2014 Ida (2013) Film Bilgileri & Yorumları

berkann

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
6,728
Puanı
1,060
2718492.jpg

Ida (2013)

Türü: Dram
Yönetmen: Pawel Pawlikowski
Senaryo: Pawel Pawlikowski (screenplay), Rebecca Lenkiewicz (screenplay)

Oyuncular:
Agata Kulesza
Agata Trzebuchowska
Dawid Ogrodnik
Jerzy Trela
Adam Szyszkowski

IMDb Sayfası

Filmin Özeti
Polonya’da Nazi işgali ve Holokost’un acı izlerini süren bir hikâye anlatan Pawel Pawlikowski’nin son filmi Ida, 1960’larda Polonya’da geçiyor. Dönemin atmosferini yansıtabilmek amacıyla siyah beyaz çekilen film, genç rahibe adayı Anna’yı takip ediyor. Anna, son yeminini etmeden hemen önce varlığından haberdar olduğu teyzesiyle görüşür ve ondan aslında Yahudi olduğunu, gerçek adının da Ida olduğunu öğrenir. İki kadın, birlikte gerçek köklerini ve ailelerinin sırlarını keşfetmeye çabalar. Özellikle görselliğiyle dikkat çeken Ida, Polonya asıllı İngiliz sinemacı Pawlikowski’nin ülkesinde çektiği ilk film.

2013 Gijon En İyi Senaryo
2013 Londra En İyi Film
2013 Les Arcs En İyi Film
2013 Varşova Büyük Ödül
2013 Toronto Fıprescı Ödülü
2014 Polonya Film Ödülleri En İyi Film, En İyi Kadın Oyuncu (Agata Kulesza), En İyi Yönetmen, En İyi Kurgu

Filmin Fragmanı

Moderatörün son düzenlenenleri:

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,808
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Oscar'ın bu yılki yabancı dildeki en güçlü adaylarından biri. Açıkçası filme epey olumlu bakıyordum. Hele başlarken 82 dakika olduğunu görünce gereksiz yere uzatılmamış akıcı ve iyi tat bırakacak bir film bulurum karşımda diye düşünüyordum. Sonuç maalesef büyük hayal kırıklığı oldu.

Film, Ida adındaki genç bir kızın kendini bulmasını ve aslında kökenlerinin düşündüğünden çok farklı olmasını konu alıyor. Her ne kadar daha önce benzer tarzda örnekleri olsa da ilgi çekici bir konu ama gel gelelim filmde senaryo çook zayıf kalmış.

O kadar durgun, o kadar ağır bir sanat filmi ki 82 dakika 182 dakika gibi geldi. Senaryoda ilgi çekici, tutunacak bir şeyler bulsam filme bağlanıp gerçekten zevk alabilirdim ama bu haliyle gerçekten bomboş bir filmdi.

Sinematografi ve oyunculuklar dışında bomboş olan bu film Oscar'ı kazanırsa kahrolurum. Özellikle geçen yıl The Great Beauty gibi hiç sevmediğim bir filmin kazanmasının ardından... Oscar'da başarısız olması için dua edeceğim filmlerin zirvesine yerleşti şu an. Yine de siz de izleyip kendi kararınızı verin tabii. Belki de seversiniz. Sadece 82 dakika hem(!)

Unutmadan:
İntihar sahnesi başarılı ve akıllarda yer edici cinstendi. Hakkını yemeyim. :)

5/10

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,932
Puanı
1,061
Web Sitesi
www.ataturkungencligehitabesi.com
Tek cümleyle özetleyecek olursam;

Beş para etmez bir film.

Yok yani ortada bir şey yok. Nihilist bir film olsa neyse ama o da değil.

Diyalog yok yahu filmde doğru düzgün? O kadar diyalog yok ki filmden kopmamak mümkün değil?

Her zamanki klişe olan yahudililere yapılan zulmü farklı bir açıdan ele almışlar olay bu. Birileri de Yahudilerin Filistinlilere yaptığı zulmü anlatsa artık adam akıllı?

Hakkında fazla Yorum yapılacak bir film değil. Senaryo sıfır, oyunculuk sıfır, müzikler sıfır, dekorasyon sıfır, yönetmenlik sıfır, bu film 1950 de çekilmiş deseler doğal karşılarım. Günümüz şartlarının çok gerisinde, isterse sanat filmi olsun. Sahi neresi sanat yahu?

