Yurt Dışından Yapılan Alışverişlerde Uygulanan Vergi Muafiyeti Resmen Kaldırıldı!

Sherlock

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
47,672
Puanı
1,060
68335

Yurt dışından yapılan alışverişlerde uygulanan, bedeli 22 Euro'yu geçmeyen alışverişler için uygulanan vergi muafiyeti uygulaması resmen kaldırıldı.

Bundan sonra yurt dışından yapılacak olan tüm alışverişler için, bedelleri ne olursa olsun vergi alınacak.

15 Mayıs 2019 tarihinde Resmi Gazete'de yurt dışından yapılan alıverişlerde, bedeli 22 Euro'yu (yaklaşık 150 TL) aşmayan ürünlerde uygulanan vergi muafiyetinin kaldırılmasıyla ilgili Cumhurbaşkanı kararı yayımlanmıştı. Bu karar resmen uygulamaya girdi ve böylece artık yapılacak olan tüm yurt dışı alışverişleri vergiye tabi tutulacak.

Uygulanmaya başlayan yeni dönem ile birlikte, vatandaşların Avrupa Birliği'ne dahil olan ülkelerden yaptıkları alışverişlerde bedeli ne olursa olsun yüzde 18, diğer ülkelerden yapılan alışverişlerde ise yüzde 20 oranında vergi bedeli alınacak.

Ayrıca yurt dışına gidip beraberinde akıllı telefon gibi teknolojik ürünleri getiren vatandaşlar için izin verilen süre de 2 yıldan 3 yıla çıkartıldı.

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,776
Puanı
1,060
'Ayrıca yurt dışına gidip beraberinde akıllı telefon gibi teknolojik ürünleri getiren vatandaşlar için izin verilen süre de 2 yıldan 3 yıla çıkartıldı.'

@Sherlock bu ne anlama geliyor? (b)
2 yıl yada 3 yıl ne olunuyor ben onu anlamadım.

• Beğendim
Reactions: Sherlock

Sherlock

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
47,672
Puanı
1,060
'Ayrıca yurt dışına gidip beraberinde akıllı telefon gibi teknolojik ürünleri getiren vatandaşlar için izin verilen süre de 2 yıldan 3 yıla çıkartıldı.'

@Sherlock bu ne anlama geliyor? (b)
2 yıl yada 3 yıl ne olunuyor ben onu anlamadım.

2019 yılında yurt dışına gittin ve gelirken yanında bir adet akıllı telefonla geldin mesela, artık 2019 yılından üç yıl sonra yeniden yanında akıllı telefon getirme şansın olacak. Benim anladığım bu. :A

• Güldürdün
Reactions: Dosi

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,776
Puanı
1,060
2019 yılında yurt dışına gittin ve gelirken yanında bir adet akıllı telefonla geldin mesela, artık 2019 yılından üç yıl sonra yeniden yanında akıllı telefon getirme şansın olacak. Benim anladığım bu. :A
yani 3 yılda bir, 1 telefon getirme hakkın var? Bu Türkiye'de yaşayanlar için galiba. Bir ara TV'de haberde 'Türkiye'ye ziyarete gelen kişiler yanında sadece 1 telefon bunundurabilir' denildi. Yanımıza türk hattı için ayrı, bizim hat için ayrı 2 telefon alamıyoruz galiba. Bir dahaki sefere çift hatlı telefon düşünsek daha yararlı :A

• Beğendim

Sherlock

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
47,672
Puanı
1,060
yani 3 yılda bir, 1 telefon getirme hakkın var? Bu Türkiye'de yaşayanlar için galiba. Bir ara TV'de haberde "Türkiye'ye ziyarete gelen kişiler yanında sadece 1 telefon bunundurabilir' denildi. Yanımıza türk hattı için ayrı, bizim hat için ayrı 2 telefon alamıyoruz galiba. Bir dahaki sefere çift hatlı telefon düşünsek daha yararlı :A

Bu yalnızca telefon için geçerli değil, televizyon gibi ürünler için de geçerli bu karar. Telefon olarak düşünme yani sadece. Bu karar, yurt dışına gidip gelen Türk vatandaşları için geçerli diye biliyorum. Sizin için durum farklı olabilir yani. :A

• Beğendim

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,776
Puanı
1,060
Bu yalnızca telefon için geçerli değil, televizyon gibi ürünler için de geçerli bu karar. Telefon olarak düşünme yani sadece. Bu karar, yurt dışına gidip gelen Türk vatandaşları için geçerli diye biliyorum. Sizin için durum farklı olabilir yani. :A
Benim tek derdim kendi telefonumu türk hatti ile aylarca kullanabilmek. Türkiye'ye adım attığımız an ve hatı taktığımızda yasal uyarı mesajı geliyor ve nekadar kullanabileceğimiz yazıyor. En son 1 ay süre verdiler bana ve zorlandim. Telefonumda tüm programlar kayıtlı ve şimdide internet paylaşmınada ücret koymuşlar. 1 ay tek süre verilirse yine tek çare wifili yerler :S Fatura, başvurular, resmi yerlerle mesajlaşma vs. herşeyimi telefonumda kayıtlı olan mobil kimlikle halediyorum :T:

• Üzücü

Sherlock

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
47,672
Puanı
1,060
Benim tek derdim kendi telefonumu türk hatti ile aylarca kullanabilmek. Türkiye'ye adım attığımız an ve hatı taktığımızda yasal uyarı mesajı geliyor ve nekadar kullanabileceğimiz yazıyor. En son 1 ay süre verdiler bana ve zorlandim. Telefonumda tüm programlar kayıtlı ve şimdide internet paylaşmınada ücret koymuşlar. 1 ay tek süre verilirse yine tek çare wifili yerler :S Fatura, başvurular, resmi yerlerle mesajlaşma vs. herşeyimi telefonumda kayıtlı olan mobil kimlikle halediyorum :T:

Senin işin de zor o zaman, bir ay süre gerçekten çok azmış. O konuyla alakalı herhangi bir bilgi veya haber görmedim, muhtemelen yine benzerdir kullanabileceğin süre. :(

• Beğendim

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,776
Puanı
1,060
Senin işin de zor o zaman, bir ay süre gerçekten çok azmış. O konuyla alakalı herhangi bir bilgi veya haber görmedim, muhtemelen yine benzerdir kullanabileceğin süre. :(
Değişebiliyor. Resmen şans meselesi. Bir keresinde 120 gün verdiler. Sonraki sefere 30 gün. Yedekte ekranı kırık eski bir akılli telefon götürmüştüm isveç hattımı takmak için ve ona bile 60 gün vermişlerdi. Onunla idare etmiştim ama ozamanlar internet paylaşimı vardi, telefonumu bağlatıp işimi haletmiştim. 2 senedir Tr'ye gitmedim ve belki buyüzden biraz uzun süre verilir (umarım).

• Beğendim