Başyapıt - 1 The Prestige / Prestij (2006) - Film Yorumları

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,735
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
0482571.jpg

Prestij - The Prestige (2006)

Türü: Dram, Gizem, Gerilim
Yönetmen: Christopher Nolan
Senaryo: Jonathan Nolan (screenplay), Christopher Nolan (screenplay), Christopher Priest (novel)

Oyuncular:
Hugh Jackman
Christian Bale
Michael Caine
Piper Perabo
Rebecca Hall

IMDb Sayfası

Oscar Adaylıkları (2)

- En İyi Görüntü Yönetmenliği
- En İyi Sanat Yönetmenliği

Filmin Özeti
Christopher Nolan'dan illüzyon kumaşından örülmüş bir gerilim...

Bu beklenmedik dönüşlerle dolu gizemli öyküde, Viktorya Devri'nde iki sahne sihirbazı, giderek şiddetlenen bir savaşa ve birbirlerinin mesleki sırlarını ortaya çıkartmak için doymaz bir susuzluğa dönüşen güçlü bir rekabete girişiyorlar. Bu iki görkemli adamın cüreti tutkuya, şovmenliği bilime ve hırsı dostluğa kırdırmalarının sonuçları tehlikeli, ölümcül ve hileli oluyor.

Her şey yüzyılın başında, hızla değişen Londra'da başlıyor. Sihirbazların ünlü ve en üst mertebede idol olarak kabul edildikleri bir zamanda, iki genç sihirbaz şöhrete giden yolu çizmeye başlarlar.
Gösterişli, sofistike Robert Angier (HUGH JACKMAN) tam bir şovmenken;
yontulmamış ve gelenekçi Alfred Borden (CHRISTIAN BALE) sihirli fikirlerini gösterme yeteneğinden yoksun, yaratıcı bir dahidir.
Birbirlerini takdir eden arkadaşlar ve ortaklar olarak yola çıkarlar. Ama en büyük numaraları ters gidince, aralarında ömür boyu sürecek bir düşmanlık başlar; ikisi de bir diğerini geçme ve altüst etme niyetindedir.

Sürdürdükleri aşırı rekabet, her numarayla, her gösteriyle daha da büyür; ta ki sınır tanımayana, hatta elektriğin yeni ve inanılmaz güçlerini ve Nikola Tesla'nın bilimsel dehasını işin içine dahil edene dek...

Filmin Fragmanı

Yiğitt

Emekli
Reaksiyon puanı
45,870
Puanı
1,061
Filmin son kısımları bende çok karıştı. Değişik senaryoya sahip bir filmdi, aslında hoşuma gidebilirdi ama bir eksiklik vardı sanki. Robert karakterini canlandıran adama tek kelimeyle bayıldım, müthişti adam.

Alfred'i de sevdim aslında, oyunculuğu çok iyiydi ona sözüm yok kesinlikle ama biraz soğuk mu diyeyim negatif mi diyeyim o şekil kalmıştı sanki?

Aklımda sorular kaldı yani bu filmi ilk izleyişle anlamak zor, anlayabilene de helal olsun. :D Yani konu olarak anladım da karakter olsun, içerideki olaylar olsun ikinci izlenmeyle ancak anlaşılabilir bence.

Julia'nın ölümünü beklemiyordum yani genelde filmlere başlamadan önce özeti okurum ben. Bu sefer okumadan girince Julia'nın ölümü şaşırttı. Yani adam iki vuruşta o camı resmen döküyor, üzerine 15 sopa atıyor cam gitmiyor. :D Tamam kalın da ilk vuruşta nasıl tuz buz oldu? Hem kadın nasıl öldü hemencecik? O sahneyi hızlıdan geçmişler, zaten anlatmak istedikleri ondan sonra başlıyordu. :)

Yani aslında şov izledik filmde, güzel gösteriler vardı. Robert'in o güvercini kaybedeyim derken hem güvercini öldürmesi, hem kadının elini kesmesi güldürdü. :D

Sihirbazlıkla ilgili izlediğim ilk filmdi sanırsam, değişik gelmesi olumlu etkilerden tabi. :)

Filmin son kısmında Alfred öldü sandım, yani bir anda gittiydi. :D Sonda kızının yanında gelmesi sürpriz oldu.

