2014 Wild Tales / Asabiyim Ben | Film Bilgileri & Yorumları

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,736
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
3011894.jpg

Asabiyim Ben - Relatos salvajes (2014)

Türü: Komedi, Dram, Gerilim
Yönetmen: Damián Szifrón
Senaryo: Damián Szifrón

Oyuncular:
Darío Grandinetti
María Marull
Mónica Villa
Rita Cortese
Julieta Zylberberg

IMDb Sayfası

Oscar Adaylıkları (1)

En İyi Yabancı Film

Filmin Özeti
Arjantin yapımı "Hermanos y Detectives" dizisinin yönetmenliğini yapmasıyla ile tanınan Damian Szifron, tam 8 yıl aradan sonra Relatos Salvajes ile bu kez sinema dünyasına dönüş yapıyor. Film, Buenos Aires ve çevresinde yaşanan altı farklı hayat hikayesini anlatıyor.

Filmin Fragmanı

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,736
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Oscar'da yabancı dilde film kategorisinde izlemediğim iki filmden biriydi. Maalesef Oscar'dan önce nete düşmeyince izleyemedim ama şimdi izledim. Beğendiğim için de forumda başka beğenenlerin de çıkacağını umarım konusunu açtım. :)

Tam yorum: http://izleryazar.com/wild-tales-2014/

6 tane ilgi çekici hikayeden oluşan güzel bir filmdi. Forumdaki çoğu kişinin de seveceğine inanıyor ve tavsiye ediyorum. Bir Tangerines değil belki ama Ida'dan kat kat iyi bir film. :)

Özellikle ilk hikaye ve son hikaye süper. İlk hikayeyle filme bağlanacaksınız. Yer yer sıkıcılaşmasa daha da yüksek puan verirdim. :)

IMDb puanı da 8.2 ve 25 bin oya yaklaştı. Belki de Top 250'ye bile girecek. Sizler de bir bakın isterseniz: @destere @berkann @gundix123 @Danger UA! @Tolstoyevski @sürgünüm ve diğer herkes. :):)

8/10

destere

Favori Üye
Reaksiyon puanı
41,332
Puanı
1,059
bir filmde 6 ayrı hikaye olması biraz sıkıcı gibi geldi @OzaN .. tam bir konuya ve karakterlerine alışmışken diğerinin başlaması devamlılıkta sıkıntıya yol açacağı kesin, ama yinede izlemeye çalışırım :)

Danger UA!

Tecrübeli Üye
Reaksiyon puanı
3,713
Puanı
560
Ben zaten haftasonu izlemeyi düşünüyordum. Kesin izlerim.

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,736
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Daha önce görmüştüm ama konusu izlemeye davet etmemişti. Ameros Perros ile kıyaslarsan sence hangisi daha iyi? :) @OzaN
Amores Perros daha iyi ama onda konular aynı olmasa da az çok benzer nitelikte. Bu çok daha farklı kafada bir iş. :):)

Konusu derken? Ortada bir konu yok ki. Altı tane bambaşka hikaye var. :):)

bir filmde 6 ayrı hikaye olması biraz sıkıcı gibi geldi @OzaN .. tam bir konuya ve karakterlerine alışmışken diğerinin başlaması devamlılıkta sıkıntıya yol açacağı kesin, ama yinede izlemeye çalışırım :)
Aslında 6 hikaye olması hepsinin tadında kalmasını sağladığı için iyi ama dediğin devamlılık sıkıntısı ister istemez oluyor. Yer yer sıkıcı duruma düşüyor yeni hikayeye geçişlerde. Fakat yer yer sıkılsan da filmin sonunda aldığın genel tattan memnun kalacağına inanıyorum. :):)

Bu arada @kaan955'i etiketlemeyi unutmuşum. Başka bir konuda bahsetmiş filmden. :):)

Titanium

Favori Üye
Reaksiyon puanı
3,698
Puanı
461
Wild Tales(2014)

+ Filmle tanışmam biraz garip ve güzel oldu aslında, facebook'tan hikaye videosudur diye izledim, alttaki yorumlardan filmin ismini öğrendim felan, spoiler yediğime ilk defa sevinmiş olabilirim.

+Büyük umutlarla girdim ve bunu tamamiyle istediğim şeyi verdiğini düşünüyorum, 6 hikaye 2 saat. Hiç sıkılmadım, parça parça hikayelerin olması durumu daha da avantajlı kıldı diyebilirim aslında.

+ Filmde 6 tane birbirinden güzel ve bir bakıma hayattan enstantaneler sundu bize, İngilizce ismi tam olarak o anlama geliyormu bilmiyorum ama Türkçe ismi muazzam seçilmişti o kısımda hoşuma gitti.

+ Güzel bir iki saat geçirdiğimi düşünüyorum, sahalara güzel bir film ile dönmek güzeldi ve Gönülden bir,

Film için 9 puan
Konudakileri bir kez daha etiketleyelim, Yanlış yapmayın izleyin filmi. :D
@Tolstoyevski @destere @Danger UA!

@OzaN aynı anda keşfetmişiz sanırım, konuyu açınca mecburiyet oldu izlemek. :D

Titanium

Favori Üye
Reaksiyon puanı
3,698
Puanı
461
En çok hangilerini beğendin @kaan955? :D
Çok düşündürücü bir soru aslında. :D

Kişisel olarak bana en yakın gelen,
Bombacı adam ve Evlenen çift olayları oldu, baya eğlendim izlerken.

Diğer taraftan,
Arabada birbirlerini öldürüp, yasak aşk konuşmaları çok komikti, Uçak olayı zaten çok uç olmasada onuda bayağı benimsedim.

