Sinema Sinema Haberleri

Türkiye’nin 2016 Oscar Aday Adayı Belli Oldu!

Yazan Aserat

89. Akademi Ödülleri’nde Türkiye’yi temsil edecek olan film belli oldu.

Yönetmen, senarist ve başrol oyunculuğunu Mustafa Kara’nın üstlendiği; kadrosunda Haydar Şişman, Nuray Yeşilaraz, Tuncer Salman, Hanife Kara, İbrahim Kuvvet, Muzaffer Şen ve Hasan Fehmi Hizal gibi isimlerin de yer aldığı ‘Kalandar Soğuğu’ bu yılki aday adayımız oldu. Geçtiğimiz haftalarda vizyona giren yapım, insan ve doğa ilişkisini farklı bir açıdan ele alıyor.

Geçen seneki Altın Portakal Film Festivali’nden 3, geçtiğimiz aylarda düzenlenen İstanbul Film Festivali’nden ise 4 ödülle dönen Kalandar Soğuğu, yılın en iyi yerli filmleri arasında gösteriliyor.

Oscar’daki şanssızlığını son 5 yılda gönderdiği ‘Bir Zamanlar Anadolu’da’, ‘Ateşin Düştüğü Yer’, ‘Kelebeğin Rüyası’, ‘Kış Uykusu’ ve ‘Sivas’ ile de kıramayan Türkiye’nin bu yıl nasıl bir geri dönüş alacağı ise merak konusu.

Yazar hakkında

Aserat

Dizi izler, film izler. Kısacası ilgisini çeken her şeyi izler. Okur, kendince bir şeyler yazar. Biraz fazla konuşur. Aklında türlü türlü fikirler var. 2014'te kaydolduğu forumda 3. yılını doldurmak üzere.

6 Yorum

  • Arkada çalan müzik baya hoşuma gitti. 😀

    Filmi ilk kez duydum, fragman kalite kokuyor. Nete düşünce bakmak lazım kesinlikle, ama şansı yok. 🙁

  • Ben dünyaya demokrasi örneği göstermek için Reis filmiyle aday olacağımızı sanıyordum, şaşırttılar. 🙂

    Yine ağır sanat filmiyle dostlar pazarda görecek. Gerçi nice dünya çapında kaliteli filmlerimiz bile aday olamamış, Avrupa sinemasına daha yakın olduğu için Türk sinemasının pek bir iddiası yok Oscar alanında.  Ancak +50 milyon dolar bütçeli dev bir film çekersek gelir ya da Oldeboi, Slumdog Millionere, Life Of Pi gibi sıradışı kurguya sahip olan filmler çekersek, bir ümit alırız o ödülü.

  • Daha ilk görüşüm ve şiveli bir dile sahip bir filmi aday etmemiz ilginç olmuş. :A Altyazı durumunu düşünce bi gülme geldi açıkçası. :A Neyse film çıksın izlemeye çalışırım. Gerçi geçen yılki bağımsız yerli filmleri de izleyecektim güya yalan olmuştu fırsat bulamamıştım. Belki burda izleyebilirim. :A

Bir yorum bırakın