2014 Ida (2013) Film Bilgileri & Yorumları

destere

Favori Üye
Reaksiyon puanı
41,332
Puanı
1,059
@destere İnomat mı öyle bir film hiç duymadım, googledan arattım ama yok? :D

Nymphomaniac mi?
:)))
ama çağrışım yapmış sende :) işte onu diyordum o gün hatta yorumunuda okumuştum ödüllerdede adı geçiyordu ? nymphomaniac tı şimdi bakarak yazarken bile ne çile çektim :) akılda tutmak başka bir yetenek gerektiriyor :)

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,932
Puanı
1,061
Web Sitesi
www.ataturkungencligehitabesi.com
@destere okunuşu Nemfomanyak yani Nemfo-Manyak böyle daha akılda kalıyor. Ingilizcesini akıllı klavye ezberlediği için üç harfini denesem çıkıyor ekranda yoksa hayatta ezberleyemem. :D

Filmin konusunda da belirttiğim gibi evde kimse yokken izlemeniz gerek. İlk filmde daha açık sahneler var ama ikinci film bildiğin xx filmleri gibi, midem kalkmıştı aman. :D

Danger UA!

Tecrübeli Üye
Reaksiyon puanı
3,713
Puanı
560
@destere beğenmiş olmana şaşırdım, böylelikle sinema sanatının çok öznel ve kişiden kişiye değişebileceğini birkez daha öğrenmiş olduk. :) Yahu dakikalarca diyalog yoktu yer yer neresi sıkıcı değil? :D

@Danger UA! nın izleyio yorumunu bekliyorum filmin konusunda, eğer o da beğenirse sorun bende demekki. :D
Benim bu filmi izleyip de sıkılmamam mümkün değil.:) Sen ağır sanat filmlerini seversin genelde ama buna katlanamadıysan benim hiç bulaşmaya niyetim yok.Zaten neden ödülleri topladığı ve kesin olarak Oscar alacağı belli olan bir film.Yani illa iyi olması gerekmiyor.Yahudi soykırımı temalı filmi çek zaten direk ödüle boğuluyorsun.:)

destere

Favori Üye
Reaksiyon puanı
41,332
Puanı
1,059
@destere bu sene senle filmlerde anlaşamayacağız galiba. En iyisi beğenmediğim filmleri önereyim bu sene. :):)
başroldeki karakterlere ısınabildiğimde yorumlarım farklılaşabilir :) ben bile kendimi tanıyamam :)

Benim bu filmi izleyip de sıkılmamam mümkün değil.:) Sen ağır sanat filmlerini seversin genelde ama buna katlanamadıysan benim hiç bulaşmaya niyetim yok.Zaten neden ödülleri topladığı ve kesin olarak Oscar alacağı belli olan bir film.Yani illa iyi olması gerekmiyor.Yahudi soykırımı temalı filmi çek zaten direk ödüle boğuluyorsun.:)
bu film hakkındaki yorumunu bende merak ediyorum sevdiğin filmlere dikkat ettim benim tarzımdaki filmler ağırlıkta :) söylenenlerden etkilenme izle kendin karar ver :)

Oscar'ın bu yılki yabancı dildeki en güçlü adaylarından biri. Açıkçası filme epey olumlu bakıyordum. Hele başlarken 82 dakika olduğunu görünce gereksiz yere uzatılmamış akıcı ve iyi tat bırakacak bir film bulurum karşımda diye düşünüyordum. Sonuç maalesef büyük hayal kırıklığı oldu.

Film, Ida adındaki genç bir kızın kendini bulmasını ve aslında kökenlerinin düşündüğünden çok farklı olmasını konu alıyor. Her ne kadar daha önce benzer tarzda örnekleri olsa da ilgi çekici bir konu ama gel gelelim filmde senaryo çook zayıf kalmış.

O kadar durgun, o kadar ağır bir sanat filmi ki 82 dakika 182 dakika gibi geldi. Senaryoda ilgi çekici, tutunacak bir şeyler bulsam filme bağlanıp gerçekten zevk alabilirdim ama bu haliyle gerçekten bomboş bir filmdi.

Sinematografi ve oyunculuklar dışında bomboş olan bu film Oscar'ı kazanırsa kahrolurum. Özellikle geçen yıl The Great Beauty gibi hiç sevmediğim bir filmin kazanmasının ardından... Oscar'da başarısız olması için dua edeceğim filmlerin zirvesine yerleşti şu an. Yine de siz de izleyip kendi kararınızı verin tabii. Belki de seversiniz. Sadece 82 dakika hem(!)

Unutmadan:
İntihar sahnesi başarılı ve akıllarda yer edici cinstendi. Hakkını yemeyim. :)

5/10
intihar sahnesi en çarpıcı sahneydi daha önce öyle bir sahne görmemiştim kadın normal işlerini yapıyordu pencereyi açtı sigarasını yaktı şarkısını dinliyordu hiç aklıma gelmedi atlayacağı :)

Danger UA!

