Muhteşem Yüzyıl 123. Bölüm Yorumları

mrt-06

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
59,811
Puanı
1,061
yıktı geçti :F mehemt günsur aziz yıldırımdan sonra dünün en çok konuşulan ism olmuş genelde siyasiler ya da sporcular ilk 10 u kaplardı :F

o sahnede korktum valla :(
Vışşşş. :F Haketti ama.. :)

O sahnede aha mantık hatası buldum diye zannettim. :F Sonra gözünün döndüğünü anladım. :)

Çok korkunçtu. @sürgünüm

Yalnız tam kaçıyordu çocuk o kıl kuyruk üstüne atladı. :(

sürgünüm

Emekli
Reaksiyon puanı
65,193
Puanı
1,059
yıktı geçti :F mehemt günsur aziz yıldırımdan sonra dünün en çok konuşulan ism olmuş genelde siyasiler ya da sporcular ilk 10 u kaplardı :F

o sahnede korktum valla :(
Hala aklım almıyor Paragalı'nın ölümünde Ramazan ayıydı uykuya dalması gerekiyordu öyle boğdurulmuştu burda Süleyman cellatlara bizzat emir verdi..

xemrexxx

Favori Üye
Reaksiyon puanı
132,630
Puanı
1,061
Vışşşş. :F Haketti ama.. :)

O sahnede aha mantık hatası buldum diye zannettim. :F Sonra gözünün döndüğünü anladım. :)

Çok korkunçtu. @sürgünüm

Yalnız tam kaçıyordu çocuk o kıl kuyruk üstüne atladı. :(
tarihteki zal mhmut u evliya vb. bişi diye duymuştum ya da ben yanlış hatırlıyorum duyduğumu :F

Hala aklım almıyor Paragalı'nın ölümünde Ramazan ayıydı uykuya dalması gerekiyordu öyle boğdurulmuştu burda Süleyman cellatlara bizzat emir verdi..
ne diyor my nin müziğinde ''saltanat dedikleri....''

Bully

Emekli
Reaksiyon puanı
49,711
Puanı
1,060
Yalnız Cihangir'in, abisinin öleceğini anlayıp Selim'e sarılarak ağlaması da çok çok etkiledi beni. :( Selim bile ağladı ah Mustafa'm ah.. :T

mrt-06

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
59,811
Puanı
1,061
tarihteki zal mhmut u evliya vb. bişi diye duymuştum ya da ben yanlış hatırlıyorum duyduğumu :F

ne diyor my nin müziğinde ''saltanat dedikleri....''
Sen duyduysan doğrudur panpa. :F

Yalnız o Musti'nin müziği de çok güzeldi zaten o projeme ekliycem bu müziği çok güzel. :)

ABAY_06

Favori Üye
Reaksiyon puanı
18,146
Puanı
1,060
Sehzademiz tam kurtuldu derken ustune atlayan '
Zal Mahmut
' saci sakali kes seni disarda yakalarsam tokat manyagi yapicam @Bully @mrt-06 )

sürgünüm

Emekli
Reaksiyon puanı
65,193
Puanı
1,059
Sehzademiz tam kurtuldu derken ustune atlayan '
Zal Mahmut

' saci sakali kes seni disarda yakalarsam tokat manyagi yapicam @Bully @mrt-06 )

Kafama takılanları yazıyorum kusura bakmayın.

Halit Ergenç'in Cellatlara çabuk olun dediği sahnedeki gözü dönmüşlüğü,sonrada Mustafam diye ağladığı sahnedeki oyunculuğu müthişti o duygu geçişlerini olağanüstü yansıttı.

ABAY_06

Favori Üye
Reaksiyon puanı
18,146
Puanı
1,060
Kafama takılanları yazıyorum kusura bakmayın.