Bunu diyecegim bu yıl aklıma gelmezdi ama bence Boyhood filminden bile daha kötü. Boyhood hakkındaki görüşlerimi bilen bilir, düşününki o filmi bile İda'dan kat kat daha iyi buldum.

Avrupa Ödüllerinde aldığı ödüller tamamen Yahudi yalakalığı yapmalarından kaynaklanıyor. Yoksa gerek yönetmen gerek senaryo anlamında Nymphomaniac filmi bu filmden çok çok üstte. En azından farklı hayatlar öğreniyorsunuz o filmde, pek zaman kaybı olmuyor. Ama bu?

80 dakikalık tam anlamıyla zaman kaybı. Zaman kaybının hası hası. :D Bu filmi izlememiş olmak hiçbir şey kaybettirmez ama zamandan kazanırsınız.

2.5/10

Son düzenleme:

berkann

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
6,728
Puanı
1,060
Bu kötü yorumlar aklıma The Great Beauty'i getirdi. :( Olmasın, olmamalı. :(

berkann

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
6,728
Puanı
1,060
En azından süresi daha kısa tek teselli o. :):)

Bence herkes izlesin bu filmi ki diğer beğenmediği filmlere haksızlık ettiğini görsün. :):)
Son 9'a kalması ihtimalinde izlemeyi düşünüyorum. Her ne kadar yorumlar kötü olsa da. :)

Oo gönderme, alırım bi dal. :D

sokak sanati

Favori Üye
Reaksiyon puanı
57,064
Puanı
1,061
Mesajlara okuyunca çok rezil bir film gibi düşündüm ve nitekimki öyle olacak benim açımdanda.:X
Bir defa siyah-beyaz ben nefret ederim böyleleriden. Yani 4 puan gitti.:A Birazda sinirliyim 2 puanda oradan kırarım filmin maximum benden alacağı puan 4.:F

En kısa zamanda izleyeceğim.:X

destere

Favori Üye
Reaksiyon puanı
41,333
Puanı
1,059
İDA yı izledim genel anlamda güzeldi
ida çiçek açtı :)

@Tolstoyevski nin anlattığı kadar kötü bulmadım filmi:) hatta görüntüler şahane, yer yer çok güzel diyaloğlar ve sıradışı sahnelerde var ,
film kısa tutulmuş o açıdan bazı sahneler çok uzatılmış olsa dahi çok fazla sıkıntıya düşmeden o kısımları geçmek mümkün

film yahudi soykırımına sadece değinmiş konu olarak önemli bir yer tutsada ana tema ida nın rahibelikle normal hayat arasındaki seçimiyle alakalı gibi

her iki oyuncuyuda sevdim ida rolündede bir agata var kızıl wanda yı oynayan teyzede diğer agata iki agatanında oyunculuğuna diyecek yok bence ödül alsalardı güzel olurdu özellikle wanda rolündeki agata

ummadığım sıradışı sahnelerden biri
wanda adlı teyzenin normal ve sıradan bir iş yaparmış gibi odanın pencerelerini açması sigara yakışı sonra sigarayı söndürüp cumburlop diye seyircinin hiç beklemediği bir anda aşağıya atlayıp intihar etmiş olması, çok ilginç bir sahneydi :) ben o sahnede hala wandanın atladığı katın birinci kat olabileceğini sıradaki sahnede onu yerde otururken göreceğimizi sanıyordum ama kadın ölmüştü :)

yahudi kızı olupta küçükken rahibe okuluna verilen idanın teyzesiyle aralarındaki diyaloğlarda ilginçti mesela teyzenin idaya
cinsel açıdan deneyim yaşaki rahibeliği seçerken nelerden fedakarlık ettiğini anla tarzı sözü :)
ida nın yıkanan diğer rahibeye gözlerinin kayışı
idanın saksafoncu oğlana meyillenmesi vesaire gibi diyaloğsuz ama sadece hareketlerle anlatılan tavırları ilgimi çekti ..

