The Man from Earth / Dünyalı (2007) Film Bilgileri & Yorumları

gundix123

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
3,284
Puanı
459
0756683.jpg

Dünyalı - The Man from Earth (2007)
Türü: Dram, Bilim-Kurgu
Yönetmen: Richard Schenkman
Senaryo: Jerome Bixby​
Oyuncular:
David Lee Smith
Tony Todd
John Billingsley
Ellen Crawford
Annika Peterson

IMDb Sayfası
Filmin Özeti
Üniversitede başarılı bir tarih profesörü olan John Oldman ortada hiçbir neden yokken, aniden 10 yılını ayırdığı akademiden istifa etmiştir. Şehirden gitmeye hazırlanırken veda etmek için evine gelen meslektaşları ondan neden istifa edip gitmesi gerektiği konusunda bir açıklama yapmasını isterler. Arkadaşları John'un bu sessizliğine anlam verememektedirler. Önceleri suskun kalan John da neden gitmesi gerektiğini biraz geçmişe dönerek anlatmaya başlar.

Filmin Fragmanı

@Tolstoyevski, @OzaN, @Arslan Bey, @sokak sanati ve oy verip seçilmemesine üzülen veya oy vermediği halde izlemek isteyen herkes. :D

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
www.ataturkungencligehitabesi.com
•••Gün itibariyle ikinci kez izledim ve yine çok zevk alarak ve hayretler içinde izlemiş oldum. İkinci kez bile izlenilebilir bir yapıt. :)

Ben bu filme modern 12 Angry Men gözüyle bakıyorum. 12 Angry Men ile konu anlamında elbet hiçbir ortak nokta yok ancak tarzı ve tekniği olarak 12 Angry Men tadını kesinlikle veriyor.

Filmde sözde teknolojik görsel efekt gibi unsurlar yok. Ama öyle bir anlatım tarzı var ki, izlerken o odadaymış gibi oluyor izleyici. Hiçbir kopukluk çekmiyor.

Görsel efekt ise yerini tıpkı kitaplar gibi hayal gücüne ve zihne bırakıyor.
Normal bir filmde bir kahraman başından geçenleri anlatmaya başlarken anında o zamanı sanki olduğu gibi hatırlıyormuş gibi hayal ediyor, bizler de hayal ettiklerini ve hatırladıklarını olduğu gibi görüyoruz.

Ama bu filmde çok özgün olarak son derece gerçekçi biçimde anlatıyor kahramanımız. Gerçekte biri size yaşadıklarını anlatırken sadece onun dediklerini dinler ve zihninizde bir görüntü oluşturursunuz bulanık. Onun dediklerini olduğu gibi net biçimde, kameradan izler gibi görme şansınız yoktur. İşte bu filmin tekniği de bu. Tam bir naturalist yapım.

Tekniğin kalitesini bir yana bırakırsak, adamın anlattıkları akla mantığa o kadar mantıklı geliyor ki, izlerken beyin fırtınası oluşuyor. Tıpkı 12 Angry Men gibi burada da bir tez ve bir antitez söz konusu. Veya Pi nin Yaşamı gibi. Hangisine inanıp inanmayacağı film boyunca izleyicinin elinde.

Ve tabi izleyiciyi ters köşeye yatıracak hiç beklemedik sürprizler de filmin en önemli unsurları,

John un İsa olduğunu iddia etmesi fikri müthişti. Hiç beklemiyordum böyle bir şey ilk izlediğimde. Ayrıca Buda'nın öğretilerini Batıda yayma amacı olduğunu söylemesi de akla yatkın.

Filmi izlemeden önce saçma bir şey olacağını düşünüyordum, 12 Bin yaşında adam mı olurmuş? Diyordum. Ama adam öyle mantıklı konuşmaya başladı ki, tıpkı odadaki akademisyenler gibi ben de çürütecek bir şey bulamadım. Labaratuar meselesi aklıma geldi ama gerçekten 12 Bin yaşındaysa, ben de olsam ben de Labaratuardan uzak dururdum haliyle. :)

Hele son sahnesi... :)

Psikolog'un babasının John çıkması... Ne diyebiliriz ki? :) Bu son sahne ile Pi nin Yaşamı filminden ayrılıyor ve olay kesinlik kazanıyor sanırım? Ama filmin son sahnesine kadar ki kısmı hep şüphe içindeydi.

Tabi filmde savunulan iddia tam bir kurgu olsa da, önemli olan bunu başarılı biçimde aktarmış olmaları. Yoksa elbette filmin ana fikri, bizim inançlarımıza ters. Ama bunun sonuçta son derece başarılı bir kurgudan öteye gitmeyip, bir bilimsellik taşımadığını bildiğimiz için; sırf inanca ters ve aykırı diye filmin başarısını görmezden gelemeyiz. Zaten filmden ufak puan kırmamın tek nedeni de bu mesele, bunun dışında kusursuz!

Film Hristiyanlığı böyle bir açıdan yorumlamış. Elbette bu doğru değil ama adamların yorumlayış biçimlerinin başarısını inkar edemeyiz? Sonuçta Thor filminde yaşananlar da gerçek değil ama film hoş. :)

Oyunculuk ve mekan seçimi tıpkı filmin tekniği gibi son derece doğal ve başarılı. Müzik seçimleri de çok hoş.

