Sinema Haberleri

2015 Toronto Film Festivalinde Seyirci Ödülü Room’un!

Yazan OzaN

Oscar’a giden yoldaki festivallerin en önemlilerinden biri olan Toronto Film Festivalinde merakla beklenen People’s Choice yani seyircinin seçimi ödülünün bu yılki kazananı belli oldu. Özellikle son yıllarda Oscar için oldukça önemli hale gelen ödülü bu yıl Lenny Abrahamson’un yönettiği Brie Larson’un başrolü küçük oyuncu Jacob Tremblay ile paylaştığı “Room” filmi kazandı.

Sürpriz sayılabilecek bu zafer Room’u Oscar için oldukça iddialı bir duruma sokarken Brie Larson da bir anda kadın oyuncu yarışında favoriler arasına girdi. Ayrıca filmin küçük oyuncusu Jacob Tremblay de epey övülen performansıyla Oscar yoluna girebilir…

Bu yıla damgasını vurması beklenen pek çok filmin görücüye çıktığı festivalde Black Mass, Trumbo, Freeheld, The Danish Girl, Beasts of No Nation, Sicario, Son of Saul, Spotlight, Youth, The Lobster gibi pek çok film yarışçı konumundaydı.

Bu yıl Room’un kazandığı seyirci ödülünü geçen yıl 8 dalda Oscar adayı olan The Imitation kazanmıştı. Son 7 yılda bu ödülü kazanan filmlerden 6 tanesi Oscar’da en iyi film adayı olurken bunlardan 3 tanesi (Slumdog Millionaire, The King’s Speech, 12 Years a Slave) büyük ödüle de ulaştı. Son 7 yılda Oscar’da en iyi film adayı olamayan tek film ise 2011’de zafere ulaşan Lübnan filmi “Where Do We Go Now?” idi.

Room filminin fragmanını izlemek için tıklayın

Yazar hakkında

OzaN

Fav10.net kurucusu. Bilgisayar mühendisi ve izleryazar. Sinema ve yabancı diziler izler, izledikleri hakkında yazar.

https://twitter.com/izleryazar

Bir yorum bırakın