son sahne ise karar sahnesiydi bence ida ne yardan ne serden vazgeçti :)
önce gidip giyindi kuşandı saksafoncu oğlanla dansetti içki içti onunla birlikte yattı her haltı yedi sonra rahibe kıyafetlerini giyinip rahibe olmak ve yeminini etmek için kiliseye döndü :)
güzel bir yöntem hem bu dünyaya hem öteki dünyaya çalışıyor kız :)

ayrıca filmi sevebilecek diğer arkadaşlarada önereyim @OzaN @sürgünüm @Danger UA! @sokak sanati @gundix123

kesinlikle bir boyhood kadar sıkıcı değil sadece gereksiz yere uzatilan sahneleri çok o da filmin 80 dakika olması nedeniyle rahatça izlemek mümkün :)

puanım = 7.5

Danger UA!

Tecrübeli Üye
Reaksiyon puanı
3,713
Puanı
560

@Tolstoyevski nin anlattığı kadar kötü bulmadım filmi:) hatta görüntüler şahane, yer yer çok güzel diyaloğlar ve sıradışı sahnelerde var ,
film kısa tutulmuş o açıdan bazı sahneler çok uzatılmış olsa dahi çok fazla sıkıntıya düşmeden o kısımları geçmek mümkün

film yahudi soykırımına sadece değinmiş konu olarak önemli bir yer tutsada ana tema ida nın rahibelikle normal hayat arasındaki seçimiyle alakalı gibi

her iki oyuncuyuda sevdim ida rolündede bir agata var kızıl wanda yı oynayan teyzede diğer agata iki agatanında oyunculuğuna diyecek yok bence ödül alsalardı güzel olurdu özellikle wanda rolündeki agata

wanda adlı teyzenin normal ve sıradan bir iş yapamış gibi odanın pencerelerini açması sigara yakışı sonra sigarayı söndürüp cumburlop diye seyircinin hi beklemediği bir anda aşağıya atlayıp intihar etmiş olması çok ilginç bir sahneydi :) ben o sahnede hala wandanın atladığı katın birinci kat olabileceğini sıradaki sahnede onu yerde otururken göreceğimizi sanıyordum ama kadın ölmüştü :)

yahudi kızı olupta küçükken rahibe okuluna verilen idanın teyzesiyle aralarındaki diyaloğlarda ilginçti mesela teyzenin idaya
cinsel açıdan deneyim yaşaki rahibeliği seçerken nelerden fedakarlık ettiğini anla tarzı sözü :)
idanın saksafoncu oğlana meyillenmesi vesaire gibi diyaloğsuz ama sadece hareketlerle anlatılan tavırları ilgimi çekti ..

önce gidip giyindi kuşandı saksafoncu oğlanla dansetti içki içti onunla birlikte yattı her haltı yedi sonra rahibe kıyafetlerini giyinip rahibe olmak ve yeminini etmek için kiliseye döndü :)

ayrıca filmi sevebilecek diğer arkadaşlarada önereyim @OzaN @sürgünüm @Danger UA! @sokak sanati @gundix123

kesinlikle bir boyhood kadar sıkıcı değil sadece gereksiz yere uzatilan sahneleri çok o da filmin 80 dakika olması nedeniyle rahatça izlemek mümkün :)

puanım = 7.5
Ben spoiler da yedim izlemeyeceğim bu filmi artık ağlak yahudi dramlarından bıktım.:) Bu gözler Schindlerle Pianist'i gördü.:D

destere

Favori Üye
Reaksiyon puanı
41,333
Puanı
1,059
Ben spoiler da yedim izlemeyeceğim bu filmi artık ağlak yahudi dramlarından bıktım.:) Bu gözler Schindlerle Pianist'i gördü.:D
toplam bir dizi uzunluğunda bence yinede bir bak istersen :) spoiler ı nasıl yedin ben konuyu anlatırken açık vermedim sanırım:))

sokak sanati

Favori Üye
Reaksiyon puanı
57,064
Puanı
1,061

wanda adlı teyzenin normal ve sıradan bir iş yaparmış gibi odanın pencerelerini açması sigara yakışı sonra sigarayı söndürüp cumburlop diye seyircinin hiç beklemediği bir anda aşağıya atlayıp intihar etmiş olması, çok ilginç bir sahneydi :) ben o sahnede hala wandanın atladığı katın birinci kat olabileceğini sıradaki sahnede onu yerde otururken göreceğimizi sanıyordum ama kadın ölmüştü :)

puanım = 7.5

Konusu vardı oraya kopyalasan yaa.:X Bende izleyeceğim orada konuşuruz.:X

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,932
Puanı
1,061
Web Sitesi
@destere beğenmiş olmana şaşırdım, böylelikle sinema sanatının çok öznel ve kişiden kişiye değişebileceğini birkez daha öğrenmiş olduk. :) Yahu dakikalarca diyalog yoktu yer yer neresi sıkıcı değil? :D