Fazla uzatmayayım, sıkılıyorum. :F Yeterli bir puan olduğunu düşünüyorum:

6.5/10

Çiğdem

Emekli
Reaksiyon puanı
123,731
Puanı
1,060
diğer izleyecek olduğumuz filmlerin önceden açılmış konuları varmı @OzaN aa yoksa her izleyeceğimiz filme yenimi konu açacaksın önce bu konusu açılmış 2 filmimi izleyecez yani
:F:F:F

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,735
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
diğer izleyecek olduğumuz filmlerin önceden açılmış konuları varmı @OzaN aa yoksa her izleyeceğimiz filme yenimi konu açacaksın önce bu konusu açılmış 2 filmimi izleyecez yani
Yok her hafta 2 veya 3 tane açılacak. Daha önce konusu olsa bile etkinliğe özel yenisi açılacak. :):) Yani evet bunları izliyoruz şu an. :):)

Çiğdem

Emekli
Reaksiyon puanı
123,731
Puanı
1,060
Yok her hafta 2 veya 3 tane açılacak. Daha önce konusu olsa bile etkinliğe özel yenisi açılacak. :):) Yani evet bunları izliyoruz şu an. :):)
4 filmi 1 haftada izleyecez yanı süreleri biraz uzunmuş aslında ama yabancı dizileride düşünürsek filmleri anca izleriz izledikelrimizide tekrar bakıcağımızı düşünürsek 1 hafta iyi süre gibi bu filmlerede en azından birisine yarın bakarım artık:F:F:F

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,735
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
4 filmi 1 haftada izleyecez yanı süreleri biraz uzunmuş aslında ama yabancı dizileride düşünürsek filmleri anca izleriz izledikelrimizide tekrar bakıcağımızı düşünürsek 1 hafta iyi süre gibi bu filmlerede en azından birisine yarın bakarım artık:F:F:F
2 veya 3 dedim sen neden 4'e çıktın? :D

Çiğdem

Emekli
Reaksiyon puanı
123,731
Puanı
1,060
2 veya 3 dedim sen neden 4'e çıktın? :D
aaa 4 film izleyecez diye kalmış nedense aklımda ama 3de olur fark etmez:F:F

şimdi baktımda iyi kötü çirkini zaten şuan bile az çok yorumlayacak kadar biliyorum bir göz gezdirmem yeterli olucak bu yeni açılan 2 filmi bilmiyorum yarın birinden başlarım artık

Forumdash

Favori Üye
Reaksiyon puanı
38,907
Puanı
1,060
Harika bir filmdi onu baştan söyleyeyim de filmin sonunda biraz duygusal ve biraz şaşırtmaca da var.

Bilim ve gerçekliğe dayalı bir filmdi. ben filmi afişine göre daha günümüz zamanda gecen bişey sanmıştım(fragmanı izlememiştim)...Christian Bale'in oyunculuğuna yine hayran kaldım ben onun oynadiği karakteri daha çok sevdim.

Filmin başlarında ufak çekişmeleri güzeldi. her ne kadar kuşa üzülsemde Albert'ın (Robert'ın) gösterisinde kuşu öldürmesi Robert'in gidip Albert'ı vurma teşebbüsü filan giderek dozu artan bir çekişmeydi. Filmin geçmiş zaman gelecek zaman cok ileri gidip gelmesi biraz kafamı kurcaladı. Biraz daha iyi olabilirdi geçişleri, en azından yazılarla belirtselerdi.

Albert'in hikayesi daha gerçekçi anlatılmış. Alfred'ın ikiz kardeşi olacağı aklıma gelmemişti daha ilgi çekeceğiydi. Karısını bugun seni seviyorum bugun sevmiyorum duyguları da anlam kazanmış oldu. Makyajımda iyi yapmişlar.

Robert'ın olayı bilimseldi (beni pek tatmin etmedi) lambalarla biraz bizi işlediler. Sonra kedinin klonlandiğini görünce filmin sonunu erken getirmiş oldular.

Albert'ın idama gitmeden önce kardeşiyle vedalaşması ve kızına söz vermesi duygulandırdı :T Sonra (ikiz kardeşin) kızı almaya gitmesi çok güzeldi. Şimdi bu çocuk kimdendi? Acaba hangi kaza kursununa denk geldi? O gun sevenin mi yoksa sevmeyenin mi?

Robert'ın sonda boğulmuş olan klonu bize soru olarak kullanıldı mı bilmiyorum? Asıl merak ettiğim makinaya noldugu? Yandı mı?

Oyunculuklar harika senaryo iyiydi. Filmin uzunlugunu yer yer hissetseniz de film sizi içinize çekiyordu. 8/10

Yiğitt

Emekli
Reaksiyon puanı
45,870
Puanı
1,061
Harika bir filmdi onu baştan söyleyeyim de filmin sonunda biraz duygusal ve biraz şaşırtmaca da var.