Ateş ve Beethoven eşliğinde karanlık odada konuşmayı sürdürmeleri tıpkı 12 Angry Men'deki yağmur dinletisi tadı verdi. Harikaydı!

Görmezden gelinemeyecek en önemli unsur ise böylesine filmi yalnızca 200 Bin Dolar ile çekmiş olmaları! 200 Bin Dolar nedir ki sinema sektöründe? Bu denli ufak bütçeyle bu denli mükemmel iş çıkarmış olmaları, ekstra olarak artı verilecek bir detay•••

9.5/10

Son düzenleme:

sokak sanati

Favori Üye
Reaksiyon puanı
57,064
Puanı
1,061
Nerden bulaştım ben bu işe.:F Aslında ben diğerine göre daha çekici olduğu için seçmiştim bunu çok heyecan uyandırmamıştı ama yapacak bir şey yok.:F Mecbur izlicem.

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,733
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
İzlediğim ilginç filmlerden biri oldu. Konu gerçekten çok ilginç, işleniş tarzı da bir o kadar ilginç...

Diyalog ağırlıklı filmlerde izleyiciyi sıkmadan konunun içinde tutabilmek bence çok zor bir iş. Bu film bunu başarabilen filmlerden biri olmuş. İnsanı düşünmeye teşvik ediyor. Akıllarda olabilecek hemen her türlü soruyu cevaplamış film 14.000 yıl yaşamak hakkında...

Sonu ilgi çekiciydi, bazı kısımlar biraz abartılıydı ve filmden soğuttu. Olur yine de o kadar. :)

İsa'lı kısımlar ve ona inanmaları konusunda "yok artık, iyice uçtu" dedim. :)

Neticede ilgi çekici ve bence izlenmesi gereken bir film. Sonunda "vay be" de diyebilirsiniz, "ne saçma" da diyebilirsiniz ama izlediğinize pişman olmazsınız bence, çünkü insana bir şeyler katan bir film. :)

8/10

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
İzlediğim ilginç filmlerden biri oldu. Konu gerçekten çok ilginç, işleniş tarzı da bir o kadar ilginç...

Diyalog ağırlıklı filmlerde izleyiciyi sıkmadan konunun içinde tutabilmek bence çok zor bir iş. Bu film bunu başarabilen filmlerden biri olmuş. İnsanı düşünmeye teşvik ediyor. Akıllarda olabilecek hemen her türlü soruyu cevaplamış film 14.000 yıl yaşamak hakkında...

Sonu ilgi çekiciydi, bazı kısımlar biraz abartılıydı ve filmden soğuttu. Olur yine de o kadar. :)

İsa'lı kısımlar ve ona inanmaları konusunda "yok artık, iyice uçtu" dedim. :)

Neticede ilgi çekici ve bence izlenmesi gereken bir film. Sonunda "vay be" de diyebilirsiniz, "ne saçma" da diyebilirsiniz ama izlediğinize pişman olmazsınız bence, çünkü insana bir şeyler katan bir film. :)

8/10

Ve böylesine bir filmden daha iyi olmayan filmlerin seçilip, bu filmin seçilmemesine; üstüne bazı kişilerce daha izlemeden etmeden "elde patlar " gibi insanların fikrini değiştirebilecek ön yargılı suçlamalar atılmasına nasıl şaştığım anlaşılmıştır umarım. :) (Ağır sitem içerir)

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,733
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Ve böylesine bir filmden daha iyi olmayan filmlerin seçilip, bu filmin seçilmemesine; üstüne bazı kişilerce daha izlemeden etmeden "elde patlar " gibi insanların fikrini değiştirebilecek ön yargılı suçlamalar atılmasına nasıl şaştığım anlaşılmıştır umarım. :) (Ağır sitem içerir)
Seçimlere saygılıyız, yapacak bir şey yok. :):)

Aserat

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
62,939
Puanı
1,061
FK6'nın şimdilik en ama en ilginç filmiydi. Zaten konusunu okuyunca bile farklı bir yapım olduğu anlaşılıyor.

Denildiği gibi bazı kısımların çok abartılı olduğunu düşünüyorum, ama etkileyici sahneler de yok değildi. Bazı kısımlarda sıkılsam da genel olarak iyi bir iş olduğunu inkar edemem. Çoğu filmin aksine insanları düşünmeye yönlendirmesi de bir diğer artısı. Oyuncular genel olarak iyiydi, ama çok öne çıkan bir isim yoktu bence.

Kiminin beğeneceği, kiminin beğenmeyeceği; ama kesinlikle ilgi çekici bulacağı bir yapım.

8/10

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
FK6'nın şimdilik en ama en ilginç filmiydi. Zaten konusunu okuyunca bile farklı bir yapım olduğu anlaşılıyor.

Denildiği gibi bazı kısımların çok abartılı olduğunu düşünüyorum, ama etkileyici sahneler de yok değildi. Bazı kısımlarda sıkılsam da genel olarak iyi bir iş olduğunu inkar edemem. Çoğu filmin aksine insanları düşünmeye yönlendirmesi de bir diğer artısı. Oyuncular genel olarak iyiydi, ama çok öne çıkan bir isim yoktu bence.

Kiminin beğeneceği, kiminin beğenmeyeceği; ama kesinlikle ilgi çekici bulacağı bir yapım.

8/10

Bence de en ilginç ve özgün film olabilirdi ama etkinliğe seçilmedi. :) Ama seçilseydi liderliğe oynardı kuşkusuz.