Halit Ergenç'in Cellatlara çabuk olun dediği sahnedeki gözü dönmüşlüğü,sonrada Mustafam diye ağladığı sahnedeki oyunculuğu müthişti o duygu geçişlerini olağanüstü yansıttı.
Evet süper oynamış o sahneleri

ABAY_06

Favori Üye
Reaksiyon puanı
18,146
Puanı
1,060
Güzelmiş.. O adamı yaşatmaz artık Sülö. :) :)

Bu kollektif cinayetin tetikçisi Zal Mahmut Ağa, basit bir saray görevlisi iken (Kapıcıbaşı) ödüllendirilerek 1560-1566 yılları arasında Anadolu Beylerbeyi görevine getirilmiştir.

Kanuni Sultan Süleyman'ın ölümünden sonra tahta çıkan 2. Sarı Selim, ilk iş olarak Zal Mahmut tarafından katledilen ağabeyi şehzade Mustafa'ya Bursa'da bir türbe yaptırmak olmuştur.

Sarı Selim, kardeşini katleden Zal Mahmut Ağa'yı da unutmamış onu İstanbul'a çağırarak kızı Şah Sultan ile evlendirmiştir. Sarı Selim tahta çıkmasında desteğini esirgemeyen Zal Mahmut'u hanedan mensubu yaparak böylece minnetini göstermiştir. Sarı Selim bununla da yetinmemiş, Zal Mahmut Ağa'yı Divan-ı Hümayün'da 5. Vezirliğe yükseltmiştir.

Zal Paşa, karısı Şah Sultan ile 1580 yılında aynı sene ölmüştür. Ölmeden önce bir cinayetle elde ettiği servetini Eyüp semtinde Mimar Sinan'a yaptırdığı Zal Mahmut Ağa Külliyesine vakfeder. Bugün hala Eyüp'te Zal Paşa Caddesi ve Zal Mahmut Ağa Külliyesi ayaktadır.

Son düzenleme:

yatutarsa

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
13,224
Puanı
1,060
Yılmaz Şahin kendini baya zorlamış bu bölüm gereksiz diyebileceğimiz tek bir sahne bile yoktu bence, hepsi duygu yüklü süper sahnelerdi :T

Mustafa'mın idam sahnesi yürekleri dağladı :( ah ah o zal mahmut melaunu olmasaydı da çıksaydı çadırdan her şey farklı olacaktı :T

Hüseyin Ağa'ydı galiba en son Mustafa'nın karşısına çıkan onun konuşması çok güzeldi hele en son koşuşu :(

Hikmet Ağa'nın evine de Allah ateşler salsın :mad:

Forumdash

Favori Üye
Reaksiyon puanı
38,907
Puanı
1,060
Uzun zamandan sonra muhteşemi izledim, Allah'tan Vahide'yi pek göstermediler de diziyi eskisi gibi izledim. Hatta rahmetli Meral'in yazdiği o muhteşem sahnelerden koymalari çok iyi olmuş. O sahneleri izlerken "işte bu bee" dedim.

Son 20 dk ağır sahnelerle ve müziklerle çok iyi geçiştirildi. Mustafa'nın sağır/dilsiz cellat'ların herbirini tek tek çok iyi al aşa etti. Çadır'ın içindeki o bağriş-çağriş seslerini duyan çerileri heralde haftaya gösterirler.

Süleyman'ın Mustafa'ya kılıç talimi yaparken söylediği bi söz vardi "sen büyüdükçe masumiyetimiz kayboluyor" diye. Adam harbiden Mustafa'yı sevmiyormuş. Mustafa öldükten sonra adam küçüklüğü için ağlıyordu :eek:

Cihangir'e hem kızgınım hem çook üzüldüm.Keşke Mustafa'nın yanına gitmeseydi:( Ama o ağlama sahnesinde duygu hat safhadaydı.
Yönetmenleri de değişmiş dizinin :confused: Yağmur-Taylan kardeşlere noldu? @yatutarsa @xemrexxx

Öyle böyle salya sümüklü güzel bi bölümdü:)