Seninkileri alalım? :D

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,736
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Çok düşündürücü bir soru aslında. :D

Kişisel olarak bana en yakın gelen,
Bombacı adam ve Evlenen çift olayları oldu, baya eğlendim izlerken.

Diğer taraftan,
Arabada birbirlerini öldürüp, yasak aşk konuşmaları çok komikti, Uçak olayı zaten çok uç olmasada onuda bayağı benimsedim.

Seninkileri alalım? :D
Benim için de kolay değil ama en çok düğünü sevdim ben. Çok çılgındı. :D

Ondan sonra ilk baştaki. Kısaydı belki ama çok ilgi çekiciydi. Öyle bir fikri hayatım boyunca hatırlarım herhalde. Bütün sevmediklerini topla bir yere sonra... :D

Üçüncülüğe arabada birlikte ölen ikili ile rüşvet olayı ortak olur. Diğer ikisi biraz zayıftı bence. :):)

Titanium

Favori Üye
Reaksiyon puanı
3,698
Puanı
461
Benim için de kolay değil ama en çok düğünü sevdim ben. Çok çılgındı. :D

Ondan sonra ilk baştaki. Kısaydı belki ama çok ilgi çekiciydi. Öyle bir fikri hayatım boyunca hatırlarım herhalde. Bütün sevmediklerini topla bir yere sonra... :D

Üçüncülüğe arabada birlikte ölen ikili ile rüşvet olayı ortak olur. Diğer ikisi biraz zayıftı bence. :):)
Fikir acayip çılgındı, son kısım beni benden aldı zaten, psikologu bu senin değil annenin babanın hatası dedikten çok zevkli saniyeler yaşattı. :D

Rüşvet olayı, aslında gerçekte neler olduğunu gösterdi ama pek sarmadı beni, daha çılgına şeyler bekledim. (Gerçi ne kadar çılgınca olduysa, hepsi anlamış birbiriyle, açgözlülüğü ortaya çıkınca kaybettiler herşeyi

Danger UA!

Tecrübeli Üye
Reaksiyon puanı
3,713
Puanı
560
Çok iyi filmdi iyi ki izlemişim. Mandariinid kadar sevdim. Filmde insan doğasıyla ilgili her şey var. Biraz abartı olabilir ama bu filmde anlatılan hikayeler günümüzde görülebilir hikayeler. (Uçaktaki reyiz hariç.) Hikayelerin verdiği mesajlar çok iyiydi. Bazı sahneler çok absürttü.:D

Hikaye sıralamam.

1.Filme giriş mükemmel. Gabriel reyizin yaptığı plan inanılmaz. Toptan halletti helal olsun.

2.Gördüğüm en absürt düğünü bu filmde gördüm. O neydi öyle. Bu kadın milletini kızdırmayacaksan kızdı mı kimseyi tanımıyorlar. Gone Girl ile birlikte evlenmeme sebebi resmen.

3.G*te g*t diyebilen sisteme tek başına kafa tutan mühendis Bombacı Mülayim abi. Helal olsun be abi içimin yağlarını erittin.

4.Bu kavgacı abileri de çok sevdim. Audili arkadaşa yazık oldu. Köylü adam arabaya s*çmasaydı iyiydi. Audili abi de köylünün arabasını denize attıktan sonra hırs yapmasaydı iyiydi. Ufak bir tartışma nelere yol açtı.

5.Çocuğu kaza yapan Kayserili dayının hikayesi ise biraz zayıf kaldı diğerlerine göre. Aslında bu zengin çocuğun yerine hapis yatan işçi hikayesi Türk filmlerinde bile görülen klişe bir şey ama asıl mesele o değildi zaten. Açgözlülüğü anlatmasıyla kendini kurtardı hikaye. Herkes açgözlülük yaptı ama sonunda dayının Kayserili damarı tutunca paylar azaldı.:)

6. İşte en zayıf hikaye. Aslında sıkıcı değildi ama karakterin iyi yansıtılamadığı bir hikayeydi. Dilberay ablanın şerefsiz herifi pıçaklaması en azından rahatlattı. Ama o kızın neden adamı kurtarmak istemesini anlayamadım ben.

Çok özgün bir yapım gerçekten. Kim yazdıysa helal olsun. Senaryo dalında da aday olmalıydı Oscar'a.

8.7/10

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,736
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Sevindim ama çıkar yakın zamanda. Keşke izlense de Mandariinid listeye girse.
Bence çıkmayabilir. Son sıralardan girenler daha kalıcı oluyor son dönemde. Çünkü düşüş döneminden çıkıp yükselme dönemine girmiş oluyorlar. :) Prisoners, The Help falan hala listede. :)

Danger UA!

Tecrübeli Üye
Reaksiyon puanı
3,713
Puanı
560
Bence çıkmayabilir. Son sıralardan girenler daha kalıcı oluyor son dönemde. Çünkü düşüş döneminden çıkıp yükselme dönemine girmiş oluyorlar. :) Prisoners, The Help falan hala listede. :)
Şimdi 1 sıra daha yükselmiş. Umarım düşmez. Son zamanlarda giren Le Samourai de kendine yer edindi dediğin gibi. Papillion da son sıralardan girdi kaç aydır listede.

destere

Favori Üye
Reaksiyon puanı
41,332
Puanı
1,059
Top 250 kategorisindeki adaylara alırım. Western adaylar var da seçilmedi herhalde. True Grit mesela western bu sezonki adaylardan. :)
elenmese iyidir? şimdi true grit için western dedin kesin barajı aşamayacak:) arkadaşların western lere alerjisi var sanırım :)