yazdığın gibi, hatta bırakmak istemiştim ama devam ettim 4. bölümde öyle bir açıldı ki, ilk sezonu bitirmek üzereyim şu an. Muhteşem bir dizi her anlamda..

TWD ilk izlediğim yabancı diziler arasındadır, her bölümünde heyecan hiç eksik olmuyor özellikle ilk sezonu harikaydı. :bhr:

Diğer üçünü izlemedim ama bu iki diziyi ben de öneririm. :D House'u izlemeyi düşünüyorum...

sokak sanati

Favori Üye
Reaksiyon puanı
57,064
Puanı
1,061
Çok çok güzel bir yazı olmuş. Emeğine sağlık OzaN

İzlemeye çalışacağım diziler arasına soktuğun bir dizi oldu bu yazıyla. House Of Cards. İzleyeceğim. Zaten bom boi günler beni bekliyor Ramazandan sonra.:(

Bully

Emekli
Reaksiyon puanı
49,711
Puanı
1,060
GoT'ta 4.sezonda 4.bölümde kaldım Ramazan bitince bitirecem inşallah. :D The Walking Dead izlediğim kadarıyla mükemmel bir diziydi ama sıkıntı şu ki dizide nerde kaldığımı unuttum. :D

berkann

Favori Üye
Reaksiyon puanı
6,728
Puanı
1,060
Eline sağlık. :)

Konudaki dizilere bakınca hepsini "başlasam mı acaba" diye elekten geçirmişim.

Game of Thrones: Başlamamın mantıklı bir sebebi yok aslında. Ama nedense sevmeyeceğimi düşünüyorum diziyi.

The Walking Dead: OzaN konuya yazmış ama yine de söyliyeyim ben "zombili dizi sevmem ben ya" :D İlk sezondan sonra düşen performans aklıma saçmalamışlar mı sorusunu getirdi. Muhtemelen başlamam ileride de.

House of Cards: Yazın başında başlamak istediğim dizilerden biriydi ama seçimimi Suits'ten yana kullanmıştım. :( Şu an bir diziye başlayacak olursam bu HoC olur ama.

The Big Bang Theory: Yabancı dizi izleme isteğimin en başlarında HIMYM ile birlikte başladığım dizilerdendi. Farklı komedi anlayışlarından dolayı sevmemiştim muhtemelen. Şu an elimde 2 tane çok güldüğüm komedi dizim var. İleride şans verebilirim ama bu sıkışıkta zor.

Modern Family: Yine absürd tarzda bir komedi sanırım. Ama TBBT daha çekici geliyor bana.

Aslında genel olarak bakılırsa çok başlamak istediğim bir dizi yokmuş. :D Ya da şu an öyle geliyor. :D

Forumdash

Favori Üye
Reaksiyon puanı
38,907
Puanı
1,060
Komediler hariç hepsini izliyorum zaten :X HIMYM'den sonra @destere gibi olacam galiba:F (Hiç komedi izlemeyen birisi)

Bully

Emekli
Reaksiyon puanı
49,711
Puanı
1,060
4x2'de Joffrey öldü, süper oldu valla. Bana göre en güzel bölümler. Küçük dev adamın mahkeme sahnesini bekliyorum.:)
Joffrey'den kurtulduğumuza tabii ki çok sevindik de ben önceki sezonların tadını alamıyorum nedense. :X Neyse GoT bu 6 bölümde neler olur kim bilir. :X