Bilim ve gerçekliğe dayalı bir filmdi. ben filmi afişine göre daha günümüz zamanda gecen bişey sanmıştım(fragmanı izlememiştim)...Christian Bale'in oyunculuğuna yine hayran kaldım ben onun oynadiği karakteri daha çok sevdim.

Filmin başlarında ufak çekişmeleri güzeldi. her ne kadar kuşa üzülsemde Albert'ın (Robert'ın) gösterisinde kuşu öldürmesi Robert'in gidip Albert'ı vurma teşebbüsü filan giderek dozu artan bir çekişmeydi. Filmin geçmiş zaman gelecek zaman cok ileri gidip gelmesi biraz kafamı kurcaladı. Biraz daha iyi olabilirdi geçişleri, en azından yazılarla belirtselerdi.

Albert'in hikayesi daha gerçekçi anlatılmış. Alfred'ın ikiz kardeşi olacağı aklıma gelmemişti daha ilgi çekeceğiydi. Karısını bugun seni seviyorum bugun sevmiyorum duyguları da anlam kazanmış oldu. Makyajımda iyi yapmişlar.

Robert'ın olayı bilimseldi (beni pek tatmin etmedi) lambalarla biraz bizi işlediler. Sonra kedinin klonlandiğini görünce filmin sonunu erken getirmiş oldular.

Albert'ın idama gitmeden önce kardeşiyle vedalaşması ve kızına söz vermesi duygulandırdı :T Sonra (ikiz kardeşin) kızı almaya gitmesi çok güzeldi. Şimdi bu çocuk kimdendi? Acaba hangi kaza kursununa denk geldi? O gun sevenin mi yoksa sevmeyenin mi?

Robert'ın sonda boğulmuş olan klonu bize soru olarak kullanıldı mı bilmiyorum? Asıl merak ettiğim makinaya noldugu? Yandı mı?

Oyunculuklar harika senaryo iyiydi. Filmin uzunlugunu yer yer hissetseniz de film sizi içinize çekiyordu. 8/10
Tek benim kafamı kurcalamamış demek ki film. :D 2. izleyişle ancak anlaşılabilecek bir is bence.

Çiğdem

Emekli
Reaksiyon puanı
123,731
Puanı
1,060
aaa bugün izledim ve benimde ilk izleyişim oldu bu filmi önce spoisiz film hakkında kısa düşüncelerimi belirteyim sonrada oyuncular hakkında düşüncelerimi :-):-):-)

sihirbaz filmleri genelde hoşuma giderdi bunu daha önce nasıl izlemedim dedim vlla gerçi ilk başları demeyecem filmin son dakıkasına kadar olay çözülmüyor arkadaşlar karışık bulmuş filmi ama sihirbaz filminede karışık senaryo yakışırdı büyü gibi bir film izledik sihirbazın büyüsünü anlayamazsın ama hayran kalırsın filmde öyle son dakıka kadar anlayamıyorsun ama hayranlıkla izliyorsun sihirbazın sihiri gibi olmuş senaryo böyle olmasıda son ana kadar seni filmden koparmıyor konsantreni filmden ayırmıyorsun 130 dakıka süresi ilk 70 dakıkayı idare edin son 60 dakıkası yanı son 1 saati her dakıkası heyecan dolu süper:Z:Z:Z

Hugh Jackman ve Christian Bale harika iş çıkarmışlar bale genelde sevdiğim bir oyuncuydu filmdeki adı alfred yalnız filmde biraz geri planda kalmış yinede karizmasıyla hayran bırakıyor jackman ise filmdeki adı robert filmde çok ön planda çokta iyi performans çıkartmış:-):-):-)

spoi yorumum
aaaa öncelikle ilk sahne yaşlı adamın sihirbazı anlattığı sahneler çok hoşuma gitti fantastik tür seven birisi olarak o gösteriler falan baya etkiledi vlla beni tabi ozaman ne olup bittiğini anlayamamıştım alfred neden hapisteydi robert o sahnede onu nasıl yaptı son dakıkalarda öğrendik:F

hahhaha çocuğun alfredin kuşu öldürdü dediği sahne çok hoşştu ayy yerim ben onu yaa yanaklarını ısırırım :love1: aaa yalnız kuş gerçekten ölmüş hiç aklıma gelmezdi gerçekten nasıl kıydılar :( aaa bu arada şu cam suda olan kızda öldü ama ona üzülmedim:A:A:A