Tecrübeli Üye
Reaksiyon puanı
3,713
Puanı
560
başroldeki karakterlere ısınabildiğimde yorumlarım farklılaşabilir :) ben bile kendimi tanıyamam :)

bu film hakkındaki yorumunu bende merak ediyorum sevdiğin filmlere dikkat ettim benim tarzımdaki filmler ağırlıkta :) söylenenlerden etkilenme izle kendin karar ver :)

intihar sahnesi en çarpıcı sahneydi daha önce öyle bir sahne görmemiştim kadın normal işlerini yapıyordu pencereyi açtı sigarasını yaktı şarkısını dinliyordu hiç aklıma gelmedi atlayacağı :)
Tamam yakın zamanda izleyeceğim.:)

berkann

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
6,728
Puanı
1,060
Pek beklentim olmasa da filmi izlemek istiyordum. İyiki de izlemişim bence abartılacak kadar kötü bir film değildi.

Bana kalırsa film sıkıcı değildi. İlgi çekici sayılabilecek bir konu ve karakterler vardı. -teyze ve yiğenin birbirlerine zıt oluşları-
Filmin hemen başında kızın aslında yahudi olduğunu öğrenmesi
filme çabuk bağlanmamı sağladılar. İşleyişi ağırdı. Bu tür ağır işleyen filmlere pek olumlu bakmam normalde ama rahatsız etmedi beni bu ağırlık.

Ida'nın saksafoncuyla yattığı geceden sonra, onu neden terk ettiğini anlayamadım. Aslında sadece teyzesinin "fedakarlık"la ilgili sözünden etkilenip mi yaşadı onu?

Oscar'da muhtemelen aday olacaktır ve ödülü de alır gibi. Diğer filmleri henüz izlememiş olsam da geçen seneye oranla ilerleme var. :D

6.5/10 -tan 6-

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,772
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Pek beklentim olmasa da filmi izlemek istiyordum. İyiki de izlemişim bence abartılacak kadar kötü bir film değildi.

Bana kalırsa film sıkıcı değildi. İlgi çekici sayılabilecek bir konu ve karakterler vardı. -teyze ve yiğenin birbirlerine zıt oluşları-
Filmin hemen başında kızın aslında yahudi olduğunu öğrenmesi
filme çabuk bağlanmamı sağladılar. İşleyişi ağırdı. Bu tür ağır işleyen filmlere pek olumlu bakmam normalde ama rahatsız etmedi beni bu ağırlık.

Ida'nın saksafoncuyla yattığı geceden sonra, onu neden terk ettiğini anlayamadım. Aslında sadece teyzesinin "fedakarlık"la ilgili sözünden etkilenip mi yaşadı onu?

Oscar'da muhtemelen aday olacaktır ve ödülü de alır gibi. Diğer filmleri henüz izlememiş olsam da geçen seneye oranla ilerleme var. :D

6.5/10 -tan 6-
Belki sen beklentileri epey düşürdüğünden daha çok beğenmişsindir. Nasıl bir filmle karşılaşacağını az çok biliyordun. Ben direkt 8-9 puan vereceğim bir film bekleyince hayal kırıklığı da büyük oldu. :):)

berkann

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
6,728
Puanı
1,060
Belki sen beklentileri epey düşürdüğünden daha çok beğenmişsindir. Nasıl bir filmle karşılaşacağını az çok biliyordun. Ben direkt 8-9 puan vereceğim bir film bekleyince hayal kırıklığı da büyük oldu. :):)
Yani 8-9'luk bir beklentim yoktu hatta bayağı az şeyler bekleyerek izlemiştim. Beklentimin üstüne çıkınca da sevmiş gibi oldum. :)

Tzira

Emekli
Reaksiyon puanı
2,714
Puanı
280
Benim beklentimin biraz altında çıktı film.

Konusu gereği zaten depresif bir film, üstelik siyah beyaz. Ayrıca Polonya da oldukça kasvetli bir ülke. Filmi seyrederken insana da bir kasvet çöküyor ister istemez. Tabii 2. Dünya Savaşı sonrasını ve Yahudiler'in çektiği zulmü anlatan bir film, mutlaka çoğu izleyicinin beğenisini kazanacaktır.

Filmin başrollerindeki iki Agata da iyi iş çıkarmış. Hatta IMDB'de okudum, yeğeni oynayan Agata'nın ilk oyunculuk deneyimiymiş bu film.

Süre olarak da ideal, 82 dakika. Benim gibi dikkat eksikliği sorunu olanlar için süre olarak biçilmiş kaftan.

Arabada teyzenin yeğeniyle yaptığı günahkar düşünceler temalı sohbet sahnesinden sonra açıkçası kızın rahibelik yolundan sapacağını tahmin etmiştim. Yine de başaramadı, eski yaşamına geri döndü. Teyzenin cenazesi sahnesinde ise nedense bende filmin altyazıları çıkmadı.

Film kötü değil, ama dediğim gibi beklentimin altında çıktı. Puanım 6.5/10.