@Danger UA! nın izleyio yorumunu bekliyorum filmin konusunda, eğer o da beğenirse sorun bende demekki. :D

destere

Favori Üye
Reaksiyon puanı
41,333
Puanı
1,059
@destere beğenmiş olmana şaşırdım, böylelikle sinema sanatının çok öznel ve kişiden kişiye değişebileceğini birkez daha öğrenmiş olduk. :) Yahu dakikalarca diyalog yoktu yer yer neresi sıkıcı değil? :D

@Danger UA! nın izleyio yorumunu bekliyorum filmin konusunda, eğer o da beğenirse sorun bende demekki. :D
başrolde rahibenin olması beni etkiledi yalan yok :) ayrıca aynı bu tempoyla gidipte 180 dakikaya çıkarmış olsalardı filmi yorumum eminim değişirdi :)süre kısaydı ben olay tamamen bir yahudi soykırımı daha mı acaba diye bekliyordum ama farklı bir konu vardı filmde soykırım hayatları etkileyen bir unsur olarak ön plandaydı ama aslolan rahibenin seçimiydi diyorum :)

Konusu vardı oraya kopyalasan yaa.:X Bende izleyeceğim orada konuşuruz.:X
nereye kopyalayayım :) eskiden kopyalama yapabiliyorduk şimdi kopyalayamıyorum :) şimdi desemki burda yazdıklarım direk ida ya girsin :)) desem konu idaya kaçar mı? kaçmaz ? başka bir yöntem lazım taşımak için :) o yüzden işi @OzaN a bıraktım ister taşısın ister taşımasın ben bu işi beceremiyorum :)

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,932
Puanı
1,061
Web Sitesi
@destere unutmadan bunu sıkıcı bulmadıysan, Tarkovski'nin başyapıtı İz Sürücü (Stalker) i çok beğenebilirsin. O da bu film gibi soğuk ortamda geçiyor ve yer yer diyalog olmuyor ama tabi bu filmden filan çok üst düzey bir film, sıkıcı bulmama rağmen kalitesini inkar edemedim. :)

sokak sanati

Favori Üye
Reaksiyon puanı
57,064
Puanı
1,061
başrolde rahibenin olması beni etkiledi yalan yok :) ayrıca aynı bu tempoyla gidipte 180 dakikaya çıkarmış olsalardı filmi yorumum eminim değişirdi :)süre kısaydı ben olay tamamen bir yahudi soykırımı daha mı acaba diye bekliyordum ama farklı bir konu vardı filmde soykırım hayatları etkileyen bir unsur olarak ön plandaydı ama aslolan rahibenin seçimiydi diyorum :)

nereye kopyalayayım :) eskiden kopyalama yapabiliyorduk şimdi kopyalayamıyorum :) şimdi desemki burda yazdıklarım direk ida ya girsin :)) desem konu idaya kaçar mı? kaçmaz ? başka bir yöntem lazım taşımak için :) o yüzden işi @OzaN a bıraktım ister taşısın ister taşımasın ben bu işi beceremiyorum :)

Tamam halleder @berkann ile.:A

destere

Favori Üye
Reaksiyon puanı
41,333
Puanı
1,059
@destere unutmadan bunu sıkıcı bulmadıysan, Tarkovski'nin başyapıtı İz Sürücü (Stalker) i çok beğenebilirsin. O da bu film gibi soğuk ortamda geçiyor ve yer yer diyalog olmuyor ama tabi bu filmden filan çok üst düzey bir film, sıkıcı bulmama rağmen kalitesini inkar edemedim. :)
onu izleyeceğim zaten birde inomat gibi bir isimli film vardı onada bakacağım onuda sen izlemiştin sanırım :)