hahahh robertin güvercin kafesini tutan kadının parmakalrını kırdığı sahnede çok komikti o kadınada üzülmedim ben kuşlara daha çok üzüldüm bu filmde:A robertin kendisi gibi makyajla yaptığı adamla kağı numarasıda güzeldi ama sahte adam şou üstlenip robert mahrum kaldı üzülmekte haklı bencede:F ayy zaten sahne şowları hep robert üzerinden gitti :-):-):-)

aa alfred roberte kurduğu tuzak çok güzeldi gerçekten alfred biraz gölgesinde kalmıştı robertin ama onu güzel rezil etti bence :A aaaaa şimdi anladım ayoll alfred neden hapiste diyordum robertin o kız gibi cam kafeste ölmesi yüzünden alfred suççlanarak atılmış ama robert ölmemiş aaa:F alfredin ikizi varmış oda roberti vurdu aa son sahneler nefes kesti alfredin ikizinin kızını alması güzeldi:-) kız kimindi gerçekten ölenindi bence :-):-):-)
film puanım 8.5/10 veriyorum ben :-):-):-)
@OzaN @Forumdash @Yiğitt @Tolstoyevski @Tzira @destere

Çiğdem

Emekli
Reaksiyon puanı
123,731
Puanı
1,060

Yiğitt

Emekli
Reaksiyon puanı
45,870
Puanı
1,061
aaa tabi olayları son sahneye kadar açıklığa kavuşmadığı için anlamakta zorluk çekilebilir ama bence son 1 saati çok süperdi filmin çok akıllıca bir senaryo yazılmış herkesin yazabiliceği türden değil bence :F:F:F
Değişik bir filmdi, aklımda kalacak türden. :D

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,735
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Yine yıllar öncesinden izlediğim bir filmdi ve ikinci izleyişimde filmle ilgili görüşlerim pek değişmedi.

Filmin çok orijinal, harika bir konusu var ama bu konuyu kullanma konusunda bence yeterince başarılı değil. Filmin ciddi sorunları var ama konunun harikalığı, oyuncuların başarısı bunu göz ardı etmeyi sağlıyor.

Filmde her şey allak bullak. Her şey izleyicinin kafasını karıştırmaya yönelik olmuş. Tamam karıştır kafamızı iyi güzel de yani bir o zamana gidiyor bir bu zamana gidiyor falan her şey epey dağınık. Bence film çekmek için çok doğru bir bakış açısı değil.

Ayrıca filmin müziklerini de sevmedim. Devamlı önemli bir şeyler olurmuşçasına çalan müzikler iç bayıltıcıydı ve filmin süresini belki daha da uzun hissetmeye neden oldu. Gereğinden çok daha uzatılmış bence film, aslında süresi çok da uzun değil ama olduğundan daha uzun hissettirdi.

Oyunculardan kadronun en iyisi Hugh Jackman'dı. Film boyunca onun karakterini destekledim ve Bale'e sinir oldum çoğu zaman. :) Tabii o da iyi oynamış. Kadın oyunculardan en iyisi Rebecca Hall'du, Scarlett Johansson'u izlemek de keyifliydi.

Mükemmel bir konuya sahip ama bunu işlemede yetersiz kalan buna rağmen genel olarak başarılı kabul edilebilecek bir film:

7.5/10

sürgünüm

Emekli
Reaksiyon puanı
65,193
Puanı
1,059
Pür dikkat ve hiçbir detayı kaçırmadan bir puzzle misali tüm parçaları birleştirerek izlenilmesi gereken bir film bu.

Daha ilk baştan merak heyecan ne varsa başladı sonuna kadarda kesintisiz devam etti. İzleyeni beğeniye ve keyife sürüklerken bir yandan da düşünmeye itiyor. Senaryosu dikkat çekici ve değişik. Ne zaman ne olacağını kestiremiyor yeni sahneleri gördükçe şaşkınlıkla bakakalıyorsunuz. Finalinde ise her şeyin mükemmelliğe ulaştığı film. Christopher Nolan beni her filminde olduğu gibi yüksek miktarda etkilemeyi başarıyor, o bunu hep yapıyor. Zekası hayran kalınmayacak gibi değil. Christian Bale ve Hugh Jackman'ın rekabeti muhteşemdi ikisi de çok iyi oynucu ve bu filmde de muhteşemdi. İkisini de beğeniyorum ama Christian Bale çok başka. Bu iki isme eşlik eden Johansson ve Caine de işi zaten bitiriyor. Bize de sadece izlemek düşüyor.

Filmin sonunda ise ağzınızdan iki kelime çıkıyor "adamlar yapıyo be!"

9/10